W dniu 4 czerwca 2019 odbyło się uroczyste podsumowanie XI Międzypowiatowego konkursu plastycznego pt. Pejzaż sądecki – kolaż marzeń i rzeczywistości, adresowanego do uczniów wszystkich szkół Sądecczyzny i osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Tegoroczna edycja dotyczyła przedstawień z wykorzystaniem techniki collage’u, co zachęciło kilkuset młodych twórców do stworzenia oryginalnych prac. Konkurs będący festiwalem twórczości dzieci i młodzieży jest inicjatywą wykładowców Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych (dr hab. Iwony Bugajskiej-Bigos, mgr Magdaleny Chadaj i mgr Agaty Rolki). Partnerami konkursu jest Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu oraz Szkoła Podstawowa w Podolu-Górowej. Piękne prace oglądać można w Galerii w Ratuszu, w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. W wernisażu uczestniczyli laureaci konkursu ze swymi nauczycielami, organizatorki, dr hab. Zdzisława Zacłona – Dyrektor Instytutu Pedagogicznego, mgr Maria Marcinowska z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Patronat konkursu: JM Rektor PWSZ dr hab. inż. Mariusz Cygnar.

zdjęcia Maciel Szabla, Iwona Bugajska-Bigos

Lista laureatów XI Międzypowiatowego konkursu dla uczniów wszystkich szkół Sądecczyzny

i osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych

pt. Pejzaż sądecki – kolaż marzeń i rzeczywistości

Rozdanie nagród i wyróżnień nastąpi podczas uroczystego wernisażu wystawy

pokonkursowej w dniu

4 czerwca 2019, godzina 11.00, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu –

Miasteczko Galicyjskie, w galerii w Ratuszu, ul. Lwowska 226

(nagrody nieodebrane nie będą przetrzymywane)

 

 

Szkoła Podstawowa w Przydonicy

Natalia Zarzycka kl. 3 gimnazjum

Natalia Nowogórska kl. 5

Olaf Cisowski kl.1

Kinga Poręba kl.2

 

Zespół Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu

Kinga Smoleń kl.2

 

Szkoła Podstawowa nr 9 w Nowym Sączu

Alan Nieć kl.2

Nikola Kowalik kl.2

Weronika Potoniec kl.2

Igor Pękala kl.2

Karol Chrobak kl. 2

Paulina Foszczyńska kl. 2

 

Szkoła Podstawowa w Pisarzowej

Julia Bernacka kl.1

Oliwia Wyżycka kl.1

Nikola Papież kl. 1

Łucja Kryzia kl. 1

Lena Frączek kl. 1

 

Szkoła Podstawowa w Rdziostowie

Karol Kowalik kl.5

Szkoła Podstawowa w Jelnej

Martyna Dulak kl.5

Hubert Waksmundzki kl.5

 

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Niskowej

Amelia Zaryczny kl.6

Milena Zaryczny kl.4

 

Szkoła Podstawowa w Królowej Polskiej

Sabina Gomółka kl.8

Oskar Wysowski kl.4

Julia Rams kl.5

Zuzanna Jarosz kl.5

 

Szkoła Podstawowa nr 20 w Nowym Sączu

Jakub Sarnik kl.5

Piotr Tokarski kl.6

Anna Sluza kl.7

 

Pałac Młodzieży w Nowym Sączu

Justyna Sokulska kl.3 gimnazjum

Maciej Pięta kl.6

Zuzanna Oraczek kl.5

Hanna Wierzbicka kl.4

Aleks Szpila kl.2

Kalina Rosiek kl.5

Julia Zwolenik kl.5

Olga Ukleja l.9

 

Szkoła Podstawowa nr 3 w Nowym Sączu

Paulina Tokarczyk kl.5

Krzysztof Kozik kl.5

Ilona Miśkowiec l.11

Piotr Furtak kl.4

 

Szkoła Podstawowa w Roztoce Brzezinach

Konrad Gurba kl.6

Miejski Ośrodek Kultury

Julia Migacz kl.5

Natalia Ciągło kl.5

 

Powiatowy Zespół Szkół

Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Muszynie

Katarzyna Mikołajczyk kl.5

Hanna Stachnik kl.5

Karolina Multarzyńska kl.7

Bartosz Flieger kl.7

Zuzanna Łęczycka kl.7

 

Szkoła Podstawowa w Podolu-Górowej

Agnieszka Koszyk kl.3 gimnazjum

Joanna Chochorowska kl.3 gimnazjum

Aleksandra Łukasik kl.3 gimnazjum

Gabriela Pociecha kl.7

Aleksandra Kołodziej kl.6

Natalia Konieczna kl.5

Jakub Salamon kl.5

Mikołaj Bielak kl.4

Dominik Bulanda kl.3

Antonina Marchacz kl.3

Grzegorz Szczecina kl.2

 

Szkoła Podstawowa nr 21 w Nowym Sączu

Karol Kosakowski kl. 6

 

Nagrody specjalne:

Pałac Młodzieży/Mada

Agnieszka Tomyślak, zestaw prac

 

WTZ Mada

Adrian Kaleta, zestaw prac

Przemysław Tomasiak

Michał Adamczyk

Przemysław Ramza

Krzysztof Wastag

Dariusz Potoniec

Wojciech Jurkowski

Beata Kołacz

 

 4

 

 

 

Dnia 16.05.2019 roku w Instytucie Pedagogicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu odbyły się zajęcia warsztatowe pt. "Małe laboratorium". Do prowadzenia zajęć studentki przygotowała dr Marzena Kiełbasa. W warsztatach wzięły udział 2 grupy dzieci
z przedszkola "Promyczek".

Przy każdym z 3 stoisk prowadzone były różne rodzaje doświadczeń z zakresu chemii i gastronomii z wykorzystaniem produktów ogólnodostępnych. Studentki czuwały aby dzieci
z niewielka pomocą same mogły przeprowadzić doświadczenia. Dzieci brały aktywny udział w warsztatach, były zaangażowane, zaciekawione interesującymi eksperymentami. Dzięki temu poszerzyły swoją wiedzę, a także pobudziły wyobraźnię.

Spotkanie zakończono wręczeniem dzieciom dyplomów
i pamiątkowymi zdjęciami. Uśmiech na twarzach dzieci oraz ich zaangażowanie są dla nas największa nagrodą. Jesteśmy wdzięczne za możliwość współpracy z przedszkolem "Promyczek". Dziękujemy pani dr Marzenie Kiełbasie za pomoc w przeprowadzeniu zajęć.

 

W dniu 16 maja 2019 roku studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, w towarzystwie przedstawicieli Władz Uczelni oraz wykładowców, przeszli w barwnym pochodzie ulicami miasta do Rynku, gdzie Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel przy obecności Wiceprezydent Miasta Magdaleny Majki przekazał klucze do bram miasta na ręce przewodniczącej Uczelnianej Rady Samorządu Studentów Moniki Dyrlagi. Następnie w towarzystwie JM Rektora dr hab. inż. Mariusza Cygnara, prof. nadzw., dr Haliny Potok – Prorektor ds. studenckich i kształcenia rozpoczęto studencki konkurs na najlepsze przebranie tegorocznych Wilkonaliów.

Dziękujemy studentom za udział w wydarzeniu i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

received 335379040511506

 

img6

W dniu 7 maja 2019 r. na zaproszenie Koła Naukowego Pedagogów oraz Koła Naukowego "Zabawa i Edukacja" w Instytucie Pedagogicznym gościła Pani Profesor Marta Bogdanowicz -  specjalistka psychologii klinicznej dziecka, wieloletnia  dyrektorka Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz autorka wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych.

W imieniu władz uczelni gościa przywitał Prorektor ds. nauki, rozwoju i współpracy dr Marek Reichel, doc.

Pani Profesor wygłosiła cykl wykładów na temat: Dysleksja - problemem całego życia. Poruszyła ważne zagadnienia takie jak:

  • Dysleksja - specyficzne zaburzenia uczenia się. Terminologia, definicje, przyczyny.
  • Diagnozowanie dysleksji. Dynamika symptomów w rożnych okresach życia. Metody diagnostyczne.
  • Specjalne potrzeby edukacyjne oraz system pomocy dzieciom ryzyka dysleksji, uczniów z dysleksją i dorosłym.

W wykładach brała udział zastępca dyrektora Instytutu Pedagogicznego mgr Bogusława Gaweł, opiekunowie Kół Naukowych -  dr Joanna Jachimowicz, dr Marzena Kiełbasa, dr Mirosława Socha, dr Beata Lisowska oraz inni nauczyciele -  dr Krystyna Sochacka, dr Tomasz Nesterak oraz członkowie Kół Naukowych i 85 studentów specjalności nauczycielskich. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali wykładów poszerzających wiedzę z zakresu dysleksji rozwojowej. Szczególnie wartościowe dla słuchaczy były odniesienia teorii naukowej do praktyki i doświadczenia zawodowego Pani Profesor Marty Bogdanowicz.

 

Dnia 29.04.2019 roku w Instytucie Pedagogicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu odbyło się szkolenie o tematyce ,,Umiejętności aktorskie
w pracy wykładowcy”. Spotkanie zostało poprowadzone przez Panią Katarzynę Hnat, która jest wieloletnią dziennikarką i reporterką Krakowskiego Radia, a także prowadzi własną audycję. W szkoleniu wzięli udział opiekunowie i członkinie Koła Naukowego Pedagogów. Uczestniczki szkolenia zapoznały się z wieloma interesującymi zagadnieniami teoretycznymi i praktycznymi, związanymi między innymi z emisją głosu, komunikacją werbalną
i niewerbalną, technikami pozyskiwania publiczności, czy sposobami radzenia sobie ze stresem.

dysleksja plakat jpg copy

powidoki e zaproszenie v02

 

Afterimages/Powidoki. Grzegorz Sztwiertnia

Data rozpoczęcia 2019-04-27 Data zakończenia - 2019-06-23

Wernisaż: 26 kwietnia 2019, godz. 19.00

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Stara Fabryka, pl. Żwirki i Wigury 8, Bielsko-Biała

 

Wystawa będzie pierwszą pełną prezentacją najnowszego cyklu Polskie miasteczka II/ Polish Village series II (2017–2019). Cykl ten oparty został na słynnych reliefach Franka Stelli Polish Village Series (1970–1974) oraz rysunkach Władysława Strzemińskiego z czasów okupacji (m.in. Białoruś Zachodnia, 1939/40; Deportacje, 1940; Tanie jak błoto, 1944). Główną częścią projektu są wielkoformatowe obrazy na płótnach o wymiarach 170×170 cm, kontynuujące realizację Stelli, powstałą z inspiracji publikacją Marii i Kazimierza Piechotków Bóżnice drewniane..., przetłumaczoną na język angielski w 1959 r. Cykl Sztwiertni interpretuje architekturę i kolorystykę wybranych murowanych synagog, wychodząc od kolejnej publikacji Piechotków Bramy nieba. Bóżnice murowane na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Polskie miasteczka II to zestaw kilkunastu obrazów stworzonych na bazie wybranych i zachowanych do dziś synagog (m.in. z Bobowej, Tykocina, Szydłowa, Pińczowa, Kazimierza Dolnego). Sposób zapisu wielowarstwowej struktury poszczególnych obrazów jest wynikiem wielokrotnego nanoszenia planów architektonicznych wybranych synagog, precyzyjnego montażu ich zarysów i kształtów oraz wypełniania kolorami odpowiadającymi jak najwierniej oryginalnym polichromiom wnętrza i fasady. Bielska prezentacja składać się będzie zarówno z obrazów, jak również dokumentacji przebiegu prac nad tym przedsięwzięciem. Dodatkowo zobaczyć będzie można mniejsze realizacje tematycznie spójne z głównym cyklem, m.in. Powidoki II, w ramach którego artysta inspiruje się nieistniejącymi, całkowicie zburzonymi świątyniami (m.in. zaprezentowana zostanie synagoga w Bielsku). Całość ekspozycji zostanie uzupełniona instalacją Kuczka bielska, która w zamyśle artysty ma podkreślać charakter wystawy, jako przestrzeni otwartej na Niebo...

Cykl Polskie miasteczka II/Polish Village series II jest dofinansowany przez MKiDN

kurator wystawy: Iwona Koźbiał-Grzegorzek

 

Program towarzyszący wystawie

(Stara Fabryka, pl. Żwirki i Wigury 8, Bielsko-Biała)

  • 7 maja 2019, godz. 17.00: dr Jacek Proszyk, Świątynia izraelicka w Bielsku – wykład, wstęp wolny
  • 12 maja i 23 czerwca 2019, godz. 11.00: Iwona Koźbiał-Grzegorzek, oprowadzanie kuratorskie po wystawie, wstęp w ramach biletu na wystawę
  • 30 maja i 13 czerwca 2019, godz. 17.30 – spotkanie autorskie z Grzegorzem Sztwiertnią, wstęp wolny.

Dodatkowo w przestrzeni wystawy odbywać się będą zajęcia z zakresu sztuki współczesnej dla dzieci i dorosłych. Terminy do ustalenia z Działem Edukacji (033 821 03 03), wstęp: 7 zł/osobę

  • Ale sztuka! – warsztat dla dzieci (szkoła podstawowa i ponadpodstawowa), P. Pisuk-Czech
  • Obrazy wyzwolone. Abstrakcja w malarstwie – warsztat dla dorosłych, I. Koźbiał-Grzegorzek

 

Grzegorz Sztwiertnia

Grzegorz Sztwiertnia jest polskim artystą wizualnym i pedagogiem. Jego wysoce ceniona praktyka artystyczna, jak też wkład w rozwój i propagowanie sztuk wizualnych – w tym malarstwa w szczególności – to wynik 25-letniej intensywnej pracy artystycznej, pedagogicznej i organizacyjnej. Na każdym z tych pól publicznej aktywności jego wkład jest istotny i zauważalny: jest autorem pięćdziesięciu wystaw indywidualnych oraz uczestniczył w około stu pięćdziesięciu wystawach grupowych prezentowanych w najważniejszych w kraju – a ważnych za granicą galeriach i muzeach; był członkiem i uczestnikiem wielu istotnych paneli dyskusyjnych, konkursowych jury, zespołów nominujących w konkursach artystycznych (również międzynarodowych). Jest laureatem prestiżowych nagród: Nagrody Indywidualnej Brązowy Krzyż Zasługi przyznanej przez Kancelarię Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej (2017), Nagrody im. Jana Cybisa przyznanej przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków za wybitne osiągnięcia artystyczne (2017), oraz Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2018).

Grzegorz Sztwiertnia urodził się w 1968 r. w Cieszynie. W latach 1987–1992 studiował na Wydziale Malarstwa w krakowskiej ASP, na którym w 1992 r. obronił dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Od 1992 do 2003 r. pracował jako asystent w pracowni rysunku prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej, prof. Janusza Orbitowskiego oraz prof. Marka Szymańskiego. Od roku 2007 prowadzi autorski program dydaktyczny w II Pracowni Interdyscyplinarnej oraz w ramach przedmiotu Wiedza o działaniach i strukturach wizualnych w Katedrze Interdyscyplinarnej na Wydziale Malarstwa. W 1999 r. uzyskał kwalifikacje I stopnia, a 2008 stopień doktora habilitowanego w macierzystej uczelni. Od roku 2012 jest profesorem nadzwyczajnym w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. W latach 2006–2010 wykładał na Muzealniczych Studiach Kuratorskich Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracuje i mieszka w Krakowie.

Jego dorobek twórczy, opisywany wielokrotnie przez wybitnych historyków sztuki, krytyków i kuratorów zawiera znaczące realizacje na kilku odrębnych polach artystycznych dyscyplin: malarstwa i rysunku, obiektu i instalacji przestrzennych, wideo i nowych mediów. Jest autorem szeroko komentowanych w środowisku artystycznym manifestów programowych (m.in. Koło medyczne 1997, Medyczna poprawność 1999), traktatów teoretycznych (m.in. Jak rodzi się myśl + konsekwencje 1994, Pedagogika psycho-dynamiczna 2002), refleksji i komentarzy z zakresu kultury współczesnej.

Pracuje zamkniętymi konceptualnymi cyklami malarskimi (Melancholia 1995, Ethicon 1999, Farbenlehre 2002, Diplokokki 2011, Tarczyce 2016, Polskie miasteczka II 2017/18, W plecy/Back to front 2018), które – bazując na szczątkowym materiale historycznym, naukowym i wizualnym – budują racjonalne, logiczne systemy z ambicjami wyjaśniania paradoksalnych manifestacji „rzeczywistości empirycznej”. Posługując się owym paradoksem i subtelną ironią konstruuje obiekty i modele badań, diagnozujące i komentujące współczesne zagadnienia. Świadomość możliwości i ograniczeń formalnych artystycznego opisu zjawisk cywilizacyjnych w sposób decydujący wpływają na wyjątkowo oryginalną stronę jego plastycznych realizacji (łączy drastyczność podejmowanych tematów, np. diagnostyki i eksperymentów medycznych z wizualną atrakcyjnością używanych środków i konwencji). Podejmowana przez niego krytyka kultury, wielkich modernistycznych projektów społecznych, polskiej potransformacyjnej przestrzeni wykluczenia, społecznych i indywidualnych dysfunkcji, ograniczeń ciała i aberracji psychicznych, nawyków i zaburzeń percepcji – ukazuje współczesną rzeczywistość jako „szpital metafizyczny” (za prof. Tomaszem Gryglewiczem). Jest to diagnoza, którą stawia od ćwierćwiecza z pomocą szerokiej działalności artystycznej, dydaktycznej i kuratorskiej, wnikliwie puentującej stan współczesnej, dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.

 

Ilustracja 1

G. Sztwiertnia, ŁAŃCUT 1A, z cyklu „Polskie miasteczka II”, 2017, olej na płótnie

Ilustracja 2

G.Sztwiertnia, z cyklu Polskie miasteczka II BOBOWA 1A, 2017

wielkanocna kartka

 

 

katka tekst copy

0001 pejzaż

0002 pejzaż0003 pejzaż

Pliki do pobrania

Podkategorie