Rekrutacja na semestr zimowy roku akademickiego 2024/2025
Rekrutacja na studia jest prowadzona odrębnie dla każdego kierunku studiów w oparciu o:
W Uczelni obowiązuje elektroniczna rejestracja kandydatów za pośrednictwem strony internetowej.
/Szczegółowy harmonogram rekrutacji na studia na kierunku lekarskim w roku akademickim 2024/2025 obejmujący: rejestrację elektroniczną, przyjmowanie od kandydatów wymaganej dokumentacji, ogłoszenie wyników rekrutacji, zostanie ustalony po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej i wejściu w życie właściwego rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym, o którym mowa w art. 444 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 z późn. zm.)./
Rekrutacja na studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego, drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie, rozpoczynające się w semestrze zimowym będzie prowadzona w semestrze zimowym prowadzona w okresie od 10 czerwca do 2 sierpnia 2024 r.
W przypadku niewykorzystania przez kandydatów ustalonej przez Senat liczby miejsc na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego, drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich może odbyć się druga tura rekrutacji terminie do 30 września 2024 r., a w przypadku studiów niestacjonarnych do dnia rozpoczęcia zajęć dydaktycznych.
Szczegółowy terminarz rekrutacji obejmujący rejestrację elektroniczną, przyjmowanie od kandydatów wymaganej dokumentacji, egzaminy wstępne/rozmowę kwalifikacyjną na niektórych kierunkach studiów (patrz zakładka: "egzaminy/rozmowa kwalifikacyjna), ogłoszenie wyników rekrutacji dostępny jest w zakładce "Wyniki rekrutacji".
Kandydat po dokonaniu elektronicznej rejestracji otrzymuje od Komisji Rekrutacyjnej informacje o zakwalifikowaniu lub niezakwalifikowaniu do wpisu na listę studentów. Zakwalifikowani kandydaci składają do Komisji Rekrutacyjnej komplet wymaganych dokumentów.
Przyjęcie na studia następuje w drodze wpisu na listę studentów po dokonaniu potwierdzenia podjęcia studiów.
Na studia pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie w pierwszej kolejności przyjmowani są laureaci i finaliści olimpiad, zgodnie z Uchwałą Nr 33/2020 Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu z dnia 26 czerwca 2020 r. w sprawie określenia zasad przyjmowania na studia laureatów oraz finalistów olimpiad stopnia centralnego w roku akademickim 2023/2024 (z późn. zm.) - patrz zakładka: Akty prawne.
Rekrutację studentów na I rok studiów przeprowadza Komisja Rekrutacyjna. Szczegółowy harmonogram rekrutacji obejmujący dyżury Komisji Rekrutacyjnej dostępny jest w zakładce: Harmonogram prac Komisji Rekrutacyjnej.
Rekrutacja na studia pierwszego stopnia oraz na jednolite studia magisterskie jest prowadzona w oparciu o wyniki z egzaminu dojrzałości z zastrzeżeniem, iż na kierunkach: Graphic design i technologie wizualne, Bezpieczeństwo wewnętrzne, Wychowanie fizyczne oraz Fizjoterapia, kandydatów dodatkowo obowiązują egzaminy wstępne (szczegółowe informacje - patrz zakładka: Egzaminy wstępne/rozmowa kwalifikacyjna).
Kandydaci:
1) na studia pierwszego stopnia na kierunku:
- Bezpieczeństwo wewnętrzne,
- Dietetyka,
- Pielęgniarstwo,
- Ratownictwo medyczne,
- Wychowanie fizyczne,
2) na studia drugiego stopnia na kierunku:
-Filologia angielska z przygotowaniem pedagogicznym,
-Wychowanie fizyczne,
- Pielęgniarstwo,
3) na jednolite studia magisterskie na kierunku:
- Fizjoterapia
- Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna
- Pedagogika specjalna
zobowiązani są do dostarczenia zaświadczenia od lekarza medycyny pracy (wykaz placówek) o braku przeciwwskazań do podjęcia studiowania na wybranym kierunku studiów (skierowania wydawane będą wyłącznie kandydatom zarejestrowanym w systemie) przez Komisję Rekrutacyjną na Wydziale na którym prowadzony jest dany kierunek studiów.
Kandydaci na kierunki:
- Dietetyka,
- Pielęgniarstwo,
- Ratownictwo medyczne,
- Fizjoterapia
zobowiązani są do złożenia oświadczenia o przedłożeniu w Uczelni do końca marca pierwszego roku studiów potwierdzenia wykonania obowiązkowych szczepień ochronnych, badań sanitarno-epidemiologicznych wynikających z przepisów prawa.
Pozostały wykaz wymaganych dokumentów - patrz zakładka Wymagane dokumenty
O przyjęcie na studia drugiego stopnia na kierunku: "Ekonomika i finanse przedsiębiorstw", mogą ubiegać się kandydaci, którzy uzyskali dyplom ukończenia studiów:
- przed 1 października 2019 r. na kierunku przypisanym do:
-
- obszaru nauk humanistycznych – dziedziny nauk humanistycznych – dyscypliny naukowej nauk o zarządzaniu, lub
- obszaru nauk społecznych – dziedziny nauk ekonomicznych – dyscyplin naukowych: ekonomia lub finanse lub nauki o zarządzaniu lub towaroznawstwo, dziedzina nauk prawnych – nauki o administracji; lub
- uzyskali tytuł magistra, inżyniera, licencjata lub równorzędny w obszarach wiedzy, dziedzinach nauki i dyscyplinach naukowych niewymienionych w pkt. a i b – kandydat przystępuje do rozmowy kwalifikacyjnej - negatywna ocena rozmowy kwalifikacyjnej eliminuje kandydata z dalszego postępowania rekrutacyjnego;
2. po 1 października 2019 r. na kierunku mieszczącym się w dyscyplinach:
-
- ekonomia i finanse, geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, nauki o bezpieczeństwie, nauki o komunikacji społecznej i mediach, nauki o polityce i administracji, nauki o zarządzaniu i jakości, nauki prawne, nauki socjologiczne, pedagogika, prawo kanoniczne, psychologia, lub
- uzyskali tytuł magistra, inżyniera, licencjata lub równorzędny w dyscyplinach naukowych niewymienionych w pkt. a – kandydat przystępuje do rozmowy kwalifikacyjnej – negatywna ocena rozmowy kwalifikacyjnej eliminuje kandydata z dalszego postępowania rekrutacyjnego.
Listę rankingową kandydatów na studia drugiego stopnia na kierunki tworzy się na podstawie średniej arytmetycznej ocen uzyskanych w trakcie studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, określonej w zaświadczeniu wydanym przez uczelnię, która nadała tytuł zawodowy lub w przypadku braku możliwości jego przedłożenia na podstawie oświadczenia o ww. średniej uwzględnionej w suplemencie do dyplomu lub na podstawie średniej arytmetycznej ocen uzyskanych w trakcie studiów, wyliczonej z ocen znajdujących się w indeksie studiów pierwszego stopnia lub jednolitych magisterskich – w przypadku złożenia przez kandydata oświadczenia należy przedłożyć Komisji Rekrutacyjnej suplement lub indeks do wglądu.
Kandydatów o których mowa w pkt 1c i pkt 2b przyjmuje się biorąc pod uwagę średnią arytmetyczną ocen uwzględniającą: średnią arytmetyczną ocen uzyskanych w trakcie studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich (pierwsza ocena cząstkowa) oraz oceny uzyskanej w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej (druga ocena cząstkowa).
O przyjęcie na studia drugiego stopnia na kierunek "Filologia angielska z przygotowaniem pedagogicznym", mogą się ubiegać kandydaci, którzy są absolwentami studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich na kierunku filologia angielska, filologia (z językiem angielskim jako wiodącym) lub na kierunku lingwistycznym (z językiem angielskim jako wiodącym) oraz znają język angielski na poziomie co najmniej C1 ESOKJ.
Dodatkowe postępowanie kwalifikacyjne jest prowadzone w postaci rozmowy kwalifikacyjnej polegającej na przedstawieniu w języku angielskim jednego z wylosowanych poniżej zagadnień:
- wartości i ich znaczenie w procesie wychowawczym;
- rola nauki i wiedzy w życiu człowieka;
- zalety i wady Internetu jako źródła wiedzy;
- znaczenie znajomości języków obcych we współczesnym świecie;
- metody uczenia się języka obcego;
- manipulacje mediów i ich wpływ na społeczeństwo;
- dylematy współczesnej cywilizacji;
- rola przekładu we współczesnym świecie i jego rodzaje;
- współczesne zagrożenie środowiska i zdrowia człowieka;
- turystka i jej rola w nauce języków obcych;
- konsumpcja we współczesnym świecie;
- sport jako rekreacja i biznes.
Kandydat za rozmowę kwalifikacyjną otrzymuje ocenę w skali od 2 (ocena negatywna) do 5. Uzyskanie oceny negatywnej dyskwalifikuje kandydata z dalszego postępowania rekrutacyjnego.
Listę rankingową kandydatów tworzy się w oparciu o wyniki uzyskane na dyplomie ukończenia studiów (waga oceny z dyplomu wynosi 0,7) oraz wyników rozmowy kwalifikacyjnej (waga oceny z rozmowy kwalifikacyjnej wynosi 0,3).
O przyjęcie na studia drugiego stopnia na kierunek „Projektowanie zorientowane na użytkownika nowych mediów”, mogą się ubiegać kandydaci, którzy są absolwentami studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, posiadający, z zakresu znajomości języka obcego, kompetencje językowe na poziomie B2 ESOKJ.
Postępowanie rekrutacyjne jest prowadzone w dwóch etapach:
I etap: Przegląd prac kandydata – portfolio prac: Kandydat przesyła do przeglądu autorskie prace w formie prezentacji pdf. Zestaw prac przedstawionych do oceny powinien zawierać wybrane prace prezentujące umiejętności i zainteresowania kandydata z zakresu sztuk plastycznych i/lub projektowych z szeroko rozumianego obszaru sztuk wizualnych, np. prace rysunkowe, malarskie, rzeźbiarskie, fotograficzne, graficzne, projektowe 2D i 3D, intermedialne (15-20 prac). Do portfolio kandydat załącza, opatrzone własnoręcznym podpisem, oświadczenie potwierdzające autorstwo
przesłanych prac. Za portfolio można uzyskać 10 punktów. W ramach punktacji oceniane są: poziom artystyczny, kompozycja pracy, dobór środków plastycznych, forma wykonania, innowacyjność pracy.
II etap: Rozmowa kwalifikacyjna potwierdzająca ogólne zainteresowania kandydata w dziedzinie sztuki, dyscyplinie: sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. Zakres tematyczny rozmowy obejmuje: kluczowe zjawiska sztuk wizualnych XX wieku, najważniejsze zasady działania graficznych programów komputerowych i nowych mediów, ogólne zasady projektowania graficznego;
wykazanie się własnymi obszarami zainteresowań z zakresu sztuk plastycznych i projektowych, zjawisk w sztuce współczesnej. Za rozmowę kwalifikacyjną można uzyskać 10 punktów.
Listę rankingową kandydatów na studia drugiego stopnia tworzy się na podstawie sumy punktów uwzględniającej punktację uzyskaną za portfolio oraz rozmowę kwalifikacyjną. Maksymalna punktacja wynosi 20 punktów. Uzyskanie mniej niż 6 punktów dyskwalifikuje kandydata z postępowania rekrutacyjnego. Nieuzyskanie przez kandydata minimum 2 pkt z każdego etapu rekrutacji dyskwalifikuje go z postępowania rekrutacyjnego.
O przyjęcie na studia drugiego stopnia na kierunek „Lingwistyka praktyczna”, mogą się ubiegać kandydaci, którzy są absolwentami studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, na kierunku przyporządkowanym:
1) od 1 października 2019 r. do dyscypliny naukowej językoznawstwo jako dyscypliny wiodącej;
2) przed 1 października 2019 r. do obszaru nauk humanistycznych, dziedziny nauk humanistycznych, dyscypliny naukowej językoznawstwo oraz posiadający znajomość języka angielskiego na poziomie C1.
Postępowanie rekrutacyjne jest prowadzone w dwóch etapach:
I etap: przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna polegająca na przedstawieniu w języku angielskim jednego z wylosowanych poniżej zagadnień:
- rola mediów i komunikowania w życiu społecznym,
- dylematy współczesnej cywilizacji,
- rola przekładu we współczesnym świecie i jego rodzaje,
- migracje i ich wpływ na relacje międzykulturowe,
- współczesne zagrożenie środowiska i zdrowia człowieka,
- rola wykształcenia we współczesnym społeczeństwie,
- turystka i jej rola we współczesnym świecie,
- konsumpcja we współczesnym świecie,
- sport jako rekreacja i biznes,
- moda i sztuka we współczesnym świecie,
- rola nauki i wiedzy w życiu człowieka,
- manipulacje mediów i ich wpływ na społeczeństwo;
kandydat za rozmowę kwalifikacyjną otrzymuje oceną w skali od 2 (ocena negatywna) do 5, warunkiem przejścia do drugiego etapu postępowania kwalifikacyjnego jest uzyskanie pozytywnej oceny z etapu pierwszego.
II etap: kandydat rozwiązuje test z zakresu drugiego języka obcego (do wyboru są: język niemiecki, język hiszpański i język rosyjski). Brak uzyskania pozytywnego wyniku z testu na poziomie A2 eliminuje kandydata z dalszego postępowania rekrutacyjnego.
Listę rankingową kandydatów tworzy się w oparciu o wyniki uzyskane na dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia (waga oceny z dyplomu wynosi 0,7) oraz wynik rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim (waga oceny z rozmowy wynosi 0,3).
O przyjęcie na studia drugiego stopnia na kierunek "Wychowanie fizyczne", mogą się ubiegać kandydaci, którzy są absolwentami:
1) kierunku studiów „Wychowanie fizyczne”
– pierwszego stopnia, drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich;
2) kierunku studiów mieszczącego się w dyscyplinie naukowej – nauki o zdrowiu i nauki o kulturze fizycznej, którego program studiów zawierał przygotowanie merytoryczne do nauczania wychowania fizycznego (określał efekty uczenia się obejmujące wiedzę i umiejętności odpowiadające wszystkim wymaganiom podstawy programowej wychowania fizycznego w szkole podstawowej lub treściom prowadzonych zajęć).
Listę rankingową kandydatów tworzy się na podstawie średniej arytmetycznej ocen zyskanych w trakcie studiów.
O przyjęcie na studia drugiego stopnia na kierunek "Pielęgniarstwo" ubiegać się mogą kandydaci którzy posiadają tytuł zawodowy „licencjat pielęgniarstwa”.
Listę rankingową kandydatów na studia drugiego stopnia tworzy się na podstawie średniej arytmetycznej ocen uzyskanych w trakcie studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, określonej w zaświadczeniu wydanym przez uczelnię, która nadała tytuł zawodowy lub w przypadku braku możliwości jego przedłożenia na podstawie oświadczenia o ww. średniej uwzględnionej w suplemencie do dyplomu lub na podstawie średniej arytmetycznej ocen uzyskanych w trakcie studiów, wyliczonej z ocen znajdujących się w indeksie studiów pierwszego stopnia lub jednolitych magisterskich – w przypadku złożenia przez kandydata oświadczenia należy przedłożyć Komisji Rekrutacyjnej suplement lub indeks do wglądu.
Rekrutacja na semestr letni roku akademickiego 2024/2025
Rekrutacja na studia jest prowadzona odrębnie dla każdego kierunku studiów w oparciu o Uchwałę 23/2023 Senatu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu z dnia 26 maja 2023 r. w sprawie ustalenia warunków, trybu, terminu rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji na studia pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie, w roku akademickim 2024/2025
W Uczelni obowiązuje elektroniczna rejestracja kandydatów za pośrednictwem strony internetowej.
W terminie od 15 stycznia do 16 lutego 2025 r. będzie prowadzona rekrutacja na studia drugiego stopnia na kierunku: "Informatyka", "Mechatronika" oraz "Zarządzenie i inżyniera produkcji".
Kandydat po dokonaniu rejestracji elektronicznej otrzymuje od Komisji Rekrutacyjnej informacje o zakwalifikowaniu lub niezakwalifikowaniu do wpisu na listę studentów. Zakwalifikowani kandydaci składają do Komisji Rekrutacyjnej komplet wymaganych dokumentów (Wydział Nauk Inżynieryjnych - ul. Zamenhofa 1a).
Rekrutację na studia przeprowadza Komisja Rekrutacyjna. Szczegółowy harmonogram rekrutacji dostępny będzie w styczniu 2025 r. w zakładce Harmonogram rekrutacji.
Przyjęcie na studia następuje w drodze wpisu na listę studentów po dokonaniu potwierdzenia podjęcia studiów (Wydział Nauk Inżynieryjnych - ul. Zamenhofa 1a).
O przyjęcie na studia drugiego stopnia na kierunek Informatyka, mogą ubiegać się kandydaci którzy posiadają dyplom ukończenia studiów pierwszego (licencjat lub inżynier) lub drugiego stopnia (magister lub magister inżynier) uzyskany:
- przed 1 października 2019 r. na kierunku studiów umiejscowionym w obszarze:
- nauk technicznych, w którym kierunek przyporządkowany jest do, co najmniej, jednej z dyscyplin naukowych takich jak: automatyka i robotyka, elektronika, elektrotechnika, informatyka, mechanika, lub
- nauk ścisłych, w którym kierunek przyporządkowany jest do dyscypliny naukowej informatyka;
2. po 1 października 2019 r. na kierunku studiów mieszczącym się w dyscyplinach automatyka, elektronika i elektrotechnika, informatyka techniczna i telekomunikacja, inżynieria mechaniczna, informatyka.
Listę rankingową kandydatów na studia drugiego stopnia tworzy się na podstawie średniej arytmetycznej ocen uzyskanych w trakcie studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, określonej w zaświadczeniu wydanym przez uczelnię, która nadała tytuł zawodowy lub w przypadku braku możliwości jego przedłożenia na podstawie oświadczenia o ww. średniej uwzględnionej w suplemencie do dyplomu lub na podstawie średniej arytmetycznej ocen uzyskanych w trakcie studiów, wyliczonej z ocen znajdujących się w indeksie studiów pierwszego stopnia lub jednolitych magisterskich – w przypadku złożenia przez kandydata oświadczenia należy przedłożyć Komisji Rekrutacyjnej suplement lub indeks do wglądu.
O przyjęcie na studia drugiego stopnia na kierunek Mechatronika, mogą się ubiegać kandydaci którzy posiadają tytuł zawodowy inżynier lub magister inżynier uzyskany na kierunku „Mechatronika” lub posiadają tytuł zawodowy inżynier lub magister inżynier, uzyskany:
- przed 1 października 2019 r. na kierunku studiów przypisanym do:
- obszaru nauk technicznych w jednej z dyscyplin: automatyka i robotyka, budowa i eksploatacja maszyn, elektronika, elektrotechnika, informatyka, inżynieria materiałowa, inżynieria produkcji, mechanika, lub
- obszaru nauk technicznych w innych dyscyplinach – kandydat przystępuje do rozmowy kwalifikacyjnej;
2. po 1 października 2019 r. na kierunku przypisanym do:
- dyscyplin: automatyka, elektronika i elektrotechnika, informatyka techniczna i telekomunikacja, inżynieria materiałowa, inżynieria mechaniczna, biocybernetyka i inżynieria biomedyczna, lub
- dyscyplin: inżynieria chemiczna, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka – kandydat przystępuje do rozmowy kwalifikacyjnej.
Listę rankingową kandydatów na studia drugiego stopnia tworzy się na podstawie średniej arytmetycznej ocen uzyskanych w trakcie studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, określonej w zaświadczeniu wydanym przez uczelnię, która nadała tytuł zawodowy lub w przypadku braku możliwości jego przedłożenia na podstawie oświadczenia o ww. średniej uwzględnionej w suplemencie do dyplomu lub na podstawie średniej arytmetycznej ocen uzyskanych w trakcie studiów, wyliczonej z ocen znajdujących się w indeksie studiów pierwszego stopnia lub jednolitych magisterskich – w przypadku złożenia przez kandydata oświadczenia należy przedłożyć Komisji Rekrutacyjnej suplement lub indeks do wglądu.
Kandydatów o których mowa w pkt 1b i pkt 2b przyjmuje się biorąc pod uwagę średnią arytmetyczną ocen uwzględniającą: średnią arytmetyczną ocen uzyskanych w trakcie studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich (pierwsza ocena cząstkowa) oraz oceny uzyskanej w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej (druga ocena cząstkowa).
O przyjęcie na studia drugiego stopnia na kierunek Zarządzanie i inżynieria produkcji, mogą się ubiegać kandydaci którzy uzyskali dyplom ukończenia studiów:
1) przed 1 października 2019 r. muszą posiadać: tytuł inżyniera lub magistra inżyniera kierunku studiów mieszczącego się w jednym z obszarów:
a) nauk technicznych – dziedzina nauk technicznych – wszystkie dyscypliny naukowe,
b) nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych – dziedzina nauk rolniczych – dyscypliny: inżynieria rolnicza, ochrona i kształtowanie środowiska;
2) po 1 października 2019 r. muszą posiadać tytuł inżyniera lub magistra inżyniera kierunku studiów mieszczącego się w jednej z dyscyplin:
a) inżynieria mechaniczna, automatyka, elektronika i elektrotechnika, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, inżynieria materiałowa, informatyka techniczna i telekomunikacja lub,
b) inżynieria chemiczna, inżynieria biomedyczna, inżynieria lądowa, geodezja i transport – kandydat przystępuje do rozmowy kwalifikacyjnej.
3) podczas rozmowy kwalifikacyjnej, o której mowa w pkt 2 lit. b kandydat powinien wykazać się wiedzą z zakresu:
a) projektowania procesów produkcyjnych,
b) techniki pomiarowej,
c) podstaw mechaniki,
d) grafiki i projektowania inżynierskiego,
e) ochrony własności intelektualnej i etyki, podstaw prawa dla inżyniera, podstaw zarządzania,
f) nauki o materiałach,
g) podstaw elektrotechniki i elektroniki;
h) zagadnień związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz ergonomią.
Listę rankingową kandydatów na studia drugiego stopnia tworzy się na podstawie średniej arytmetycznej ocen uzyskanych w trakcie studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, określonej w zaświadczeniu wydanym przez uczelnię, która nadała tytuł zawodowy lub w przypadku braku możliwości jego przedłożenia na podstawie oświadczenia o ww. średniej uwzględnionej w suplemencie do dyplomu lub na podstawie średniej arytmetycznej ocen uzyskanych w trakcie studiów, wyliczonej z ocen znajdujących się w indeksie studiów pierwszego stopnia lub jednolitych magisterskich – w przypadku złożenia przez kandydata oświadczenia należy przedłożyć Komisji Rekrutacyjnej suplement lub indeks do wglądu.