kpp 18.03.2023 copy

Władze, wykładowcy oraz studenci Wydziału Nauk Humanistycznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
mają przyjemność zaprosić uczniów szkół ponadpodstawowych wraz z nauczycielami na Dzień Otwarty, który odbędzie się
20 marca 2023 w godzinach 9.00–13.00 w budynku Wydziału przy ul. Kochanowskiego 44 w Nowym Sączu.

Szczegółowy program znajduje się w załączonej ulotce.

 dzien otwarty 2023 ulotka page 1

dzien otwarty 2023 ulotka page 2

 

 

W rocznicę założenia Światowej Federacji Organizacji Inżynierskich (WFEO - World Federation of Engineering Organizations) w 1968 roku, 4 marca obchodzony jest Światowy Dzień Inżyniera.

Z tej okazji, 3 marca na Wydziale Nauk Inżynieryjnych ANS w Nowym Sączu, zorganizowano Dzień Inżyniera.

Celem obchodów było przedstawienie studentom oraz uczniom szkół ponadpodstawowych ważnego wkładu inżynierów do zrównoważonego rozwoju i nowoczesnego życia, przyjaznego środowisku.

Podkreślając rangę inżyniera, gości powitał dziekan Wydziału, prof. dr hab. inż. Adam Ruszaj.

Jak przez dekady ewoluowało rozumienie pojęcia „inżynier”, kim jest dzisiaj i kim może być w niedalekiej przyszłości, wyjaśniał prof. dr hab. inż. Zbigniew Ślipek na wykładzie pt. „Kto to jest inżynier?”

O ważności bezpiecznej jazdy uczestnikom spotkania mówił długoletni i doświadczony egzaminator MORD i zarazem Wykładowca WNI ANS w Nowym Sączu – dr inż. Kazimierz Opoka.

O swoich inżynierskich pasjach opowiedzieli zebranym: dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS, dr inż. Wiesław Madej oraz dr inż. Tomasz Kądziołka, Iga Pietrucha.

Młodzież biorąca udział w wydarzeniu mogła uczestniczyć w następujących pokazach i doświadczeniach:

  • Warsztaty 3D, prowadzący: dr inż. Sławomir Jurkowski, mgr inż. Grzegorz Juda, Marcin Nowicki, Łukasz Odważny.
  • Warsztaty energetyczne, prowadzący: dr hab. inż. Józef Ciuła, inż. Emilia Basta, Natalia Zwolińska.
  • Warsztaty informatyczne - Sztuczna inteligencja i nie tylko, prowadzący: dr Grzegorz Litawa, dr Grzegorz Surówka, mgr Daniel Drozd, mgr inż. Adam Surówka, Aleksandra Olszyńska.
  • Warsztaty z BRD - Symulatory zderzeń, prowadzący: dr inż. Kazimierz Opoka, dr inż. Tomasz Kądziołka.
  • Prezentacja fabuły i zarysu historycznej gry komputerowej, prowadzący: mgr inż. Nikodem Bulanda i studenci kierunku Informatyka.

Uczniowie mieli, także okazję zwiedzenia sal laboratoryjnych:

  • Laboratorium wytwarzania przyrostowego.
  • Laboratorium inżynierii materiałowej.
  • Laboratorium metrologii technicznej.
  • Laboratorium bioniki.

Obchody Dnia inżyniera zakończyło spotkanie absolwentów.

Takiego zainteresowania i odpowiedzi na zaproszenie Wydziału Nauk Inżynieryjnych ze strony uczniów szkół średnich z Nowego Sącza i pobliskich miejscowości organizatorzy się nie spodziewali. Wydział przeżył prawdziwe oblężenie. Okazją do wykładów, otwarcia pracowni i laboratoriów Wydziału był nie tylko Światowy Dzień Inżyniera, ale również 25-lecie Uczelni – byłej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, obecnej – Akademii Nauk Stosowanych.

Rektor ANS w Nowym Sączu, dr. hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. ANS podpisał porozumienie o współpracy z rektorem ANS Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, prof. dr. hab. Robertem Wiszniowskim.

Celem porozumienia jest wykorzystanie potencjału, pozycji, doświadczeń i dorobku naukowego obu Uczelni w działaniach służących ich rozwojowi. Za podstawowe kierunki współdziałania uznano m.in.:

  • realizację wspólnych projektów edukacyjnych i naukowych,
  • wspieranie i prowadzenie działalności naukowo-badawczej,
  • wspieranie transferu wiedzy i upowszechnianie informacji o osiągnięciach,
  • promowanie zdobywania nowych umiejętności przez osoby dorosłe i młodzież, zgodnie z ideą uczenia się przez całe życie,
  • podejmowanie działań na rzecz edukacji i kształcenia ustawicznego,
  • zdobywanie wiedzy oraz rozwijanie nowych technologii,
  • pozyskiwanie środków na przedsięwzięcia naukowe i edukacyjne,
  • sporządzanie raportów, opracowań naukowych, artykułów, ekspertyz i opinii,
  • wykorzystywanie potencjału naukowego i łączenie doświadczenia obu Uczelni.

Wizyta rektora dr hab. inż. Mariusza Cygnara, prof. ANS oraz dr hab. inż. Grzegorza Przydatka, prof. ANS w wałbrzyskiej Uczelni była okazją do zaplanowania wspólnych działań na 2023 rok. Rozmowy z udziałem dr hab. Beaty Detyny, prof. Uczelni dotyczyły m.in. współpracy w zakresie wspólnych publikacji, udziału w konferencjach naukowych oraz przygotowywania wspólnych wniosków w ramach projektów badawczo-rozwojowych.

 

Dla absolwentów Wydziału Nauk Inżynieryjnych 3 marca br. był dniem szczególnym, tak jak dla ich rodzin i  bliskich, którzy również zjawili się na uroczystości. Po 7 semestrach – trzech i pół roku studiów otrzymali upragnione dyplomy inżynierów. Ten dzień był ważny również dla Uczelni, bowiem studia kończyli pierwsi absolwenci, którzy otrzymali dyplomy Akademii Nauk Stosowanych.

Zgodnie z akademickim ceremoniałem uroczyste spotkanie w auli Wydziału rozpoczęło się od studenckiego hymnu „Gaudeamus igitur”.

Przybyłych na promocję gości, wykładowców akademickich oraz absolwentów powitali: dziekan Wydziału, prof. dr hab. inż. Adam Ruszaj oraz prorektorzy ANS – dr Halina Potok i dr Marek Reichel. Gratulując byłym studentom inżynierskich dyplomów zgodnie podkreślali, iż większość z nich (131) zdecydowało się na kontynuowanie studiów na Wydziale Nauk Inżynieryjnych ANS. Życzyli im wytrwałości i dalszych sukcesów w nauce, a tym którzy zdecydowali się na inną drogę – powodzenia w pracy zawodowej.

Studia I stopnia na Wydziale Nauk Inżynieryjnych ukończyło 159 absolwentów, w tym w trybie stacjonarnym – 107, a niestacjonarnym – 52.

Jako pierwsi gratulacje od prof. dr. hab. inż. Adama Ruszaja oraz prorektorów ANS – dr Haliny Potok i dr. Marka Reichela i prodziekan Wydziału dr Moniki Golonki odebrali absolwenci, którzy ukończyli studia z wyróżnieniem:

  • inż. Franczyk Michał – Mechatronika, studia stacjonarne,
  • inż. Dominik Strugała – Mechatronika, studia niestacjonarne,
  • inż. Monika Marduła – Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, studia stacjonarne,
  • inż. Jacek Jabłoński – Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, studia niestacjonarne,
  • inż. Justyna Kopycińska – Transport i Logistyka, studia stacjonarne,
  • inż. Kaja Mentel – Transport i Logistyka, studia niestacjonarne,
  • inż. Krzysztof Olszowski – Informatyka, studia stacjonarne.

W uroczystości uczestniczyli także: prof. dr hab. Tadeusz Kudłacz – dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych ANS i dr Honorata Trzcińska -– prodziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych.

Ostatnie dni rekrutacji na studia podyplomowe: Zarządzanie w ochronie zdrowia !!

ZAPRASZAMY

Studia 2-semestralne– 1 750 zł/semestr

Nabór trwa tylko do 10 marca br.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej https://www.ans-ns.edu.pl/rekrutacja/ksztalcenie-ustawiczne/studia-podyplomowe, bądź pod numerem telefonu 18 443 45 45 wew. 115.

Chętne osoby swoje zgłoszenia mogą przesłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Studia podyplomowe Zarzdzanie w ochronie zdrowia Plakat marzec 2023

Igrzyska możliwości!

Zostań wolontariuszem podczas Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. To świetna okazja do nawiązania nowych znajomości, zdobycia cennego doświadczenia i rozwoju swoich umiejętności.

Zgłoszenia do udziału w wolontariacie można kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W imieniu organizatorów Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska zapraszamy do udziału w spotkaniach informacyjnych, które odbędą się już 14 marca 2023 r. (wtorek):

o godz. 12:00 na Wydziale Nauk Humanistycznych, ul. Kochanowskiego 44, sala 01,

o godz. 14:00 na Wydziale Nauk Ekonomicznych, ul. Al. Wolności 38, aula 0.01.

Działy wolontariatu dostępne dla wolontariuszy.


Serdecznie zachęcamy studentów i pracowników Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu do udziału w wolontariacie.

IE2023 post 0190 1200x900 ds v1

W dniu 3 marca 2023 dr Elżbieta Cygnar przeprowadziła zajęcia warsztatowe w Zespole Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu.
Udział w warsztatach wzięli uczniowie z klasy VII, a w najbliższych dniach tj. 10.03. 2023  planowane są zajęcia w klasie VIII. Tematyka warsztatów obejmuje zagadnienia związane z pamięcią i koncentracją.
Po przeprowadzonych zajęciach dyrektor Zespołu Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu mgr Bogusław Kołcz, prof. oświaty zaprezentował sale terapeutyczne znajdujące się na terenie szkoły tj: „Małą Galerię" oraz „Przytulisko Książek", w których odbywają się zajęcia dla dzieci i młodzieży z edukacji estetycznej, kulturalnej oraz zajęcia wychowania przez sztukę.
Na uwagę zasługuje fakt, że stworzone przez dyrektora "Przytulisko Książek" cieszy się popularnością i uznaniem w całym kraju. Najstarsza książka liczy sobie 406 lat, ponadto liczne pozycje literackie w różnych językach są wyeksponowane i prezentowane dzieciom i młodzieży uczącej się w murach szkoły, jak również przybyłym gościom i przyjaciołom szkoły.

W poniedziałek 6 marca 2023 roku w Zespole Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu gościł dr inż. Witold Bodziony, Dziekan Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie.
Wizyta stanowiła kontynuację rozmów o współpracy między Zespołem Szkół Akademickich i Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, zapoczątkowanych w piątek 3 marca 2023 między dyrektorem Bogusławem Kołczem, prof. oświaty i  dr Elżbietą Cygnar. Dziekan dr inż. W.Bodziony przedstawił dyrektorowi Bogusławowi Kołczowi, prof. oświaty szereg propozycji współpracy merytorycznej, pedagogiczno-psychologicznej i kontaktów naukowych między pracownikami, studentami i uczniami obu placówek, z obustronną korzyścią dla badań naukowych uczelni i rozwoju intelektualnego dzieci i młodzieży szkolnej. W planach znalazły się między innymi spotkania i zajęcia uczniów prowadzone przez pracowników naukowych uczelni, udział w wydarzeniach naukowych organizowanych przez Akademię Nauk Stosowanych oraz korzystanie z nowoczesnej infrastruktury uczelni przez uczniów.

W ciągu najbliższych 3 tygodni zostanie przygotowany projekt porozumienia między ANS w Nowym Sączu i Zespołem Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu.

Na początku kwietnia planowane jest uroczyste podpisanie dokumentów o konkretnej współpracy przez władze obu placówek.

bez tytułu

Wśród pracowników Wydziału Nauk o Zdrowiu mamy strażaków, którzy są członkami Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej w Nowym Sączu. Są to: st. bryg. dr n. med. Mariusz Chomoncik (lekarz), st. bryg. mgr inż. Sławomir Wojta oraz asp. mgr Wiesław Poparda (ratownik medyczny). Grupa ta wystawiła swoich ratowników do zespołu USAR Poland. Polscy ratownicy zostali wysłani w dniu 6 lutego 2023 r. do trudnej akcji ratowniczej – pomocy ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji. Miało ono miejsce właśnie 6 lutego 2023 r. o godzinie 2:17 czasu polskiego i miało ogromną siłę niszczącą, określoną magnitudą 7,8 w skali Richtera. Było to jedno z największych trzęsień ziemi w historii jakie nawiedziło Turcję.

Polski zespół USAR Poland w składzie 76 ratowników, w tym 8 przewodników z psami ratowniczymi, prowadził działania w 70 tyś. mieście Biesni. Sytuacja na miejscu była bardzo skomplikowana – ponad dwadzieścia całkowicie zniszczonych bloków mieszkalnych, tworzących tzw. zawał warstwowy, w których mogli znajdować się poszkodowani. Występujące wstrząsy wtórne
i bardzo przenikliwe zimno, były to dodatkowe niesprzyjające warunki działania. Mimo tych skrajnie niekorzystnych warunków, okazało się, że w gruzach znajdowali się żywi ludzie. Podjęte skuteczne działania polskich ratowników, prowadzone niejednokrotnie w trudnych warunkach – ciasnej i ograniczonej przestrzeni, przyczyniły się do wydobycia i uratowania łącznie 12 osób. Każda wydobyta osoba była profesjonalnie zaopatrzona medycznie przez lekarzy i ratowników medycznych wchodzących w skład zespołów operacyjnych i przekazana lokalnym służbom medycznym.

Jak wspominają ją uczestnicy, akcja należała do jednej z najtrudniejszych, w której uczestniczyli, a brali już udział w kilku akcjach spowodowanych trzęsieniami ziemi. Przede wszystkim działania prowadzone były 24 godziny na dobę, przez grupy działające w systemie zmianowym. Realizowano je przez 7 pełnych dni. Wielkość zniszczonych budynków i stopień zagruzowań wymagał działania w skrajnie trudnych i niebezpiecznych warunkach. Wykorzystano w działaniach praktycznie cały sprzęt ratowniczy, który był zabrany z Polski do działań ratowniczych.

Nieocenionym narzędziem w działaniach były psy ratownicze, które pomimo kontuzji i zranień oraz zmęczenia, do samego końca pracowały na gruzowisku, poszukując żywych osób.

Polska Grupa USAR uratowała 12 osób. Należy jednak podkreślić, że kompleksowe działania ratownicze, których nasi ratownicy byli znaczącym elementem, prowadzone przez zespoły międzynarodowe oraz lokalne siły ratownicze, pozwoliły na uratowanie setek osób poszkodowanych na całym obszarze dotkniętym trzęsieniem ziemi w Turcji oraz Syrii.

Przygotował: st. bryg. mgr inż. Sławomir Wojta