W dniach 22–23 listopada 2017 r. w Instytucie Pedagogicznym PWSZ w Nowym Sączu odbyło się II Międzynarodowe Seminarium Naukowe na temat „Zabawa w edukacji dziecka”. Seminarium zorganizowali Studenci zrzeszeni w Kole Naukowym Zabawa i Edukacja oraz Studenci Wydziału Pedagogicznego Preszowskiego Uniwersytetu w Preszowie (Słowacja).

 

Tematyka autorskich wystąpień w pierwszym dniu seminarium dotyczyła zabawy w różnych jej kontekstach – teoretycznym, badawczym i praktycznym. Porządek wystąpień był następujący:

· Kształcenie studentów w Instytucie Pedagogicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu – lic. Aleksandra Konewska, lic. Magdalena Palacz, lic. Aneta Król;

· Kształcenie studentów na Wydziale Pedagogicznym Preszowskiego Uniwersytetu w Preszowie – Studenci Wydziału Pedagogicznego Preszowskiego Uniwersytetu w Preszowie;

· Ulubione zabawy dzieci w wieku przedszkolnym – lic. Agnieszka Matiaszek, lic. Adrianna Dziubanowska, lic. Katarzyna Jurczak;

· Zabawki preferowane przez dzieci w wieku przedszkolnym – lic. Klementyna Salabura, lic. Sylwia Skrzypiec, Joanna Michniak;

· Hra a jej pedagogický význam – Studenci Wydziału Pedagogicznego Preszowskiego Uniwersytetu w Preszowie.

 

Interesującym punktem programu obrad seminarium były warsztaty metodyczne Zabawy w krainie Królowej Śniegu. Stały się one doskonałą okazją do integracji studentów polskich i słowackich, a także wymiany doświadczeń praktycznych w zakresie zabawy.

W drugim dniu seminarium uczestnicy odbyli wizytę studyjną w Miejskim Przedszkolu Nr 14 im. M. Montessori w Nowym Sączu, w ramach której prowadzili obserwacje zabaw dziecięcych w grupach montessoriańskich i tradycyjnych. Uczestniczyli także w prezentacji osiągnięć edukacyjnych przedszkola.

 

Patronat naukowy nad przedsięwzięciem sprawowały:

· prof. nadzw. dr hab. Zdzisława Zacłona – Dyrektor IP PWSZ w Nowym Sączu,

· prof. PhDr. Mária Podhájecká, CSc. – Profesor PF Preszowskiego Uniwersytetu w Preszowie i IP PWSZ w Nowym Sączu,

· prof. PhDr. Ľudmila Belásová, PhD. – Kierownik Katedry Pedagogiki Przedszkolnej i Elementarnej i Psychologii,

· dr Beata Lisowska – Starszy wykładowca IP PWSZ w Nowym Sączu,

· dr Mirosława Socha – Starszy wykładowca IP PWSZ w Nowym Sączu,

· PaedDr Renáta Gumanová – Dyrektor Przedszkola Bajkalská w Preszowie,

· mgr Beata Majewska – Dyrektor Miejskiego Przedszkola Nr 14 im. M. Montessori w Nowym Sączu.

Stroną organizacyjną seminarium zajęli się: lic. Arleta Hojdycz, lic. Agnieszka Gryboś, Ewelina Plata, Barbara Niemiec, lic. Agnieszka Czajka, Mgr. Ing. Vladimír Gerka i inni.

 

PWSZ w Nowym Sączu włączyła się w realizację projektu „Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa, praca w Holandii”. W ramach współpracy z Komendą Miejską Policji w Nowym Sączu zorganizowano spotkania ze studentami Instytutu Pedagogicznego i Instytutu Zdrowia w dniu 13 listopada 2017 r. Za pośrednictwem Komendy Głównej Policji w Warszawie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie Uczelnię odwiedzili przedstawiciele Policji holenderskiej.

W spotkaniach udział wzięli przedstawiciele Policji w Holandii: Irena de Ruig (specjalistka do spraw migracji zarobkowych) oraz Robin de Tombe (z Wydziału do walki z handlem ludźmi), a także podkom. Katarzyna Świątek oraz mł. asp. Szymon Kapusta z Komendy Głównej Policji w Warszawie, asp. szt. Barbara Leśniak i mł. asp. Barbara Przychocka-Serafin z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu oraz przedstawiciele PWSZ w osobach Prorektor ds. studenckich i kształcenia dr Haliny Potok, Zastępcy Dyrektora Instytutu Pedagogicznego mgr Bogusławy Gaweł, a przede wszystkim wybrani studenci i wykładowcy.

Głównym motywem spotkań była edukacja dotycząca przygotowania się do wyjazdu zarobkowego za granicę na przykładzie doświadczeń z Holandii, sposobów poszukiwania pracy, zasad zatrudniania obcokrajowców, praw i obowiązków pracownika, prewencja zachowaniom niepożądanym i oszustwom. Pan Robin de Tombe poruszył także wątki handlu ludźmi, prostytucji damskiej i męskiej, produkcji narkotyków oraz innych przestępstw towarzyszących pracy w środowisku międzynarodowym.

Bardzo ciekawa prezentacja oraz przykłady realnych sytuacji problematycznych, w których zaznali Polacy pracujący w Holandii z pewnością wzbudziły refleksję wśród młodych słuchaczy. Pani Irena de Ruig, z pochodzenia Polka mieszkająca od lat w Holandii i pracująca w tamtejszej Policji, podkreśliła, że głównym przesłaniem tych spotkań nie było wzbudzenie strachu, lecz uświadomienie młodym ludziom jak ważne jest przygotowanie się do każdego wyjazdu zagranicznego oraz świadomość, że istnieje wiele organizacji wspomagających Polaków w sytuacjach kryzysowych np. w Holandii.

 

Zapraszamy studentów do składania wniosków aplikacyjnych na wyjazdy do uczelni partnerskich oraz praktyki
w ramach Programu Erasmus+ w roku 2017/2018.

WYJAZDY NA STUDIA w semestrze letnim roku akademickiego 2017/18

Kiedy zgłosić w uczelni chęć wyjazdu?

Uczelnia prowadzi rekrutację na wyjazdy semestrze poprzedzającym wyjazd na studia (lecz najpóźniej do 30 października w przypadku chęci wyjazdu na semestr letni). Jest to związane z deadlinem wyznaczonym przez uczelnie zagraniczne, określającym datę wpływu aplikacji studenta.

Lista uczelni partnerskich

Wysokość stawek stypendialnych

Kryteria kwalifikacji:

uzyskanie zgody Dyrektora Instytutu/Kierownika Zakładu Instytutu,dobre wyniki w nauce (średnia ocen z poprzedniego roku akademickiego lub semestru kiedy aplikantem jest student 1-go roku),znajomość języka obcego, w jakim będą prowadzone zajęcia w uczelni zagranicznej – najczęściej jest to język angielski, ale również niemiecki, włoski, francuski, norweski i słowacki w zależności od kraju docelowego,potwierdzenie znajomości języka w postaci certyfikatu lub zaświadczenia ze szkoły językowej,złożenie pełnej wymaganej dokumentacji zgodnie z Regulaminem Programu Erasmus.

Zalety:

  • zyskanie unikalnej wiedzy w zakresie danego kierunku studiów,
  • zdobycie nowych umiejętności społecznych,
  • doskonalenie znajomości w zakresie języków obcych (bezpłatny kurs językowy),
  • doświadczenie mile widziane w CV,
  • zawieranie międzynarodowych przyjaźni i znajomości,
  • zwiedzanie Europy,
  • wspaniała życiowa przygoda,
  • stypendium na pokrycie kosztów wyjazdu!

Generalnie Program Erasmus+ oferuje dwie formy mobilności: wyjazdy do uczelni partnerskich oraz na praktyki zawodowe (łącznie do 12 miesięcy na każdym stopniu studiów).

Z obu form mogą skorzystać studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Daje on także możliwość wyjazdu na praktyki dla absolwentów. Wyjazdy dofinansowywane są z funduszy unijnych, a ich wysokość uzależniona jest od formy mobilności, długości pobytu i kraju. Uczestnictwo w wymianie zagranicznej jest mile widziane w CV i cenione przez pracodawców, świadczy o ambicji i zaradności danej osoby oraz znajomości języków obcych. Rekrutacja prowadzona jest z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, dlatego należy śledzić ogłoszenia na stronie internetowej Uczelni (zakładka Erasmus) oraz na stronie ogólnopolskiej www.erasmusplus.org.pl

Szczegółowe informacje: Dział nauki, rozwoju i współpracy (Rektorat, pok. 14 lub 15).

tel. 18 547 56 02 wew. 101 lub 102

SPOTKANIE ze studentami chętnymi na praktyki m.in. w Hiszpanii, Grecji, Portugalii i na Cyprze

w ramach PROGRAMU ERASMUS+ 

Poniedziałek 23.10.2017 w IJO (sala 001) godz. 10:45

WARTO

Oprócz stypendium z programu ERASMUS studenci otrzymują wynagrodzenie, wyżywienie i zakwaterowanie oraz dodatkowe bonusy!

 

Firma Algoos Study, Work and Travel INC™ zaprasza do współpracy studentów, którzy mogą wyjechać na praktyki na min. 3-4 miesiące, np:

- Cypr: 5.5 - 6 dni w tygodniu, 8 godz. dziennie, wynagrodzenie: 100€-150€ miesięcznie, darmowe zakwaterowanie oraz wyżywienie 3x dziennie, plus 250€ - 400€ bonus na koniec kontraktu na pokrycie kaucji (195€) oraz częściowo biletów lotniczych.

- Grecja: 6 dni w tygodniu, 8 godz. dziennie, wynagrodzenie: 100€-150€ miesięcznie, darmowe zakwaterowanie oraz wyżywienie 3x dziennie, plus 150€ - 250€ bonus na koniec kontraktu na pokrycie kaucji 195€.

- Hiszpania: 5 dni w tygodniu, 8 godz. dziennie, wynagrodzenie: 100€-150€ miesięcznie, darmowe zakwaterowanie oraz wyżywienie 3x dziennie

- Portugalia: 5 dni w tygodniu, 8 godz. dziennie, wynagrodzenie: 100€-150€ miesięcznie, darmowe zakwaterowanie oraz wyżywienie 3x dziennie.

 

Uwaga: Studenci, którzy planują wyjazdy w okresie wakacji 2018 proszeni o zgłaszanie się do Działu nauki, rozwoju i współpracy już jesienią!

 

Więcej informacji o Programie Erasmus tutaj.

Konkurs, w którym ​do wygrania jest 5400 € za fotografię, która najlepiej odzwierciedla walkę kobiet o równouprawnienie.

O co chodzi?

PhotoChallenge 2017​ jest akademickim konkursem, który ma na celu promowanie debaty i refleksji na tematy istotne dla społeczeństwa. Stymulowanie zaangażowania uczniów w projektach wykorzystujących fotografię jako głównej formy ekspresji społecznej, politycznej i kulturowej. Tegorocznym tematem jest Girl Power​.

Codziennie miliony kobiet na całym świecie dążą do wzmocnienia pozycji swojej pozycji, aby miały równe prawa w społeczeństwie. ​Nasze wyzwanie ma reprezentować tę walkę za pomocą fotografii. Jest skierowane do studentów z całej Polski oraz innych krajów. Nadesłane prace konkursowe zostaną ocenione przez komisję, która weźmie pod uwagę kryteria takie jak: oryginalność, kreatywność i realizację tematu.

Za zwycięskie zdjęcie do otrzymania jest nagroda pieniężna w wysokości ​5400 €​ (pięć tysięcy czterysta euro). ​Zwycięzca otrzyma 2700€ (dwa tysiące siedemset euro), kolejne 2700€ (dwa tysiące siedemset euro) zostanie przekazane na rzecz wybranej przez niego organizacji pozarządowej.

Zgłoszenia

Zgłoszenia do ​PhotoChallenge 2017​ trwają do 30.11.2017 wyłącznie na oficjalnej stronie konkursu: www.jakandjil.pl/photochallenge2017.​

Wszystkie informacje na temat zasad, terminów i nagród​ PhotoChallenge 2017​ można znaleźć w regulaminie konkursu.

dyplom_zaproszenie_copy.jpg

12 czerwca 2017 r. w Instytucie Pedagogicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu odbyła V Wystawa zabawek i środków dydaktycznych wykonanych przez studentów specjalności Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna. Wystawę otworzyły studentki II roku Angelika Chrobak, Joanna Majewska i Joanna Tokarczyk wraz z dr Beatą Lisowską, wicedyrektorem Instytutu Pedagogicznego PWSZ.

W trakcie wystawy studenci zaprezentowali samodzielnie wykonane zabawki i środki dydaktyczne przydatne do stymulowania rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym. Honorowymi gośćmi wystawy były dzieci z Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej nr 20 w Nowym Sączu oraz ich nauczycielka mgr Agata Kmak. Opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem sprawowały mgr Marzena Kiełbasa oraz dr Mirosława Socha.


 

 

W dniu 8 czerwca 2017 w Galerii Dwór z Łososiny w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu (oddział Muzeum Okręgowego) odbyło się uroczyste podsumowanie i wernisaż wystawy pokonkursowej IX Międzypowiatowego konkursu plastycznego pt. „Pejzaż sądecki – górskie inspiracje”. Wspólna inicjatywa trzech instytucji: Instytutu Pedagogicznego PWSZ w Nowym Sączu (Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych), Zespołu Szkół w Podolu oraz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu jak co roku zgromadziła liczne grono uczestników - uczniów i osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych z kilku powiatów. Na konkurs napłynęło ponad 450 prac, z których komisja złożona z nauczycieli akademickich kierunku Edukacja artystyczna wybrała wielu nagrodzonych i wyróżnionych w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Patronat nad konkursem objął JM Rektor PWSZ w Nowym Sączu, dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. nadzw. W uroczystości udział wzięli: Prorektor PWSZ dr Halina Potok, Dyrektor IP dr Zofia Muzyczka, Z-ca Dyrektora dr Beata Lisowska, mgr Maria Marcinowska (Muzeum Okręgowe) oraz liczne grono nauczycieli, rodziców i młodych artystów. Konkurs zorganizowały: dr Iwona Bugajska-Bigos, mgr Agata Rolka, mgr Magdalena Chadaj. Sponsorami konkursu byli: PWSZ w Nowym Sączu, Zespół Szkół w Podolu, GOK w Gródku n/Dunajcem, piekarnia „Tęgoborze”, sklep „Da Vinci”. Piękne prace uczestników oglądać można do połowy lipca w Miasteczku Galicyjskim.


Z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca 2017 roku odbyła się jubileuszowa, XV edycja Konkursu Matematycznego o Puchar Rektora PWSZ.

W konkursie uczestniczyło 128 uczniów klas III i IV szkoły podstawowej z Nowego Sącza i okolic. Uroczyste rozpoczęcie konkursu odbyło się o godzinie 10.00, następnie uczniowie udali się do wyznaczonych sal, gdzie borykali się z matematycznymi zagadkami.

Po zakończeniu pisania testu na uczniów czekał poczęstunek oraz mnóstwo atrakcji, takich jak: malowanie twarzy, tańce integracyjne, gry i zabawy, prezentacje Straży Pożarnej i Policji oraz krótka pogadanka i rozdanie gadżetów przez firmę Orange.

Około godziny 14.15 nastąpiło ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Zwycięzcami zostali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowym Sączu:

Michał Ćwikiel-klasa III

Tomasz Czyżycki- klasa IV

Główne nagrody w postaci dwóch tabletów zostały ufundowane przez firmę Wiśniowski. Dziękujemy wszystkim osobom, firmom i instytucjom które wsparły tę inicjatywę.

 

Podkategorie