baner solgro dobczyceW lutym 2015r. współpracująca z Instytutem Technicznym firma Solgro z siedzibą w Paszynie, oddała do użytkowania największą w Polsce instalację fotowoltaiczną. Instalacja ta znajduje się na dachach zakładu produkcyjnego Larkis w Dobczycach pod Krakowem, łączna moc elektrowni wynosi 312 kWp.

Instalację zbudowano z 1303 sztuk modułów polikrystalicznych wyprodukowanych w Polsce, a wszystkie komponenty użyte do ich produkcji pochodzą z Unii Europejskiej.

Łączna powierzchnia modułów fotowoltaicznych zajmuje powierzchnię 13 boisk do siatkówki. W układzie zastosowano falowniki renomowanej niemieckiej firmy SMA Solar.

Przewiduje się, że instalacja produkować będzie około 290 MWh energii elektrycznej w skali roku, co przełoży się na oszczędność około 90 ton CO2 rocznie, nieprzerwanie w okresie funkcjonowania instalacji, czyli co najmniej przez 25 lat.

Student III roku kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, specjalność Ekoenergetyka, Pan Józef Groń podczas realizacji praktyki studenckiej uczestniczył w montażu oraz uruchamianiu elektrowni. Czas montażu elektrowni wyniósł około trzy miesiące.

Więcej o inwestycji:

Koło Krakowa powstała największa w kraju dachowa instalacja PV - Portal zielonej energii | GRAMwZIELONE.pl