Marcin Pietruch, student nowosądeckiej Akademii Nauk Stosowanych na Wydziale Nauk Inżynieryjnych, wybrał oryginalny temat pracy magisterskiej. Najpierw własnoręcznie wykonał z drewna orzecha włoskiego korpus gitary elektrycznej typu Stratocaster, a następnie przeprowadził badania dotyczące tłumienia i przenoszenia drgań z podobną gitarą produkcji Ibanez z drewna jesionowego.

Od lat na Wydziale Nauk Inżynieryjnych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu (do niedawna Instytucie Technicznym PWSZ) studenci Zarządzania i inżynierii produkcji oraz Mechatroniki realizują niebanalne prace dyplomowe. W ramach obrony tytułu inżyniera czy magistra prezentują osobiście skonstruowane pojazdy terenowe, pneumatyczne układy zawieszenia czy udoskonalone podzespoły do maszyn. W czerwcu tego roku Mateusz Górszczyk, student Mechatroniki, zdobył tytuł inżyniera dzięki nietypowej pracy: przeniósł napęd elektryczny do motocykla crossowego. Nie tylko napisał pracę i przygotował prezentację multimedialną, ale także zaprezentował swój pojazd komisji egzaminacyjnej. O jego nietypowej pracy informowały wówczas media w całej Polsce.

Teraz nietuzinkową pracę magisterską na kierunku Zarządzenie i inżynieria produkcji (grupa zajęć specjalizacyjnych: Technologie produkcji i eksploatacja systemów technicznych) pod kierunkiem dr. hab. inż. Andrzeja Ryniewicza (prof. ANS) przygotował pasjonat gry na gitarze Marcin Pietruch. Jej temat to „Analiza procesu produkcji korpusu gitary elektrycznej”.

Czytaj więcej na stronie: https://www.dts24.pl/chlopak-z-gitara-student-ans-marcin-pietruch-na-obronie-pracy-magisterskiej-zagral-na-piatke/

W środę 15 listopada na Wydziale Nauk Ekonomicznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu odbyło się XVIII Ogólnopolskie Sympozjum Kół Naukowych pn. „Gospodarka-społeczeństwo-środowisko. Gdzie jesteśmy i dokąd prowadzą nas zmiany?” Do Nowego Sącza na dwa dni zawitali studenci z całej Polski nie tylko, aby wygłosić swoje referaty, ale także, aby uczestniczyć w spotkaniach integracyjnych, w tym w wycieczce w Beskid Sądecki.

Tradycją Wydziału Nauk Ekonomicznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu jest angażowanie studentów zrzeszonych w kołach naukowych w działalność badawczą. Na co dzień pod profesorską i doktorską opieką działają tu: Koło Naukowe Rozwoju Regionalnego, Koło Naukowe „Marketer”, Akademickie Koło Turystyczne „Kuklik”, Koło Naukowe E-administracja „Zjednoczenie”, Dziennikarskie Koło Naukowe oraz Koło Naukowe Rachunkowości „Akredytywa”. Zwieńczeniem tych wysiłków jest m.in. organizacja ogólnopolskiego sympozjum naukowego. Te przygotowano już po raz osiemnasty (warto wspomnieć, że pierwsze odbyło się już w 2002 roku).

Czytaj więcej na stronie: https://twojsacz.pl/xviii-ogolnopolskie-sympozjum-kol-naukowych-w-wydziale-nauk-ekonomicznych-akademii-nauk-stosowanych-w-nowym-saczu/

Gospodarka, społeczeństwo i środowisko to główne tematy XVIII Ogólnopolskie Sympozjum Kół Naukowych. Do Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu zjechali studenci z różnych stron Polski.

Młodzi ludzie wygłoszą 23 referaty naukowe, w tematach gospodarki, społeczeństwa i środowiska, co pozwoli im również na zgłębianie tajników wystąpień publicznych.

–  Najważniejsza jest tutaj możliwość wymiany doświadczeń w rówieśnikami – powiedziała jedna z uczestniczek, Wiktoria Sobiesiak z Akademii Nauk Stosowanych w Skierniewicach.

Czytaj więcej na stronie: https://rdn.pl/217641/studenci-z-roznych-stron-polski-spotkali-sie-w-akademii-nauk-stosowanych/

W budynku Wydziału Nauk Ekonomicznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu odbywa się XVIII Ogólnopolskie Sympozjum Kół Naukowych pt. „Gospodarka – społeczeństwo – środowisko. Gdzie jesteśmy i dokąd prowadzą nas zmiany?”

- Tematyka tego sympozjum jest dosyć szeroka i w dużym stopniu odzwierciedla spektrum kierunków w naszej uczelni. Kształcimy na czterech kierunkach – trzech licencjackich (ekonomia, zarządzanie i e-administracja) i jednym magisterskim (ekonomika i finanse przedsiębiorstw) – podkreśla dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych prof. dr hab. Tadeusz Kudłacz.

Studencki ruch naukowy to aktywność, która cechuje pewne elity studenckie. To właśnie w tym środowisku później rodzą się najbardziej aktywni działacze – dodaje prof. Kudłacz.

Czytaj więcej na stronie: https://sadeczanin.info/wiadomosci-telewizja/w-sadeckiej-uczelni-odbywa-sie-ogolnopolskie-sympozjum-do-nowego-sacza

Jak podało Ministerstwo Edukacji i Nauki, na I rok studiów w roku akademickim 2023/2024, w uczelniach nadzorowanych przez MEiN, wg stanu na dzień 1 października 2023 r., przyjęto ogółem 441 823 osoby. Zainteresowanie studiowaniem na „naszych” uczelniach: Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University oraz Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu było ponadprzeciętne.

Według danych MEiN do uczelni publicznych przyjęto ogółem: 297 525 osób (z tego 72 160 na studia drugiego stopnia; w tym na studia stacjonarne: 239 779 – z tego 52 521 na studia drugiego stopnia).

Do uczelni niepublicznych (w tym Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie) przyjęto ogółem 144 298 (z tego 32 711 na studia drugiego stopnia; w tym na studia stacjonarne: 48 222 – z tego 6 698 na studia drugiego stopnia).

Czytaj więcej na stronie: https://twojsacz.pl/mein-podaje-informacje-o-wynikach-rekrutacji-na-studia-wsb-nlu-i-ans-wysoko-w-swoich-kategoriach/

Ruszył nabór na zagraniczne praktyki i studia w ramach programu „Erasmus”. To coś dla studentów nowosądeckiej Akademii Nauk Stosowanych, którzy chcą zwiedzić świat, poznać nowych ludzi, ale przede wszystkim przeżyć przygodę życia. Jak się zgłosić?

Nowy Sącz. Rekrutacja do programu Erasmus

Można podszkolić się z języka obcego, poznać nowych ludzi, ale też zarobić dodatkowe pieniądze. W Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu ruszyła rekrutacja na zagraniczne praktyki i studia w ramach programu „Erasmus”. Mogą z nich skorzystać wszyscy studenci uczelni i jej absolwenci. Osoby chętne na zagraniczne studia mogą skorzystać z oferty uczelni partnerskich w różnych krajach europejskich.

– Wyjazdy możliwe są do wszystkich krajów Unii Europejskiej. Najpopularniejszymi kierunkami są Włochy, Hiszpania, Portugalia, ale sporym zainteresowaniem cieszą się też Słowacja, Czechy czy Węgry. Studenci wszystkich kierunków studiów naszej uczelni mają możliwość wyjazdu na podobne kierunki w uczelniach partnerskich. Istnieje także możliwość wyjazdu na praktyki studenckie związane z kierunkiem studiów lub z nim niezwiązane w takim przypadku, to najczęściej praktyki w hotelach w Grecji, czy we Włoszech na stanowisku recepcjonista, kelner, czy barman – mówi Anna Polek koordynatorka programu w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Czytaj więcej na stronie: https://www.eska.pl/nowy-sacz/nowy-sacz-ruszyl-nabor-na-zagraniczne-wyjazdy-w-ramach-erasmusa-aa-u767-E57e-SSgf.html

System oparty o modelowanie i wizualizację 3D struktur anatomicznych, umożliwiający wyświetlanie obrazów w realnej wielkości ciała i organów człowieka, również w formie wirtualnych stołów anatomicznych i wirtualnych sekcji – w takim właśnie Wirtualnym Laboratorium Serca i Naczyń będą się uczyć studenci kierunku lekarskiego ANS. Laboratorium znajduje się w Centrum Kardiologii Inwazyjnej Intercard w Nowym Sączu, z którym uczelnia podpisała umowę. Nie zastąpi to tradycyjnych zajęć, jednak pomoże w nauce anatomii. Na zajęcia praktyczne, do czasu kiedy uczelnia wybuduje własne prosektorium, studenci będą jeździć do Radomia.

W tym roku akademickim naukę na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu rozpoczęło 50 studentów.

Szczegóły w materiale filmowym:

Więcej na stronie: https://www.ntvsadecka.pl/2023/10/06/studenci-kierunku-lekarskiego-beda-sie-uczyc-w-nowoczesnym-wirtualnym-laboratorium/

Nowy rok akademicki na Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu został oficjalnie zainaugurowany. W piątkowym wydarzeniu wzięli udział studenci, władze uczelni i zaproszeni goście. Wcześniej odbyła się również uroczysta msza święta.

Inauguracja nowego roku akademickiego na Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu

Studenci powrócili na uczelnię. Tradycyjnie w październiku, po okresie wakacyjnym, rozpoczął się nowy rok akademicki. W piątek odbyła się uroczysta inauguracja na Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Tym samym oficjalnie otwarty został 26. rok jej działalności. Wszystko rozpoczęło się od mszy św. w intencji społeczności akademickiej, która odbyła się w kościele św. Kazimierza w Nowym Sączu. Przewodniczył jej biskup tarnowski - Andrzej Jeż.

Czytaj całość na stronie: https://sadeczanin.info/kultura-edukacja-religia/dzialaja-preznie-od-26-lat-sadecka-akademia-nauk-stosowanych-zainaugurowala

Od października studenci Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu rozpoczęli naukę na kierunku lekarskim. Oprócz zajęć teoretycznych przyszli lekarze będą też uczestniczyć w zajęciach praktycznych, a te będą odbywać się między innymi w Wirtualnym Laboratorium Serca i Naczyń. Uczelnia podpisała porozumienie z Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii Intercard w Nowym Sączu, gdzie będą się obywać zajęcia.

Uruchomienie kierunku lekarskiego to jedno z najważniejszych osiągnięć w 25-letniej historii Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, a pozwolenia na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim to zwieńczenie kilku lat pracy.

Jeszcze zanim zapadła decyzja, czy uczenia będzie mogła kształcić przyszłych lekarzy, rektor zapewniał, że ANS jest w pełni przygotowana do prowadzenia tego kierunku, zarówno pod względem infrastrukturalnym, jak i kadry naukowej badawczej oraz dydaktycznej.

Aby program studiów był w pełni realizowany, konieczne jest jedynie wybudowanie prosektorium i wiadomo, że takie w Nowym Sączu powstanie. Uczelnia pracuje aktualnie nad projektem budowlanym nowego budynku, który będzie się mieścił przy ul. Kościuszki.

Zanim inwestycja zostanie zrealizowana - a ma to być 2025 rok - studenci będą korzystać z zaplecza Uniwersytetu Radomskiego, z którym podpisano już stosowne porozumienie.

Nie wszystkie praktyczne zajęcia będą odbywać się jednak poza miastem. Uczelnia podpisała bowiem umowę z lecznicami - między innymi z sądeckim szpitalem kardiologicznym na mocy której studenci będą odbywać tam zajęcia w Wirtualnym Laboratorium Serca i Naczyń.

Laboratorium będzie kierowane przez prof. dr. n. med. Jerzego Sadowskiego – kardiochirurga, chirurga i transplantologa – kierownika Katedry Kardiologii i Kardiochirurgii Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Laboratorium zostało przygotowane specjalnie na potrzeby edukacji studentów ANS.

Czytaj więcej na stronie: https://gazetakrakowska.pl/studenci-medycyny-w-sadeckiej-ans-beda-sie-uczyc-w-nowoczesnym-laboratorium-kardiologicznym/ar/c1-17951139

Pięćdziesięciu studentów najmłodszego Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu będzie zgłębiało wiedzę z zakresu anatomii między innymi w Wirtualnym Laboratorium Anatomii Serca i Naczyń Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii w Nowym Sączu (Intercard). Pomocny w przyswajaniu tajników medycyny będzie wirtualny świat, wirtualne modele ludzkich narządów, mapowanie.

Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu jest nowym kierunkiem, uruchomionym w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu od 1 października.

Sądecka uczelnia podpisała umowę z prężnie rozwijającym się ośrodkiem medycznym Intercard, działającym przy ul. Kilińskiego. Studenci nowego kierunku będą wykorzystywali ogromny naukowy potencjał, który drzemie w Wirtualnym Laboratorium Anatomii Serca i Naczyń.

Czytaj więcej na stronie: https://sadeczanin.info/o-zdrowiu-sadeczan-telewizja/studenci-wydzialu-lekarskiego-ans-w-nowym-saczu-beda-poznawac-anatomie