Stało się tradycją, iż w jedną z wrześniowych nocy w Instytucie Technicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu ma miejsce cykliczne wydarzenie pt. „Małopolska Noc Naukowców”. Ta noc należała do szerokiego grona sympatyków wiedzy i nauki i była okazją do spotkania nie tylko w laboratoriach, salach wykładowych, gdzie na co dzień pracują naukowcy, ale i w nietypowych sytuacjach.

Tej niepowtarzalnej Nocy naukowcy odkrywali przed uczestnikami tajemnice świata nauki, odpowiadając na pytania, które nurtują nas od zawsze, a dotyczące wielu sfer codziennego życia. Ponadto odbyły się pokazy, eksperymenty z udziałem publiczności, warsztaty, spotkania z naukowcami, liczne konkursy, gry i zabawy. Oprócz tego w ramach imprez towarzyszących można było obejrzeć pokaz japońskiej sztuki walki Aikido, pokaz Aerobiku, prezentację zabytkowych instrumentów muzycznych, wystawę prac plastycznych oraz pokaz pracy maszyn rolniczych.

Uczestnicy mogli także zapoznać się z tajnikami pracy silników, diagnostyką samochodową oraz układami bezpieczeństwa i sterowania.

Warto wspomnieć, że impreza pod nazwą "Małopolska Noc Naukowców" jest częścią ogólnoeuropejskiego programu Komisji Europejskiej, realizowanego w ramach 7. Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej.
Organizatorem Małopolskiej Nocy Naukowców w Nowym Sączu jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przy współudziale Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski.