21 grudnia 2016 r. odbyło się kolejne Sądeckie Konwersatorium Naukowe w Instytucie Ekonomicznym. 

Gościem PWSZ był Leszek Krawczyk - znany dziennikarz, korespondent Wirtualnej Polski z Waszyngtonu, a poprzednio Telewizji Polskiej. Przyjechał na zaproszenie dr Tomasza Zacłony - opiekuna Dziennikarskiego Koła Naukowego. W spotkaniu wzięli udział przede wszystkim członkowie Koła oraz studenci specjalności Edukacja medialna z elementami dziennikarstwa, a także inni sympatycy mediów.

Temat konwersatorium "The American Dream" zachęcał młodych ludzi do przedsiębiorczości i wiary we własne możliwości. Przykłady sukcesów, jakie odnieśli młodzi Sądeczanie w USA i Europie miały przekonać studentów, że tylko od ich pracy, wytrwałości, chęci i odrobiny szczęścia zależy powodzenie w życiu zawodowym. Pan Leszek Krawczyk zachęcał do aktywności w życiu społecznym, śledzenia różnych mediów oraz podejmowania szkoleń, które rozwijają i uzupełniają kompetencje i umiejętności zdobywane w czasie studiów. Odpowiadał także na pytania dotyczące pracy dziennikarskiej w kraju i za granicą oraz mówił o swoich doświadczeniach jako korespondenta z USA.

leszekkrawczyk

W dniu 11 stycznia 2017 r. władze Uczelni podpisały porozumienie o współpracy z Katolickim Centrum Edukacji Młodzieży „KANA” w Nowym Sączu. W spotkaniu uczestniczyli: JM Rektor - dr hab.inż. Mariusz Cygnar, prof. nadzw.
i Prorektor ds. nauki, rozwoju i współpracy - doc. dr Marek Reichel, a Centrum reprezentował Dyrektor – mgr Grzegorz Tabasz. Porozumienie niesie za sobą szereg możliwości, m.in. organizowania w Uczelni studenckiego wolontariatu,
w ramach którego studenci mogą wspierać działalność pożytku publicznego, odbywania praktyk studenckich itp. Na uwagę zasługuje fakt iż, działania te będą koncentrować się również na prowadzeniu edukacji ekologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony powietrza atmosferycznego oraz tzw. ograniczeniem niskiej emisji na terenie Miasta Nowego Sącza i Powiatu Nowosądeckiego.
Dzięki tej współpracy Uczelnia ma możliwość zwiększenia świadomości wszystkich mieszkańców regionu w zakresie ograniczenia przyczyn prowadzących do zanieczyszczenia powietrza.

 

Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu wzięli udział w projekcie pn. „Czyste powietrze – czysta sprawa”, realizowanym przez Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży KANA w Nowym Sączu. Celem projektu było prowadzenie działań promujących edukację ekologiczną wśród uczniów oraz mieszkańców miasta Nowego Sącza i Powiatu Nowosądeckiego.

W ramach projektu 70 osób (wolontariuszy) zostało przeszkolonych przez specjalistów w danej dziedzinie, którymi byli: przyrodnik, pracownik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, lekarz Collegium Medicum UJ, metodyk Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczyciel – Oddział Nowy Sącz.

Po odbyciu szkolenia wolontariusze, w tym 26 studentów PWSZ w Nowym Sączu, poprowadzili zajęcia lekcyjne dla uczniów III klas szkół podstawowych z terenu Miasta Nowego Sącza i Powiatu Nowosądeckiego. Każdy wolontariusz przeprowadził zajęcia w minimum dwóch klasach. Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób należy segregować odpady i dlaczego jest to bardzo ważne, jak tworzą się zanieczyszczenia powietrza, w jaki sposób można przeciwdziałać zjawisku smogu. W opinii uczniów i osób nadzorujących projekt studenci okazali się grupą bardzo aktywną, sumienną i pracowitą.

13 stycznia 2017 r. odbył się Koncert Noworoczny w Auli Biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Na scenie wystąpiła Miejska Orkiestra Stary Sącz pod batutą Georga Weissa w towarzystwie solistów: Natalii Bandyk, Martyny Kalety oraz Emilii Talar.

W repertuarze dominowały wiedeńskie utwory klasyczne skomponowane głównie przez przedstawicieli rodziny Straussów. Poza tym pojawiły się walce, czeskie polki, a także standardy muzyki filmowej. Nie zabrakło także akcentów humorystycznych, które szczególnie przypadły do gustu zebranej widowni. W finałowym wykonaniu mistrz Georg Weiss przekazał batutę Rektorowi dr hab. inż. Mariuszowi Cygnarowi, prof. nadzw., który świetnie odnalazł się w nowej roli. Zarówno pracownicy Uczelni, studenci, jak i zaproszeni goście miło spędzili czas w muzycznej atmosferze, mając okazję do zobaczenia odnowionej Auli przy al. Wolności.

 

Podczas konferencji prasowej w dniu 19 stycznia 2017 r. Władze Uczelni przedstawiły informację o uzyskaniu decyzji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadającej uprawnienia Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu do prowadzenia studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym na kierunku LINGWISTYKA DLA BIZNESU.

Kierunek został przygotowany pod kierownictwem Dyrektor Instytutu Języków Obcych dr Moniki Madej-Cetnarowskiej we współpracy z Dyrektorem Instytutu Ekonomicznego prof. dr hab. Tadeuszem Kudłaczem. Lingwistyka dla biznesu jest połączeniem nauki języków obcych z naukami ekonomicznymi oraz naukami o zarządzaniu.  Nasza uczelnia będzie trzecią uczelnią w Polsce oferującą taki kierunek. Rekrutacja na rok akademicki 2017/18 rozpocznie się już 8 maja 2017 r.

Więcej informacji można uzyskać na stronie Instytutu Języków Obcych.

Lingwistyka decyzja