W poniedziałek 18 maja 2026 r. na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Współczesne zagrożenia zdrowia wyzwaniem dla zespołu interprofesjonalnego”. Obok ciekawych wykładów i dyskusji odbyła się sesja posterowa oraz praktyczne warsztaty i spotkania z wystawcami.

Konferencja

Konferencja „Współczesne zagrożenia zdrowia wyzwaniem dla zespołu interprofesjonalnego” miała charakter interdyscyplinarny i międzynarodowy. W wydarzeniu wzięli udział pracownicy naukowi i dydaktyczni, praktycy ochrony zdrowia, studenci oraz osoby zainteresowane tematyką zdrowia publicznego i bezpieczeństwa zdrowotnego. Program konferencji obejmował wystąpienia ustne oraz sesję plakatową. Zgłoszone prace zostały poddane ocenie Komitetu Naukowego. Co warte podkreślenia podczas konferencji wystąpiły także osoby związane z naukami medycznymi i naukami o zdrowiu z: Australii, Słowacji, Ukrainy, Indii, Portugalii, łącząc się online z pozostałymi uczestnikami wydarzenia.

- Celem konferencji było stworzenie przestrzeni do wymiany wiedzy, doświadczeń oraz wyników badań dotyczących współczesnych zagrożeń zdrowia, ich identyfikacji, oceny, profilaktyki i przeciwdziałania. Szczególny nacisk został położony na znaczenie współpracy zespołów interprofesjonalnych, obejmujących przedstawicieli różnych zawodów medycznych oraz specjalistów zaangażowanych w ochronę zdrowia – tłumaczyły podczas konferencji prasowej Panie Prodziekan: dr Iwona Zaczyk oraz dr Urszula Cisoń-Apanasewicz.

Organizatorem Konferencji „Współczesne zagrożenia zdrowia wyzwaniem dla zespołu interprofesjonalnego” były Władze Dziekańskie Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz Komitet Organizacyjny Konferencji. Wśród gości wydarzenia znalazły się m.in. Władze Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu: JM dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS – Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, dr hab. inż. Grzegorz Przydatek, prof. ANS – Prorektor ds. Nauki i Rozwoju, dr Halina Potok – Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia.

Organizatorzy wydarzenia planują wydanie monografii pokonferencyjnej przez Wydawnictwo Naukowe Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.