Projekty naukowe i badawcze
Pracownicy Uczelni mogą realizować prace badawcze zgodnie z Regulaminem określającym zasady i warunki prowadzenia prac badawczych w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu (Uchwała nr 4/2023 Senatu ANS w Nowym Sączu).
Do prac badawczych zaliczają się prace, które przyczyniają się do rozwoju nauki, a w szczególności:
1) do uzyskania stopni i tytułów naukowych przez nauczycieli akademickich, zatrudnionych w Uczelni, w podstawowym miejscu pracy lub
2) wpisują się w rozwój naukowy Uczelni, wynikający ze strategii rozwoju Uczelni;
3) wspomagają rozwój miasta Nowego Sącza i subregionu sądeckiego lub
4) wynikają ze współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
Prace badawcze mogą być realizowane indywidualnie lub zespołowo. W skład zespołu badawczego mogą wchodzić nauczyciele akademiccy oraz studenci zrzeszeni w kołach naukowych.
Rektor może ogłaszać coroczny konkurs na realizację określonych tematów prac badawczych, wynikających z przyjętych w ramach strategii rozwoju, priorytetowych zadań naukowych.
Zasady korzystania z infrastruktury badawczej oraz zasady zarządzania prawami autorskimi, prawami pokrewnymi oraz prawami własności przemysłowej, a także zasady komercjalizacji w Uczelni, regulują odrębne przepisy.
Regulamin korzystania z infrastruktury badawczej Uczelni przez pracowników i studentów określa Uchwała Nr 93/2019 Senatu ANS w Nowym Sączu.
Na infrastrukturę badawczą składają się w szczególności:
1) stanowiska badawcze będące wyodrębnionymi fizycznie obiektami;
2) laboratoria naukowo-dydaktyczne;
3) aparatura naukowa oraz zestawy przyrządów pomiarowych;
4) zbiory, archiwa, bazy danych zawierające informacje naukowe;
5) infrastruktura informatyczna, w szczególności sieć, komputerowa i oprogramowanie.
Postanowienia Regulaminu zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi oraz prawami własności przemysłowej oraz komercjalizacji w Uczelni, wprowadzonego Uchwałą Nr 92/2019 Senatu ANS w Nowym Sączu, mają zastosowanie do:
1) pracowników Uczelni, których zakres obowiązków, w całości lub w części, obejmuje świadczenie pracy o charakterze intelektualnym;
2) pozostałych pracowników, jeżeli wynika to z umów zawartych między nimi a Uczelnią;
3) studentów oraz uczestników studiów podyplomowych, jeżeli wyniki ich prac mają charakter twórczy.
Własny fundusz stypendialny
O przyznanie stypendium z własnego funduszu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu mogą ubiegać się nauczyciele akademiccy, którzy zamierzają realizować projekty w zakresie nauki, ze szczególnym uwzględnieniem projektów wspierających rozwój naukowy i zawodowy. Stypendia przeznaczone są w pierwszej kolejności dla nauczycieli akademickich, dla których ANS w Nowym Sączu stanowi pierwsze miejsce zatrudnienia. Zasady przyznawania stypendiów określa regulamin wprowadzony Zarządzeniem Nr 119/2023 Rektora ANS w Nowym Sączu.
W ramach własnego funduszu stypendialnego nauczyciele mogą otrzymać także stypendia za publikacje naukowe, będące formą gratyfikacji za największą efektywność w zakresie publikacji naukowych z afiliacją Uczelni w danym roku akademickim.
Udział w konferencjach naukowych
Pracownicy mogą wnioskować o dofinansowanie kosztów udziału w konferencjach naukowych, sympozjach i seminariach krajowych oraz zagranicznych na podstawie Zarządzenia Nr 6/2024 Rektora ANS w Nowym Sączu.
Publikacje naukowe w Wydawnictwie Naukowym ANS w Nowym Sączu
Nauczyciele akademiccy mogą publikować w Wydawnictwie Naukowym ANS w Nowym Sączu prace naukowe niezbędne do realizacji procesu dydaktycznego i rozwoju naukowego, m.in. monografie naukowe, publikacje pokonferencyjne, skrypty, podręczniki, a także artykuły naukowe w ramach własnych czasopism naukowych. Zgodnie z wykazem Ministra Edukacji i Nauki recenzowane monografie naukowe otrzymują 80 punktów. Wydawnictwo współpracuje m.in. z uczelniami zagranicznymi, w których także możliwe jest publikowanie prac naukowych w ramach zawartych porozumień.
Publikacje naukowe w wydawnictwach zewnętrznych
Nauczyciele akademiccy mogą ubiegać się o dofinansowanie publikacji naukowych w zewnętrznych wydawnictwach naukowych składając wniosek, zgodnie z Zarządzeniem Nr 19/2023 Rektora ANS w Nowym Sączu.
Finansowanie kosztów przewodów doktorskich, postępowań habilitacyjnych oraz nostryfikacyjnych
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 25/2023 Rektora ANS w Nowym Sączu Uczelnia może pokrywać nauczycielom akademickim, zatrudnionym na podstawowym miejscu pracy, koszty:
1) przewodu doktorskiego lub postępowania habilitacyjnego,
2) nostryfikacji stopnia naukowego.