Pokazy, prezentacje, warsztaty, konkursy, gry edukacyjne i sportowe to w skrócie program zorganizowanego 2 czerwca Festiwalu Nauk Stosowanych w ANS w Nowym Sączu. Do Kampusu dydaktyczno-sportowego przy ul. Kościuszki 2 przyszli uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz przedszkolaki.

 1festiwal nauk stosowanych ans 2023088

Jak co roku Akademia Nauk Stosowanych (wcześniej jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa) przygotowuje wydarzenie, na którym swoje naukowe atrakcje prezentuje sześć wydziałów uczelni. Już od godziny 9 na ul. Kościuszki 2 ustawiały się kolejki uczniów i ich nauczycieli. Dla wielu była to doskonała alternatywa dla lekcji w szkolnej ławce.

- Decyzja o przeniesieniu Festiwalu do Kampusu dydaktyczno-sportowego była strzałem w dziesiątkę. Przed laty organizowaliśmy go na płycie sądeckiego rynku i nie mogliśmy przygotować tak wiele pokazów w oparciu o nasze naukowe zaplecze, a także gościć tylu młodych ludzi. Ten 2 czerwca to dla nich dodatkowy Dzień Dziecka i okazja do dobrej zabawy i zobaczenia naukowych ciekawostek – zaznacza dr Marek Reichel, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

festiwal nauk stosowanych ans 2023001

Festiwal ma przede wszystkim na celu popularyzację nauki, zaszczepienie w młodych ludziach pasji poznawania i tworzenia. Wydarzenie co roku jest skierowane do uczniów lokalnych szkół podstawowych i średnich oraz przedszkoli. Tegoroczny program Festiwalu Nauk Stosowanych obejmował liczne pokazy (np. zamrażanie róży w ciekłym azocie, konstruowanie robotów), warsztaty (m.in. pierwszej pomocy, autoprezentacji czy tańca), konkursy, gry edukacyjne oraz zajęcia sportowe. Dobrze bawiono się i rywalizowano nie tylko w hali  sportowej, ale także na basenie. Forma naukowych zmagań była przeróżna, bo można było np. rozwiązywać zadania w formie pokoju zagadek „escape room” lub tradycyjnie zasiąść do testu w Konkursie Młody Matematyk. Dużą popularnością cieszył się koncert piosenki angielskiej Jamesa Macfarlane’a (na co dzień lektora języka angielskiego ANS) oraz policyjne pokazy (m.in. technik kryminalnych czy bezpieczeństwa w ruchu drogowym).

festiwal nauk stosowanych ans 2023019

Dla uczestników Festiwalu przygotowano upominki, medale, dyplomy, a także rozdano około tysiąc lodów podarowanych przez Firmę KORAL oraz balonów napełnionych helem. W roku akademickim 2022/2023 Festiwal Nauk Stosowanych wpisuje się w jubileusz 25-lecia istnienia sądeckiej uczelni.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a także studentom, pracownikom oraz instytucjom partnerskim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie wszystkich punktów programu.

Zapraszam za rok!