W informacji:

  • II Kongres polskich producentów w Berlinie; nagroda dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu,
  • Budowanie przyszłości - wywiad rektora dr. hab. inż. Mariusza Cygnara dla Gazety Wyborczej - Biznes Plus,
  • Wywiad rektora dr. hab. inż. Mariusza Cygnara dla telewizji Polskiej Agencji Przedsiębiorczości.

Berliński Kongres

Pod hasłem „Niech nastanie moda na to co polskie”, w dniach 1-2 lipca odbył się w Berlinie II Kongres polskich producentów, dystrybutorów i usługodawców - „Made in Poland”, zorganizowany przez Polską Agencję Przedsiębiorczości. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń dla polskiej gospodarki, którego celem jest promowanie polskich produktów i innowacji nie tylko w naszym kraju, ale również za granicą, w tym w Niemczech, dla których w pierwszym kwartale br. Polska stała się trzecim co do wielkości dostawcą.

Patronat nad wydarzeniem objął ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Niemczech Andrzej Przyłębski.

Do udziału w kongresie zaproszeni zostali również rektor i prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu: dr hab. inż. Mariusz Cygnar i dr Marek Reichel.

Made in Poland dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu

Sądecka Uczelnia, jako jedyna zawodowa z Polski, uhonorowana została przez Radę Kongresową złożoną z przedstawicieli świata nauki, biznesu i administracji prestiżowym medalem „Made in Poland”. Podczas kongresowej gali, z rąk prezesa Polskiej Agencji Przedsiębiorcozści Wojciecha Pomarańskiego odebrał rektor, dr hab. Mariusz Cygnar.

Nominacje do nagrody Made in Poland przyznają redakcje Forum Przedsiębiorczości i Biznes Plus, które od 10 lat promują polskie uczelnie, samorządy oraz biznes. Weryfikują i promują podmioty gospodarcze w mediach ogólnopolskich m.in.: Forbes, Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Dziennik Gazeta Prawna, Onet, Wirtualna Polska, Interia, Polskie Radio, Tok FM, Polsat i TVP Info.

Organem weryfikującym i przyznającym nagrodę Made in Poland jest specjalnie powołana Rada Kongresowa, złożona z przedstawicieli świata nauki, biznesu i administracji.

„Polish success story” i inne panele dyskusyjne

Berliński kongres składał się z siedmiu paneli dyskusyjnych łączących trzy filary gospodarki: biznes, administrację i naukę, z których każdy koncentrował się na najistotniejszych zagadnieniach dla współczesnej gospodarki. Eksperckie dyskusje zmierzały do wypracowania rozwiązań, które będą inspiracją na przyszłość dla każdej ze wspomnianych dziedzin.

W stolicy Niemiec wystąpili prelegenci z kraju i zagranicy, którzy nadają ton najważniejszym debatom o perspektywach i kierunkach rozwoju polskiej gospodarki. Zaproszeni paneliści dyskutowali m.in. o rosnącym potencjale polskich producentów.

Jednym z wiodących tematów była minimalizacja skutków pandemii i koronakryzysu, który szereg branż postawił przed widmem bankructwa, ale też doprowadził do powstania nowych form aktywności biznesowej.

Z dużym zainteresowaniem spotkał się panel „Polish success story”. Na przykładach polskich przedsiębiorstw eksponowano silne strony polskiego przemysłu i gospodarki przemysłu. Eksperci mówili m.in. o tym jak Polscy naukowcy, biznesmeni zmieniają świat oraz jak konkurują z najlepszymi w poszczególnych branżach oraz o swoich „receptach” na sukces.

Podobnie, jak inne podmioty uczestniczące w Kongresie, także nasza Uczelnia prezentowała się w centrum kongresowym na telebimach filmami promocyjnymi.

Wykorzystano materiały organizatorów - Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości: https://kongresmip.pl/

Na zdjęciach poniżej: 1. Grawerton-nagroda Made in Poland dla Państowowj Wyższej Szkoły Zawodowej, 2. Logotyp Polskiej Agencji Przedsiębiorczości, 3. Grawerton-nagroda Made in Poland dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, 4-9: Rozdanie nagród Made in Poland dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, od lewej: dr hab. inż. Mariusz Cygnar odbiera wyróżnienie z rąk prezesa Polskiej Agencji Przedsiębiorczości Wojciecha Pomarańskiego, 10. Strona startowa konferencji Polskiej Agencji Przedsiębiorczości w Berlinie.

 

Serwis fotograficzny - organizatorów, fot: Dorota Zawiślańska

 

Biznes Plus: "Budowanie przyszłości"

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu od kilku lat dynamicznie się rozwija. O obecnych inwestycjach i planach na przyszłość opowiada rektor uczelni, dr hab. inż. Mariusz Cygnar.

Redaktor Dorota Solczak: - Jakie inwestycje są obecnie realizowane przez uczelnię?

Rektor Uczelni, dr hab. inż. Mariusz Cygnar: - Pomimo trwającej pandemii działamy zgodnie z założeniami na rok 2020 i 2021. W chwili obecnej realizowana jest największa inwestycja na przestrzeni ostatnich kilku lat, czyli budowa Instytutu Ekonomicznego. Jest to jedyny Instytut, który nie miał jeszcze swojej siedziby. Budynek będzie miał wraz z garażem podziemnym powierzchnię około 4500 m2. Docelowo będzie kształciło się w nim ok. 800 studentów. Planujemy zakończenie tej inwestycji końcem stycznia 2022 r. i mamy wielką nadzieję, iż semestr letni roku akademickiego 2021/22 rozpocznie się już z nauczaniem użytkującym nowy obiekt. Nie jest to jednak jedyna inwestycja. Obecnie ogłosiliśmy przetarg na projekt budowlany dotyczący rozbudowy Instytutu Pedagogicznego. Jest to również bardzo prężnie rozwijający się Instytut i do końca tego roku kalendarzowego będą zakończone prace nad jego wykonaniem. Prace mają ruszyć w pierwszym kwartale 2022 roku. Bardzo pomocne w tych działaniach okazały się zmiany prawne, które mają być zapisane w nowelizacji ustawy o kształceniu zawodowym, gdzie mowa jest o dalszej możliwości kształcenia na kierunkach nauczycielskich przez publiczne uczelnie zawodowe.

Redaktor Dorota Solczak: Jakie nowe projekty naukowe Państwo planują?

Rektor Uczelni, dr hab. inż. Mariusz Cygnar: - Wspólnie z Politechnika Częstochowską i prywatną firmą produkującą komory hiperbaryczne złożyliśmy projekt w ramach programu „Szafir" prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na kwotę 14 mln złotych. Jesteśmy liderem tego projektu. W związku z tym, że prowadzimy kierunek Bezpieczeństwo Wewnętrzne w Instytucie Kultury Fizycznej, planujemy budowę dużego modelu dwóch komór. Dzięki temu powstaną wewnątrz nich dwie salki konferencyjne, w których panować będą założone warunki atmosferyczne. Dzięki naszej szerokiej współpracy również z instytucjami państwowymi w zakresie bezpieczeństwa będziemy badać wpływ warunków hiperbarycznych na organizm ludzki pod kątem reakcji na stres.

Redaktor Dorota Solczak: Czym dla uczelni jest nominacja do nagrody Made In Poland?

Rektor Uczelni, dr hab. inż. Mariusz Cygnar: - Bycie w gronie nominowanych do tej nagrody to naprawdę duże wyzwanie. Cieszę się, że jesteśmy zauważani i doceniany jest wpływ uczelni na rozwój rodzimej gospodarki. Jest to również potwierdzenie prawidłowego i racjonalnego rozwoju uczelni w zakresie jej podstawowej misji, jaką jest kształcenie młodych specjalistów.

Dorota Solczak

https://wyborcza.biz/akcjespecjalne/7,173753,27240645,budowanie-przyszlosci.html

Wywiad rektora PWSZ dr.hab.inż. Mariusza Cygnara

 

 

Transkrypcja wywiadu

z rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu dr hab. inż. Mariuszem Cygarem, prof. PWSZ.

 

[Na planszy poprzedzającej wywiad: logotyp Kongresu: kod kreskowy na czerwonym tle, czarne paski i napis: Made in Poland 20201. Wywiad z rektorem dr. hab. inż. Mariuszem Cygarem prowadzi pani Redaktor. Obydwoje siedzą na fotelach, na antresoli centrum kongresowego za stolikiem, na którym jest grawerton – plakieta - nagroda dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu – Made in Poland. Kamera pokazuje na zmianę: prowadzącą wywiad, rektora Mariusza Cygnara oraz oboje.]

Pani Redaktor: Cieszę się, że możemy się spotkać w tak wyjątkowym miejscu, jakim jest drugi Kongres w Berlinie. Właśnie odebrał Pan nagrodę Made in Poland. Czym dla Pana jest to wyróżnienie?

Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygar: - Ja tym bardziej się cieszę, że możemy się spotkać właśnie z tego tytułu, iż zostaliśmy wyróżnieni tą nagrodą. Dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu jest to naprawdę wielkie wyróżnienie, między innymi z tego względu, iż prowadzimy kierunki o profilu tylko i wyłącznie praktycznym, a to, niestety jest wymóg formalny. „Niestety”, oczywiście, powiedziałem w cudzysłowie, ponieważ ta współpraca z biznesem i szeroko rozumianym przemysłem jest kluczowa, nie tyle dla rozwoju uczelni, ale dla naszych studentów, a później absolwentów, którzy muszą zdobywać przede wszystkim kwalifikacje zawodowe i umiejętności praktyczne. Bez tej współpracy ich przygotowanie, na trudny rynek pracy, naprawdę byłoby niemożliwe.

Pani Redaktor: - Taka nagroda jest na pewno sukcesem. Czy może Pan zdradzić przepis na sukces?

Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygar: - To trudne pytanie. Nie spodziewałem się go. Definicja sukcesu uczelni publicznej myślę, że trochę inaczej jest sformułowana jak sukces w biznesie. Zupełnie inaczej wygląda finansowanie uczelni. Tutaj opieramy się o subwencje, ale to nie oznacza, że pozostajemy bierni i nie korzystamy ze środków zewnętrznych. To jest, moim zdaniem recepta, który pozwala nam bardziej intensywnie się rozwijać. A kluczem do sukcesu, o który pani pyta to, w moim przekonaniu, jest mieć u boku współpracowników, którzy naprawdę ciężko pracują. To dzięki nim, przede wszystkim, uczelnia może się pokazać tu gdzie teraz jesteśmy, a ich ciężka praca naprawdę motywuje innych. Ja, jako osoba, która ma wspierać, wyznaję dwie podstawowe zasady. Pierwsza z nich to przede wszystkim nie przeszkadzać osobom, które mają świetne pomysły, świetne inicjatywy i dawać zielone światło na nie. To jest co najmniej 60 procent sukcesu i plus jeszcze wkład, ekstra, w ramach różnych dodatkowych impulsów do działania. Mamy szerokie spektrum różnego rodzaju stypendiów dla studentów i pracowników nie tylko obligatoryjnych, ale wynikających z dobrej współpracy z Senatem Uczelni, Radą Uczelni dzięki którym i studenci, i pracownicy mogą podwyższać swoje kwalifikacje, a pracownicy naukowo-dydaktyczni mogą uzyskiwać w oparciu o finansowane badania naukowe, stopnie i tytuły naukowe.

Pani Redaktor: - Jakie są dalsze plany na rozwój uczelni? Czy może Pan coś zdradzić?

Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygar: - To jak wygląda uczelnia zawodowa, jak będzie wyglądać w przyszłości uwarunkowane jest przede wszystkim od Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. Dużym sukcesem dla wszystkich uczelni zawodowych jest to, że zdobyliśmy status uczelni. Poprzednio, zgodnie z Ustawą, byliśmy państwowymi wyższymi szkołami zawodowymi. Dzisiaj jesteśmy już uregulowani jako publiczne uczelnie zawodowe. W chwili obecnej jest opracowywana nowelizacja Ustawy i będziemy się nazywać akademiami, prawdopodobnie, praktycznymi, które odzwierciedlają to, iż nasza praca jest ściśle uwarunkowana w konstrukcji z przemysłem i z biznesem.

Pani Redaktor: - Jeśli chodzi po Kongres, to na jakich panelach tematycznych najbardziej się Pan skupił, nie wiem czy one miały już miejsce, czy dopiero się odbędą. Co najbardziej przykuło Pana uwagę?

Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygar: - Od wczoraj przyglądam się wszystkim prowadzącym i panelistom. Z dużym zainteresowaniem słucham co dzieje się w świecie biznesu. Nie ukrywam, po raz pierwszy jestem na kongresie tego typu jak tu w Berlinie. Bardzo ciekawe pomysły młodych ludzi, którzy prowadzą firmy. Ich inicjatywy są naprawdę imponujące i będę próbował i zabiegał, aby również ta współpraca z naszą Uczelnią w pewien sposób mogła się urzeczywistnić. My, co prawda, mamy szeroką współpracę nie tylko z firmami w Polsce, ale i za granicą, natomiast to doświadczenie, które teraz mnie spotkało będzie jeszcze dodatkowym elementem do szerszej działalności naszej Uczelni.

Pani Redaktor: - Czy w takim razie wydarzenie jak to dzisiejsze, jest potrzebne dla dalszego rozwoju polskich przedsiębiorstw, polskiej nauki, polskich uczelni?

Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygar: - Ja myślę, że to jest konieczne, bo słuchając z jakimi problemami zderzają się przedsiębiorcy i producenci to nie ukrywam, że bardzo blisko jesteśmy z problemami, z którymi i my się zderzamy. Mówię przede wszystkim o uwarunkowaniach prawnych. To zarówno w ich przypadku, jak i w naszym, jest dużym utrudnieniem. Nie ukrywam, że wiele elementów należałoby usprawnić, uelastycznić, żeby nie było tak zwanych zamkniętych ram, gdzie poza nie uczelnia, czy przedsiębiorca nie może wyjść. I to, moim zdaniem, jest kluczowe dla dalszego rozwoju nie tylko firm, ale przede wszystkim uczelni nie tylko akademickich ale również uczelni zawodowych.

Pani Redaktor: - Zapytam jeszcze o to, czy coś zmieniło się pod względem działalności uczelni w czasie, kiery była pandemia? Czy musicie się Państwo dostosować do rzeczywistości, w której obecnie żyjemy?

Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygar: - Jak każda inna uczelnia, jak i przedsiębiorstwo, w zależności jaki obszar reprezentujemy. Nie ukrywam, że nie było łatwo na początku ponieważ, wracając jeszcze raz, że jesteśmy uczelnią o kierunkach i profilach praktycznych, to nas zobowiązuje i obliguje do tego, aby aż 50 procent zajęć odbywało się w bezpośrednim kontakcie ze studentem w całym cyklu kształcenia. I to jest ten element, który był bardzo trudny, a w przypadku nauk medycznych, bo również takie reprezentujemy, na przykład: pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, fizjoterapia aż 80 procent musi być w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem bądź prowadzącym, więc to była ta trudność. Natomiast jeżeli chodzi o kwestie techniczne myślę, że przeszliśmy ten okres, mówiąc krótko bezobjawowo. Natomiast wiele rzeczy jest do nadrobienia, ponieważ ten półtoraroczny okres pandemii zamknął nas co ma przełożenie na relacje wykładowca – student. Brak wspólnych zajęć na wielu kierunkach spowodował to, iż będziemy chcieć bardzo szybko wracać do normalności a od 1 października będziemy nadrabiać i uzupełniać wszystkie efekty kształcenia aby absolwent uczelni miał odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

Pani Redaktor: - Ja tego ciągłego rozwoju Panu życzę oraz Uczelni. Bardzo serdecznie jeszcze raz gratuluję nagrody, bo jest to na pewno wyjątkowe osiągnięcie. Nie każdy zostaje laureatem nagrody i bardzo serdecznie dziękuję za wywiad. Mam nadzieję, że do zobaczenia

Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygar: - Ja również bardzo dziękuję. Do widzenia.

[Na planszy kończącej wywiad: logotyp Kongresu: kod kreskowy na czerwonym tle, czarne paski i napis: Made in Poland 20201.]