mnn

27 września 2024

Małopolska Noc Naukowców jest częścią organizowanej od 2005 roku Europejskiej Nocy Naukowców (European Researchers’ Night - ERN). Wydarzenie odbywa się każdego roku w ostatni piątek września
i przybliża w przystępny sposób osiągnięcia naukowe oraz inspiruje młodych ludzi do podjęcia kariery naukowej. Cykliczność wydarzenia oraz jego coraz większa rozpoznawalność, przyciągają rokrocznie w całej Europie ponad 1,5 mln gości. Wysoki poziom merytoryczny, niezapomniane przeżycia oraz naukowe eksperymenty przeprowadzane „na żywo” sprzyjają poszerzaniu horyzontów i pozytywnie wpływają na upowszechnianie nauki. Coraz więcej osób chce być częścią ERN!

 
Zgodnie z tradycją, w piątek 27 września w ponad 26 krajach starego kontynentu usłyszymy i zobaczymy niesamowite pokazy, doświadczenia i eksperymenty (w tym również w Małopolsce).

18. EDYCJA

18. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców zaprezentuje pokazy w siedzibach ponad 60 instytucji partnerskich zlokalizowanych w 10 małopolskich miastach: Krakowie, Tarnowie, Oświęcimiu, Chrzanowie, Nowym Sączu, Skawinie, Niepołomicach, Wadowicach, Sułkowicach-Bolęcinie, oraz po raz pierwszy w Zakopanem! Małopolska Noc Naukowców (MNN) skupia zainteresowanie Małopolan na innowacjach, ciekawostkach, branżowych nowinkach technologicznych, laboratoriach wyposażonych w światowej klasy sprzęt specjalistyczny czy też na prestiżowych miejscach na co dzień niedostępnych. Partnerzy każdego roku przygotowują coraz to nowe zagadki, pokazy i doświadczenia. Niezależnie od zainteresowań, każdy może tutaj znaleźć coś interesującego dla siebie. Na Małopolską Noc Naukowców ściągają fascynaci nauki nie tylko z Małopolski, ale i z całego kraju. Wydarzenie wpisało się już na stałe w kalendarz wydarzeń popularnonaukowych regionu (a nawet imprez krajowych) a jego Koordynatorem jest Województwo Małopolskie.

Małopolska Noc Naukowców zachęca dzieci i młodzież do podjęcia kariery naukowej, a samych naukowców oraz osoby prezentujące pokazy do ciągłego samorozwoju oraz „zarażania” kolejnych pokoleń swoją pasją. Organizatorzy w ciekawy i nieskomplikowany sposób udowadniają, że nauka to wszystko co nas otacza, a ich praca ma ogromny wpływ na codzienne życie. Przedstawianie zagadnień w niekonwencjonalny sposób, sprzyja ich zrozumieniu oraz zapamiętaniu, a osobiste zaangażowanie uczestników w przeprowadzanie eksperymentów (nie tylko ich bierne oglądanie) sprawia że, nauka staje się bliższa, prostsza i przede wszystkim bardziej lubiana.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

W tegorocznej edycji wydarzenia (27 września), weźmie udział ponad 60 instytucji partnerskich. Do tego wyjątkowego grona należą najlepsze małopolskie uczelnie wyższe, instytuty Państwowej Akademii Nauk, firmy B+R, biblioteki, ośrodki kultury, muzea i inni. Ponadprzeciętny pogram każdego roku dostosowany jest do różnych grup wiekowych i zainteresowań odbiorców. Opiera się on m.in. na zagadnieniach z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych czy humanistycznych.   

Szczegółowy program w przygotowaniu :)

im kolor poziom

 

Już teraz informujemy, że ruszył rokroczny konkurs plastyczny zapowiadający wrześniowe wydarzenie. W tym roku zmagania młodych plastyków odbędą się pod hasłem: „Naukowiec bohaterem każdego pokolenia”, a zwycięzców poznamy na inauguracji wydarzenia, już 27 września. Prace konkursowe przyjmowane są do wtorku 17 września. Organizatorem Konkursu plastycznego jest Województwo Małopolskie.

więcej informacji na stronie

konkurs plastyczny mnn 2024