Symbolicznym przekazaniem klucza do bram miasta rozpoczęły się tegoroczne Juwenalia studentów Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. W trakcie trzydniowego święta Uczelniana Rada Samorządu Studentów zaplanowała szereg atrakcji: koncerty, kino plenerowe, kabaret, rozgrywki sportowe oraz klubowe imprezy.

Juwenalia 2024

W piątek 17 maja na płycie nowosądeckiego rynku rozpoczęły się Juwenalia 2024 Akademii Nauk Stosowanych. Tym razem zamiast tradycyjnego korowodu przebierańców organizatorzy imprezy zdecydowali się postawić na zlot nietypowych pojazdów oraz rozgrywki w przepychaniu na czas… fiata punto! Po nich pod ratusz zajechała długa biała limuzyna, którą Uczelniana Rada Samorządu Studentów zdecydowała widowiskowo przewieźć władze Uczelni w miejsce studenckiego święta. Tuż obok Prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla i jego zastępcy Artura Bochenka stanęli: dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS – Prorektor ds. Nauki i Rozwoju, a od 1 września nowy Rektor Uczelni, dr Halina Potok – Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia oraz mgr Halina Marcisz – Kwestor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Tu właśnie z rąk Prezydenta Nowego Sącza klucz do bram miasta przejął Mikołaj Kulak – Przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studentów ANS.

Juwenalia 2024

- Okres studiów to nie tylko czas nauki, sesji, egzaminów i zakuwania. Studia to również czas na poznawanie siebie, budowanie relacji towarzyskich i zawiązywanie przyjaźni. To oczywiście także czas zabawy. Dzisiaj brać studencka Akademii Nauk Stosowanych ma taki dzień. Z rąk prezydenta przejęliście klucze do bram miasta, a to oznacza, że przez trzy dni Nowy Sącz jest wasz. W imieniu wszystkich wykładowców mamy prośbę, by ta zabawa była bezpieczna. Rozkręćcie to miasto! – zwrócił się do zgromadzonych pod ratuszem studentów Rektor-elekt.

Zaraz później rozstrzygnięto konkurs na najoryginalniejszy pojazd, jakim zawitali studenci na płytę sądeckiego rynku. Zwyciężył właściciel czerwonego fiata 126p, czyli kultowego malucha.

W kolejnym etapie Juwenalia przeniosły się do Kampusu Dydaktyczno-Sportowego przy ul. Kościuszki 2, gdzie mieszczą się dwa Wydziały ANS: Kultury Fizycznej i Bezpieczeństwa oraz Lekarski i Nauk o Zdrowiu. Tu m.in. prezentowały się inne wydziały Uczelni, których przedstawiciele rywalizowali także w sportowych zmaganiach (najlepszymi siatkarzami okazali się studenci Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu).

Sportową część Juwenaliów zakończył tradycyjny już Mecz Przyjaźni: Wykładowcy kontra Studenci. Po zaciętych czterech setach wynikiem 3:1 lepsi okazali się nauczyciele akademiccy, którzy w nagrodę odebrali medale z rąk Prorektora dr. hab. inż. Józefa Ciuły oraz Prorektor dr Haliny Potok.