Relacja z V Edycji Konkursu "Śilni Wiedzą Mocni w Życiu"
Dnia 20.05.2025 r. odbyła się V edycja interdyscyplinarnego powiatowego konkursu o tematyce biologiczno - sportowej dla uczniów z całej Sądecczyzny „Silni wiedzą mocni w życiu”. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej im. gen. Józefa Gizy w Wielogłowych, którego ta Szkoła była również organizatorem. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych z terenu gminy Chełmiec i gmin ościennych.

Celem konkursu jest propagowanie wiedzy biologicznej, udoskonalanie umiejętności praktycznych, promowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej wśród młodzieży.
Konkurs składa się z trzech etapów: części multimedialnej, części teoretycznej oraz części praktycznej – sportowej.
Pani dr inż. Ewelina Gwóźdź oraz Pani mgr Iwona Migacz – Bodziony wraz ze studentkami pierwszego roku kierunku Dietetyka zaangażowane były za przygotowanie części teoretycznej. W tym roku tematem przewodnim była „Dieta wegetariańska i jej rodzaje, jako elementy prozdrowotnego stylu życia”. Organizator konkursu otrzymał materiały do przekazania zgłoszonym szkołom, z których dzieci miały możliwość przygotowania się. Zadaniem trzynastu zgłoszonych do konkursu drużyn, było wypełnienie testu oraz przystąpienie do zadania praktycznego. Każda drużyna otrzymała kopertę z materiałami – talerz oraz produkty spożywcze, a ich zadaniem było skomponowanie wegetariańskiego, pełnowartościowego posiłku pod względem zawartości: białka, tłuszczu i węglowodanów, oraz żelaza i witaminy C, z uwzględnieniem substancji ograniczających biodostępność wybranych związków.
Uczniowie byli doskonale przygotowani i poradzili sobie z różnym stopniem trudności zadań. Najwięcej emocji i zaangażowania budziło zadanie praktyczne – ułożenie posiłku.
Serdecznie gratulujemy wszystkim drużynom! Każda z nich jest wygrana, gdyż zdobyła nową wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne, które niewątpliwie przydarzą się w ich dalszej drodze edukacji. Młodzieży uczestniczącej w konkursie oraz zaangażowanej w przygotowanie konkursu życzymy dalszych sukcesów w nauce. A organizatorom konkursu dziękujemy za coroczne zaproszenie do wzięcia czynnego w nim udziału. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
https://www.ans-ns.edu.pl/en/wz/instytut/o-instytucie/aktualnosci?start=60#sigProId6017f6928c
- Hits: 567
Studenci kierunku Dietetyka z wizytą studyjną w Oświęcimiu
Dnia 7 maja bieżącego roku studenci trzeciego roku kierunku Dietetyka w ramach zajęć z przedmiotu „Organizacja pracy w zakładach żywienia” mieli możliwość obserwowania produkcji posiłków przez firmę JOL-MARK Sp. z o. o.,
ul. Dąbrowskiego 135, 32-600 Oświęcim, w ramach realizacji usługi dotyczącej żywienia szpitalnego „ Pacjent wybiera”. W wyjeździe studyjnym uczestniczyło 23 Studentów, wraz z opiekunami dr inż. Eweliną Gwóźdź oraz mgr Iwoną Migacz-Bodziony.

Studenci mieli możliwość zapoznania się z organizacją pracy w placówce żywienia zbiorowego, działem żywienia, charakterem pracy osoby odpowiedzialnej za układanie jadłospisów i wydawanie towaru, organizacją pracy w kuchni, zasadami transportu posiłków (catering), stosowaną nomenklaturą diet, jadłospisami obowiązującymi w placówce, systemem zarządzania bezpieczeństwem żywności, wymogami dotyczącymi ergonomicznych oraz higienicznych warunków pracy oraz polityką jakości.
Możliwość zwiedzenia placówki firmy Rekeep Polska, a szczególnie działu żywienia oraz poznanie organizacji pracy dietetyka w placówce żywienia zbiorowego, było nieocenionym doświadczeniem dla studentów trzeciego roku studiów pierwszego stopnia, kształcących się na kierunku Dietetyka, a także miejscem do wymiany wspólnych spostrzeżeń i dyskusji na tematy branżowe.
Wyjazd studyjny w ramach przedmiotu „Organizacja pracy w zakładach żywienia” pozwolił studentom w sposób praktyczny, poznać specyfikę pracy oddziału Firmy Rekeep Polska, a także uświadomił, jak ważna jest dobra organizacja pracy oparta na standardach jakości i ergonomicznych warunkach pracy.
Serdecznie dziękujemy kierownikom oraz pracownikom oddziału Firmy Rekeep Polska za miłe przyjęcie i zaprezentowanie zakładu.
Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z tego wydarzenia.
https://www.ans-ns.edu.pl/en/wz/instytut/o-instytucie/aktualnosci?start=60#sigProId53e75199ce
- Hits: 688
Delegacja z Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu na XII Międzynarodowej Konferencji Młodych Adeptów Fizjologii – „Wspólnie Tworzymy Przyszłość”
W dniach 15–16 maja 2025 roku w Krakowie odbyła się XII Międzynarodowa Konferencja Młodych Adeptów Fizjologii – „Wspólnie Tworzymy Przyszłość” (XII International Conference of Young Physiologists – Shaping the Future Together). W wydarzeniu uczestniczyła delegacja z Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Uczelnię reprezentował Dziekan Wydziału, Pan dr hab. n. med. Ryszard Gajdosz, prof. ANS oraz dr hab. n. med. Joanna Bonior, prof. ANS.

Konferencja, po raz pierwszy zorganizowana w formule międzynarodowej, została przygotowana przez Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego, Uniwersytet Jagielloński oraz Steele Children's Research Center przy The University of Arizona. Uroczysta inauguracja wydarzenia miała miejsce w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Delegacja Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu aktywnie uczestniczyła w sesji posterowej, prezentując wyniki prowadzonych projektów badawczych.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje praca interdyscyplinarnego i międzynarodowego zespółu badawczego reprezentowanego na konferencji przez Pana mgr inż. Marka Zborowskiego, pracownika Katedry Dietetyki za poster pt. „Changes in the microbiome of a human and in the simulator of human intestinal microbial ecosystem (SHIME®) in response to a diet and probiotic supplementation”, który został doceniony przez Komitet naukowy oraz nagrodzony jako jeden z najlepszych posterów w sesji.
Drugim posterem zaprezentowanym przez reprezentację ANS w Nowym Sączu była praca pt. „The impact of cigarette smoking on the biochemical properties of saliva – pilot studies”, prezentowana przez studentów kierunku lekarskiego: Pana Fabiana Gerę, Pana Huberta Kraszewskiego oraz Panią Oliwię Latochę, która również cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Udział w konferencji stanowił doskonałą okazję do prezentacji dorobku naukowego, wymiany doświadczeń oraz nawiązania kontaktów międzynarodowych. Gratulujemy wszystkim uczestnikom zaszczytnego reprezentowania Uczelni podczas XII Międzynarodowej Konferencji Młodych Adeptów Fizjologii i życzymy dalszych sukcesów naukowych!
https://www.ans-ns.edu.pl/en/wz/instytut/o-instytucie/aktualnosci?start=60#sigProId98561d751b
- Hits: 674
Studentki kierunku Dietetyka na wizycie w Szkole Podstawowej z Oddziałami Specjalnymi im. Mikołaja Kopernika w Chełmcu
Dnia 12.05.2025 r. studentki II roku kierunku Dietetyka wraz z opiekunem Panią mgr Iwoną Migacz-Bodziony wybrały się do Szkoły Podstawowej z Oddziałami Specjalnymi im. Mikołaja Kopernika w Chełmcu.

Celami edukacji tego dnia było:
1. Przekazanie dzieciom wiedzy na temat istoty śniadania w codziennym żywieniu.
2. Przekazanie dzieciom wiedzy na temat właściwego komponowania pełnowartościowego i zdrowego śniadania.
3. Rozwijanie u dzieci umiejętności rozróżniania zdrowych i niezdrowych produktów spożywczych.
4. Rozwijanie u dzieci umiejętności samodzielnego tworzenia II śniadania do szkoły.
5. Rozwijanie u dzieci umiejętności aktywnego spędzania czasu poprzez łączenie nauki z zabawą.
6. Motywowanie dzieci do dokonywania prawidłowych wyborów produktów spożywczych do komponowania śniadania.
Studentki podjęły edukację w klasach pierwszych. Podczas przeprowadzania lekcji zawarły elementy ogniw procesu nauczania i uczenia się według profesora Wincentego Okonia, polskiego pedagoga, specjalisty w zakresie dydaktyki oraz pedeutologii.
Dzieci w trakcie trwania zajęć, aktywnie uczestniczyły w poznawaniu nowych pojęć związanych ze zdrowym odżywianiem, dzieliły się ze studentkami swoją wiedzą na temat tego, co zazwyczaj jedzą i zabierają na II śniadanie do szkoły. W kolejnym etapie edukacji, każde dziecko otrzymało zadania do wykonania, związane z planowaniem pełnowartościowego drugiego śniadania do szkoły. Edukacja zakończyła się pokazaniem swoich prac oraz na rozdaniu materiałów edukacyjnych dla dzieci.
Metody dydaktyczne wykorzystywane przez studentki podczas przeprowadzania edukacji zostały wcześniej zaplanowane i dostosowane do wieku dzieci oraz ich możliwości na danym etapie edukacji.
Serdecznie dziękujemy dzieciom oraz nauczycielom Szkoły Podstawowej z Oddziałami Specjalnymi im. Mikołaja Kopernika w Chełmcu za serdeczne przyjęcie, dużo uśmiechu oraz zaangażowanie w wykonywanie zadań. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z tego wydarzenia.
https://www.ans-ns.edu.pl/en/wz/instytut/o-instytucie/aktualnosci?start=60#sigProId35c51b173c
- Hits: 417
Zapraszamy na XVI Festiwal Nauki!
Zapraszamy na XVI Festiwal Nauki w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, który odbędzie się 12 czerwca 2025 r. w godz. 9:00-12:00 na terenie Kampusu dydaktyczno-sportowego przy ul. Kościuszki 2 w Nowym Sączu.
Festiwal wpisał się na stałe w kalendarz Uczelni. Ma na celu propagowanie nauki, a przede wszystkim zaszczepienie u młodych ludzi pasji poznawania, tworzenia i udoskonalania świata w sposób przystępny i ciekawy. Jest to przedsięwzięcie skierowane do uczniów lokalnych szkół podstawowych i średnich oraz przedszkoli.
Program Festiwalu obejmuje liczne pokazy, prezentacje, warsztaty, gry edukacyjne i inne atrakcje, łącznie z zajęciami artystycznymi i sportowymi.
Wstęp jest wolny i nie wymaga wcześniejszych zgłoszeń.
Zapraszamy!
PROGRAM Festiwalu Nauki
pdf do pobrania




- Hits: 441
Udziału SKN "KardioAKTYWNI" w XXI Warsztatach Kardiologii Interwencyjnej i Kardiochirurgii w Brzesku
W dniach 8–9 maja 2025 roku członkowie Studenckiego Koła Naukowego KardioAKTYWNI uczestniczyli w XXI Warsztatach Kardiologii Interwencyjnej i Kardiochirurgii. Pierwszy dzień wydarzenia odbywał się w wyjątkowej scenerii pałacu Goetza w Brzesku, natomiast drugiego dnia warsztaty kontynuowano w Centrum Kardiologii Inwazyjnej Intercard w Nowym Sączu.

Konferencja zgromadziła wybitnych specjalistów z Polski i zagranicy, w tym m.in. prof. dr. hab. Dariusza Dudka, prof. dr. hab. Jerzego Sadowskiego oraz prof. Jaroslava Januškę z Czech. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać licznych prelekcji poświęconych nowoczesnym technikom diagnostyki i leczenia chorób sercowo-naczyniowych. Członkowie koła aktywnie włączyli się w część naukową wydarzenia, prezentując aż pięć wstępnych prac badawczych, w których skupiono się m.in. na roli tomografii komputerowej serca w diagnostyce chorób układu krążenia. Po każdej prezentacji odbywała się dyskusja ze słuchaczami, w której studenci odpowiadali na pytania i otrzymali wiele pozytywnych opinii — co stanowi dla nas ogromną motywację do dalszej pracy badawczej. Uczestnicy warsztatów wzięli także udział w części praktycznej, obejmującej prelekcje i demonstracje na pacjentach oraz modelach. Przedstawiono m.in. zastosowanie echokardiografii, ultrasonografii wewnątrznaczyniowej (IVUS) oraz symulację przezskórnej angioplastyki wieńcowej (PCI) z wykorzystaniem specjalistycznych portów i prowadników. Udział w wydarzeniu był dla członków koła niezwykle cennym doświadczeniem, zarówno pod względem merytorycznym, jak i praktycznym, a zdobyta wiedza i kontakty z pewnością zaprocentują w przyszłej pracy klinicznej i naukowej.
Przygotował:
Kacper Mężyk
Sekretarz SKN KardioAKTYWNI
https://www.ans-ns.edu.pl/en/wz/instytut/o-instytucie/aktualnosci?start=60#sigProIdd26b699241
- Hits: 404
Seminarium „O Zdrowiu Sądeczan”. W Akademii Nauk Stosowanych stanęło Miasteczko Zdrowia
W poniedziałek 12 maja 2025 r. odbyło się XII Seminarium „O Zdrowiu Sądeczan” organizowane przez Fundację Sądecką wraz z Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Na terenie Kampusu Dydaktyczno-Sportowego przy ul. Kościuszki 2 stanęło Miasteczko Zdrowia, gdzie można było skorzystać z wielu bezpłatnych badań, zaś w Auli wysłuchać ciekawych paneli dyskusyjnych na temat szeroko pojętego zdrowia.
Seminarium „O Zdrowiu Sądeczan” wraz z Wiceprezesem Fundacji Sądeckiej Jerzym Bochyńskim otworzył JM dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS - Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
- Kolejny raz Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu jest Partnerem i Gospodarzem tego niezwykle ważnego dla mieszkańców naszego regionu wydarzenia. Jako Uczelnia, która od lat prowadzi kierunki studiów związane z naukami o zdrowiu: Pielęgniarstwo, Ratownictwo medyczne i Dietetykę, naukami o kulturze fizycznej: Fizjoterapia oraz Wychowanie fizyczne, a także od dwóch lat naukami medycznymi: Kierunek lekarski – czujemy się odpowiedzialni nie tylko za kształcenie młodych ludzi, którzy będą wkrótce dbać o nasze zdrowie, ale również za propagowanie prozdrowotnych nawyków wśród wszystkich mieszkańców subregionu sądeckiego czy zainteresowanie ich nauką o zdrowiu. Takie wydarzenie jak to doskonale temu służy – zaznaczył dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS.
Co roku do udziału w seminarium Fundacja Sądecka zaprasza wybitnych specjalistów reprezentujących różne dziedziny medycyny. Gośćmi wydarzenia, oprócz autorytetów świata medycyny, lekarzy praktyków, są dyrektorzy szpitali i placówek medycznych, rehabilitanci, psychologowie, a także urzędnicy odpowiedzialni za organizację służby zdrowia w Małopolsce. Uczestnictwo w seminarium to niepowtarzalna okazja do posłuchania ciekawych wykładów, rozmów i dyskusji. Co roku poruszana tematyka jest bardzo zróżnicowana, obejmująca różnorodne choroby: kardiologiczne, neurologiczne, urologiczne, z zakresu medycyny rodzinnej, szeroko pojętej chirurgii, psychiatrii oraz profilaktyki i konieczności systematycznego robienia badań kontrolnych. Podczas seminariów kładziony jest także nacisk na promocję zdrowia.
Uczestnictwo w XII już Seminarium „O Zdrowiu Sądeczan” było również dobrą okazją do zwiedzania naukowo-dydaktycznego zaplecza dwóch Wydziałów Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu: Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu oraz Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie, poznania kadry naukowej oraz studentów, którzy chętnie angażują się w takie przedsięwzięcia jak to. Pokazy ratownictwa medycznego, kurs pierwszej pomocy, pomiar ciśnienia czy analiza składu ciała to jedne z wielu zaoferowanych przez nich tego dnia warsztatów i konsultacji.
https://www.ans-ns.edu.pl/en/wz/instytut/o-instytucie/aktualnosci?start=60#sigProId551b442b6e
Warto podkreślić, że w jednym z paneli dyskusyjnych: „Akademia promująca zdrowie” za eksperckim stolikiem zasiedli pracownicy naukowo-dydaktyczni Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu: Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu oraz Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i bezpieczeństwie (dr hab. n. med. Stanisław Rumian, prof. ANS, lekarz, kardiolog; dr n. o zdr. Halina Potok, specjalista w zakresie promocji zdrowia; dr Monika Bigosińska; dr n. o zdr., mgr psychologii Iwona Zaczyk; dr Magdalena Madej Babula- mgr dietetyki, mgr zdrowia publicznego oraz dr n. o zdr. Urszula Cisoń-Apanasewicz).
https://www.ans-ns.edu.pl/en/wz/instytut/o-instytucie/aktualnosci?start=60#sigProId120b40cc00
- Hits: 636
Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki

- Hits: 336
Opłaty rekrutacyjne
Opłaty rekrutacyjne
https://www.ans-ns.edu.pl/rekrutacja/oplaty/oplata-rekrutacyjna
Każdy kandydat ma indywidualny numer rachunku bankowego!!!
Generuje się w systemie po wypełnieniu elektronicznego formularza rekrutacyjnego.!!!
W przypadku napotkania problemów zawsze możesz zwrócić się do Komisji Rekrutacyjnej o pomoc lub wpłacić na numer konta bankowego Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
Bank Gospodarki Krajowej Region Małopolski, ul. Promienistych 1, 31–381 Kraków
88 1130 1150 0012 1289 3420 0006
Legitymacja studencka!!!
Możesz również dokonać opłaty w wysokości 22 zł za legitymacje studencką!
Dowód wpłaty dostarcz wraz z resztą wymaganych dokumentów w dniu ich składania !!!
Podsyłamy Ci również informację na temat opłat za studia w roku akademickim 2025/2026
https://www.ans-ns.edu.pl/rekrutacja/oplaty/oplata-za-zajecia-dydaktyczne
- Hits: 2482
Rekrutacja krok po kroku
Krok po kroku
Krok 1
- Załóż i aktywuj konto
https://wd.ans-ns.edu.pl/Rekrutacja/Rejestracja
Pamiętaj, aby podać adres mailowy, którego naprawdę używasz. Po założeniu konta, otrzymasz link aktywacyjny.
- Masz już login i hasło? Zaloguj się do systemu:
https://wd.ans-ns.edu.pl/Rekrutacja/Logowanie
- Wypełnij formularz osobowy – sprawdź czy dane osobowe nie zawierają błędów- po zatwierdzeniu formularza nie możesz dokonać zmian.
- Wgraj swoje aktualne zdjęcie. Pamiętaj, że Twój aktualny wizerunek będzie umieszczony na legitymacji studenckiej!!!
Nie martw się, jeżeli napotkasz problemy Komisja Rekrutacyjna chętnie Ci pomoże.
Kontakt do Komisji Rekrutacyjnej:
Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu
ul. Kościuszki 2 (budynek G)
33–300 Nowy Sącz
nr. tel.:
18 5475660 wew. 705, 706
601094095
adres mailowy:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Krok 2
Aby pomyślnie przejść proces elektronicznej rejestracji należy zamieścić w systemie komplet wymaganych dokumentów w formie elektronicznej (skan, zdjęcie, dopuszczalne formaty: jpg, jpeg, w przypadku dokumentów zawierających więcej niż dwie strony – zapis pliku w pdf):
- w pierwszej kolejności zamieść świadectwo dojrzałości – system nie umożliwi wydrukowanie formularza rekrutacyjnego jeżeli świadectwo dojrzałości nie zostanie wcześniej w nim zamieszczone,
- wydrukowany i podpisany formularz rekrutacyjny (do pobrania z zakładki: „Wydruki rekrutacyjne") można wydrukować, podpisać i zamieścić w systemie dopiero po wcześniejszym wgraniu do systemu świadectwa dojrzałości i zaznaczeniu przycisku: „zakończ”,
- pozostałe, wymagane dla danego kierunku dokumenty (szczegółowy wykaz – patrz zakładka: Rekrutacja/Wymagane dokumenty),
- potwierdzenie dokonania opłaty rekrutacyjnej (do pobrania z zakładki: „Wydruki rekrutacyjne” – druk generowany automatycznie w systemie elektronicznej rejestracji – w przypadku rejestracji na więcej niż jeden kierunek studiów opłatę rekrutacyjną należy uiścić za każdy kierunek oddzielnie (patrz zakładka: Rekrutacja/Opłata rekrutacyjna).
W systemie rekrutacyjnym należy zamieścić komplet dokumentów w pełnej wersji.
SPRAWDZAJ POCZTĘ!!! – KOMISJA REKRUTACYJNA BĘDZIE SIĘ Z TOBĄ KONTAKTOWAĆ!!!
Krok 3
Przeszedłeś pomyślnie elektroniczną rejestrację na studia – bądź cierpliwy i czekaj na ogłoszenie, na stronie internetowej Uczelni, listy osób zakwalifikowanych do wpisu na listę studentów
Krok 4
Zostałeś zakwalifikowany do wpisu na listę studentów?
Przygotuj komplet wymaganych dokumentów (oryginały dokumentów zamieszczonych w systemie) i dostarcz je Komisji Rekrutacyjnej. Harmonogram rekrutacji/Harmonogram prac Komisji Rekrutacyjnej).
Jeśli nie możesz osobiście dostarczyć dokumentów do Komisji Rekrutacyjnej może to zrobić wybrana przez Ciebie osoba posiadająca Twoje pełnomocnictwo. Wzór pełnomocnictwa znajdziesz w zakładce: Rekrutacja/Druki do pobrania.
Krok 5
Pamiętaj by koniecznie potwierdzić podjęcie studiów.
PRZEJDŹ DO ELEKTRONICZNEJ REJESTRACJI NA STUDIA
- Hits: 4380



