Na imienne zaproszenie skierowane przez Dyrektora Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach Pana Zdzisława Tohla do Kierownika Katedry Edukacji artystycznej i sztuk wizualnej dr hab. Iwony Bugajskiej-Bigos, prof. ANS wyłonieni studenci kierunków artystyczno-projektowych ANS w Nowym Sączu wzięli udział w prestiżowym plenerze uczelni wyższych.  Plener zorganizowano z okazji Roku Ignacego Łukasiewicza, a tematem przewodnim było zagadnienie historii polskiego przemysłu naftowego oraz wkładu Łukasiewicza w rozwój światowego przemysłu naftowego.

Organizatorami wydarzenia obejmującego działania plenerowe, publikację oraz cykl wystaw w ośrodkach akademickich są: Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Urząd Miasta Gorlice.

W całości imprezy udział biorą studenci ANS w Nowym Sączu: Jarogniew Barciszewski-Kozioł, Izabela Jurkowska, Zuzanna Zięba, a także studenci innych uczelni: ASP w Krakowie, Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, ASP w Gdańsku oraz ASP we Wrocławiu. Celem pleneru była konfrontacja postaw twórczych, warsztatu artystycznego oraz różnorodności podjęcia tematu przez studentów uczelni artystycznych.

Plener odbył się w dniach 19-25 września 2022, a już niedługo rozpoczyna się cykl wystaw połączonych z promocją publikacji.

Gratulujemy studentom naszych kierunków artystyczno-projektowych wyróżnienia i dziękujemy za zaproszenie.

Więcej informacji na stronie:

https://muzeum.gorlice.pl/component/ohanah/-429?Itemid&fbclid=IwAR29sipseYllwlxGFfzJ1gX2z5YQT9v8V3Fxbi1kxGO_URZMXb1FwMKw5XY

https://www.facebook.com/photo/?fbid=455314569956762&set=pcb.455316253289927

Zdjęcia: Jarogniew Barciszewski-Kozioł, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach (https://muzeum.gorlice.pl), Urząd Miasta w Gorlicach (https://www.facebook.com/Gorlice, https://www.gorlice.pl/)

Wydział Nauk o Zdrowiu (WNoZ) Akademii Nauk Stosowanych (ANS) był organizatorem dwudniowej (27–28.10.2022 r.) konferencji naukowej pod hasłem: „Health Literacy” jako wyzwanie XXI wieku”. Zakres tematyczny wystąpień – live i hybrydowych – via Internet, obejmował zagadnienia dotyczące zdrowia, związanych z nim wyzwań w aspekcie pandemii COVID-19 i świadomości zdrowotnej (Health Literacy) społeczeństwa.

Konferencję otworzył prorektor ANS dr Marek Reichel podkreślając, iż jej przygotowanie odbywało się w ramach Instytutu Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, a odbywa się już pod marką Akademii Nauk Stosowanych, co podnosi prestiż sądeckiej Uczelni obchodzącej swoje 25-lecie działalności.

Owocnych obrad życzyła uczestnikom spotkania również mgr Urszula Cisoń-Apanasewicz – prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, która, wraz z dr n. med. Jolantą Kamińską i dr n. o zdr. Iwoną Zaczyk, moderowała pierwszą sesję konferencji ph. „COVID-19 wyzwania dla pracowników służby zdrowia oraz aktualne wyzwania zdrowotne XXI wieku”.

Wykład inauguracyjny naukowej debaty w auli kampusu sportowo – dydaktycznego ANS, pt. „Super żywność, jako żywność prozdrowotna” wygłosiła dr inż. Karolina Pycia – prodziekan Kolegium Nauk Przyrodniczych, Zakład Ogólnej Technologii Żywności i Żywienia Człowieka, Instytut Technologii Żywności i Żywienia Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Słuchaczami konferencji byli studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu ANS, a prelegentami wykładowcy akademiccy z uczelni krakowskich, rzeszowskich i lubelskich, a także z Ciechanowa, Oświęcimia, Nowego Targu i – oczywiście – gospodarza konferencji – katedr Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Drugi dzień konferencji rozpoczął wykład mgr. Jakuba Czerwca z Instytutu Medycznego, Zakładu Ratownictwa Medycznego, Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu pt. „Ultrasonografia w medycynie ratunkowej w dobie pandemii COVID-19” .

Swoją sesję mieli studenci – członkowie kół naukowych. Spośród prezentacji w sesji posterowej komisja wybrała i uhonorowała najlepsze.

Z wykorzystaniem specjalistycznego wyposażenia Wydziału przeprowadzono też pokazy warsztatowe.

Plon konferencji znajdzie się w publikacjach w specjalistycznych wydawnictwach medycznych.

Fotoreportaż: dzień pierwszy konferencji

 

Fotoreportaż: dzień drugi konferencji

 

Władze, wykładowcy oraz studenci Wydziału Nauk Humanistycznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
mają przyjemność zaprosić uczniów szkół ponadpodstawowych wraz z nauczycielami na Dzień Otwarty, który odbędzie się
23 listopada 2022 w godzinach 8.45 – 13.00 w budynku Wydziału przy ul. Kochanowskiego 44 w Nowym Sączu.

Szczegółowy program znajduje się w załączonej ulotce.

 

dzien otwarty 2022 1

dzien otwarty 2022 2

zdjęcie zmarłegoZ głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że dnia 10 listopada 2022 roku zmarł Śp. Andrzej Janisz, Zastępca Dyrektora (2001-2002) oraz wieloletni nauczyciel akademicki Instytutu Technicznego PWSZ w Nowym Sączu.

Rodzinie pogrążonej w żałobie składamy najszczersze kondolencje.


Dziekani, nauczyciele akademiccy, pracownicy administracji i obsługi, oraz studenci i absolwenci WNI.

 

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione dnia 16 listopada 2022 r. (środa) o godz. 14:00 w Kaplicy na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Śniadeckich 19 w Nowym Sączu.

Po odprawieniu Mszy Św. Żałobnej nastąpi odprowadzenie Ciała Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Różaniec w intencji Śp. Andrzeja Janisza zostanie odmówiony w dniu pogrzebu o godz. 13:30 w Kaplicy Cmentarnej.

 

Mgr inż. Andrzej Janisz zmarł nagle w wieku 81 lat. W latach 2001-2002 pełni funkcję Zastępcy Dyrektora Instytutu Technicznego, był także długoletnim i cenionym nauczycielem akademickim w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu (obecnie ANS).

Karierę zawodowa rozpoczął w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu, między innymi na stanowisku Kierownika Warsztatów Szkolnych i Z-cy Dyrektora Szkoły. W latach 1996-2007 pełnił funkcję Dyrektora Centrum Kształcenia Praktycznego.

Był ekspertem MEN w zakresie edukacji zawodowej za swoją aktywność w procesie reformowania systemu edukacji zawodowej został Honorowym Członkiem Stowarzyszenia Dyrektorów i Nauczycieli Centrów Kształcenia Praktycznego. Prowadził również aktywną działalność w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich inicjując powstanie Koła SEP w Nowym Sączu. Działalność ta została doceniona Złotą Odznaką Honorową Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Za znaczący wkład pracy wniesiony w rozwój edukacji zawodowej mgr inż. Andrzej Janisz został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz wielokrotnie nagrodzony Nagrodą Ministra Oświaty i Wychowania oraz Nagrodą Kuratora. W środowisku lokalnym Jego działalność społeczna została doceniona i uhonorowana Srebrną Tarczą Herbową Miasta Nowego Sącza, Złotą Odznaką  za zasługi dla Województwa Nowosądeckiego, Złotą Odznaką Honorową LZS oraz Srebrną Odznaką za Zasługi dla OHP. Uhonorowanie tak licznymi odznaczeniami i nagrodami  było godnym i zasłużonym zwieńczeniem Jego kariery zawodowej.

 

Akademia Nauk Stosowanych wraz z Komendą Miejską Policji i Międzynarodowym Stowarzyszeniem Policji (IPA) – Region Nowy Sącz była organizatorem międzynarodowej konferencji naukowej ph. „Bezpieczny region, bezpieczna rodzina. Oblicza przemocy domowej – diagnoza i zapobieganie”, która odbyła się 17 listopada w uczelnianej auli im. prof. Andrzeja Bałandy.

Obrady podzielono na trzy bloki tematyczne: „Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie – diagnoza i charakterystyka zjawiska:, „Działania pomocowe służb i instytucji na rzecz rodzin dotkniętych przemocą”, „Wzmacnianie działań pomocowych na rzecz rodzin dotkniętych przemocą przez fundacje i stowarzyszenia”.

Wykład wprowadzający ph. „Charakterystyka zjawiska przemocy w rodzinie.” wygłosiła psycholog, mgr Barbara Gołaszewska - Sierotowicz z Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu insp. dr Krzysztof Dymura przedstawił problematykę przemocy domowej na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Przywołał słowa Martina Lutera Kinga, które mogą być mottem tego spotkania: „Przeraża mnie nie przemoc nielicznych, lecz cisza wielu.”

Na konferencji zaprezentowano wspomniane zagadnienia w 11 referatach.

Patronat honorowy nad nią przyjęli: nadinsp. Michał Ledzion - komendant wojewódzki Policji w Krakowie, Witold Kozłowski - marszałek województwa małopolskiego, Ludomir Handzel - prezydent Nowego Sącza, Marek Kwiatkowski - starosta nowosądecki.

Patronat naukowy nad konferencją sprawowali: dr hab. Mariusz Cygnar, prof. ANS - rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, dr Marek Reichel – prorektor ANS, insp. dr Krzysztof Dymura – komendant miejski Policji w Nowym Sączu, dr hab. inż. Marian Żuber, prof. ANS - członek Rady Instytutu Kultury Fizycznej ANS, nadinsp. dr Rafał Kochańczyk - komendant wojewódzki Policji w Opolu, płk dr hab. Witold Mazurek, prof. AI, Akademia Ignatianum w Krakowie, naczelnik Wydział ds. Służby Więziennej w Ministerstwie Sprawiedliwości, prokurator dr Piotr Kosmaty – zastępca rzecznika prasowego w Krajowej Szkole
Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, dr Joanna Kosiniak - naczelnik Wydziału Doboru i Szkolenia w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Na briefingu prasowym prorektor ANS dr Marek Reichel zaprezentował i promował pokonferencyjną publikację pod redakcją Krzysztofa Dymury pt. „Bezpieczny region, bezpieczna rodzina. Oblicza przemocy domowej – diagnoza i zapobieganie”, wydaną przez Komendę Miejską Policji w Nowym Sączu, Akademię Nauk Stosowanych i i Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji (IPA) – Region Nowy Sącz.

Konferencję moderowały: dr Aneta Oleksy – Wydział Nauk Ekonomicznych ANS oraz oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu kom. Justyna Basiaga, a Uczelnię reprezentowali również: prorektor dr Halina Potok, kanclerz Rafał Góra oraz dziekani Wydziałów ANS.