Udział studentów kierunku Ratownictwo Medyczne w IV Mistrzostwach Pierwszej Pomocy w LO w Starym Sączu
Studenci II roku Ratownictwa Medycznego, Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu, w dniu 26.03.2026 roku wzięli czynny udział w IV Mistrzostwach Pierwszej Pomocy organizowanych przez Liceum Ogólnokształcące w Starym Sączu dla uczniów szkół z terenu powiatu nowosądeckiego.
Przyszli ratownicy medyczni przygotowali profesjonalne stacje pozorujące sytuacje zagrożenia życia i zdrowia człowieka. Zadania symulowane przez studentów Ratownictwa Medycznego obejmowały między innymi udzielanie pierwszej pomocy przy porażeniu prądem, krwotoku, napadzie padaczkowym i w sytuacji tonięcia.
Uczestnicy:
Dariusz Stojowski, Jakub Skrzypiec, Dawid Żemła, Krzysztof Podstawski, Zofia Salamon. Sara Rolka, Łukasz Stawiarski, Oliwia Kostrzewa, Mikołaj Salabura z Katedry Ratownictwa Medycznego WLiNoZ ANS w Nowym Sączu.
Nad profesjonalnym przygotowaniem studentów i przebiegiem symulacji czuwała Pani mgr Urszula Bednarek z Katedry Ratownictwa Medycznego, natomiast nad kwestią organizacji i współpracy pomiędzy LO w Starym Sączu, a ANS w Nowym Sączu, Pani mgr Beata Wenecka- Lipka z Katedry Pielęgniarstwa.
Należy dodać, że po raz drugi już honorowy patronat nad Mistrzostwami Pierwszej Pomocy objął między innymi Rektor ANS w Nowym Sączu, Pan dr hab. inż. Józef Ciuła, profesor ANS, a studenci także kolejny już raz uczestniczyli w tym przedsięwzięciu.
Zarówno uczelnia, opiekunowie, jak i wszyscy studenci biorący udział otrzymali podziękowania od dyrekcji liceum.
https://www.ans-ns.edu.pl/en/wz/instytut/o-instytucie/aktualnosci?start=10#sigProId77f0396afd
- Hits: 96
Dzień Otwarty na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu
We wtorek 21 kwietnia 2026 r. odbył się Dzień Otwarty na Wydziale Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie oraz Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Z myślą (nie tylko) o uczniach kończących szkoły średnie przygotowano pokazy, warsztaty, zajęcia sportowe i fizjoterapeutyczne oraz prezentację nowoczesnego sprzętu dydaktycznego.
https://www.ans-ns.edu.pl/en/wz/instytut/o-instytucie/aktualnosci?start=10#sigProId11c6273afa
Wydział Nauk o Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie zaprosił m.in. na: zajęcia z biochemii, gimnastyczny tor przeszkód, na ściance wspinaczkowej, z badmintona, kurs pierwszej pomocy. Można było się przyjrzeć testom wydolnościowym lub zwiedzić pracownie fizykoterapii, odnowy biologicznej i masażu. Swoje stoisko podczas Dnia Otwartego miała Komenda miejska Policji w Nowym Sączu. Wydarzenie było też okazją do spotkania z Rylie Mundell, stypendystką fundacji Fullbright, która zaprezentowała temat pt. „Jak wygląda życie amerykańskiej gimnastyczki NCAA (National Collegiate Athletic Association- Narodowe Stowarzyszenie Sportów Akademickich)”, a po nim przeniosła się na salę gimnastyczną.
Na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu w Centrum Symulacji Medycznej czekały pokazy i warsztaty: Zajrzyj do wnętrza człowieka – pokaz ze stołem anatomicznym, Ratuj życie – nauka podstaw pierwszej pomocy, Poznaj wnętrze karetki i motoambulansu, „Zastrzyk wiedzy” – pielęgniarstwo od kuchni, Badanie fizykalne w praktyce pielęgniarki, Obejrzyj tkanki człowieka pod mikroskopem, Trenażery w nauczaniu zawodów medycznych, Poznaj ciało z InBody – analiza składu ciała.
Dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniach!
- Hits: 112
157. Sądeckie Konwersatorium Naukowe pt. „Globalne bezpieczeństwo żywności”
W piątek 17 kwietnia 2026 r. na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu odbyło się 157. Sądeckie Konwersatorium Naukowe pt. „Globalne bezpieczeństwo żywności”. Wydarzenie otworzyli: JM dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS – Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz dr Urszula Apanasewicz-Cisoń – Prodziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu.
Studenci, wykładowcy oraz inni zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać trzech interesujących wykładów: „Spektrofluorymetria i jej zastosowania w badaniach żywności” dr hab. inż. Joanny Banaś (UR w Krakowie); „Kuchnie świata a bezpieczeństwo żywności” dr Joanny Chłopickiej (UJ CM w Krakowie) oraz „Produkty pszczele – szansa na przyszłość czy globalne zagrożenie" Tomasza Miodzio ze Stowarzyszenia Miodny Szlak.
157. Sądeckie Konwersatorium Naukowe pt. „Globalne bezpieczeństwo żywności” zakończyła promocja książki Koła Naukowego Dietetyków ANS „Drugie życie pieczywa: wykorzystanie czerstwego chleba w kontekście zrównoważonej konsumpcji żywności i gospodarki o obiegu zamkniętym”, którą przybliżyły Katarzyna Kruczek i Agnieszka Magiera. Publikacja powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych ERAZMUS w Nowym Sączu pod kierownictwem opiekuna Koła mgr. inż. Marka Zborowskiego.
Inicjatorką 157. Sądeckiego Konwersatorium Naukowego była: dr hab. Renata Francik, prof. ANS, zaś organizatorkami: dr Ewelina Gwóźdź, mgr Iwona Migacz- Bodziony.
https://www.ans-ns.edu.pl/en/wz/instytut/o-instytucie/aktualnosci?start=10#sigProIdc1d8156ae7
- Hits: 98
Zapraszamy na Dzień Otwarty Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu 21 kwietnia 2026 r.

Zapraszamy na Dzień Otwarty Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu!
Już 21 kwietnia w godzinach 9:00–12:00 odbędą się Dzień Otwarty Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu. To doskonała okazja, aby zobaczyć, jak wygląda nauka, która ma realne znaczenie, i poznać świat nauk o zdrowiu od praktycznej strony.
Na odwiedzających czekają pokazy, warsztaty oraz prezentacja nowoczesnego sprzętu dydaktycznego. Przygotowaliśmy bogaty program, który pozwoli zajrzeć „od środka” w różne obszary nauk medycznych.
Program wydarzenia:
- Zajrzyj do wnętrza człowieka – pokaz ze stołem anatomicznym (sala 0.1 CSM)
- Ratuj życie – nauka podstaw pierwszej pomocy
- Poznaj wnętrze karetki i motoambulansu (sala 0.4 CSM)
- „Zastrzyk wiedzy” – pielęgniarstwo od kuchni (sale 1.1, 1.2, 2.3 CSM oraz sala nr 3, budynek 2G)
- Badanie fizykalne w praktyce pielęgniarki (sala 2.4 CSM)
- Obejrzyj tkanki człowieka pod mikroskopem (sala 2.1 CSM)
- Trenażery w nauczaniu zawodów medycznych (sala 2.2 CSM)
- Poznaj ciało z InBody – analiza składu ciała (sala 1.3 CSM)
Dlaczego warto?
To wyjątkowa okazja, aby:
- zdobyć praktyczną wiedzę,
- zobaczyć nowoczesne zaplecze dydaktyczne,
- poczuć atmosferę studiowania na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu.
Do zobaczenia 21 kwietnia!
- Hits: 146
Wyniki II etapu Olimpiady Pielęgniarskiej im. dr Janiny Fetlińskiej
W dniu 14 kwietnia 2026 r. w naszej Uczelni w Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu przeprowadzono II etap XVI Międzyuczelnianej i I Ogólnopolskiej Olimpiady Pielęgniarskiej im. dr Janiny Fetlińskiej.
W II etapie olimpiady udział wzięło troje studentów trzeciego roku kierunku pielęgniarstwo (studia I stopnia), którzy stanęli przed wymagającymi zadaniami weryfikującymi zarówno ich wiedzę, jak i praktyczne umiejętności zawodowe.
Po pełnym emocji i trudnym drugim etapie, do kolejnej rundy – etapu trzeciego – zakwalifikowała się studentka Julia Lizoń.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególne wyrazy uznania kierujemy do laureatki, która 19 maja 2026 r. będzie reprezentować naszą uczelnię w finale olimpiady.
Życzymy dalszych osiągnięć, determinacji oraz powodzenia w kolejnym etapie konkursu.
https://www.ans-ns.edu.pl/en/wz/instytut/o-instytucie/aktualnosci?start=10#sigProId1529427cff
- Hits: 142
Zaproszenie na Spotkanie Naukowe pt. "Molekularne mechanizmy regulacji neuroprotekcji i neurotoksyczności zależne od receptorów estrogenowych oraz receptorów ksenobiotyków"
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do udziału w Spotkaniu Naukowym organizowanym przez Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego które odbędzie się w dniu 21 kwietnia (wtorek) 2026 r. o godz. 11.00 na którym Pani dr hab. n. med. Agnieszka Wnuk z Zakładu Farmakologii Uzależnień Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja Polska Akademia Nauk w Krakowie wygłosi wykład zatytułowany "Molekularne mechanizmy regulacji neuroprotekcji i neurotoksyczności zależne od receptorów estrogenowych oraz receptorów ksenobiotyków.”
Spotkanie odbędzie się w trybie zdalnym za pośrednictwem platformy MsTEAMS. Spotkanie będzie nagrywane. Testowanie połączenia z platformą będzie możliwe od godziny 10.30.
Link do spotkania zostanie rozesłany na adresy poczty służbowej pracowników Uczelni oraz studentów za pośrednictwem Wirtualnego Dziekanatu.
Z wyrazami szacunku,
Dr hab. n. med. Joanna Bonior, Prof. ANS
Przewodnicząca Oddziału Krakowskiego
Polskie Towarzystwo Fizjologiczne
Kierownik Katedry Nauk Przedklinicznych
Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu
Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
Koordynator Spotkań Naukowych PTF, Vice-Prezes Zarządu Głównego PTF
Prof. dr hab. Ryszard Bobowiec
Sekretarz Zarządu Głównego PTF
Dr Zbigniew Śliwowski
- Hits: 117
Marnowanie żywności w branży HoReCa – wykład mgr inż. Marka Zborowskiego
W ramach wydarzenia HO-GA-TUR 2026, organizowanego przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju, Pan mgr inż. Marek Zborowski, asystent w Katedrze Dietetyki Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu wygłosił prelekcję poświęconą problematyce marnowania żywności w sektorze HoReCa. Podczas wystąpienia w dniu 27 marca podzielił się swoim doświadczeniem oraz wiedzą w zakresie analizowanego zagadnienia.
Zjawisko marnowania żywności stanowi istotne wyzwanie współczesnej gospodarki, zarówno w wymiarze ekonomicznym, środowiskowym, jak i społecznym. Sektor HoReCa, jako jeden z kluczowych elementów łańcucha żywnościowego, generuje znaczące ilości odpadów żywnościowych, wynikających m.in. z niewłaściwego planowania produkcji, błędów w zarządzaniu zapasami, a także oczekiwań konsumentów dotyczących dostępności i różnorodności oferty.
W trakcie wystąpienia Pan mgr inż. Marek Zborowski omówił główne przyczyny strat żywności w branży, wskazując na znaczenie efektywnego zarządzania procesami logistycznymi, optymalizacji menu oraz edukacji personelu. Szczególną uwagę zwrócono na rolę nowoczesnych narzędzi zarządzania oraz wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju w przedsiębiorstwach gastronomicznych i hotelarskich. Podkreślono, że ograniczenie marnowania żywności w sektorze HoReCa stanowi nie tylko element odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw, lecz również realną szansę na optymalizację kosztów operacyjnych oraz budowanie przewagi konkurencyjnej.
Prelekcja wpisuje się w szerszy kontekst działań na rzecz zrównoważonego rozwoju branży turystycznej oraz promocji nowoczesnego kształcenia zawodowego, będącego jednym z głównych celów inicjatywy HO-GA-TUR. Władze Dziekańskie Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu dziękują Panu mgr inż. Markowi Zborowskiemu za podzielenie się wiedzą oraz zaangażowanie w budowanie relacji ze środowiskiem społeczno-gospodarczym oraz promocję edukacji i świadomości żywieniowej.
https://www.ans-ns.edu.pl/en/wz/instytut/o-instytucie/aktualnosci?start=10#sigProIdcc47771971
- Hits: 204
Koło Naukowe Dietetyków prezentuje badania podczas Ogólnopolskiej Konferencji Studenckiej
Studenci należący do Koła Naukowego Dietetyków wzięli udział w Ogólnopolskiej Konferencji Studenckiej pt. „Kierunki rozwoju w studenckich badaniach naukowych”, która odbyła się 17 marca 2026 roku w formule hybrydowej. Wydarzenie zostało zorganizowane przez: Zakład Podstaw Pielęgniarstwa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Pracownię Umiejętności Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Katedrę Geriatrii Collegium Medicum w Bydgoszczy oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Konferencja stanowiła platformę wymiany wiedzy oraz doświadczeń naukowych między studentami z różnych ośrodków akademickich w Polsce. W ramach konferencji członkowie Koła Naukowego Dietetyków zaprezentowali pracę badawczą pt. „Integracja analizy składu ciała i biomarkerów biologicznych w ocenie stanu zdrowia dorosłych mieszkańców subregionu sądeckiego”. Istotnym wnioskiem wystąpienia jest rekomendacja zastosowania łączonych metod diagnostycznych – analizy bioimpedancji elektrycznej oraz biochemii krwi jako kompleksowego pakietu narzędzi do oceny zdrowia metabolicznego. Holistyczne podejście może zwiększyć trafność oceny ryzyka oraz skuteczność działań prewencyjnych i terapeutycznych.
Autorami wystąpienia są: Pani Małgorzata Wygoda, Pani Zuzanna Wojtas, Pani Katarzyna Kruczek, Pani Sonia Mróz oraz Pan Artur Plata. Opiekunem naukowym wystąpienia odpowiedzialnym za przygotowanie studentów był Pan mgr inż. Marek Zborowski.
Udział w konferencji umożliwił studentom prezentację wyników badań własnych, rozwijanie kompetencji naukowych oraz wymianę doświadczeń z uczestnikami z innych ośrodków akademickich.
Władze Dziekańskie Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu oraz Kierownik Katedry Dietetyki, gratulują zespołowi badawczemu oraz życzą dalszych sukcesów na arenie naukowej.
https://www.ans-ns.edu.pl/en/wz/instytut/o-instytucie/aktualnosci?start=10#sigProIdcec8e9a8ac
- Hits: 157
Nabór wniosków w sprawie finansowania prac badawczych trwa do 5 maja 2026 r.
Zgodnie z Regulaminem określającym zasady i warunki prowadzenia prac badawczych przez nauczycieli akademickich w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, stanowiącym załącznik do Uchwały nr 15/2025 Senatu ANS w Nowym Sączu z dnia 21 lutego 2025 r., wyznacza się termin naboru wniosków w sprawie finansowania prac badawczych od 1 kwietnia 2026 r. do 5 maja 2026 r.
Wnioski, zaopiniowane uprzednio przez Radę Wydziału, należy składać do 5 maja 2026 r. na dzienniku podawczym w rektoracie z adnotacją „Dział nauki i rozwoju”.
Zasady i warunki prowadzenia prac badawczych przez nauczycieli akademickich w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu określa regulamin.
wzór wniosku
- Hits: 130
Zaproszenie na Spotkanie Naukowe PTF pt. „Monitorowanie parametrów elektrycznych w liniach komórkowych raków jelita grubego i czerniaka, poddanych działaniu wybranych substancji bioaktywnych pochodzących z grzybów medycznych” w dniu 25.03.2026 r.
Serdecznie zapraszamy do udziału w Spotkaniu Naukowym organizowanym przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego pod przewodnictwem Pani prof. dr hab. Marty Wójcik w dniu 25 marca 2026 r. (środa) o godz. 10.00 na którym Pani dr Marta Bernadetta Sondej z Zakładu Fizjologii Człowieka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wygłosi wykład zatytułowany „Monitorowanie parametrów elektrycznych w liniach komórkowych raków jelita grubego i czerniaka, poddanych działaniu wybranych substancji bioaktywnych pochodzących
z grzybów medycznych.”
Spotkanie odbędzie się w trybie zdalnym za pośrednictwem platformy MsTEAMS. Spotkanie będzie nagrywane. Testowanie połączenia z platformą będzie możliwe od godziny 9.30.
Link do spotkania zostanie rozesłany na adresy poczty służbowej Pracowników Uczelni oraz Studentów za pośrednictwem Wirtualnego Dziekanatu.
Z wyrazami szacunku,
Dr hab. n. med. Joanna Bonior, Prof. ANS
Kierownik Katedry Nauk Przedklinicznych
Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu
Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
Przewodnicząca Oddziału Krakowskiego
Polskie Towarzystwo Fizjologiczne
Koordynator Spotkań Naukowych PTF, Vice-Prezes Zarządu Głównego PTF
Prof. dr hab. Ryszard Bobowiec
Sekretarz Zarządu Głównego PTF
Dr Zbigniew Śliwowski
- Hits: 122



