Gośćmi TV Sądeczanin byli dr hab. inż. Grzegorz Przydatek Grzegorz Przydatek, prof. ANS kierownik Katedry Zarządzania i Inżynierii Produkcji, dr hab. Zenon Jabłoński - kierownik Katedry Informatyki oraz mgr inż. Nikodem Bulanda z Wydziału Nauk Inżynieryjnych ANS w Nowym Sączu. To kolejny już wydział ANS, który prowadzi właśnie rekrutację na jedne z najbardziej przyszłościowych kierunków studiów. Na kierunkach można tu studiować?

Na zdjęciu od lewej Tomasz Kowalski, dr inz. hab. G. Przydatek, dr hab. Z. Jabłoński, mgr inż. N. Bulanda

Na zdjęciu od lewej Tomasz Kowalski (Portal Sądeczanin), dr inż. hab. G. Przydatek, dr hab. Z. Jabłoński, mgr inż. N. Bulanda (Wydział Nauk Inżynieryjnych ANS w Nowym Sączu)

Ta rozmowa nie byłaby kompletna, gdybyśmy nie powiedzieli kilku słów o rekrutacji.
prof. Grzegorz Przydatek:
Rekrutacja zaczęła się 10 czerwca, istnieje możliwość złożenia aplikacji elektronicznie. Stosowna informacja znajduje się na stronie uczelni. I tutaj absolwenci, którzy posiadają świadectwo dojrzałości będą mogli rekrutować się do naszego Wydziału Nauk Inżynieryjnych. (…) Rekrutacja odbywa się w dwóch fazach. Pierwsza będzie w tym okresie do lipca a druga będzie obejmowała wrzesień.

Na jakich kierunkach ta rekrutacja ruszyła?
prof. Grzegorz Przydatek:
Na naszym wydziale kandydaci mogą ubiegać się o studiowanie na czterech kierunkach. Pierwszy to informatyka, kolejny to mechatronika, trzeci - transport, logistyka a ostatni to zarządzanie, inżynieria produkcji jako katedra a faktycznie mamy nowy kierunek: inżynierii produkcji pierwszego stopnia a na drugim stopniu – zarządzanie i inżynierię produkcji.

Czy to są studia stacjonarne czy niestacjonarne i w jakim podziale?
prof. Grzegorz Przydatek:
Tak, to są oczywiście studia stacjonarne i niestacjonarne. I tutaj są równe szanse jeśli chodzi o rekrutację dla kandydatów zarówno na studia dzienne jak i te w niestacjonarnym trybie.

Poprzednio, kiedy mówiliśmy o Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu, to nie było wątpliwości, że jest to uczelnia państwowa. Być może teraz, w tej nowej nazwie tego zabrakło, ale w tej warstwie nic się nie zmieniło, prawda?
prof. Zenon Jabłoński:
Dokładnie – w tej warstwie nic się nie zmieniło. Dalej jesteśmy państwową uczelnią. Zmieniliśmy nazwę z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej na Akademię Nauk Stosowanych i zmieniliśmy również profil. Kiedyś byliśmy uczelnią typowo dydaktyczną. Teraz staramy się rozwijać również w polu naukowym. Także oprócz czystej dydaktyki mamy w tej chwili również nowoczesne pracownie, na których możemy prowadzić badania naukowe.

Ale jeden z tych elementów, który decydował o odrębności PWSZ-tu, czyli to, że duża część nauki odbywa się w formie praktyk, nie uległ zmianie?
prof. Zenon Jabłoński:
Nie, nie uległ zmianie. Kiedyś mieliśmy profil czysto akademicki i przeszliśmy, zgodnie z nową ustawą, na profil stosowany, praktyczny. To oznacza, że wszelkiego typu zajęcia, które u nas się odbywają mają charakter praktyczny. Współpracujemy również z lokalnym otoczeniem gospodarczym czyli nasi studenci odbywają praktyki zawodowe w sądeckich firmach. Nie tylko w sądeckich, bo i w okolicy. Także profil praktyczny jest u nas profilem dominującym. 

Jeśli chodzi o katedrę informatyki to nie ma z tym problemu, żeby znaleźć współpracujące firmy?
prof. Zenon Jabłoński:
(…) Nie ma żadnego problemu ze znalezieniem współpracy na praktykach. Jedyny problem, jaki się być może u nas pojawia, to fakt, że tych firm nam coraz więcej przybywa i musimy te firmy angażować również do naszych praktyk.

Czyli, jak rozumiem, miejsc przyszłych miejsc pracy dla absolwentów na pewno nie zabraknie?
prof. Zenon Jabłoński:
Tak. Dokładnie.

Panie magistrze, chciałem pana zapytać o warunki nauki na Wydziale Nauk Inżynieryjnych. O wyposażenie, o to czym przekonałby pan do studiów tutaj, do tego, żeby wybrali właśnie państwa wydział, państwa uczelnię.
mgr inż. Nikodem Bulanda: Jako wykładowca mogę spojrzeć na to zarówno od strony jakościowej, jaki i ilościowej i jako były student - bo też (…) jestem absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu i te wrażenia do teraz mi zostały - też ma mam troszeczkę inne na to spojrzenie. Ale to spojrzenie jest cały czas pozytywne. Cały czas się rozwijamy. W tym momencie mocno rozbudowujemy naszą bazę, i tak już potężną, bazę dydaktyczną. Posiadamy dosyć dobrze wyposażone pracownie. W tym momencie jesteśmy na etapie realizacji nowej serwerowni. Będziemy uruchamiać klaster GPU, taki klaster obliczeniowy, który będziemy tak naprawdę stosować w obszarze sztucznej inteligencji. Są plany uruchomienia też różnego rodzaju działań naukowych. Uruchamiamy nowe pracownie, przebudowujemy się. To nie są tylko pracownie w obrębie informatyki, bo w tym momencie dysponujemy już pięcioma nowoczesnymi dydaktycznymi laboratoriami informatycznymi, ale przebudowujemy laboratorium sieci. Mamy bardzo dobrą bazę jeśli chodzi o transport i logistykę. Ogromnie możliwości jeśli chodzi o mechatronikę. Mamy bardzo dobrze wyposażone laboratorium przyrostowe, które jest wyposażone nie tylko w maszyny czy narzędzia do druku 3D, ale wchodzi tutaj też kwestia mapingu, skanowania 3D. Ta baza dydaktyczna i naukowa jest dosyć bogata. Cały czas też staramy się rozbudować w takim kierunku abyśmy mogli kształcić kadrę, która później będzie realizowała to w lokalnym otoczeniu biznesu, w tym naszym regionalnym otoczeniu biznesu. Zresztą myślę, że ilość osób, które są absolwentami PWSZ a teraz ANS w lokalnym otoczeniu, w tych największych firmach, które w regionie sądeckim czy krakowskim nawet, jest ogromna.

Link do materiału źródłowego: https://sadeczanin.info/wiadomosci-telewizja/po-studiach-na-wydziale-nauk-inzynieryjnych-ans-w-nowym-saczu-prace-znajdziesz

 

 

  • Światowy Dzień Inżyniera - z wizytą w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, www.zs-starysacz.pl,
  • Uczniowie ZS w Starym Sączu wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Inżyniera, sądeckie.pl

Światowy Dzień Inżyniera - z wizytą w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu

www.zs-starysacz.pl, Piotr Stojek, 06 marzec 2023

W piątek, 3 marca, klasy 2 TEO oraz 3 TEE wzięły udział w obchodach Światowego Dnia Inżyniera zorganizowanego przez Akademię Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Celem spotkania było przedstawienie studentom i uczniom szkół ponadpodstawowych ważnego wkładu przyszłych inżynierów do zrównoważonego rozwoju i nowoczesnego życia. Nasi uczniowie wysłuchali wykładów, oraz mieli okazję uczestniczyć w warsztatach i laboratoriach propagujących wiedzę techniczną.

Wśród uczniów naszej szkoły duże zainteresowanie wzbudził wykład pt. ,,Pasje Inżynierów ", w którym autor zobrazował rozwój technologii elektrotechnicznej, elektronicznej i informatycznej.

Podczas spotkania było zorganizowanych wiele ciekawych warsztatów tematycznych, których celem było poszerzenie wiedzy i umiejętności zdobywanych w szkołach średnich zgodnych z naszymi kierunkami kształcenia:

  • technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej,
  • technik mechanik,
  • technik informatyk,
  • technik programista.

Z dużym zaangażowaniem uczestniczyliśmy w Warsztatach energetycznych, gdzie budzącą ciekawość była demonstracja uzyskiwania paliwa wodorowego z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych.

W czasie Warsztatów 3D można było poznać i zobaczyć nową technologię drukowania części maszyn, zastępującą tradycyjne metody wytwarzania. 

Kolejna część spotkania dotyczyła prezentacji sprzętu naukowo badawczego, w ramach którego odbyły się laboratoria : metrologii technicznej, inżynierii materiałowej, bioniki, wytwarzania przyrostowego.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Wykonywali ćwiczenia i zadawali pytania.

Miłym akcentem była rozmowa i wymiana doświadczeń z naszymi absolwentami technikum informatycznego a obecnymi studentami drugiego roku uczelni - Marcelem i Pawłem.

Link do materiału źródłowego: http://www.zs-starysacz.pl/1621-swiatowy-dzien-inzyniera-z-wizyta-w-akademii-nauk-stosowanych-w-nowym-saczu

 

Uczniowie ZS w Starym Sączu wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Inżyniera

sądeckie.pl, Dorota Kotlarz, 2023-03-08

Uczniowie Zespołu Szkół w Starym Sączu wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Inżyniera zorganizowanego przez Akademię Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Celem spotkania było przedstawienie studentom i uczniom szkół ponadpodstawowych wkładu przyszłych inżynierów w zrównoważony rozwój i nowoczesne życia.

Nasza młodzież wysłuchała wykładów i miała okazję uczestniczyć w warsztatach i laboratoriach propagujących wiedzę techniczną – mówi Grzegorz Skalski, dyrektor szkoły. - Duże zainteresowanie wzbudził wykład „Pasje Inżynierów”, w którym przedstawiono rozwój technologii elektrotechnicznej , elektronicznej i informatycznej.

Akademia Nauk Stosowanych zorganizowała też wiele warsztatów tematycznych, których celem było poszerzenie wiedzy i umiejętności zdobywanych w szkołach ponadpodstawowych zgodnych z kierunkami kształcenia w starosądeckiej szkole: Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, Technik mechanik, Technik informatyk, Technik programista.

Z dużym zainteresowaniem obserwowaliśmy też pokaz uzyskiwania paliwa wodorowego z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych oraz nową technologię drukowania elementów maszyn, zastępującą tradycyjne metody wytwarzania – dodaje dyrektor Grzegorz Skalski.

Link do materiału źródłowego: https://sądeckie.pl/artykul/uczniowie-zs-w-starym-saczu-wzieli-udzial-w-obchodach-swiatowego-dnia-inzyniera

Wolno nam wycinać lasy czy lepiej tego nie robić? Wylesianie to kwestia kontrowersyjna, ale i szczególnie istotna dla naszego życia. O skutkach takiego działania rozmawiali naukowcy i działacze ekologiczni.

seminarium wylesianie - uczestnicy-seminarium

We środę, 16 listopada, na Wydziale Nauk Inżynieryjnych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu odbyło się wyjątkowe seminarium o wylesianiu i jego konsekwencjach. Gości i prelegentów w samo południe przywitał prof. dr hab. inż. Adam Ruszaj.

Na początku mgr inż. Maria Staniszewska zaprezentowała Polski Klub Ekologiczny. Klub powstał w 1981 roku na fali protestów dotyczących budowy hut. Mimo upływu lat, członkowie klubu wciąż mają co robić. – Za moment zobaczą państwo jak te odległe działania, na przykład w Amazonii, wpływają na nas tu i teraz – zapowiadała Staniszewska.

Podczas seminarium zaprezentowało się również Koło Polskiego Klubu Ekologicznego w Krynicy. Ale i młodzi ludzie są bardzo aktywni w kwestii ekologii. O Kole Naukowym EKOLOGUS działającym właśnie na Akademii Nauk Stosowanych opowiedziała inż. Emilia Basta oraz Natalia Zwolińska. Następnie, dwa wykłady odbyły się w formule online.

seminarium wylesianie - studentki kola Ekologus prezentują referat

Choć wykładowa sala była wypełniona w większości przez studentów, słowa, które padły podczas seminarium powinien usłyszeć każdy. O wypływie wylesiania na klimat opowiedział dr hab. inż. Bogdan Hieronim Chojnicki, który reprezentował Katedrę Ekologii i Ochrony Środowiska, Pracownię Bioklimatologii, Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej na Uniwersytecie w Poznaniu.

Dr hab. inż. Chojnicki zaczął swój wykład od zaprezentowania danych zebranych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wykresy nie pozostawiały złudzeń – robi się coraz cieplej. Wciąż wiele osób zastanawia się czy rzeczywiście człowiek ma wpływ na klimat. Analizy naukowców jasno wskazują, że to przez działalność ludzi mamy do czynienia z ogromnymi zmianami klimatycznymi.

seminarium wylesianie telekonferencja wystąpienie pdr hab. inż. Bogdana Hieronima Chojnickiego

Jak będzie więc wyglądała nasza przyszłość? Z racji, że będziemy musieli mierzyć się z coraz wyższymi temperaturami, szczególnie narażone będą osoby starsze i chore. – Tak jest już w Hiszpanii czy we Francji – mówił prelegent z Uniwersytetu w Poznaniu.

Musimy też przygotować się na ekstremalne zjawiska opadowe. Te będą szczególnie niebezpieczne w górzystych terenach, np. na Sądecczyźnie. Mieszkańcy wielu sądeckich wiosek mogą potwierdzić, że kiedy zaczyna padać intensywny deszcz, górskie potoki są nie do zatrzymania. Zmiany klimatu sprawiają, że coraz częściej będziemy walczyć z powodziami błyskawicznymi.

Ale kto właściwie jest odpowiedzialny za wzrost temperatury? Dr hab. inż. Bogdan Hieronim Chojnicki wskazał w głównej mierze przemysł energetyczny. – Właśnie dlatego tak potrzebna jest nam odpowiedzialna transformacja energetyczna – dodał wykładowca. Za 16 procent emisji odpowiedzialny jest sektor transportu, a rolnictwo za kolejne 16 procent.

Wszystkie nasze działania i wybory mają potężny wpływ na miejsce, w którym będziemy żyć my oraz przyszłe pokolenia. Musimy więc zachowywać się odpowiedzialnie i nie utracić tego, co natura dała nam, aby nas chronić. Tym wyjątkowym „czymś” są właśnie lasy.

seminarium wylesianie wystąpienie mgr inż. Marii Staniszewskiej

Drzewa spełniają wiele istotnych funkcji w ekosystemie. Dla ludzi szczególnie istotnym jest fakt, że lasy pochłaniają spore ilości dwutlenku węgla i na kształt gąbki, pochłaniają również wodę, tym samym chroniąc nas przez powodziami. Drzewa to dla ludzi ochrona przed wiatrem i słońcem.

Specjalny leśni mikroklimat łagodzi skutki upałów i redukuje temperaturę odczuwalną o kilka stopni Celsjusza. Nie bez powodu ochłody w upalne dni szukamy właśnie w lasach. Lasy to także królestwo wielu zwierząt i roślin. Na co dzień o tym, jak dobra dla człowieka jest obecność lasów może świadczyć fakt, że las podnosi wartość nieruchomości w jego okolicy.

Wykładowca poznańskiego Uniwersytetu zwrócił jednak uwagę na ważną kwestię. – Drzewa rosną bardzo długo, a zmiana klimatu postępuje błyskawicznie – mówił podczas seminarium zorganizowanego przez Akademię Nauk Stosowanych.

Na koniec o wycinaniu lasów i prawach człowieka na przykładzie Brazylii opowiedziała Alicja Pękalska z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., fot. SKS)

Wylesianie i jego konsekwencje - ważne seminarium na ANS w Nowym Sączu

Wolno nam wycinać lasy czy lepiej tego nie robić? Wylesianie to kwestia kontrowersyjna, ale i szczególnie istotna dla naszego życia. O skutkach takiego działania rozmawiali naukowcy i działacze ekologiczni podczas seminarium "Wylesianie i jego konsekwencje", zorganizowanego przez Akademię Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. (Fot. SKS)

 Źródło: https://sadeczanin.info

Dlaczego studenci wybierają naukę w Instytucie Technicznym PWSZ w Nowym Sączu, jakie kierunki studiów oferuje Instytut Teechniczny PWSZ, co sprawia, że niemal od ręki po ukończeniu studiów mogą liczyć na dobra pracę lub powodzenie we własnym biznesie? O tym wszystkim rozmawiamy z z prof. dr hab. inż Adamem Ruszajem, dyrektorem Instytutu Technicznego PWSZ w Nowym Sączu.

Rozmowa red.  Tomasza Kowalskiego z prof. Adamem Ruszajem

  • Dlaczego studenci wybierają naukę w Instytucie Technicznym PWSZ w Nowym Sączu?
  • Jakie kierunki studiów oferuje Instytut Techniczny PWSZ?
  • Co sprawia, że niemal od ręki po ukończeniu studiów mogą liczyć na dobra pracę lub powodzenie we własnym biznesie?
  • Czym jest bionika i dlaczego ma tak ogromny wpływ na prace inżyniera?

O tym wszystkim Tomasz Kowalski rozmawia z  z prof. dr hab. inż Adamem Ruszajem, dyrektorem Instytutu Technicznego PWSZ w Nowym Sączu.

Link do rozmowy (18 min.55 sek.): https://sadeczanin.info/rozmowy-sadeczanina/o-studiach-w-instytucie-technicznym-pwsz-rozmawiamy-z-prof-adamem-ruszajem

Źródło: https://sadeczanin.info

Instytut Techniczny przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu otwiera nową grupę zajęć specjalizacyjnych na kierunku „Mechatronika”. Będą to studia II stopnia (kończące się tytułem magistra), z zakresu mechatroniki w transporcie i logistyce. Potrwają 3 semestry. Osoby zainteresowane zdobyciem nowych umiejętności, które poprawią ich pozycję na rynku pracy mogą się zapisywać do 15 lutego 2022 r.

Powstanie tej specjalności jest efektem konsultacji społecznych, konsultacji ze studentami oraz z otoczeniem i środowiskiem przemysłowym Nowego Sącza. Studia będą trwać 3 semestry – informuje dr hab. inż. Sławomir Kowalski, prof. PWSZ, kierownik Zakładu Mechatroniki w Instytucie Technicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. – Nowością w organizacji zajęć jest fakt, że studia stacjonarne (bezpłatne) będą odbywać się w trybie czasowym studiów niestacjonarnych – dodaje prof. Kowalski.

Prof. Adam Ruszaj w studio Radia RDN Nowy Sącz

W semestrze odbędzie się 12 zjazdów: w czwartki odbywać będą się zajęcia prowadzone przez platformę MS Teams, natomiast zajęcia stacjonarne będą odbywały się w piątki w godzinach popołudniowych oraz w soboty.

Absolwenci tego kierunku dodatkowo będą mogli wnioskować do Instytutu Transportu Samochodowego o uzyskanie Certyfikatu Kompetencji Zawodowych w Transporcie przewozu rzeczy i osób bez konieczności zdawania wymaganego egzaminu.

Zajęcia będą odbywać w Instytucie Technicznym PWSZ przy ulicy Zamenhofa 1a w Nowym Sączu. Obok nowo otwartej grupy zajęć specjalizacyjnych na IT sądeckiego PWSZ funkcjonują także:

  • mechatronika w systemach produkcyjnych,
  • bionika w systemach mechatronicznych.

Siedzibą Instytutu Technicznego jest nowoczesny obiekt, w którym studenci mogą korzystać z multimedialnych sal wykładowych, nowoczesnych pracowni komputerowych i specjalistycznych laboratoriów. Studenci w czasie studiów mają kontakt z nowoczesnymi rozwiązaniami, mającymi zastosowanie w przemyśle. Zajęcia prowadzą wykładowcy z ogromnym doświadczeniem akademickim, naukowym i przemysłowym.

Źródło: https://miastons.pl/

 Studio DTS

– Studentów traktujemy jako przyjaciół, partnerów. Zapoznajemy się z ich sugestiami oraz potrzebami i poza programem studiów stwarzamy miejsce na zajęcia indywidualne i rozwijanie swoich zainteresowań. Ja szczególnie zachęcam do rozwijania się w kierunku bioniki. To jest przyszłość  – mówi prof. dr hab. inż. Adam Ruszaj, dyrektor Instytutu Technicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu (PWSZ).

PWSZ daje możliwość studiowania ciekawych i przyszłościowych kierunków studiów. Stawia na praktyczne kształcenie. Jeśli więc zastawiasz się nad wyborem swojej drogi, koniecznie zapoznaj się ofertą sądeckiej uczelni – zobacz nagranie i dowiedz się,  jaka może czekać Cię przyszłość, po ukończeniu Instytutu Technicznego sądeckiej uczelni. Link do filmowej oferty: https://youtu.be/aF7K-HIcZFM

https://www.dts24.pl/pwsz-nowy-sacz-bionika-to-jest-przyszlosc/?swcfpc=1

 

Prezydent Ludomir Handzel wraz z prezesem Pawłem Kupczakiem oraz rektorem PWSZ dr hab. Mariuszem Cygnarem otworzył nowoczesne laboratorium badawcze w Miejskim Zdjęcie przedstawia laboriatorium MPECPrzedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Obiekt będzie służył działalności badawczo-rozwojowej przy współpracy z Instytutem Technicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. To jedyne laboratorium w promieniu 100 kilometrów oferujące badania węgla i jedno z dwóch w Małopolsce badające biomasę drzewną.

– Kolejna inwestycja w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej – powiedział prezydent Ludomir Handzel. – Cieszy mnie otwarcie nowego laboratorium ponieważ będzie można tutaj badać jakość miału oraz biomasy. W Małopolsce są tylko dwa takie laboratoria. To kolejny element walki o czyste powietrze w naszym Mieście.

Zakupiono m.in. dygestorium szczelinowe, szafę na odczynniki, stół ze stanowiskiem do mycia, stół wyspowy, młyn tnący do biomasy, wstrząsarkę laboratoryjną, tlenomierz, wagę laboratoryjną, miernik z termoparą, podzielnik próbek. Wkrótce zostanie nabyty analizator spalin.

Dalsza cześć projektu będzie obejmowała realizację prac badawczo rozwojowych przy współpracy Instytutu Technicznego PWSZ w Nowym Sączu.

Dzięki realizacji tego zadania laboratorium badawcze MPEC Nowy Sącz będzie:

posiadało możliwość badania parametrów fizykochemicznych wody kotłowej (twardość ogólna, zasadowość ogólna i mineralna, pH, żelazo, chlorki, miedź, tlen rozpuszczony, fosforany, zawiesina, utlenialność, przewodność elektryczna właściwa) w celu utrzymania jej jakości na najwyższym poziomie minimalizując ryzyko ewentualnych awarii ze strony jakości wody,przygotowane do wdrożenia akredytowanych metod badania miału węglowego i biomasy (zawartość wilgoci całkowitej i analitycznej, zawartość popiołu, ciepło spalania – kaloryczność, zawartość siarki),jako drugie laboratorium w Małopolsce miało możliwość badania biomasy metodami akredytowanymi,jedyne w promieniu 100 km miało możliwość badania miału węglowego metodami akredytowanymi.

Źródło: https://twojsacz.pl/

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu ruszyła produkcja przyłbic ochronnych dla medyków. Na początek PWSZ chce produkować kilkadziesiąt sztuk tygodniowo i podarować je szpitalom w Nowym Sączu, Limanowej, Gorlicach i Centrum Uniwersyteckiemu w Krakowie (przekształconemu w szpital zakaźny).

Z oddolną inicjatywą wyszedł Nikodem Bulanda absolwent i pracownik Instytut Technicznego PWSZ w Nowym Sączu, a rektor uczelni Mariusz Cygnar z uznaniem odniósł się do tego

pomysłu i asygnował na ten cel środki finansowe.

– Zapotrzebowanie personelu medycznego na sprzęt zabezpieczający przed zarażeniem koronawirusem jest duże. W Instytucie Technicznym mamy zaplecze, które pozwala na produkcję przyłbic ochronnych zabezpieczających twarz przed osiadaniem na niej wirusa drogą kropelkową – informuje Tomasz Zacłona, rzecznik PWSZ. – W przeciągu kilku dni opracowaliśmy podstawowe założenia projektu i produkcja ruszyła.

– Wykorzystujemy do tego nowoczesne zZdjęcie przestawia elementy przyłbic wykonanych w Instytucie Technicznymaplecze dydaktyczne i naukowe Instytutu Technicznego PWSZ w Nowym Sączu, w tym laboratorium szybkiego prototypowania, w którym znajdują się drukarki 3d – mówi Nikodem Bulanda, inicjator przedsięwzięcia.

W produkcji przyłbic uczelnia wykorzystuje sprzęt do szybkiego prototypowania, który był zakupiony na potrzeby Instytutu Technicznego. Obecnie instytut posiada kilka najnowocześniejszych w regionie drukarek.

– Nasza uczelnia kształci pielęgniarki na studiach I i II stopnia, a także ratowników medycznych. Wielu z naszych absolwentów stanowi dzisiaj kadrę szpitalną i działa na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Czujemy się za nich odpowiedzialni i chcemy im pomóc najlepiej jak tylko potrafimy. Bez bezpiecznego personelu medycznego tej walki nie wygramy – mówi Mariusz Cygnar, rektor PWSZ.

W produkcję sprzętu ochronnego aktualnie zaangażowani są pracownicy dydaktyczni, laboranci, pracownicy administracji i studenci Instytutu Technicznego. Inicjatorzy liczą, że do akcji włączą się także inni studenci oraz chętni mieszkańcy miasta i regionu posiadający prywatne drukarki 3d.

Wytworzony w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu sprzęt trafi do szpitala w Nowym Sączu (w tym na oddział zakaźny) oraz do szpitali w Gorlicach, Krynicy, Limanowej, a także dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który obecnie jest największym szpitalem zakaźnym na terenie Małopolski.

Jeśli zapotrzebowanie na przyłbice będzie większe, to uczelnia deklaruje, że będzie kontynuowała produkcję.

Żródło: https://www.nowy-sacz.info

Sądecka PWSZ rozpoczęła rekrutację na studia II stopnia w Instytucie Technicznym. W tym roku, w ofercie uczelni pojawiły się nowe zajęcia specjalistyczne przeznaczone dla inżynierów, którzy chcą uzupełnić swoje wykształcenie. Zapisy potrwają do 14 lutego.

Jak wyjaśnia dr Tomasz Zacłona, rzecznik PWSZ, w Instytucie Technicznym studenci mają do wyboru trzy kierunki na studiach drugiego stopnia.

- Mowa tutaj o mechatronice, zarządzaniu i inżynierii produkcji oraz informatyce - wyjaśnia.

zajecia specjal

Każdy z tych kierunków oferuje kilka grup zajęć specjalistycznych i to właśnie w ramach tych zajęć wprowadzono nowe możliwości kształcenia.

- W przypadku mechatroniki nowością są zajęcia z zakresu bioniki w systemach mechatronicznych. Z kolei studenci zarządzania i inżynierii produkcji mogą spróbować swoich sił na zajęciach z zakresu inżynierii rekonstrukcji - tłumaczy przedstawiciel PWSZ.

Kolejna nowinka pojawiła się w tym roku także na kierunku informatyka.

- Chodzi o zajęcia specjalistyczne z zakresu programowania systemów informatycznych - mówi Tomasz Zacłona.

Studia drugiego stopnia w Instytucie Technicznym trwają trzy semestry i są przeznaczone dla absolwentów, którzy ukończyli studia I stopnia (trwające co najmniej siedem semestrów) i posiadających tytuł inżyniera. Jak wyjaśnia Tomasz Zacłona, instytut współpracuje z różnymi przedsiębiorstwami i instytucjami, które na bieżąco przekazują swoje uwagi dotyczące zmian w programach kształcenia.

- Dzięki temu jesteśmy w stanie nie tylko przekazać studentom wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne, ale także przygotować ich na wymagania z jakimi zetkną się po zakończeniu edukacji - wyjaśnia.

Dodaje również, że absolwenci każdego z trzech kierunków oferowanych przez Instytut Techniczny są przygotowani do pracy w przemyśle oraz do założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Obecnie w sześciu instytutach PWSZ studiuje ponad 3400 studentów. Kształcą się oni zarówno w systemie stacjonarnym, jak i zaocznym.

Żródło: https://nowysacz.naszemiasto.pl/

Rozpoczęła się rekrutacja na studia II stopnia w Instytucie Technicznym w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Będzie ona trwać do 14 lutego 2019 roku. Studia trwają tylko trzy semestry i są przeznaczone dla absolwentów, którzy ukończyli studia I stopnia (trwające co najmniej 7 semestrów), posiadających tytuł inżyniera.

W grudniu 2018 roku Uczelnia uzyskała zgodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na prowadzenie studiów II stopnia o profilu praktycznym na kierunku Informatyka. Poza tym Instytut Techniczny wprowadził kilka nowych specjalności.

Zdjęcie przedstawia budynek Instytutu Technicznego PWSZ w Nowym Sączu

W IT student uzyskuje niezbędną wiedzę specjalistyczną, dzięki której jest w stanie sprostać wymaganiom obecnego rynku pracy. Dzięki odpowiednio dostosowanemu programowi kształcenia, każda specjalność drugiego stopnia spełnia wymogi i oczekiwania stawiane przez współczesny, dynamicznie rozwijający się przemysł krajowy i międzynarodowy.

Przedsiębiorstwa i instytucje, z którymi współpracuje Instytut Techniczny, na bieżąco przekazują swoje uwagi dotyczące zmian w programach kształcenia, a dzięki wykwalifikowanej kadrze i bogatemu zapleczu laboratoryjnemu kadra naukowo-dydaktyczna jest w stanie przekazać studentom niezbędną wiedzę i zapewnić nabycie umiejętności praktycznych.

Instytut Techniczny oferuje bogatą ofertę kształcenia, na kierunkach studiów II stopnia:

Mechatronika, trzy specjalności:
- Bionika w systemach mechatronicznych (NOWOŚĆ!)
- Mechanika pojazdów i maszyn roboczych,
- Mechanika w systemach produkcyjnych.

Zarządzanie i inżynieria produkcji, dwie specjalności:
- Inżynieria rekonstrukcji (NOWOŚĆ!),
- Technologie produkcji i eksploatacja systemów technicznych.

Informatyka (NOWY KIERUNEK), specjalność:
- Programowanie systemów informatycznych (NOWOŚĆ!)

Absolwenci kierunku Mechatronika są poszukiwani głównie w przemyśle wytwarzającym układy mechatroniczne, maszynowym, motoryzacyjnym oraz w jednostkach projektowych. Warto dodać, że kierunek poszerzony o nową specjalność (Bionika w systemach mechatronicznych) pozwala sprostać zmianom, zachodzącym w obszarze nauk technicznych, a w szczególności rosnącemu znaczeniu kształcenia w zakresie nowoczesnego projektowania i rozwiązywania problemów technicznych w oparciu o obserwację rozwiązań występujących w przyrodzie. Absolwenci tego kierunku znajdują zatrudnienie zarówno w obszarze techniki, jak i w innych obszarach poza technicznych np. inżynierii biomedycznej, sztuce, kryminalistyce.Absolwenci kierunku Zarzadzanie i inżynieria produkcji są poszukiwani w przedsiębiorstwach produkcyjnych o zaawansowanych technologiach, jednostkach gospodarczych, projektowych i doradczych. Znajdują zatrudnienie na stanowiskach kierowniczych, gdzie wymagane są umiejętności związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi, produkcją i finansami, jak i również prowadzoną własną działalnością gospodarczą. Specjaliści nowo otwartej specjalności „Inżynieria rekonstrukcji” posiadają wiedzę i umiejętności z zakresu oprogramowania, projektowania elementów i procesów technologicznych w przemyśle oraz ośrodkach i instytucjach naukowo-badawczych.

Absolwenci kierunku Informatyka, specjalność „Programowanie systemów informatycznych” są poszukiwani w jednostkach świadczących usługi informatyczne, w przemyśle oraz ośrodkach badawczo-rozwojowych i projektowych różnych firm. Po ukończeniu studiów mogą podjąć pracę w przedsiębiorstwach jako analitycy i projektanci systemów informatycznych i ich składowych, sprzętu specjalistycznego, oprogramowania i elementów informacyjnych. Mogą także pracować jako programiści, czy też wdrożeniowcy w zespołach wytwarzających oprogramowanie internetowe i mobilne. Dzięki zdobytym umiejętnościom mogą samodzielnie prowadzić własną firmę komputerową, świadczącą usługi informatyczne i doradcze.

Zapraszamy na stronę Instytutu Technicznego

Źródło: Sądeczanin.info – 18.01.2019

https://sadeczanin.info/wiadomosci/it-podbija-sadecczyzne-nowymi-specjalnosciami