Prosektorium Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu szybciej niż zakładano. Będzie gotowe do końca 2024 roku
Władze Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu podjęły decyzję o zmianie lokalizacji planowanego dla Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu prosektorium. Według nowej koncepcji znajdzie ono swoje miejsce w jednym z budynków Kampusu Dydaktyczno-Sportowego przy ul. Kościuszki 2. Dzięki temu studenci kierunku lekarskiego będą mogli szybciej uczestniczyć w zajęciach z anatomii w Nowym Sączu.
Dobra wiadomość dla studentów kierunku lekarskiego, który od roku akademickiego 2023/2024 prowadzony jest w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Planowane do oddania do użytku do końca 2025 roku prosektorium ma być gotowe do końca 2024 roku, czyli rok wcześniej niż zakładano. Skąd ta zmiana?
- Prosektorium znajdzie się teraz w oddzielnym budynku, a nie na poziomie -1 planowanego kilkukondygnacyjnego budynku dla Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu. Mamy możliwość aplikowania o 10 mln zł z Ministerstwa Zdrowia. To zdecydowanie wystarczy nam na zaadaptowanie jednego z budynków wchodzących w skład Kampusu Dydaktyczno-Sportowego i wyposażenie go w odpowiedni sprzęt. Zależy nam, aby nasi studenci mogli jak najszybciej uczyć się anatomii na miejscu a nie w Radomiu – zaznacza dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. ANS, Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Znajdujący się przy ul. Kościuszki 2 parterowy budynek „D” ma powierzchnię około 240 m2, która w zupełności wystarczy do zaadaptowania go do celów prosektorium wraz z odpowiednim zapleczem. Równocześnie tuż obok będą trwały prace nad kilkukondygnacyjnym budynkiem (już bez poziomu -1), w którym znajdą się laboratoria i sale wykładowe dla studentów kierunków medycznych. Będą to m.in.: sala preparatyki trójwymiarowej, sala mikroskopowa wraz z pomieszczeniami szkoleniowymi, sale dydaktyczno-ćwiczeniowe i wysokiej wierności, sala porodowa, sala noworodków i wcześniaków, blok operacyjny wraz z niezbędnymi pomieszczeniami towarzyszącymi, pracownia USG oraz duża sala audytoryjna z możliwością podziału na dwie mniejsze.
W roku akademickim 2023/2024 kierunek lekarski w Nowym Sączu studiuje 48 osób. Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu prowadzi również studia na kierunkach: ratownictwo medyczne (studia I stopnia), dietetyka (I stopień), pielęgniarstwo (studia I i II stopnia), a w planach ma również poszerzenie swojej oferty o nowe kierunki: położnictwo i dietetykę II stopnia. Dodatkowo w sąsiednim Wydziale Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie realizowane są studia magisterskie na kierunku fizjoterapia.
- Odsłony: 1874
Serdecznie zapraszamy na styczniowe terminy bezpłatnej analizy składu ciała Studentów ANS!
Serdecznie zapraszamy na styczniowe terminy bezpłatnej analizy składu ciała Studentów ANS!
Podczas analizy otrzymujesz kompletne wyniki analizy składu ciała, m.in. analizę mięśniowo tłuszczową oraz analizę zawartości wody.
Każdy Student otrzymuje od nas wydruk swoich wyników.
Szczególnie prosimy o mobilizację Studentów WNE, WNI, WNH oraz WNSiS. Oczywiście Studenci pozostałych Wydziałów również są mile widziani!
Terminy styczniowe to już jedne z ostatnich terminów bezpłatnej analizy składu ciała organizowanej w ramach Projektu Badawczego Nr DNR.501-3/23 dofinansowanego przez Akademię Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Pozdrawiamy Serdecznie i Zapraszamy!
Zespół Badawczy Projektu

- Odsłony: 1234
Akademickie Biuro Karier z wizytą w Zespole Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu
W dniach 3-4 stycznia 2024 r. uczniowie z Zespołu Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu uczestniczyli w zajęciach z doradztwa zawodowego prowadzonych przez Ewelinę Kasalik-Kowal z Akademickiego Biura Karier naszej Uczelni.
Tematem pierwszego dnia zajęć było "Poznanie siebie - niezbędna wiedza do planowania ścieżki kariery" w których udział wzięła klasa IV LO. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się m.in. jak efektywnie zaplanować swoją ścieżkę edukacyjno-zawodową oraz stworzyli swój Indywidualny Plan Działania.
W drugim dniu zajęć pt. "Kim jestem? Tajemnice osobowości, a planowanie ścieżki kariery" udział wzięli uczniowie klasy 8 SP. Na zajęciach dowiedzieli się, m.in. jaką rolę pełnią nasze zainteresowania, talenty, predyspozycje zawodowe oraz kompetencje miękkie przy wyborze szkoły oraz w planowaniu ścieżki kariery.
https://www.ans-ns.edu.pl/uczelnia/o-uczelni/aktualnosci?start=600#sigProId4840f58b64
- Odsłony: 1355
Jak zapobiegać stratom i marnowaniu żywności? „MYŚL KREATYWNIE-NIE MARNUJ-WYKORZYSTAJ” – 138. Sądeckie Konwersatorium Naukowe
W piątek 15 grudnia 2023 r. w auli Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie odbyło się 138. Sądeckie Konwersatorium Naukowe pt. „MYŚL KREATYWNIE-NIE MARNUJ-WYKORZYSTAJ” - jak zapobiegać stratom i marnowaniu żywności?

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Koło Naukowe Dietetyków, działające w strukturach Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych ERAZMUS.
Konwersatorium otworzył Prorektor ds. Nauki i Rozwoju dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS, który zwrócił uwagę na istotność i aktualność tematu będącego przedmiotem wydarzenia. Wspomniał również o licznych konsekwencjach marnowania żywności oraz możliwościach ograniczenia skali problemu.
Jako pierwszy głos zabrał mgr Bogusław Kmak reprezentujący Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych ERAZMUS, współorganizator 138. Konwersatorium Naukowego oraz autor projektu Ekologia od kuchni realizowanego przy współpracy z Kołem Naukowym Dietetyków.
Kolejnym prezentowanym wykładem gościnnym było wystąpienie dr hab. Marzeny Tomaszewskiej oraz dr hab. Beaty Bilskiej z Katedry Technologii Gastronomicznej i Higieny Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Prelegentki wygłosiły wykład pt. „Skala i przyczyny marnotrawstwa żywności wśród konsumentów” oraz podzieliły się z uczestnikami wydarzenia licznymi pionierskimi badaniami własnymi, których wyniki publikowane są w prestiżowych czasopismach w kraju i na świecie. Badania dotyczyły marnowania żywności zarówno w zakładach gastronomicznych oraz gospodarstwach domowych. Uczestnikami badań prowadzonych przez prelegentki były zarówno osoby młode, jak i dorośli, a liczne statystyki i skala problemu przedstawione podczas wystąpienia wzbudziły wśród uczestników Konwersatorium dużą refleksję. Ponadto w celu kompleksowego podejścia to tematu przeciwdziałania marnowaniu żywności dr hab. Marzena Tomaszewskiej oraz dr hab. Beaty Bilska przedstawiły schemat postępowania, aby ograniczyć straty i marnowanie żywności „10 P”.
Kolejnym wykładem gościnnym było wystąpienie mgr Katarzyny Siudowskiej z Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych MILA pt. „Foodsharing- jak nie marnować żywności”. Prelegentka omówiła zasadę działania tzw. „jadłodzielni” na przykładzie miasta Krakowa wprowadzając tym samym pomysł wśród studentów zapoczątkowania podobnej inicjatywy na terenie Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Ostatnią prezentacją było wystąpienie studentek z Koła Naukowego Dietetyków ANS w Nowym Sączu. Panie Zuzanna Wojtas, Małgorzata Wygoda, Agnieszka Magiera, Katarzyna Kruczek przedstawiły wykład pt. „Jak w praktyce przeciwdziałać marnowaniu żywności”. Prezentacja była efektem warsztatów kulinarnych prowadzanych przez Opiekuna Koła Naukowego Dietetyków mgr. inż. Marka Zborowskiego, podczas których studenci przygotowywali potrawy z surowców i produktów będących potencjalnymi odpadami, a ich celem było ograniczenie strat i marnowania żywności. Wśród asortymentu potraw była m.in. panzanella czyli włoska sałatka z czerstwego pieczywa oraz pomidorów, pudding chlebowy, makaron penne z pesto z liści rzodkiewki, chlebek z „samotnych bananów” oraz ciasteczka „zero waste” przygotowane na bazie wytłoków owocowych uzyskanych podczas tłoczenia soku w wyciskarce wolnoobrotowej.
Na zakończenie 138. Sądeckiego Konwersatorium Naukowego głos zabrała Prodziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Pani dr n. o zdr. Urszula Cisoń-Apanasewicz, która skierowała podziękowania dla uczestników wydarzenia oraz wręczyła pamiątkowe podziękowania.
Władze Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu serdecznie dziękują studentom Koła Naukowego Dietetyków wraz z opiekunem mgr. inż. Markiem Zborowskim za zaangażowanie oraz organizację wydarzenia.
https://www.ans-ns.edu.pl/uczelnia/o-uczelni/aktualnosci?start=600#sigProIdd19bdae75f
- Odsłony: 1632
Sukcesy studentów w Pucharze Polski AZS w Kickboxingu w Łodzi
Miło nam poinformować, że studenci ANS w Nowym Sączu w sobotę (16.12.2023 r.) wzięli udział w Pucharze Polski AZS w Kickboxingu w Łodzi (pod patronatem PZKB) godnie reprezentując naszą Uczelnię.
Wywalczyli następujące miejsca:
Wydział Nauk Inżynieryjnych:
I miejsce kat. do 84kg Adam Gargul - 2 rok mgr mechatronika w transporcie i logistyce
Wydział Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie
I miejsce kat. do 69kg Kamil Gruca - 2 rok wychowanie fizyczne
II miejsce kat. do 60kg Natalia Frączek - 3 rok bezpieczeństwo wewnętrzne
II miejsce kat. do 63kg Paweł Bieniek - 3 rok bezpieczeństwo wewnętrzne
III miejsce kat. do 63kg Maciej Maciak - 1 rok fizjoterapia
Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów!
https://www.ans-ns.edu.pl/uczelnia/o-uczelni/aktualnosci?start=600#sigProId71d86f115c
- Odsłony: 1438
Kultura w rozwoju miasta. Konferencja na Wydziale Nauk Ekonomicznych
Wydział Nauk Ekonomicznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu wraz z Prezydentem Miasta Nowego Sącza - Panem Ludomirem Handzlem oraz Sądecką Agencją Rozwoju Regionalnego był organizatorem konferencji naukowej: „Kultura w rozwoju miasta”, odnoszącą się do szeroko pojmowanej roli kultury w procesach funkcjonowania i rozwoju miasta.
Istotnym aspektem podejmowanych podczas spotkania rozważań była ochrona zabytków w Polsce, jej doktrynalne podłoże i regulacje prawne w kontekście prawa wyznaniowego.
W trakcie wydarzenia można było poznać bliżej dziedzictwo kultury materialnej w rozwoju miasta Nowego Sącza, w tym niezwykle interesującą historię Zamku Królewskiego w Nowym Sączu (jako podstawę badań do jego odbudowy) oraz jego znaczenie społeczne w kontekście historii regionalnej i dziejów powszechnych.
Ważną częścią Konferencji było także zaprezentowanie podejmowanych przez władze miasta działań w latach 2019-2023 w zakresie badań archeologicznych i planów odbudowy Zamku Królewskiego w Nowym Sączu.
Licznie zgromadzeni w Auli Wydziału goście mieli okazję wysłuchać sześciu wykładów i dyskusji, skupionych wokół tematów: sądeckiego Zamku Królewskiego – jego historii i planów rekonstrukcji, ochrony zabytków i inwestycji w kulturę. Jednym z prelegentów konferencji był prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.
Od wielu lat w Nowym Sączu trwa otwarta dyskusja na temat odbudowy zniszczonego w 1945 roku Zamku Królewskiego. Obecnie prace archeologiczne w obrębie ruin prowadzi Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., która zleciła opracowanie historyczne Zamku (monografia prof. Jerzego Rajmana „Zamek Królewski w Nowym Sączu”) oraz na podstawie zachowanych grafik i fotografii przygotowała wizualizacje jak mogłaby wyglądać zrekonstruowana warownia.
Wydział Nauk Ekonomicznych wraz z SARR i Prezydentem Miasta Nowego Sącza przygotował poświęconą historii i planom odbudowy Zamku Królewskiego konferencję naukową.
- Jako Uczelnia chętnie angażujemy się w szereg wspólnych inicjatyw z szeroko pojętym otoczeniem społeczno-gospodarczym. Temat kultury w rozwoju miasta jest w tym względzie bardzo istotny – zaznaczył podczas konferencji dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS – Prorektor ds. Nauki i Rozwoju.

- Chcemy, aby ta konferencja służyła także temu, aby wypracować odpowiednie wnioski naukowe, umocowane w wiedzy praktyków, archeologów, historyków, ale także specjalistów nauk ekonomicznych. Mam nadzieję, że zdołamy utworzyć coś w rodzaju rady naukowej, która będzie mogła rozwiązywać trudności związane z odbudową sądeckiego zamku – dodał Jarosław Suwała, Prezes SARR.
W trakcie konferencji w szerokim ujęciu przybliżona została historia warowni znad Dunajca i Kamienicy, jej znaczenie w rozwoju miasta oraz to jaką funkcję zrekonstruowany Zamek Królewski mógłby znów pełnić. Podsumowano także trwające od 4 lat prace archeologiczne, które pogłębiły stan wiedzy na temat samego zamku oraz dziejów osadnictwa w widłach rzek Dunajec i Kamienica.
Podczas dwóch części sesji wysłuchano następujących wykładów:
Kultura w procesach funkcjonowania i rozwoju miasta (prof. dr. hab. Anna Karwińska, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie),
Dziedzictwo kultury materialnej w rozwoju Nowego Sącza (dr Michał Wiśniewski - Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie),
Ochrona zabytków w Polsce, jej doktrynalne podłoże i regulacje prawne w kościele prawa wyznaniowego (dr hab. prof. ANS Jarosław Reszczyński – Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu),
Historia Zamku Królewskiego w Nowym Sączu jako podstawa badań do odbudowy tego zabytku (prof. dr. hab. Jerzy Rajman – Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie),
Badania archeologiczne i plany odbudowy Zamku Królewskiego w Nowym Sączu w działaniach władz miasta w latach 2019-2023 (Ludomir Handzel - Prezydent Miasta Nowego Sącza),
Znaczenie społeczne Zamku Królewskiego w Nowym Sączu w kontekście historii regionalnej i dziejów powszechnych (dr Jarosław Jakubowski - Redaktor nacz. „Rocznika Sądeckiego”, Urząd Miasta Nowego Sącza),
Dlaczego warto inwestować w kulturę – wnioski podsumowujące: Jarosław Suwała (Prezes SARR S.A.), prof. dr hab. Tadeusz Kudłacz (Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych ANS).
https://www.ans-ns.edu.pl/uczelnia/o-uczelni/aktualnosci?start=600#sigProId4b07b08fa2
- Odsłony: 1535
Absolwent Wydziału Nauk Inżynieryjnych z Wyróżnieniem od Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu!
Praca magisterska Mateusza Piszczka, absolwenta Wydziału Nauk Inżynieryjnych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, została wyróżniona w V Edycji Konkursu o Nagrodę Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. na najlepszą pracę licencjacką, inżynierską i magisterską organizowanego w ramach programu Kadry dla Przemysłu. Promotorem pracy pt. „Analiza możliwości wykorzystania energii z odnawialnych źródeł dla gminy Gródek nad Dunajcem” jest dr Aldona Wota.

Organizowany od pięciu lat konkurs o Nagrodę Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. na najlepszą pracę licencjacką, inżynierską i magisterską to część programu Kadry dla Przemysłu, który ARP S.A. prowadzi we współpracy z Konferencją Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. Jego celem jest wsparcie młodych ludzi, którzy w swoich pracach dyplomowych wykazali się wyjątkową innowacyjnością, nieszablonowym myśleniem, oryginalnym podejściem do tematu, ale też rzetelnością i wiedzą na temat ważnych aspektów gospodarki.
Miło nam poinformować, że praca magisterska Mateusza Piszczka, obroniona w 2022 roku na kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji (grupa zajęć specjalizacyjnych: Technologie produkcji i eksploatacja systemów technicznych) otrzymała Wyróżnienie Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Promotorem pracy „Analiza możliwości wykorzystania energii z odnawialnych źródeł dla gminy Gródek nad Dunajcem jest dr Aldona Wota.

Celem pracy magisterskiej Mateusza Piszczka była „analiza możliwości wykorzystania energii z odnawialnych źródeł dla gminy Gródek nad Dunajcem. Przeprowadzona w niej analiza pozwoliła wyznaczyć wielkość możliwej do uzyskania energii elektrycznej i cieplnej według przyjętej metodyki z zasobów OZE, jakich można pozyskać na terenie gminy Gródek nad Dunajcem przy pomocy różnych metod konwersji. Uzyskane wyniki pozwoliły określić w jakim stopniu otrzymana energia elektryczna jest w stanie zaspokoić mieszkańców gminy oraz ile budynków mieszkalnych jest w stanie zaopatrzyć wytworzona energia cieplna. Przeprowadzona analiza dotyczyła potencjału technicznego jakiego można uzyskać z OZE, co oznacza, że wzięto pod uwagę ograniczenia wynikająca z warunków środowiskowych, sprawności urządzeń do konwersji energii, uregulowań prawnych oraz wielkości dostępnych realnych zasobów”.

Dodajmy, że zwycięzcami V edycji Konkursu zostali: w kategorii praca magisterska Magdalena Anna Fudali z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu, wśród prac inżynierskich najlepsi okazali się Patryk Antkowiak, Dawid Jóźwicki i Andrzej Dwojny z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie, a najlepszą pracę licencjacką przygotowała Karolina Dankowska z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku.
Mgr. Mateuszowi Piszczkowi oraz dr Aldonie Wocie składamy serdeczne gratulacje!
Fot. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
- Odsłony: 2290
Porozumienie o współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce
Z myślą o Wydziale Nauk Ekonomicznych, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu podpisała porozumienie o współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce Oddział w Krakowie.
Do kręgu szkół, instytucji i przedsiębiorstw współpracujących z Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu dołączyło Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Porozumienie w tym zakresie podpisali: Jego Magnificencja dr hab. inż. Mariusz Cygnar (prof. ANS) - Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz dr Łukasza Górka – Prezes Zarządu Oddziału Okręgowego SKwP w Krakowie i Włodzimierz Lurka – Dyrektor Biura Zarządu Oddziału Okręgowego SKwP w Krakowie.
- Głównym celem Porozumienia jest współpraca partnerska w zakresie działalności dydaktycznej oraz realizacji wspólnych projektów z zakresu rachunkowości i podatków – zaznacza Rektor Mariusz Cygnar.
Umowa między Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu a Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce obejmuje m.in.:
- pomoc w organizowaniu staży oraz praktyk w podmiotach gospodarczych będących członkami SKwP dla studentów ANS w Nowym Sączu,
- współorganizowanie konferencji poświęconych tematyce rachunkowości i podatków oraz edukacji w tym zakresie,
- wspólne organizowanie szkoleń i konkursów edukacyjnych dla studentów ANS.
W spotkaniu z ramienia Uczelni uczestniczyli: Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar (prof. ANS), prof. dr hab. Tadeusz Kudłacz – Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych, Prodziekan dr Honorata Trzcińska oraz koordynatorki przyszłej współpracy: dr Halina Rechul oraz mgr Judyta Witowska.
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce reprezentowali członkowie oddziału Nowy Sącz: Marek Bułat – Prezes Zarządu SKwP w Nowym Sączu, Lucyna Kwit - Sekretarz Zarządu, Monika Potoczek - Członek Zarządu oraz pracownicy biura Oddziału SKwP O/Nowy Sącz: Iwona Więcławek i Maria Legutko.
- Odsłony: 1896
Międzynarodowa Konferencja Pedagogicznych Kół Naukowych nt. „Perspektywy współczesnej edukacji”
Dnia 4 grudnia 2023 r., Koło Naukowe Pedagogów zorganizowało na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki ANS w Nowym Sączu, Międzynarodową Konferencję Pedagogicznych Kół Naukowych nt. „Perspektywy współczesnej edukacji”. Uczestniczyli w niej jego członkowie wraz z opiekunami: dr hab. Zdzisławą Zacłoną, prof. ANS, dr Joanną Jachimowicz i dr Marzeną Kiełbasą. Swoją obecnością zaszczycili nas również studenci Uniwersytetu Preszowskiego w Preszowie pod opieką: Pani doc. RNDr. Renaty Bernatovej, PhD. Prodziekana Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Preszowskiego i Pani mgr Hedvigi Hafičovej, PhD.
Konferencja rozpoczęła się uroczystym przywitaniem przez Dziekana Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki dr hab. Zdzisławę Zacłonę, prof. ANS i przewodniczącą Koła Naukowego Pedagogów lic. Łucję Wardęgę, studentkę drugiego roku Kryminologii i resocjalizacji z przygotowaniem pedagogicznym.
Wykład wiodący wraz z warsztatami przygotowała dr Joanna Jachimowicz, która przedstawiła teoretyczne podstawy myślenia przez analogię w edukacji wczesnoszkolnej a później poprowadziła zajęcia warsztatowe z tego zakresu.
Tematy referatów, które prezentowali studenci – członkowie Koła Naukowego Pedagogów prezentowali następującą problematykę:
- „Wykorzystanie gier terapeutycznych w procesie socjoterapii i resocjalizacji” – lic. Łucja Wardęga;
- „Powiązani" - ćwiczenie integracyjne” – lic. Hanna Osika i lic. Wiktoria Łukasik;
- „Arteterapia jako sposób na wyrażanie swoich emocji"” – lic. Justyna Żak;
- „Higiena głosu w pracy pedagoga” – lic. Urszula Faron.
Studenci Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Preszowskiego dzielili się refleksjami ze swoich doświadczeń. Wygłosili referaty:
- „Diagnostika a stimulácia ako inkluzívny prístup v edukácii detí predškolského veku so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami” - Mgr. Barbora Balogová;
- „Mentoring v školskom prostredí” - Bc. Annamária Pompová;
- „Využitie QR kódu vo vzdelávaní” - Soňa Baranová, Valentína Mrázová;
- „Využitie online puzzle vo vzdelávaní” - Alžbeta Hanuláková, Monika Čanecká;
- „Využitie umelej inteligencie na primárnom stupni vzdelávania” - Bc. Lucia Puškášová.
Referaty dopełniały krótkie zajęcia warsztatowe, podczas których uczestnicy konferencji:
- tworzyli rysunki dzięki myśleniu przez analogię,
- tworzyli gwiazdę
- dyskutowali nt. mentoringu,
- wyrażali emocje poprzez arteterapię,
- grali w grę terapeutyczną,
- integrowali się w grze „Powiązani”
- wykorzystywali kody QR,
- uczyli się higieny głosu,
- uczyli się korzystać z puzzli online,
- uczuli się wykorzystywać sztuczną inteligencję.
Międzynarodowa konferencja wzbogaciła studentów o wiele nowych doświadczeń i zainspirowała do pedagogicznej refleksji. Poruszona problematyka jest ważna i aktualna, dobrze koresponduje z pracą zawodową pedagoga. Były to też sprzyjające warunki do nawiązania nowych znajomości, rozwoju umiejętności językowych, zapoznania się z działaniami pedagogicznymi funkcjonującymi w innym kraju. Udział członków koła w konferencji został potwierdzony stosownymi certyfikatami.
Konferencję prowadziły studentki zarządu Koła Naukowego Pedagogów w składzie: lic. Łucja Wardęga, lic. Justyna Żak oraz lic. Aleksandra Wąchała.
https://www.ans-ns.edu.pl/uczelnia/o-uczelni/aktualnosci?start=600#sigProIdc7aca64bce
Oprawa fotograficzna autorstwa Kingi Toczek studentki drugiego roku kierunku Graphic design i technologie wizualne.
- Odsłony: 1787
Akademia Nauk Stosowanych z Nagrodą Fundament 2023 od Polskiej Agencji Przedsiębiorczości
Nasza Uczelnia została doceniona przez Polską Agencję Przedsiębiorczości, organizatora Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który już po raz dziesiąty gościł w Krakowie. „Za wsparcie studentów, dbanie o ich przyszłość zawodową oraz owocną współpracę na tle gospodarczo-społecznym z podmiotami Subregionu Sądeckiego” Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu otrzymała Nagrodę Fundament 2023.
Kryształową statuetkę Fundament 2023 z rąk Wojciecha Pomarańskiego, Prezesa zarządu Polskiej Agencji Przedsiębiorczości, odebrał dr hab. inż. Józefa Ciuła, prof. ANS – Prorektor ds. Nauki i rozwoju Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
- Ta nagroda utwierdza nas w przekonaniu, że to, co robimy, jest dobrym kierunkiem. Naszą działalność opieramy o kształcenie praktyczne naszych studentów, którzy z powodzeniem trafiają nie tylko do lokalnego przemysłu, biznesu czy administracji, ale pracę znajdują na terenie całej Polski – zaznacza dr hab. inż. Józefa Ciuła.
Polska Agencja Przedsiębiorczości w uzasadnieniu przyznania Nagrody podkreśliła „wsparcie studentów, dbanie o ich przyszłość zawodową oraz owocną współpracę na tle gospodarczo-społecznym z podmiotami Subregionu Sądeckiego”.
- Nasi studenci pierwszego i drugiego stopnia bardzo dużo czasu poświęcają na praktyki zawodowe, które w programie ich kształcenia trwają sześć miesięcy. W związku z tym występuje swoistego rodzaju synergia między nauką a biznesem, czyli między naszą Uczelnią a rynkiem pracy – dodaje Prorektor ds. Nauki i rozwoju, który podczas X Polskiego Kongresu przedsiębiorczości był również panelistą w debacie pn. „Nie ma przyszłości bez nowoczesności”.
https://www.ans-ns.edu.pl/uczelnia/o-uczelni/aktualnosci?start=600#sigProIdc27a9ad75c
Już od 10 lat Polski Kongres Przedsiębiorczości organizowany jest z myślą o współpracy polskich przedsiębiorców, naukowców, samorządów oraz przedstawicieli administracji centralnej. Tegoroczne forum wymiany myśli podejmowało istotne kwestie dotyczące innowacji, współczesnych zjawisk w turystyce, wykorzystania potencjału terenów inwestycyjnych, ekologii, rozwoju szkolnictwa wyższego, medycyny, energetyki, rynku pracy czy smart city. Istotnym punktem tegorocznych rozmów były także kwestie związane ze współpracą międzynarodową. W listopadowym wydarzeniu uczestniczył również dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. ANS – Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
- Odsłony: 1826



