banner polkowice2016Studenci Instytutu Technicznego wizytowali zakłady produkujące silniki i siedzenia do samochodów marek, wchodzących w skład grupy Volkswagen – Audi, Seat, VW, Porsche itp. Dwudniowy wyjazd do Polkowic odbył się w dniach 28-29 kwietnia.

Volkswagen Motor Polska przygotowuje na miejscu najważniejsze elementy produkowanych przez siebie silników. Zaawansowane linie obróbcze, obsługiwane przez wykwalifikowanych pracowników, opuszczają wały korbowe, głowice, korbowody, wałki rozrządu i bloki silnika. Pozostałe elementy, konieczne do złożenia silników, pochodzą od poddostawców, a całość jest montowana i testowana na liniach w Polkowicach.

Studenci mieli możliwość prześledzenia poszczególnych etapów produkcji, łącznie z procesem kontrolowania gotowych wyrobów. Jednostki napędowe z Polkowic trafiają pod maski samochodów w montowniach Volkswagena rozsianych po całym świecie, między innymi w Hiszpanii, RPA, Meksyku, Niemczech i w Stanach Zjednoczonych. Do USA trafiają silniki o pojemności 2,0 l. spełniające wyśrubowane normy EURO 6, a ich jedynym producentem w koncernie jest Volkswagen Motor Polska w Polkowicach.

Sitech Sp. z o.o. wytwarza metalowe konstrukcje foteli przednich oraz ław tylnych, siedzisk, zagłówków, a także części służące da zamontowania swoich produktów w gotowych fotelach i samochodach. Proces produkcji obejmuje wszystkie etapy, począwszy od rozwinięcia surowej blachy, poprzez tłoczenie i spawanie, aż po malowanie kataforetyczne produktów końcowych. Siedzenia samochodów Audi, Seat, VW czy Porsche powstają w oparciu o konstrukcje wyprodukowane w zakładach firmy Sitech, w Polsce znajdują są one w Polkowicach i Głogowie.

Opiekunami wyjazdu byli prof. dr hab. inż. Bogusław Cieślikowski, dr inż. Anna Kochanek – zastępca dyrektora Instytutu Technicznego oraz Krzysztof Jurkowski – kierownik sekretariatu IT.

Wyjazd był finansowany z dotacji na zadania projakościowe na kierunek ZiP II stopnia.