Już po raz 16. zapraszamy na Małopolską Noc Naukowców

piątek 30 września 2022 r. w godz. 14:00-20:00

Kampus Dydaktyczno-Sportowy przy ul. Kościuszki 2

Tegorocznej edycji MNN przyświecać będzie hasło „Naukowcy a wyzwania współczesnego świata”.  Tematyka wydarzenia koncentruje się przede wszystkim wokół obszarów takich jak: zmiany klimatyczne, ochrona wód,  inteligentne i bardziej zielone miasta, zdrowa gleba i żywność, walka z rakiem. Nauka przez zabawę, zajęcia artystyczne czy sportowe daje możliwość  lepszego poznania otoczenia oraz odkrycia tajemnic codziennej pracy naukowców, którzy z roku na rok starają się, aby nasze życie było lepsze, łatwiejsze i bardziej nowoczesne. Wstęp wolny! Zapraszamy!

 Szczegółowy program do pobrania TUTAJ  

pwsz plakat noc naukowców 2022 a3 1

Więcej informacji także na stronie https://nocnaukowcow.malopolska.pl/

pl finansowane przez unię europejską pos

Zamówienie realizowane jest w ramach projektu „European Researchers' Night 2022-2023 in Małopolska” („Europejska Noc Naukowców 2022-2023 w Małopolsce)”, akronim: ERN4Change, finansowanego ze środków programu ramowego Unii Europejskiej „Horyzont Europa” na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 101061168

Koordynatorem Małopolskiej Nocy Naukowców jest Województwo Małopolskie

 

PROGRAM w PWSZ w Nowym Sączu

 

AKADEMICKIE BIURO KARIER ZAPRASZA:

Konkurs plastyczny „EKOZAWÓD – MÓJ ZAWÓD PRZYSZŁOŚCI”

Celem konkursu jest opracowanie pracy plastycznej dowolną techniką w formacie min. A3, prezentującej wymarzony zawód Uczestnika Konkursu. Szczegóły zostaną zawarte w regulaminie konkursu, dostępnym n stronie internetowej www.pwsz-ns.edu.pl. Pracę oraz wypełnione i podpisane oświadczenie należy dostarczyć do sekretariatu ogólny PWSZ w Nowym Sączu ul. Staszica 1, 33-300 Nowy Sącz z dopiskiem: MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW 2022 – Konkurs plastyczny. Termin dostarczenia prac do siedziby PWSZ w Nowym Sączu upływa 27 września 2022 r. Rozstrzygniecie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w czasie Nocy Naukowców w dniu 30 września 2022 r. w PWSZ w Nowym Sączu.

Preferowana grupa wiekowa: 8-11 lat    Godz. 16:30-17:00, sala 36 budynek IKF

Regulamin konkursu

Oświadczenie uczestnika

 

EKOZAWODY DLA MŁODYCH

Warsztaty związane z zapoznaniem uczestników z zawodami z ekologią, ścieżką rozwoju w tym kierunku. Myśląc o swojej przyszłości, warto wziąć pod uwagę, profesje związane z ekologią, ponieważ dają one nie tylko szanse spełnienia zawodowego, ale i satysfakcję z pozytywnego wpływu efektów naszej pracy na skarby natury, które chcemy zachować i przekazać następnym pokoleniom.

Preferowana grupa wiekowa: 12-15 lat   Godz. 17:00-18:30, sala 36 budynek IKF

 

POPRADZKI PARK KRAJOBRAZOWY ZAPRASZA:

Przyrodniczo i klimatycznie

Celem spotkania będzie przybliżenie dzieciom i młodzieży ich najbliższego otoczenia (regionu),  świata roślin, zwierząt, walorów krajobrazowych, wartości historycznych i kulturowych terenu Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Zależy nam na rozbudzaniu i pogłębianiu zainteresowań przyrodniczych oraz nauczeniu się czerpania radości z bezpośredniego kontaktu z przyrodą.

Preferowana grupa wiekowa: 8-11 lat, 12-15 lat  Godz. 17:00-18:15, 18:30-19:45, sala 31 budynek IKF

 

INSTYTUT EKONOMICZNY ZAPRASZA:

Smart city – czy polskie miasta są już „smart”?

Prezentacja wykorzystywanych inteligentnych rozwiązań w różnych obszarach funkcjonowania miast Polski.

Preferowana grupa wiekowa: ok 12-15 lat i starsi  Godz. 15:30-16:15, sala 30A budynek IKF

 

EkoMatma

Zagadki, gry i zabawy matematyczne dotyczące m.in. ochrony środowiska, segregacji odpadów, czystego powietrza, ocieplenia klimatu

Preferowana grupa wiekowa: ok 8-11 lat, 12-15 lat  Godz. 14:00-18:00, sala 35 budynek IKF

 

Świat w zasięgu ręki

Gry i zabawy geograficzne, np. układanie puzzli obejmujących podstawową wiedzę z obszaru geografii/turystyki świata i Europy z uwzględnieniem obszarów najbardziej zagrożonych oraz najbardziej chronionych w kontekście ochrony klimatu.

Preferowana grupa wiekowa: ok 8-11 lat, 12-15 lat  Godz. 15:30-19:00, sala 35 budynek IKF

 

INSTYTUT JĘZYKÓW OBCYCH ZAPRASZA:

Eco competition

Gry i zabawy w języku angielskim dla uczniów szkoły podstawowej i starszych. Konkursy wiedzy dotyczącej ekologii, klimatu, ochrony środowiska przeprowadzony w języku angielskim  (wymagana znajomość języka angielskiego na poziomie A1 / A2)

Preferowana grupa wiekowa: ok 8-11 lat, 12-15 lat  Godz. 15:00-18:30, sala 32 budynek IKF

 

Guerilla gardening – urbanistyczne formy ogrodnictwa

Prezentacja Guerilla gardening – ogrodnictwo partyzanckie, czyli prowadzenie prac ogrodowych w miejscach publicznych, zazwyczaj opuszczonych i zaniedbanych. Jest kreatywnym wykorzystaniu nieużytków, takich jak zaniedbane trawniki, zniszczone betonowe kwietniki, zapomniane zakątki miejskich parków. W ten sposób przywraca się im świetność. Sadzenie kwiatów w wyrwach w murach, wypełnianie mchem dziur w chodnikach, upiększanie zapomnianych parków kwiatami i drzewami. To wszystko, aby miasta były bardziej zielone.

Preferowana grupa wiekowa: ok 8-11, 12-15 lat i starsi Godz. 17:00-17:45, sala 30A budynek IKF

 

INSTYTUT KULTURY FIZYCZNEJ ZAPRASZA:

Adaptacja do zmian klimatu w mieście

Odbiorca nauczy się, jak patrzeć na warunki siedliskowe miasta w adaptacji do zmian klimatu (nowe technologie do zmian klimatycznych w mieście – mniejsze i większe miejscowości). Uczestnik pozna aspekty zanieczyszczenia środowiska i monitoringu zanieczyszczenia środowiska miejskiego.

Preferowana grupa wiekowa: 12-15 lat, młodzież 16+ i starsi Godz. 14:00-14:45, sala 30A budynek IKF

 

Warsztaty NORDIC WALKING

Uczestnicy poznają podstawy techniki chodu z kijami do nordic walking. Nordic walking jest formą aktywności fizycznej, której forma i intensywności sprzyja profilaktyce nowotworów. Stosowane są naturalne formy ruchu takie jak marsz, intensywność ćwiczeń jest umiarkowana przy jednoczesnym uruchomieniu dużych partii mięśniowych, co pozwala zajęcia nordic walking nazwać treningiem zdrowotnym.

Preferowana grupa wiekowa: młodzież 16+ i dorośli Godz. 17:00-18:00, 18:00-19:00, przy lub w Hali sportowej B (zajęcia na zewnątrz lub w środku w zależności od pogody)

 

Gimnastyka dla zdrowia

Ruch i ćwiczenia gimnastyczne mogą wspierać nie tylko profilaktykę chorób cywilizacyjnych ale także pomagać pacjentom, którzy cierpią na choroby przewlekłe, takie jak nowotwory. Regularne wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych wpływa na układ immunologiczny, poziom hormonów i pomaga w walce z otyłością stąd wskazane jest w przypadku leczenia większości nowotworów. Dobrze opracowany system współpracy lekarza, trenera i dietetyka powinien stać się nieodłącznym elementem procesu leczenia chorób nowotworowych. American Heart Association zaleca dzieciom uczestnictwo w 60-minutowych aktywnościach fizycznych dziennie a osoby dorosłe powinny ćwiczyć 30 minut dziennie co najmniej pięć dni w tygodniu.

Preferowana grupa wiekowa: 8-11, 12-15 lat, młodzież 16+  Godz. 16:00-17:00, 17:00-18:00 w Hali sportowej F (zajęcia w środku – strój sportowy)

 

Doskonalenie techniki pływania rożnymi stylami sportowymi

Ćwiczenia w wodzie podnoszą wydolność organizmu – usprawniają pracę serca i płuc, pobudzają krążenie krwi, rozwijają siłę mięśni. Regularny wodny trening zapewnia nie tylko świetne zdrowie i kondycję fizyczną, ale również właściwą  odporność, bo chłodna woda doskonale hartuje organizm.

Preferowana grupa wiekowa: 8-11, 12-15 lat Godz. 15:30-16:30, 16:30-17:30 Pływalnia C
(czepek i strój do pływania)


INSTYTUT PEDAGOGICZNY ZAPRASZA:

Zmiany klimatu - negocjowalne sposoby modyfikacji postaw w drodze do zrównoważonego rozwoju

Kluczowe punkty wykładu obejmą zagadnienia: Tempo i zakres zmian klimatycznych; Reakcje społeczne na zmiany klimatyczne; Motywy decydujące o zachowaniach społecznych; Strategie i techniki prowadzące do zrównoważonego rozwoju.

Preferowana grupa wiekowa: 12-15 lat, młodzież 16+ i starsi Godz. 17:45-18:30, sala 30A budynek IKF

 

Musimy działać teraz, by zawalczyć o przyszłość naszej planety

Zmiany klimatu są jednym z największych zagrożeń środowiskowych, społecznych
i ekonomicznych. Obserwacje wskazują na wzrost globalnych średnich temperatur powietrza i oceanów, powszechne topnienie śniegu i lodu oraz podnoszenie się poziomu mórz. Bardzo możliwe, że ocieplenie można w większej części przypisać emisji gazów cieplarnianych związanej z działalnością człowieka. Najistotniejszym zadaniem, jakie stoi przed ludzkością w związku ze zmianami klimatycznymi na Ziemi, jest redukcja emisji gazów cieplarnianych. Każdy człowiek może podjąć służące temu celowi działania we własnym zakresie, na przykład zmieniając samochód z silnikiem spalinowym na auto z napędem elektrycznym. Niezależnie jednak od kroków podejmowanych na rzecz zahamowania globalnego ocieplenia, powinieneś zabezpieczać się przed jego skutkami, które już teraz mogą dotknąć także Ciebie. W jaki sposób możesz to zrobić?..... Najnowsze analizy wskazują, że zmiany klimatyczne mogą stać się również przyczyną……..Temat niezwykle aktualny i ciekawy, zostanie zaprezentowany
w formie projekcji filmowych z wykorzystaniem Internetu.

Preferowana grupa wiekowa: 8-11, 12-15 lat, młodzież 16+ i starsi Godz. 16:00-17:00, 18:00-19:00 sala 11 budynek IKF

 

Miasto na wodzie

Współczesne miasta cierpią na deficyt wody zdatnej do użycia.  Celem tej projekcji multimedialnej jest zaprezentowanie zaniedbań poczynionych przez człowieka w stosunku do przyrody oraz stanu w jakim znajdują się różnego rodzaju cieki wodne w zurbanizowanych przestrzeniach miast.

Preferowana grupa wiekowa: 8-11, 12-15 lat, młodzież 16+ i starsi Godz. 17:00-18:00, 19:00-20:00 sala 11 budynek IKF

 

Zielone miasto… - mój wymarzony dom

Podczas warsztatów plastycznych zostanie stworzona przestrzenna makieta „Mój wymarzony dom”. Praca zostanie przygotowana z surowców wtórnych - praca zespołowa.

Preferowana grupa wiekowa: 8-11, 12-15 lat,  Godz. 15:00-16:00, 17:00-18:00 sala 12 budynek IKF


INSTYTUT TECHNICZNY ZAPRASZA:

Czy druk 3d może być eko?

Technologia druku 3D jest uważana za jedną z najbardziej przyszłościowych dziedzin rozwoju przemysłu na świecie. Wykorzystujemy go w wielu gałęziach przemysłu jak np. medycyna, motoryzacja, lotnictwo. Pytanie brzmi jednak czy druk  3d jest ekologiczny? Na to i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas zabawy edukacyjnej.

Preferowana grupa wiekowa: 8-11, 12-15 lat, młodzież 16+  Godz. 14:00-14:45;15:00-15:45, 16:00-16:45  sala 10 budynek IKF

 

Inteligentne miasta jako żywe organizmy

Miasto inteligentne jako terytorium o wysokiej zdolności uczenia się i innowacji, kreatywne, z instytucjami badawczo-rozwojowymi, szkolnictwem wyższym, infrastrukturą cyfrową i technologiami komunikacyjnymi, a także wysokim poziomem sprawności zarządzania. Miasta do swojego rozwoju oprócz zasobów ludzkich potrzebują dopływu stałego  strumienia masy (woda, żywność, materiały) oraz energii (elektryczna, ciepło, paliwa). W związku z rosnącymi wymaganiami, w dziedzinie racjonalnego zarządzania energią elektryczną i ciepłem, wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii na terenie miast inteligentnych, dbaniem o stan środowiska naturalnego, wdrażanie koncepcji Smart City  w dłuższym horyzoncie czasowym staje się nieuniknione.

Preferowana grupa wiekowa: 12-15 lat, młodzież 16+ i starsi Godz. 18:30-19:15, sala 30A budynek IKF

 

Modelowanie sytuacji kolizyjnych z pojazdami przewożącymi towary niebezpieczne z uwzględnieniem różnych warunków środowiska

Modelowanie sytuacji kolizyjnych z pojazdami przewożącymi towary niebezpieczne
z uwzględnieniem różnych warunków środowiska ruchu w świetle obowiązujących przepisów ruchu drogowego. (Podczas wykładu zamodelowana zostanie sytuacja kolizyjna, w której przynajmniej jeden z pojazdów przewoził będzie materiały niebezpieczne, zagrażające środowisku naturalnemu. Omówione zostaną skutki wycieku tych materiałów do środowiska. Omówione zostaną metody neutralizacji wycieków. Modelowanie sytuacji drogowej realizowane będzie z wykorzystaniem programu V-SIM).

Preferowana grupa wiekowa: 12-15 lat, młodzież 16+ i starsi Godz. 16:15-17:00, sala 30A budynek IKF

 

Nietoksyczne opony samochodowe 

Badania naukowe Instytutu Nafty i Gazu w Krakowie przy współpracy z Instytutem Technicznym PWSZ w Nowym Sączu umożliwiły opracowanie innowacyjnej technologii produkcji plastyfikatora TDAE stosowanego przy produkcji opon samochodowych. Nowy produkt umożliwia wyeliminowanie wysokoaromatycznego plastyfikatora DAE (Treated Destillate Aromatic Extract) o działaniu silnie rakotwórczym. Przeprowadzono badania laboratoryjne na wzorcowej mieszance gumowej wytworzonej z innowacyjnym plastyfikatorem TDAE wykazały korzystne właściwości fizykochemiczne - w tym niski koszt i dostępność produktu. Opracowany plastyfikator TDAE dla przemysłu kauczukowego i gumowego spełnia wymagania Unii Europejskiej (Dyrektywa: 1 stycznia 2010) w zakresie zawartości WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), wykazując śladową emisję do środowiska zanieczyszczeń rakotwórczych przy produkcji  opon samochodowych.

Preferowana grupa wiekowa: młodzież 16+ i dorośli Godz. 14:45-15:30, sala 30A budynek IKF

 

INSTYTUT ZDROWIA ZAPRASZA:

Warsztaty dietetyczne - Superfoods i dieta Raw Food

Wykonanie piramidy diety Raw Food, wykonanie przykładowych potraw, wykonanie obliczeń dotyczących wartości energetycznej i odżywczej przygotowanych potraw.

Preferowana grupa wiekowa: 8-11, 12-15 lat, młodzież 16+ i starsi  Godz. 14:00-15:00, 15:30-16:30 sala 1, budynek Instytutu Zdrowia

 

Nowotwory - walka z plagą XXI w czyli jak tworzyć flagowe przekąski w prozdrowotnym i dietetycznym wydaniu 

Wykonanie tradycyjnych przekąsek dostępnych na sklepowych półkach z wykorzystaniem wartościowych zamienników o udowodnionym działaniu przeciwnowotworowym z uwzględnieniem ograniczenia kwasów tuszowych trans, cukru, soli z jednoczesnym zwiększeniem podaży błonnika pokarmowego, surowców zbożowych, warzyw i owoców, bogatych w składniki przeciwnowotworowe, minerały i witaminy.

Preferowana grupa wiekowa: 8-11, 12-15 lat, młodzież 16+ i starsi  Godz. 17:00-18:00, 18:30-19:30 sala 1, budynek Instytutu Zdrowia

 

Jak uchronić się przed nowotworem? 

Informacje o najważniejszych czynnikach ryzyka, profilaktyka – jak eliminować lub zmniejszać czynniki ryzyka, praktyczne sposoby kontroli stanu swojego zdrowia. Spotkanie z ekspertami z dziedziny nauk o zdrowiu.

Preferowana grupa wiekowa: młodzież 16+ i dorośli  Godz. 15:30-16:30, 17:00-18:00 sala 1.3-1.4, budynek Centrum Symulacji Medycznych przy Instytucie Zdrowia

 

Szczęśliwe jelita, rak jest bez szans 

Żywienie w profilaktyce raka jelita grubego (znaczenie warzyw i owoców, znaczenie nabiału, żywność pronowotworowa (fast food, tłuszcze typu trans) wczesna diagnostyka nowotworu jelita grubego, niepokojące objawy we wczesnej diagnostyce raka, znaczenie aktywności fizycznej w profilaktyce raka, prawidłowy skład ciała w prewencji nowotworów „szczupła talia zdrowe życie”.

Preferowana grupa wiekowa: młodzież 16+ i dorośli  Godz. 14:00-15:00 sala 1.3-1.4, budynek Centrum Symulacji Medycznych przy Instytucie Zdrowia

 

Wizyta wMonoprofilowym Centrum Symulacji Medycznych

Zwiedzanie nowoczesnej bazy dydaktyczno-naukowej. W programie m.in. prezentacja stołu

...

Nasza Uczelnia już po raz 16. była partnerem i współorganizatorem Małopolskiej Nocy Naukowców. Wydarzenie odbyło się w piątek 30 września 2022 r., tradycyjnie w godzinach popołudniowo-wieczornych na terenie Kampusu Dydaktyczno-Sportowego.

Małopolska Noc Naukowców jest realizowana w ramach projektu „European Researchers’ Night 2022–2023”, finansowanego ze środków programu ramowego Unii Europejskiej „Horyzont Europa”. Koordynatorem Małopolskiej Nocy Naukowców jest Województwo Małopolskie.

Tegorocznej edycji MNN towarzyszyło hasło „Naukowcy a wyzwania współczesnego świata”.  Przedstawiciele wszystkich Wydziałów przygotowali i przeprowadzili mnóstwo ciekawych aktywności. W tym roku tematyka wydarzenia koncentrowała się przede wszystkim wokół obszarów takich jak: zmiany klimatyczne, ochrona wód, inteligentne i bardziej zielone miasta, zdrowa gleba i żywność, zdrowie i walka z rakiem. 

Ogromnym powodzeniem cieszyły się warsztaty „Przyrodniczo i klimatycznie” przygotowane przez panią Iwonę Szczygieł z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Bardzo dziękujemy za współpracę i zaangażowanie.

Nauka przez zabawę, warsztaty i prezentacje, zajęcia z zakresu zdrowia i dietetyki, aktywności artystyczne oraz sportowe dały możliwość lepszego poznania otoczenia oraz odkrywania tajemnic codziennej pracy naukowców, którzy nieustannie starają się, aby nasze życie było lepsze, łatwiejsze i bardziej nowoczesne.

W czasie Małopolskiej Nocy Naukowców wręczono także nagrody w konkursie plastycznym „EKOZAWÓD – MÓJ ZAWÓD PRZYSZŁOŚCI” przeprowadzonym przez Akademickie Biuro Karier. Wpłynęło kilkadziesiąt prac, a zwycięzcami okazali się Jakub Mordarski I miejsce, Lena Jankisz II miejsce, Emilia Migacz III miejsce.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym studentom, wolontariuszom, pracownikom Uczelni, a także partnerom. Dziękujemy jak zwykle niezawodnej firmie KORAL za lody dla uczestników MNN.

Już teraz zapraszamy na Małopolską Noc Naukowców 29 września 2023!

Zapraszamy do rekrutacji na studia podyplomowe!

Studia podyplomowe 

Serdecznie zapraszamy!

 

Biblioteka informuje, że w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju PWSZ, od 1 października 2022 r. do 30 września 2023 r. Uczelnia zakupiła dostęp do pięciu nowych tematycznych baz EBSCO:

  • EconLit with Full Text – zawiera pełny indeks dostępny w bazie EconLit oraz pełnotekstowe wersje blisko 600 czasopism, w tym czasopism American Economic Association – bez okresu karencji (opóźnienia).
  • CINAHL Complete – jest najobszerniejszym na świecie zbiorem pełnotekstowych materiałów z czasopism z dziedziny pielęgniarstwa i opieki medycznej, udostępniającym pełny tekst ponad 1300 czasopism zindeksowanych w bazieCINAHL. Ta rzetelna baza zawiera pełny tekst wielu najczęściej wykorzystywanych czasopism w indeksie CINAHL – bez okresu karencji (opóźnienia). CINAHL®Complete jest nieodzownym narzędziem do analizy wszystkich obszarów literatury z dziedziny pielęgniarstwa i opieki medycznej.
  • Applied Science & Technology Source – oferuje szeroki zakres informacji na temat badań i rozwoju w dziedzinach nauk stosowanych i informatyki poprzez połączenie wysokiej jakości baz danych EBSCO Publishing i H.W. Wilson. Jest to główne źródło dostępu do pełnotekstowych wersji niemal 1200 czasopism i cytowań milionów artykułów. Treść Applied Science & Technology Source jest zaczerpnięta z wielu źródeł, w tym z czołowych czasopism branżowych, pism stowarzyszeń zawodowych i technicznych oraz materiałów konferencyjnych.
  • Education Source – baza została zaprojektowana na potrzeby studentów, profesjonalistów i polityków. Jej zbiory obejmują indeksy i abstrakty dla ponad 2 850 periodyków akademickich oraz pełne teksty ponad 1 800 czasopism, 550 książek i monografii, materiały konferencyjne dotyczące edukacji, cytowania ponad 4 milionów artykułów, w tym recenzje książek i ponad 100 000 sprawdzonych i opatrzonych odsyłaczami nazw testów edukacyjnych. Zakres tematyczny Education Source obejmuje wszystkie poziomy oświaty, od edukacji przedszkolnej po szkolnictwo wyższe, i uwzględnia specyficzne kategorie edukacji, takie jak edukacja wielojęzykowa, zdrowotna oraz testy edukacyjne.
  • Rehabilitation & Sports Medicine Source – zawiera pełny tekst ponad 190 czasopism z dziedziny sportu i rehabilitacji, przez co stanowi niezbędne źródło informacji dla każdego rehabilitanta szpitalnego lub sportowego. W bazie można znaleźć materiały pełnotekstowe (najstarsze z ich pochodzą z roku 1963) oraz najważniejsze tytuły pism naukowych dotyczących tej dyscypliny.

Dostęp do bazy możliwy jest z komputerów uczelnianych z poziomu: Biblioteka – zakładka „Bazy danych” – „Wejście do baz EBSCO”.

Istnieje również możliwość korzystania z komputerów domowych, w tym celu należy wysłać prośbę pod adres e-mail This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. o uzyskanie indywidualnych danych do logowania. Studentów prosimy o podawanie w wiadomości swojego numeru albumu.

Tegoroczna inauguracja nowego roku akademickiego w sądeckiej Alma Mater (3 października), w auli im. prof. Andrzeja Bałandy, miała szczególny wymiar, gdyż zbiegła się m.in. ze zmianą nazwy i statusu uczelni. JM Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. Uczelni  w uroczystym przemówieniu podkreślał, że rozpoczynamy jubileuszowy, 25. rok funkcjonowania naszej Uczelni.

- Jeszcze 3 dni temu byliśmy Państwową Wyższą Szkołą Zawodową. Decyzją ministra edukacji i nauki, po spełnieniu niezbędnych warunków, rozporządzeniem z 21 czerwca bieżącego roku uzyskaliśmy status Akademii Nauk Stosowanych. Senat Uczelni zdecydował, 20 września, że instytuty zostały przemianowane na wydziały, a zakłady stały się katedrami.

Komitet Honorowy obchodów 25-lecia sądeckiej Uczelni

JM rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. ANS poinformował również, iż patronat honorowy nad obchodami 25-lecia Akademii Nauk Społecznych w Nowym Sączu objął minister edukacji i nauki, dr hab. Przemysław Czarnek, prof. KUL.

Zaproszenie do Komitetu Honorowego obchodów 25-lecia sądeckiej Uczelni przyjęli:

  • ks. bp dr Andrzej Jeż - ordynariusz diecezji tarnowskiej,
  • Witold Kozłowski - marszałek województwa małopolskiego,
  • Łukasz Kmita - wojewoda małopolski,
  • Ludomir Handzel - prezydent miasta Nowego Sącza,
  • Marek Kwiatkowski - starosta powiatu nowosądeckiego,
  • dr hab. Dariusz Surowik prof. ANS w Łomży, przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych,
  • Janusz Komurkiewicz - przewodniczący Rady ANS w Nowym Sączu.

Wyjątkowość tego dnia podkreślało również uroczyste przekazanie nowego budynku dla Wydziału Nauk Ekonomicznych, który, jako Instytut Ekonomiczny, przez 22 lata pracował w budynku zwanym „Ciuciubabką”, wynajmowanym dzięki życzliwości marszałka województwa małopolskiego. Uroczystość inauguracyjna była również okazją do wymienienia najważniejszych  wyzwań przed jakimi stoi Uczelnia w najbliższym czasie, którymi są m.in: rozbudowa budynku Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki oraz przygotowanie wniosków na utworzenie kierunku położnictwo i kierunku lekarskiego.

Wspomnienie sprzed 24 lat

- Jubileusz jest szczególny i wyjątkowy, taki jak sama w sobie Uczelnia – mówił w wystąpieniu rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. ANS. – Stojąc przed Państwem zastanawiam się, czy i jak wykorzystałem ten siedmioletni okres kredytu zaufania społeczności akademickiej oraz, co najważniejsze, czy spłaciłem dług wobec byłej już Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Mam nadzieję, że ten rachunek sumienia, który mam w głowie, także w Państwa odbiorze, jest tak samo pozytywny. Osiągnięcia Uczelni nie są przypisane do rektora, ale przede wszystkim do osób, które obdarzyły mnie swoim zaufaniem i zrozumieniem. Tylko w atmosferze życzliwości i pozytywnej motywacji do działania można ocenić wagę zaistniałych problemów i poszukiwać racjonalnych i słusznych rozwiązań. Nie sposób wymienić z imienia i nazwiska tych wszystkich, którzy wzięli na siebie wiele trudnych obowiązków i podjęli się ogromu pracy w ostatnich 24 latach. Bardzo dużo zawdzięczam moim dwóm poprzednikom. Niestety, już świętej pamięci, pierwszemu rektorowi Uczelni, profesorowi Andrzejowi Bałandzie, który współtworzył tę Uczelnię oraz rektorowi Zbigniewowi Ślipkowi, który nadał jej pęd. To dzięki tym osobom dzisiaj mogę tutaj stać przed Państwem i mówić o tych osiągnięciach, które Uczelnia zrealizowała. To więc jest wspólna zasługa, za którą bardzo dziękuję.

Bycie Akademią zobowiązuje, ale także skłania do refleksji i powrotu, chociaż na chwilę, do początków jej powołania, by móc odnieść się do teraźniejszości i przyszłości. Warto przypomnieć, że 10 września 1997 roku sygnatariuszami powołania PWSZ byli: ówczesny wojewoda nowosądecki Marek Oleksiński, prezydent miasta Nowego Sącza Andrzej Czerwiński, przewodniczący Sądeckiej Miejskiej Strefy Usług Publicznych Rudolf Borusiewicz oraz przewodniczący Sejmiku Samorządu Województwa Nowosądeckiego Edward Paszek, którzy złożyli w Ministerstwie Edukacji Narodowej wniosek o utworzenie w Nowym Sączu uczelni publicznej.

Uczelnia rozpoczęła swoją działalność 1 października 1998 roku, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 16 czerwca 1998 roku w sprawie utworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, podpisanego przez prezesa Rady Ministrów Jerzego Buzka. W pierwszym roku akademickim 1998/1999 studia licencjackie, na ośmiu specjalnościach kształcenia, rozpoczęło 460 studentów.

Metamorfozę jaką przeszła nasza Uczelnia nie da się ująć w telegraficznym skrócie. Z bogatą historią uczelni będzie można się zapoznać w obszernej publikacji – albumie, który jest obecnie przygotowany, jak również przy innych okazjach związanych z bogatym programem jubileuszowym obchodów w trakcie obecnego roku akademickiego

Główna uroczystość 25-lecia przypada 15 czerwca 2023 roku, na którą już dzisiaj, wszystkich Państwa, serdecznie zapraszam.

Akademia Nauk Stosowanych

- Gdyby zapytać, jaką uczelnią jest dzisiaj Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, odpowiedź jest jedna. Jesteśmy przykładem Uczelni, która przez lata swojej działalności udowadniała i, jestem przekonany, że udowodniła, swoją wiodącą rolę w regionie – powiedział Rektor podczas swojego przemówienia. - Był to okres intensywnego rozwoju Uczelni w różnych obszarach działalności, zarówno w zakresie rozszerzenia oferty edukacyjnej, wzrostu liczby studentów, rozwoju naukowego, własnej kadry dydaktycznej, współpracy ze środowiskiem zewnętrznym oraz w zakresie rozwoju bazy lokalowej. Jestem przekonany, że powinniśmy mieć wszyscy poczucie dobrze spełnionego obowiązku wobec studentów oraz absolwentów, dla których praktyczne wykształcenie jest priorytetem pozwalającym na właściwy i dobry start w życiu zawodowym.

Oferta ANS

- W ostatnich latach włożono ogrom prac w tworzenie i uruchamianie nowych kierunków oraz doskonalenie programów studiów, które proponujemy naszym młodym i zdolnym studentom. Nie jest ich mało w Akademii Nauk Stosowanych. Obecnie oferujemy 19 kierunków studiów pierwszego stopnia licencjackich i inżynierskich, 8 kierunków studiów drugiego stopnia (magisterskich) oraz 2 kierunki 5-letnie jednolite studia magisterskie. Uczelnia ma również bogatą ofertę studiów podyplomowych, kursów dla różnych grup zawodowych w szczególności dla pielęgniarek i położnych. Podjęte przez nas działania w poprzednim roku akademickim pozwoliły na uruchomienie w Instytucie Pedagogicznym – Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki, od 1 października kierunku: Graphic Design i technologie wizualne na studiach pierwszego stopnia o profilu praktycznym. W ostatnich dwóch latach uzyskaliśmy zgodę ministra edukacji i nauki na uruchomienie 6 nowych kierunków studiów.

W roku akademickim 2022/2023 w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu studia na pierwszym roku podjęło ponad 1100 studentów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Studia stacjonarne to około 85 proc., niestacjonarne - 15 proc. Łącznie na wszystkich latach i kierunkach studiów rozpocznie, bądź już rozpoczęło, naukę ponad 3400 studentów.

Dla zapewnienia prawidłowego procesu kształcenia w Uczelni zatrudnionych jest 283 nauczycieli akademickich. W grupie pracowników dydaktycznych i badawczo - dydaktycznych 60 proc to nauczyciele z tytułami i stopniami naukowymi, w tym: 7 proc to profesorowie tytularni, 11 proc -doktorzy habilitowani, a 42 proc ze stopniem naukowym doktora. Podkreślić należy, że 73 proc nauczycieli akademickich zatrudnionych jest w naszej Uczelni na podstawowym miejscu pracy. To jest naprawdę imponująca liczba, jeżeli chodzi o tego typu uczelnie. Możemy być dumni z tego, że są tacy, dla których uczelnie zawodowe stają się priorytetem i chcą być razem z nami. To jest coś, co skłania nas do tego, aby myśleć że nasza Uczelnia naprawdę rośnie w siłę. To, że dzisiaj jesteśmy Akademią Nauk Stosowanych, to jedno, ale w niedalekiej przyszłości będziemy chcieć dążyć do parametryzacji Uczelni i chcielibyśmy uzyskać możliwość doktoryzowania. To nie jest w fazie marzeń, ale wiele tego typu uczelni jak nasza, już te możliwości uzyskały. Jestem przekonany, że w kolejnych dwóch lat będziemy mieć taką możliwość.

W poprzednim roku akademickim trzy osoby zatrudnione na podstawowym miejscu pracy uzyskało stopnie naukowe, w tym jedna stopień doktora habilitowanego. Co warto podkreślić, w ostatnich 7 latach stopnie i tytuły naukowe uzyskało aż 47 nauczycieli akademickich: 4 osoby tytuł profesora, 10 - stopień doktora habilitowanego a 33 - stopień doktora. To imponująca liczba. To osoby, które starają się żyć dla tej Uczelni. Obecnie aż 6 nauczycieli akademickich na podstawowym miejscu pracy ma wszczęte przewody doktorskie.

Rozwijająca się baza ANS

- Ciągły rozwój Uczelni wymaga poszerzania infrastruktury praktycznej i badawczej dla zapewnienia właściwych warunków kształcenia studentów oraz pracy nauczycieli akademickich. Najważniejszą inwestycją w ostatnich dwóch latach była budowa obiektu dla Instytutu Ekonomicznego – obecnie Wydziału Nauk Ekonomicznych, a jego uroczyste jego otwarcie odbędzie po tej inauguracji. Warto wspomnieć, że budynek został doceniony w ogólnopolskim konkursie: „Modernizacja Roku & Budowa XXI w”. Zostaliśmy w nim finalistami w kategorii obiekty edukacji szkolnictwa wyższego. Co prawda 8 miejsce, ale biorąc pod uwagę, że konkursie było 500 inwestycji, a do finału wyłoniono 75 obiektów, to w moim przekonaniu 8 miejsce wskazuje, że to co zrobiliśmy, było właściwe i konieczne do tego, aby studenci tego Wydziału mieli właściwe warunki do procesu kształcenia i zostaliśmy docenieni właśnie z tego powodu. Do niedawna ten proces odbywała się  w zabytkowym budynku przy ulicy Jagiellońskiej zwanym „Ciuciubabką”, dzięki uprzejmości Urzędu Marszałkowskiego. Dlatego chciałbym, panie Marszałku, bardzo podziękować za te 22 lata współpracy, bo gdyby nie to i ten budynek, byłoby nam trudno kształcić studentów jeszcze w poprzednim Instytucie Ekonomicznym. Bardzo dziękuję panie Marszałku. Naprawdę współpraca była wielką przyjemnością i mam nadzieję, że to jest dobry prognostyk na kolejne nasze wspólne działania.

Chciałbym też podziękować otoczeniu społeczno-gospodarczemu. Mówię o przedsiębiorcach, o tych którzy wspierają nas pod względem infrastruktury, która jest niezbędna do tego, aby nasi studenci odbywali praktyki, by pisali prace dyplomowe. Jest to wielki udział tym naszym konglomeracie wspólnej działalności, bo dzięki takim przedsiębiorcom, wszyscy wiemy o czym mówię, otrzymujemy ogromne wspieracie z państwa strony, także nasi studenci, a później absolwenci, z których wielu znajduje u was swoje miejsce pracy. To jest wyrazem docenienia ich, ich kwalifikacji i kompetencji jakich nabywają w trakcie kształcenia.

Co czeka ANS w nowym roku akademickim?

- Jeżeli chodzi o kwestie kształcenia i nowe propozycje, to zdecydowaliśmy się uruchomić działania, które pozwolą nam na uruchomienie dwóch kierunków kształcenia. Mówię o położnictwie w Instytucie Zdrowia – obecnie Wydział Nauk o Zdrowiu - studia pierwszego stopnia, profil praktyczny oraz to co, moim zdaniem, jest największym wyzwaniem dla Uczelni, jeżeli chodzi o proces kształcenia. Nowelizacja ustawy dopuszcza możliwość tworzenia kierunku lekarskiego w uczelniach tego typu, jak nasza. Podjęliśmy wyzwanie i w ostatnich miesiącach, we współpracy z otoczeniem, które sprzyja pomysłowi: lekarzami, szpitalami, różnymi instytucjami, we współpracy z samorządowcami i z naszymi pracownikami, podejmiemy ten trud i myślę, że ten cel jest do osiągnięcia. Trochę jest do zrobienia, ale jestem przekonany, że w najbliższych tygodniach będziemy w stanie złożyć gotowy wniosek do ministra edukacji i nauki, aby móc uruchomić kierunek lekarski od pierwszego października 2023 roku. Dodatkowo staramy się o jednolite studia magisterskie na pedagogice specjalnej oraz studia drugiego stopnia - wychowanie fizyczne w Wydziale Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie.

Obecnie przygotowujemy przetarg na remont i rozbudowę Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki - dawny Instytut Pedagogiczny. Myślę, że w tym roku kalendarzowym rozpoczniemy już jego rozbudowę. W związku z tym, że planujemy położnictwo oraz kierunek lekarski, zdecydowaliśmy się na rozbudowę kampusu sportowo-dydaktycznego i myślę, że z początkiem przyszłego roku kalendarzowego będziemy chcieć rozpocząć budowę obiektu, ok. 2,5 tys. m kw, tak aby powstały laboratoria i sale dydaktyczne dla kierunków, o których wcześniej powiedziałem.

Nie mogę zapomnieć o tych najważniejszych, nie tylko dzisiaj, czyli naszych studentach, nie tylko pierwszego roku, ale wszystkich, którzy kształcą się w naszej Uczelni. W sposób szczególny zwracam się do studentów pierwszego roku. Przed wami bardzo ważny etap w waszym życiu – ślubowanie, które będzie aktem przyjęcia w poczet studentów i całej społeczności akademickiej. Przed wami ciekawa, ale i niełatwa droga połączona z wysiłkiem intelektualnym, chęcią poznawania otaczającego świata, jak również kształtowania samego siebie. Studia to rodzaj innego spojrzenia na zdobywanie wiedzy. Jestem przekonany, że odczujecie to poczucie swobody w indywidualnym kształtowaniu własnej osobowości i rozwoju intelektualnego, co pozwoli wam urzeczywistnić swoje plany i cele zawodowe oraz życiowe. Cieszy mnie fakt, że wybraliście Akademię Nauk Stosowanych w Nowym Sączu świadomie. Tylko taki sposób wyboru uczelni i zawodu, jaki w przyszłości planujecie uprawiać, daje pełną satysfakcję i nadzieję na osiągnięcie pełnego sukcesu. To czego się nauczycie zależy jedynie od was samych. Dla każdego człowieka wykształcenie powinno być niezwykle ważne, bowiem choć daje poczucie posiadania rzeczy niematerialnych, to z drugiej strony na zawsze trwałych, których nikt nie jest w stanie wam odebrać. Studiowanie jest priorytetem, ale zachęcam was także do aktywności i angażowania się w życie całej społeczności akademickiej, jej współtworzenie, proponowanie zmian prowadzących do poprawy jakości w wielu obszarach funkcjonowania naszej Uczelni.

Przesłaniem na kolejny rok akademicki niech będzie życzliwość i współdziałanie w realizowaniu założonych planów. Z optymizmem i nadzieją, że tak będzie, otwieram 25. rok akademicki, ale i pierwszy w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu: niech będzie jak zawsze dobry, szczęśliwy, pomyślny oraz z pomocą losu owocny:

Quo bonum, felix, faustum fortunatumque sit.

Ślubowanie studentów pierwszego roku

Uroczystość immatrykulacji poprowadziła prorektor dr Halina Potok. W imieniu studentów rozpoczynających studia w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu ślubowanie złożyli przedstawiciele wszystkich wydziałów i kierunków studiów, którzy w procesie rekrutacji uzyskali największą liczbę punktów. Studenci wygłosili zaktualizowaną rotę ślubowania:

„Ślubuję uroczyście, że będę wytrwale dążyć do zdobywania wiedzy i umiejętności oraz rozwoju własnej osobowości, odnosić się z szacunkiem do władz Uczelni i wszystkich członków jej społeczności, stosować prawa i obyczaje akademickie oraz całym postępowaniem dbać o godność i honor studenta Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.”

Po ślubowaniu JM Rektor dr hab. inż. Mariusz

...