157. konwersatorium plakat 1

157. konwersatorium plakat 2

 

Zapraszamy na 157. Sądeckie Konwersatorium Naukowe pt."Globalne bezpieczeństwo żywności", które odbędzie się w dniu 17 kwietnia 2026 r. o godz. 10:00-13:00 przy ul. Kościuszki 2 (budynek A) w Auli A, B.

 

PLAN WYDARZENIA:

10:00 - ROZPOCZĘCIE KONWERSATORIUM, PRZYWITANIE GOŚCI
10:10 - WYKŁAD: "SPEKTROFLUORYMETRIA I JEJ ZASTOSOWANIA W BADANIACH ŻYWNOŚCI", dr hab. inż. Joanna Banaś, UR w Krakowie
11:00 - WYKŁAD: "KUCHNIE ŚWIATA A BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCI", dr Joanna Chłopicka, UJ CM w Krakowie
11:50 - WYKŁAD: "PRODUKTY PSZCZELE - SZANSA NA PRZYSZŁOŚĆ CZY GLOBALNE ZAGROŻENIE", Tomasz Miodzio, MIODNY SZLAK
12:40 - PROMOCJA KSIĄŻKI KOŁA NAUKOWEGO DIETETYKÓW ANS WLINOZ "DRUGIE ŻYCIE PIECZYWA: WYKORZYSTANIE CZERSTWEGO CHLEBA W KONTEKŚCIE ZRÓWNOWAŻONEJ KONSUMPCJI ŻYWNOŚCI I GOSPODARKI O OBIEGU ZAMKNIĘTYM", Katarzyna Kruczek, Agnieszka Magiera, Artur Palata
13:00 - PODSUMOWANIE I ZAKOŃCZENIE KONWERSATORIUM


ZE WZGLĘDÓW ORGANIZACYJNYCH PROSIMY O POTWIERDZENIE UCZESTNICTWA ZA POMOCĄ POCZTY ELEKTRONICZNEJ: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub telefonicznie: 601 094 095 do dnia 13.04.2026 r. do godz. 14:00

 

 

komunikat konferencja naukowa 18 maja 26 r. pl 1

 

Międzynarodowa konferencja naukowa "Współczesne zagrożenia zdrowia wyzwaniem dla zespołu interpofesjonalnego" 18 maja 2026 r.

KOMUNIKAT I


Szanowni Państwo,

W imieniu Władz Dziekańskich Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz Komitetu Organizacyjnego, serdecznie zapraszamy do udziału
w Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Współczesne zagrożenia zdrowia wyzwaniem dla zespołu interprofesjonalnego”.
Konferencja ma charakter interdyscyplinarny, adresowana jest do pracowników naukowych oraz dydaktycznych, praktyków ochrony zdrowia, studentów i wszystkich zainteresowanych tematyką przeciwdziałania zagrożeniom zdrowotnym. Celem konferencji jest stworzenie międzynarodowej platformy dialogu i współpracy naukowej oraz wymiany doświadczeń w zakresie identyfikacji, oceny i prewencji zagrożeń zdrowia.
Konferencja odbędzie się w dniu 18 maja 2026 r. w Nowym Sączu na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu, ul. Kościuszki 2.
Organizatorzy planują wydanie przez Wydawnictwo Naukowe Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu (80 punktów) monografii pokonferencyjnej, w której zamieszczone będą materiały przygotowane przez prelegentów oraz autorów plakatów. Uczestnicy konferencji mogą otrzymać punkty edukacyjne, zgodnie z regulacjami prawnymi dla poszczególnych zawodów medycznych.

Koszt uczestnictwa w Konferencji dla uczestnika czynnego i biernego wynosi 350,00 złotych, dla studenta 150,00 złotych. Opłata obejmuje: certyfikat uczestnictwa w konferencji, przerwy kawowe, obiad.
Uczestnicy, którzy planują przygotować wystąpienie ustne bądź uczestniczyć w sesji plakatowej zobligowani będą zarejestrować jego tytuł w formularzu rejestracji. Zgłoszone prace i wystąpienia
będą podlegały weryfikacji przez członków Komitetu Naukowego. Szczegółowy program konferencji, formularz zgłoszenia do udziału w konferencji, wytyczne dla autorów wystąpień i plakatów, zostaną
podane w II KOMUNIKACIE.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Będziemy zaszczyceni obecnością Państwa.
Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego
dr n. o zdr. Urszula Cisoń-Apanasewicz

 

komunikat konferencja naukowa 18 maja 26 r. eng 1

W dniu 10 marca 2026 r. w naszej Uczelni odbył się I etap XVI Międzyuczelnianej oraz I Ogólnopolskiej Olimpiady Pielęgniarskiej im. dr Janiny Fetlińskiej.

Wydarzenie zgromadziło 59 studentów III roku kierunku pielęgniarstwo, studiów pierwszego stopnia, którzy zmierzyli się z wymagającymi zadaniami sprawdzającymi ich wiedzę z zakresu pielęgniarstwa, rozwiązując test składający się z 60 pytań.

Po emocjonującym i wymagającym I etapie konkursowym, do II etapu zakwalifikowały się 4 osoby, które osiągnęły najlepsze wyniki.

Laureatami I etapu zostali następujący studenci:

  1. Paulina Pawłowska
  2. Krzysztof Hawryłczak
  3. Julia Lizoń
  4. Maria Wacek

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności laureatom, którzy w dniu 14 kwietnia 2026 r. przystąpią do II etapu olimpiady.

Życzymy dalszych sukcesów, wytrwałości oraz powodzenia w kolejnych etapach rywalizacji.

Idea olimpiady zrodziła się przed 16 laty. Początkowo w wydarzeniu udział brało kilka uczelni, ale co roku wzrasta liczba uczelni z całej Polski przystępujących do tej jakże ciekawej rywalizacji. W bieżącym roku w wydarzeniu udział biorą studenci 21 uczelni, którzy w tym samym dniu, o tej samej godzinie przystępują do I i II etapu, które odbywają się w uczelniach macierzystych.

ANS w Nowym Sączu od 10 lat bierze udział w tych zmaganiach i aż 3 krotnie nasi studenci zwyciężyli w finale. Dwukrotnie organizowaliśmy finał, w tym roku będziemy po raz trzeci organizatorami III etapu (finału) tego prestiżowego wydarzenia, co podkreśla wysoki poziom kształcenia pielęgniarek w naszej Uczelni.  

plakat_oddział_gbl_nowy_sącz_.jpg

Zapraszamy do korzystania z usług Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki

Oddział w Nowym Sączu
Aleje Wolności 40
II piętro
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. tel.: 780 672 356

OFERUJEMY:
– dostęp do Polskiej Bibliografii Lekarskiej i bazy Tez-MeSH;
– tematyczne zestawienia literatury;
– udostępnianie i wypożyczanie zbiorów;
– wypożyczenia międzybiblioteczne;
– dostęp do baz czasopism i książek;
– dostęp do usług reprograficznych.

GODZINY OTWARCIA:
poniedziałek, wtorek, piątek: 8:00 – 15:30
środa: 8:00 – 16:00
czwartek: 8:00 – 15:00

Czytelników zapraszamy do Biblioteki najpóźniej na pół godziny przed zamknięciem.

Na zaproszenie społeczności IV Liceum Ogólnokształcącego Sportowego w Nowym Sączu Akademia Nauk Stosowanych po raz kolejny wzięła udział w szkolnym wydarzeniu pod hasłem „Zakochaj się… w zdrowiu”, które odbyło się 25 lutego 2026 roku.

zakochaj sięw zdrowiu 1

Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu reprezentowała dr Ewelina Gwóźdź – adiunkt w Katedrze Dietetyki Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu – wraz z trzema studentkami kierunku Dietetyka II stopnia: Małgorzatą Wygoda, Katarzyną Kruczek, Zuzanną Wojtas. W ramach wydarzenia studentki przeprowadziły analizę składu ciała uczestników oraz dokonały szczegółowej interpretacji uzyskanych wyników.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i aktywnym udziałem uczniów. Miały zarówno wymiar praktyczny, jak i teoretyczny – pozwoliły poszerzyć wiedzę z zakresu zasad zdrowego żywienia oraz wskazały kierunki działań sprzyjających poprawie wyników sportowych.

Spotkanie przebiegło w serdecznej i inspirującej atmosferze. Zaangażowanie całej społeczności szkolnej w organizację wydarzenia z pewnością przyczyni się do dalszego kształtowania postaw prozdrowotnych wśród młodzieży.

Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów na spotkanie z Panią mgr inż. Adą Szpot, starszym specjalistą w zakresie współpracy z regionami Erasmus+ InnHUB Kraków Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, którą będziemy gościć na

Wydziale Nauk Inżynieryjnych, przy ul. Zamenhofa 1 A, 12.03.2026 r. o godz.11:30 w ramach trwającej w tym tygodniu dziewiątej edycja GRY O KARIERĘ.

Podczas spotkania dowiesz się, jakie możliwości daje program Erasmus+ – od wyjazdów studyjnych i płatnych praktyk, po udział w projektach międzynarodowych oraz inicjatywach lokalnych w regionie.

Poznasz, jak skorzystać z dostępnych programów, zdobyć cenne doświadczenie i wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy.

 

 

xvi międzyuczelniana olipmiada pielęgniarska plakat jpg

 

Serdecznie zapraszamy do udziału studentów III roku kierunku pielęgniarstwo studia I stopnia w XVI edycji Międzyuczelnianej i Ogólnopolskiej Olimpiady Pielęgniarskiej im. dr Janiny Fetlińskiej. Wydarzenie to stanowi prestiżową inicjatywę środowiska akademickiego, której celem jest promowanie wiedzy, umiejętności praktycznych oraz wysokich standardów opieki pielęgniarskiej wśród studentów kierunku pielęgniarstwo.

Olimpiada ma charakter ogólnopolski i odbywa się we współpracy z licznymi uczelniami oraz instytucjami naukowymi.

 

HARMONOGRAM OLIMPIADY

ETAP I – 10 marca 2026 r.

Test jednokrotnego wyboru sprawdzający wiedzę teoretyczną uczestników.

ETAP II – 14 kwietnia 2026 r.

Wykonanie procedury pielęgniarskiej oraz przygotowanie i omówienie planu opieki.

ETAP III – 19 maja 2026 r. - Finał Olimpiady

Prezentacja multimedialna.

 

To właśnie Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu będzie w dniu 19 maja 2026 r. gospodarzem finału XVI Międzyuczelnianej i Ogólnopolskiej Olimpiady Pielęgniarskiej im. dr Janiny Fetlińskiej.

Finałowe zmagania uczestników odbędą się na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu ANS w Nowym Sączu.

Tego dnia Uczelnia stanie się miejscem spotkania najlepszych studentów z całej Polski, którzy zaprezentują swoją wiedzę, umiejętności oraz kompetencje zawodowe podczas etapu finałowego wydarzenia.

 

 

Zapraszamy studentów ANS do składania wniosków aplikacyjnych na wyjazdy

w ramach Programu ERASMUS+ na STUDIA do uczelni partnerskich oraz na PRAKTYKI

na rok akademicki 2026/2027

 pl współfinansowane przez unię europejską pantone

 

Z dumą informujemy, że w dniach 27–29 stycznia 2026 r. reprezentanci Katedry Dietetyki hybrydowo uczestniczyli w Międzynarodowej Konferencja „Procesy Współtworzenia w Szkolnictwie Wyższym” – In2CoP 2026, organizowanej przez Instituto Politécnico de Bragança o Portugalii (IPB).

Konferencja poświęcona była procesom współtworzenia w szkolnictwie wyższym. Wydarzenie zgromadziło studentów, wykładowców, badaczy, interesariuszy regionalnych oraz partnerów Sojuszu Uniwersytetów Europejskich STARS EU z całego świata, tworząc przestrzeń do intensywnego dialogu, wymiany doświadczeń i wspólnej refleksji nad przyszłością edukacji akademickiej. Konferencja koncentrowała się na rozwoju innowacyjnego i zorientowanego na przyszłość szkolnictwa wyższego, opartego na silnych partnerstwach między środowiskiem akademickim a otoczeniem społeczno-gospodarczym. Konferencja była również wyjątkowym czasem poświęconym obchodom rocznicy powstania IPB.

banner katedra dietetyki 27 29.01


Integralną częścią konferencji była prezentacja projektów współtworzenia, realizowanych we współpracy studentów, naukowców i interesariuszy regionalnych. Wybrane inicjatywy zaprezentowano w formie prototypów i rozwiązań demonstracyjnych oraz zakwalifikowano do dalszego procesu publikacyjnego.

Katedra Dietetyki reprezentowana przez Pana mgr inż. Marka Zborowskiego oraz Panią dr hab. n. farm. Renatę Francik, prof. ANS, zaprezentowała prototyp innowacyjnego produktu spożywczego o wysokim potencjale odżywczym, który cieszył się dużym zainteresowaniem Komitetu Naukowego. Wyniki badań przedstawione zostały przez zespół studentów dietetyki II-go stopnia: Panią Małgorzatę Wygodę, Panią Zuzannę Wojtas oraz Pana Artura Platę, którzy uczestniczyli w procesie współtworzenia. Prowadzone działania badawcze uwzględniały również zaangażowanie interesariuszy zewnętrznych: Pani mgr inż. Agnieszki Bisztyga-Pawłowskiej, która reprezentowała Tłocznię Owoców „Pawłowski”, i Pana Tomasza Mindzio, z Fundacji „Po Zdrowie Do Natury”.

 

małgorzata wygoda in2cop26 attendees page 0001

 

zuzanna wojtas in2cop26 attendees

 

artur plata in2cop26 attendees page 0001

 

 

W dniach 26–30 stycznia 2026 roku studenci drugiego roku kierunku Ratownictwo Medyczne I stopnia wzięli udział w obozie zimowym, który odbył się w Krynica-Zdrój. Wyjazd miał charakter szkoleniowo-integracyjny i stanowił doskonałą okazję do połączenia aktywności sportowej z doskonaleniem kompetencji zawodowych.

Podczas pobytu na stoku studenci mieli możliwość doskonalenia techniki jazdy na nartach oraz podnoszenia swoich umiejętności w zakresie bezpiecznego poruszania się w warunkach zimowych. Zajęcia sportowe sprzyjały nie tylko poprawie sprawności fizycznej, ale także budowaniu współpracy i odpowiedzialności w grupie – cech kluczowych w pracy przyszłego ratownika medycznego.

zimowy obóz rm ii rok i s. 2026 1

Istotnym elementem programu były zajęcia przeprowadzone we współpracy z ratownikami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR). Podczas spotkania studenci zostali zapoznani ze specyfiką pracy ratowników górskich, wykorzystywanym sprzętem ratowniczym oraz zadaniami realizowanymi przez jednostkę na terenie górskim i narciarskim. Omówiono również standardy postępowania w przypadku wypadków na stoku, zasady zabezpieczenia miejsca zdarzenia oraz procedury bezpiecznej ewakuacji poszkodowanego.

Cennym doświadczeniem była możliwość praktycznego sprawdzenia nabytych umiejętności. Studenci uczestniczyli w symulacjach zdarzeń, podczas których samodzielnie przeprowadzali działania ratownicze oraz ewakuację pacjenta z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Ćwiczenia te pozwoliły im lepiej zrozumieć specyfikę pracy w trudnych, zimowych warunkach terenowych.

zimowy obóz rm ii rok i s. 2026 2

Obóz zimowy w Krynicy-Zdroju był nie tylko okazją do aktywnego wypoczynku, ale przede wszystkim wartościowym elementem kształcenia przyszłych ratowników medycznych. Zdobyta wiedza i doświadczenie z pewnością zaprocentują w ich dalszej edukacji oraz przyszłej pracy zawodowej.


Link do relacji z obozu zimowego:

https://youtu.be/FaYNmUUenFI 

 

Przygotował
Dariusz Stojowski
student 2 roku
kierunku Ratownictwo Medyczne I stopnia