Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu przy współpracy z Komendą Miejską Policji w Nowym Sączu oraz Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie realizuje projekt „Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa” (ZPB). Projekt ten jest funkcjonuje m.in. w uczelniach wyższych na obszarze województwa małopolskiego. Wdrożenie projektu pozwoliło na ocenę przyczyn i skutków zjawisk patologicznych, zdiagnozowanie problemów związanych z przestępczością na terenie Uczelni, a także określenie stopnia bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego zarówno wśród studentów, jak i pracowników PWSZ.
ZPB w latach 2021-2025
Uzyskanie wyróżnienia Uczelnia Wyższa Promująca Bezpieczeństwo na lata 2021–2025 poprzedził proces przygotowań, na który złożyło się zrealizowanie badań na temat poczucia bezpieczeństwa w społeczności akademickiej, raport z analizą badań, a także audyt certyfikacyjny przeprowadzony w czerwcu 2021 r. przez zespół Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie pod kierownictwem podinsp. Wojciecha Chechelskiego. 8 października 2021 r., w trakcie uroczystej inauguracji roku akademickiego 2021/2022, odbyło się wręczenie Certyfikatu, który z rąk Pierwszego Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Nowym Sączu młodszego inspektora magistra Adama Bukańskiego odebrał JM Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. PWSZ.
ZPB w latach 2015-2019
W wyniku ankietyzacji przeprowadzonej w społeczności akademickiej w grudniu 2014 r. Zespół uczelniany ds. ZPB pod przewodnictwem doc. dr Marka Reichela, Prorektora ds. Nauki, Rozwoju i Współpracy opracował szczegółowy raport prezentujący poczucie bezpieczeństwa społeczności Państwowej Wyższe Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Opracowanie składa się z siedmiu części oraz podsumowania będącego syntetycznym omówieniem wyników badań. W pierwszej części sformułowano metodologię badań nad poczuciem bezpieczeństwa w Uczelni oraz poszczególne problemy badawcze. Kolejne części stanowią opracowanie wyników ilościowych i jakościowych, uzyskanych w drodze ankietyzacji czterech grup: studentów, pracowników dydaktycznych, pracowników administracji i obsługi oraz mieszkańców Domu Akademickiego. Należy zaznaczyć, że przyjęto zasadę niezmieniania narzędzi badawczych, dzięki czemu będzie możliwość przeprowadzenia w dłuższym okresie czasu porównania i określenia tendencji.
W zrealizowanych badaniach oraz w opracowywaniu niniejszego raportu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich Instytutów, pracownicy dydaktyczni, administracyjni, a także studenci delegowani przez Uczelnianą Radę Samorządu Studentów. Koordynacją zadań związanych z przeprowadzeniem badań zajął się dr Robert Rogowski. Szczególny wysiłek związany był z przeprowadzeniem ankietyzacji oraz zakodowaniem i wpisaniem danych do programu statystycznego. Do realizacji badań i w efekcie niniejszego raportu przyczyniły się następujące osoby: Katarzyna Dziedzina, Katarzyna Górowska, Jolanta Grygiel, Jarosław A. Handzel, Grzegorz Juda, Katarzyna Kornaś-Małucha, Elżbieta Maliszewska, Maria Merklinger-Soma, Bogdan Mężyk, Michał Pulit, Marek Reichel, Robert Rogowski, Krzysztof Sułkowski, Krzysztof Szymbara, Jan Walicki.
W marcu 2015 r. Zespół złożył sprawozdanie z realizacji zadań w latach 2011-2015 oraz raport i plan działania na lata 2015-2019. Następnym działaniem był audyt certyfikujący przeprowadzony przez przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej w Krakowie – kom. Wojciecha Chechelskiego oraz asp. szt. mgr Barbarę Leśniak Specjalistę Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji KMP w Nowym Sączu. Audyt odbył się w dniu 25 czerwca 2015 r. i był dopełnieniem złożonych wcześniej dokumentów.
8 października 2015 r. w trakcie uroczystej inauguracji roku akademickiego 2015/16 odbyło się wręczenie Certyfikatu Uczelnia Wyższa Promująca Bezpieczeństwo na lata 2015-2019, który z rąk Komendanta Miejskiego Policji w Nowym Sączu insp. mgr inż. Marka Rudnika odebrał JM Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. nadzw.
ZBP w latach 2011-2015
W dniu 27 stycznia 2011 r. pod przewodnictwem doc. dr Zdzisławy Zacłony, Prorektora ds. Nauki, Rozwoju i Współpracy, odbyło się posiedzenie zespołu roboczego wdrażającego projekt. Kolejne spotkanie, w którym uczestniczyła asp. szt. Beata Frohlich, koordynator ZPB z ramienia Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, miało miejsce 3 lutego 2011 r.
W dniach od 22 lutego do 5 marca 2011 r. zostały przeprowadzone badania ankietowe wśród studentów, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Celem badań była próba odpowiedzi na postawione pytania badawcze:
- jakie jest poczucie bezpieczeństwa społeczności akademickiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu na terenie Uczelni?
Tak określony problem ogólny pozwolił na zdefiniowanie problemów szczegółowych:
- czy członkowie społeczności akademickiej spotkali się z przemocą wobec własnej osoby przebywając na terenie Uczelni?z jakiego rodzaju przemocą spotkały się badane osoby najczęściej?
- jak często członkowie społeczności akademickiej spotkali się z przemocą wobec własnej osoby przebywając na terenie Uczelni?
- czy badane osoby były świadkami przemocy wobec innego członka społeczności akademickiej?
- z jakim rodzajem przemocy spotkały się badane osoby jako świadkowie?
- jak często spotkały się z przemocą jako świadkowie?
- w jakich miejscach dochodzi najczęściej do aktów przemocy?
- w jaki sposób świadkowie przemocy reagowali wobec zaistniałej sytuacji?
- czy badane osoby znają studentów używających środków odurzających?
- czy badane osoby używają środków odurzających?
- czy studenci znają miejsca na terenie Uczelni lub w jej najbliższej okolicy, w których można zdobyć środki odurzające?
- jakie działania powinny podjąć władze Uczelni w celu zwiększenia bezpieczeństwa na terenie Uczelni?
- jakie działania powinni podjąć studenci, nauczyciele i pracownicy obsługi w celu zwiększenia bezpieczeństwa na terenie Uczelni?
- czy poszczególne instytuty różnią się ze względu na poczucie bezpieczeństwa?
- jaki rodzaj przemocy pojawia się najczęściej w poszczególnych instytutach?
- w którym instytucie jej społeczność czuje się najbezpieczniej?jakie roczniki studiów doświadczają najwięcej agresji?
Wyniki badań zostały opracowane w programie statystycznym i na ich podstawie sporządzono raport końcowy: „Poczucie bezpieczeństwa społeczności akademickiej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu”.
W dniu 12 kwietnia 2011 r., czyli po zakończeniu ankietyzacji, odbyło się kolejne spotkanie, podczas którego Zespół dokonał analizy wyników badań. W efekcie zostały sformułowane priorytety działań, których celem będzie poprawa bezpieczeństwa na terenie Uczelni. Zapisano je w Zintegrowanym Planie Działania na lata 2011-2013.
W dniu 14 czerwca 2011 r. złożono w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu komplet dokumentów określonych przez regulamin ZPB: wniosek o nadanie Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu certyfikatu "Uczelnia wyższa promująca bezpieczeństwo", Zintegrowany Plan Działań na lata 2011-2013 oraz dokumentację fotograficzna z wizji lokalnej przeprowadzonej w budynkach uczelni w dniu 18 kwietnia 2011 r.
W dniu 13 lipca 2011 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu odbył audyt certyfikujący w ramach Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa, do której Uczelnia przystąpiła w dniu 10 czerwca 2010 r. Audyt przeprowadzili kom. Wojciech Chechelski i mł. asp. Katarzyna Cygal z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w obecności policyjnego koordynatora z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu nadkom. Elżbiety Mężyk oraz byłego koordynatora z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu asp. szt. Beaty Frohlich. Uczelnię reprezentowali JM Rektor prof. dr hab. inż. Zbigniew Ślipek, uczelniany koordynator ds. realizacji projektu Prorektor ds. nauki, rozwoju i współpracy doc. dr Zdzisława Zacłona oraz Kanclerz inż. Zbigniew Zieliński.
W trakcie spotkania uczelniany koordynator ds. realizacji projektu ZPB przedstawił przebieg prac merytorycznych związanych z przystąpieniem do projektu, projektowaniem i przeprowadzeniem badań sondażowych techniką ankiety dotyczących stanu bezpieczeństwa w społeczności akademickiej. Omówione zostały wyniki badań diagnostycznych, które przedstawiono w raporcie „Poczucie bezpieczeństwa społeczności akademickiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu” oraz zamierzenia zawarte w „Zintegrowanym Planie Działań na lata 2011-2013”.
W efekcie przeprowadzonych czynności sprawdzających obszar merytoryczny, organizacyjny, infrastrukturalny i techniczny związany z realizacją projektu, sposób wypełnienia zamierzeń i osiągnięte cele, dokonano oceny punktowej za pomocą policyjnego arkusza oceny.
W dniu 1 sierpnia 2011 r. Zespół certyfikujący z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie postanowił przyznać Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu certyfikat „Uczelnia wyższa promująca bezpieczeństwo”.
Uroczyste wręczenie certyfikatu z rąk insp. Andrzeja Rokity Małopolskiego Komendanta Policji odbyło się 10 października 2011 r. podczas inauguracji roku akademickiego 2011/2012.