Wydział Nauk Inżynieryjnych aktywnie współpracuje z otoczeniem społeczno - gospodarczym, a w szczególności ze środowiskiem przemysłowym.

Partnerzy przemysłowi Wydziału Nauk Inżynieryjnych:

 

TUKANO SOFTWARE HOUSE Sp. z o.o.

logo fca

FCA Fiat Chrysler Automobiles

 logo fca
INSTYTUT NAFTY I GAZU
Państwowy Instytut Badawczy
logo inig
Stowarzyszenia Elektryków Polskich baner sep

Vitberg

partnerzy pwsz vitberg2

NOVA Sp. z o.o.

pwsz partnerzy nova

Eltrox.pl

baner eltrox

WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A.

pwsz partnerzy aw2

Newag S.A.

pwsz partnerzy newag2

Solgro

partnerzy solgro3

MCD Electronics Sp. z o. o.

pwsz partnerzy mcd

SATEL Sp. z o.o.

pwsz partnerzy satel

FAKRO Sp. z o.o

pwsz partnerzy fakro3

HEWALEX
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka komandytowa

banner hewalex3

Gmina Łabowa

pwsz partnerzy labowa3

Krakowskie Centrum Egzaminacyjne

pwsz partnerzy kce2

 

Współpraca ta ma znaczący wpływ na podniesienie jakości kształcenia i konkurencyjności Wydziału i jego absolwentów na lokalnym i krajowymi rynku pracy.

Wydział Nauk Inżynieryjnych ANS jako jednostka z rozbudowaną i ugruntowaną współpracą z przemysłem bada opinie pracodawców na temat kwalifikacji absolwentów prowadzonych kierunków kształcenia oraz oczekiwań co do pożądanych kwalifikacji absolwentów Wydziału.

Stały udział władz lokalnych i przedsiębiorców w projektowaniu i ewaluacji programów studiów pozwala na prowadzenie kształcenia zgodnego z zapotrzebowaniem rynku pracy.

Niezwykle istotne jest też to, iż ramach podpisanych porozumień studenci Wydziału mogą realizować prace dyplomowe na zlecenie przedsiębiorców, co zapewnia im stały kontakt z potencjalnymi pracodawcami oraz świadczy o praktycznym charakterze studiów.
Kontakt z przemysłem zapewnia też studentom praktyka zawodowa, obowiązkowo realizowana w ramach każdego kierunku studiów. Dodatkowo organizowane wizyty studyjne w firmach są dla studentów okazją do spojrzenia na procesy przemysłowe firm od strony praktycznej, ułatwiają naukę przedmiotów kierunkowych oraz pisanie prac zaliczeniowych i projektów inżynierskich. Dla firm to okazja do rekrutacji najlepszych studentów na kierunku.
Ponadto, we współpracy z podmiotami otoczenia społeczno-gospodarczego pracownicy i studenci realizują wiele projektów i przedsięwzięć np. spotkania z przedstawicielami pracodawców i samorządowcami, warsztaty i szkolenia popularyzujące wiedzę i umiejętności inżynierskie.

Lokalne firmy wspierają Wydział również poprzez doposażenie laboratoriów w urządzenia wykorzystywane w swoich firmach, dzięki czemu studenci mogą już na etapie studiów poznać rozwiązania funkcjonujące w rzeczywistych warunkach zawodowych. Dodatkowo pozyskany sprzęt może zostać wykorzystany do prowadzenia badań zleconych przez firmy oraz badań naukowych (prace dyplomowe, publikacje). W dobie gwałtownego rozwoju technologicznego gospodarki światowej zagadnienia współpracy nauki z przemysłem stają się niezwykle ważnym czynnikiem warunkującym konkurencyjność i atrakcyjność Wydziału i jego absolwentów oraz firm współpracujących.

Władze Wydziału Nauk Inżynieryjnych żywią nadzieję, iż obecność przedstawicieli rynku pracy w życiu Wydziału pozwoli na dynamiczne dostosowywanie oferty kształcenia do zmian zachodzących na lokalnym rynku pracy.

Wszystkich przedstawicieli otoczenia społeczno-gospodarczego zainteresowanych współpracą zapraszamy do kontaktu. Współpraca nauki z przemysłem jest bardzo ważnym czynnikiem rozwoju zarówno Wydziału, jak i przedsiębiorstw funkcjonujących w nowoczesnej gospodarce opartej na wiedzy. Wspólna realizacja projektów o charakterze utylitarnym, których wyniki mogą znaleźć zastosowanie w przemyśle, stymuluje pracowników Wydziału do ukierunkowania działań w stronę najbardziej pożądanej tematyki badawczej, a także zapewnia dodatkowe środki finansowe i rozwój zaplecza laboratoryjno-badawczego. Przedsiębiorstwo natomiast, dzięki takiej formie współpracy, zyskuje dostęp do najnowszej wiedzy na temat osiągnięć danej dziedziny uzupełniony o doświadczenie badawcze partnerów naukowych.