Studenci Wydziału Nauk Inżynieryjnych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu od lat przyzwyczajają nas do niebanalnych pomysłów na realizacje swoich prac inżynierskich i magisterskich. Podczas tegorocznych dyplomów 25 stycznia Mirosław Skrzypiec obronił pracę inżynierską pt. „Opracowanie metodyki rekonstrukcji zabytków z wykorzystaniem technologii szybkiego prototypowania na przykładzie płaskorzeźby - sukni z obrazu MB w Tuchowie”. Model 3D zrekonstruowanej sukni trafi do Muzeum Misyjnego Redemptorystów przy Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie.

Image 7

Na Wydziale Nauk Inżynieryjnych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu powstało wiele nowatorskich prac dyplomowych, które znalazły swoje zastosowanie w zakładach przemysłowych, wielobranżowych firmach, gospodarstwach domowych czy przynajmniej zaspokoiły hobbystyczne ambicje swoich twórców. Były to pojazdy terenowe, znany już w całej Polsce motocykl z elektrycznym napędem, ręcznie robiona gitara eklektyczna czy wielorakie systemy informatyczne do obsługi np. gospodarstw ogrodniczych czy przydomowych garaży, do których powstały staranne makiety.

Podczas tegorocznych Dyplomów uwagę Komisji egzaminacyjnej zwróciła praca Mirosława Skrzypca pt. „Opracowanie metodyki rekonstrukcji zabytków z wykorzystaniem technologii szybkiego prototypowania na przykładzie płaskorzeźby - sukni z obrazu MB w Tuchowie”, powstała pod opieką promotora dr. inż. Sławomira Jurkowskiego na kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji. Co ciekawe, jej efekt końcowy, czyli staranny wydruk 3D będzie można oglądać w Muzeum Misyjnym Redemptorystów, jakie działa przy Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie.

- Każdy kreatywny pomysł na pracę dyplomową, jest wart zrealizowania. Zawsze są  wyzwaniem zarówno dla promotora, jak i dla dyplomanta. Jak pokazuje ten przypadek dobre zaplecze naszego Wydziału w zakresie metod szybkiego prototypowania pozwala na realizację różnorodnych projektów, często ograniczaniem jest tylko wyobraźnia - zaznacza dr inż. Sławomir Jurkowski.

Image 6

 

Jak doszło do powstania tak niecodziennej pracy dyplomowej?

- Dwa lata temu zwiedzałem Muzeum znajdujące się przy Sanktuarium w Tuchowie. Jest tam sala poświęcona jego historii, w której wisi obraz upamiętniający koronację obrazu Matki Boskiej Tuchowskiej z 2 października 1904 roku. Ojciec redemptorysta, który mnie wtedy oprowadzał, zatrzymał się przy tym eksponacie i stwierdził, że chciałby, aby kiedyś suknia z tego obrazu została odtworzona. Byłem akurat w trakcie poszukiwań odpowiedniego tematu do mojej pracy inżynierskiej. Nie chciałem, aby moja praca była „sztuką dla sztuki”, ale żeby miała sens i była użyteczna. Stwierdzenie o odtworzeniu tej sukni zostało mi w pamięci do tego stopnia, że zacząłem weryfikować możliwości wykonania, a po konsultacji z kilkoma wykładowcami doszedłem do wniosku, że jest to temat idealny dla mnie – opowiada inż. Mirosław Skrzypiec.

Po tej decyzji rozpoczął poszukiwania wszelkich dokumentów na temat tuchowskiej sukni. W archiwach klasztoru udało mu się odnaleźć dwie fotografie, które później posłużyły jako wzorzec, zaś zbiegiem okoliczności w tym samym czasie ukazał się artykuł naukowy dotyczący historii koronacji obrazu, który znacznie ułatwił poznanie mu zarówno okoliczności powstania, jak i zniszczenia samej sukni.

P1050490

- Pracę nad modelem komputerowym rozpocząłem od utworzenia wstępnego modelu 3D za pomocą mapy głębi. Metoda ta pozwoliła na stworzenie trójwymiarowego modelu ze zdjęcia na podstawie analizy jego odcieni szarości, czerni oraz bieli. Ze względu jednak na fakt, że obydwa zdjęcia pochodzą z przed ponad 100 lat, a zatem też i nie są zbyt dobrej jakości, efekt nie był zadowalający. Przystąpiłem do ręcznej korekty modelu metodą kalki. Nałożyłem na model zdjęcia, a następnie, detal po detalu, przerysowałem suknię. W efekcie uzyskałem trójwymiarowy model sukni koronacyjnej, zniszczonej w 1928 roku. Następnym krokiem był wydruk modelu na drukarce 3D za pomocą technologii FDM. Na koniec pozostało tylko skleić części modelu w całość i pomalować. Nie ukrywam, cały proces, a zwłaszcza korekta metodą kalki, były bardzo czasochłonne – dodaje inż. Skrzypiec.

Niebawem suknia, którą odtworzył, zostanie przekazana do Muzeum Misyjnego Redemptorystów, jakie działa przy Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie.

- Drugi egzemplarz planujemy wystawić na Wydziale Nauk Inżynieryjnych. Wypracowana metodyka na pewno znajdzie zastosowanie jako pomoc dydaktyczna dla studentów naszej Uczelni - dodaje dr inż. Jurkowski.