„Wdzięczność trudno jest ubrać w słowa... wtedy proste „dziękuję” zawiera wszystko, co chcemy wyrazić!”

BAL NAD BALE...

24 stycznia 2019 r. odbył się XIX Bal Integracyjny dla najmłodszych Sądeczan zorganizowany przez Stowarzyszenie” Beskidzkie Więzi” Radość Wasza – Radość Nasza we współpracy z Instytutem Pedagogicznym PWSZ w Nowym Sączu .
W balu uczestniczyło kilkaset dzieci. Wzorem lat ubiegłych opiekę nad dziećmi sprawowali studenci Instytutu Pedagogicznego pod kierunkiem mgr Bogusławy Gaweł- Zastępcy Dyrektora Instytutu Pedagogicznego, opiekuna praktyk studenckich. Studenci prowadzili konkursy, zabawy taneczne, wcielili się w postacie z baśni i bajek, stworzyli magiczną atmosferę dla wszystkich uczestników balu.

Dyrekcja Instytutu Pedagogicznego bardzo dziękuje studentom za bezinteresowne zaangażowanie w organizację Wielkiego Integracyjnego Balu dla dzieci.

Po raz siódmy, jak co roku 6 stycznia 2019 r. ulicami Nowego Sącza przeszedł barwny orszak. W ten sposób mieszkańcy miasta uczcili tradycję Objawienia Pańskiego znaną powszechnie jako Święto Trzech Króli. Orszak z trzema monarchami ze Wschodu prowadziła do stajenki gwiazda betlejemska, a za nią szli rozśpiewani nowosądeczanie w symbolicznych koronach królewskich. Przedsięwzięcie objął honorowym patronatem Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel, który także uczestniczył w Pokłonie.
Już siódmy rok w Pokłonie Trzech Króli z inspiracji mgr Aleksandra Porzucka zaangażowane są studentki Instytutu Pedagogicznego PWSZ. Uczestniczą w pracach organizacyjnych jak i w samym orszaku. W tegorocznym VII Nowosądeckim Pokłonie Trzech Króli wzięły udział jako orszak anielski studentki III roku kierunku Pedagogika, specjalność Pedagogika Kulturalno - Oświatowa i Terapia Zajęciowa.

 

Studenci III roku Pedagogiki resocjalizacyjnej i mediacji w ramach ćwiczeń z Profilaktyki społecznej w dniu 09.01.2019 r. odwiedzili Komendę Miejską Policji w Nowym Sączu. Wysłuchali tutaj wykładu na temat zadań, obowiązków, uprawnień Policji oraz działań profilaktycznych. Mogli także zobaczyć takie miejsca jak stanowisko dowodzenia, strzelnicę, przyjazny pokój a nawet podejrzeć wygląd aresztów. Nie było jednak chętnych do dłuższego pobytu w tym wyjątkowym miejscu. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się wykład specjalistów ds. Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji KMP w Nowym Sączu.
Taki sposób poznawania zadań i roli określonych służb pozwala uzmysłowić studentom  „jak to praktycznie jest z tą profilaktyką”.

16 stycznia 2019 r. w Auli im. Profesora Andrzeja Bałandy w budynku Biblioteki PWSZ miała miejsce promocja książki Pana Profesora Wojciecha Kudyby „Imigranci wracają do domu”, która otrzymała laur „Najgorętszej Książki Lata” w plebiscycie TVP Kultura 2018.

W spotkaniu wzięli udział Pani dr hab. Zdzisława Zacłona, prof nadzw. – Dyrektor Instytutu Pedagogicznego, Pani mgr Bogusława Gaweł – Zastępca Dyrektora Instytutu Pedagogicznego, Pani Maria Sosin – Dyrektor Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu, pracownicy Uczelni oraz studenci.

Książka to opowieść o odkrywaniu na nowo siebie, o przemianie duchowej bohatera i realnej odmianie jego losów, gdy dotychczasowe życie legło w gruzach. Autor, cytując fragmenty powieści, odsłonił przed słuchaczami obraz bohatera, zachęcając tym samym nie tylko do przeczytania jej, ale i głębokiej refleksji nad problemami, które dotyczą każdego z nas.

Profesor Wojciech Kudyba nawiązał również do swojej nowo wydanej książki „Kamienica”, na którą składają się cztery opowiadania.

Na zakończenie spotkania autor odpowiadał na pytania i podpisywał swoje książki.

Dnia 21 grudnia 2018r. w Instytucie Pedagogicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu odbyło się szkolenie pt. ,,Triangulacja w badaniach pedagogicznych”, które prowadziła dr Katarzyna Frączek- wykładowca Instytutu Pedagogicznego.

Szkolenie zostało zorganizowane przez Koło Naukowe Pedagogów, wzięli w nim udział wszyscy jego członkowie.

Treści zostały podzielone na dwa etapy. Pierwsza część prowadzona była w formie wykładu, w której dr Katarzyna Frączek zapoznała uczestników z przykładami zastosowania triangulacji w badaniach pedagogicznych w oparciu o projekt badawczy zatytułowany: ,,Funkcjonowanie rodziny w subiektywnej ocenie dziewcząt z zaburzeniami odżywiania”.
W drugiej części studenci zostali zapoznani z działaniem i obsługą programu komputerowego ,,QDA Miner”, który w znacznym stopniu ułatwia przeprowadzenie triangulacji w badaniach pedagogicznych.

Cel szkolenia, którym było poszerzenie wiedzy metodologicznej studentów – członków Koła Naukowego Pedagogów, został w pełni zrealizowany.

Z wielką radością i dumą informujemy, że Pani Aneta Wójcik studentka III roku specjalności Sztuki wizualne z grafiką projektową i fotografią, studiów pierwszego stopnia kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych otrzymała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia na rok akademicki 2018/2019.

Dyrekcja Instytutu Pedagogicznego i nauczyciele akademiccy składają najserdeczniejsze gratulacje wraz z wyrazami uznania za dotychczasową pracę i osiągnięcia. Niech to szczególne wyróżnienie będzie dla Pani źródłem prawdziwej satysfakcji i zachętą do podejmowania kolejnych wyzwań. Pani sukces staje się wyjątkową inspiracją dla naszej całej Społeczności Akademickiej.

Z wyrazami uznania

Dyrekcja Instytutu Pedagogicznego

Koło Naukowe Pedagogów zorganizowało drugą edycję akcji charytatywnej, której celem była pomoc dzieciom i młodzieży wychowującym się w Rodzinnych Domach Dziecka. W tym roku wsparliśmy członków Rodzinnego Domu Dziecka nr 2 w Nowym Sączu. Zbiórka przedmiotów trwała od 5 do 11 grudnia 2018 roku. W wydarzeniu wzięli udział studenci, wykładowcy oraz pracownicy Instytutu Pedagogicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. W paczkach przekazanych podopiecznym RDD znajdowały się książki dla dzieci i młodzieży, kolorowanki, puzzle, artykuły szkolne, gry dydaktyczne, filmy edukacyjne, instrumenty muzyczne, środki dydaktyczne, pluszowe misie, piłki, tablice do rysowania, lalki i zabawki z dodatkami, biżuteria, akcesoria do włosów oraz słodycze.

Wszystkim, którzy wzięli udział w zbiórce z całego serca dziękujemy!

 

W dniach 06-07 grudnia 2018 roku w Bibliotece Uczelnianej PWSZ w Nowym Sączu odbyła się interdyscyplinarna Konferencja Pedagogicznych Kół Naukowych, której tematyką przewodnią były zagadnienia dotyczące obszarów: „Pedagog w kontekstach współczesności – wyzwania i oczekiwania”. Organizatorem konferencji było Koło Naukowe Pedagogów, działające przy Instytucie Pedagogicznym.

W wydarzeniu wzięli udział goście zagraniczni: przedstawiciele Koła Naukowego z Uniwersytetu Preszowskiego wraz z opiekunami doc. Renátą Bernátovą i dr Hedvigą Haficzovą oraz Koła Naukowego Uniwersytetu Opolskiego pod opieką dr Anny Malec. Nad całością przedsięwzięcia czuwali opiekunowie KNP dr hab. Zdzisława Zacłona, prof. nadzw., dr Joanna Jachimowicz i dr Marzena Kiełbasa.

Konferencję otworzyła Pani Dyrektor Instytutu Pedagogicznego, dr hab. Zdzisława Zacłona, prof nadzw., która powitała wszystkich zgromadzonych w imieniu Rektora PWSZ dr hab. inż. Mariusza Cygnara, prof. nadzw. i Prorektorów dr Haliny Potok oraz dr doc. Marka Reichela.

Po uroczystym powitaniu odbyła się sesja plenarna w której opiekunowie oraz studenci prezentowali referaty, omawiające wybrane obszary tematyczne i wyniki badań własnych.

Drugi dzień Konferencji miał charakter praktyczny. Uczestnicy wzięli udział w wizycie studyjnej w Zespole Szkół Społecznych „Splot” z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Karskiego, podczas której poszerzali wiedzę, poznawali założenia i przewodnie idee oraz metody Pedagogiki Marii Montessori w edukacji wczesnoszkolnej. Następnie studenci wzięli udział w obserwacji zajęć, sposobów pracy uczniów i nauczycieli, a także poznawali różnorodność wykorzystywanych materiałów dydaktycznych, specyficznych dla pedagogiki montessoriańskiej. W części końcowej spotkania odbyła się dyskusja, w trakcie której były zadawane pytania nauczycielom, na które chętnie odpowiadali i dzielili się swoim doświadczeniem.

Druga wizyta studyjna odbyła się w Niepublicznym Przedszkolu „Danapis”, miała ona szczególnie podniosły charakter. Dzieci najstarszej grupy zaprezentowały przedstawienie, przygotowane na okoliczność 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. To była wspaniała lekcja historii i patriotyzmu. Studenci byli pełni podziwu dla pracy nauczycielek przedszkola, które przygotowały przedstawienie z dziećmi. Studenci mieli możliwość obserwowania małych aktorów, podziwiać piękne stroje dopracowane z detalami, choreografię taneczną oraz wysłuchania utworów muzycznych. Po przedstawieniu dzieci odpowiadały na pytania zadawane przez gości i dzieliły się własnymi przemyśleniami i odczuciami.

 

III Międzynarodowe Seminarium Naukowe

„Zabawa i zabawka w edukacji”

Studenci Instytutu Pedagogicznego, będący członkami Koła Naukowego „Zabawa i Edukacja”, 28 listopada 2018 r. wzięli udział w III Międzynarodowym Seminarium Naukowym na temat: „Zabawa i zabawka w edukacji”. Seminarium to odbywa się cyklicznie we współpracy z Uniwersytetem Preszowskim w Preszowie.

Seminarium rozpoczęło się od spotkania z Panią Dziekan Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu w Preszowie – doc. Ing. Janą Burgerovą, PhD. oraz Kierownikiem Katedry Pedagogiki Przedszkolnej, Elementarnej i Psychologii – prof. PhDr. Ľudmilą Belásovą, PhD., a także prof. PhDr. Márią Podhájecką, CSc.

Po uroczystym powitaniu miała miejsce prezentacja Uniwersytetu i jego bazy dydaktyczno-naukowej. Następnie rozpoczęła się część naukowo-warsztatowa, podczas której słowaccy i nasi studenci zaprezentowali wystąpienia naukowe, łącząc je z przykładami praktycznych zabaw z użyciem zabawek.

Referaty naukowe ze strony KNZiE wygłosiły: lic. Magdalena Palacz i lic. Adrianna Dziubanowska oraz Barbara Niemiec, Ewelina Plata i Anna Paciorek.

Warsztaty metodyczne pt. „Teatr z łyżki” Przygotowały i przeprowadziły: lic. Adrianna Dziubanowska i lic. Magdalena Palacz. Wybrane zabawy z wykorzystaniem zabawek zaprezentowali: lic. Faustyna Świerk, lic. Magdalena Święs, lic. Angelika Citak, lic. Joanna Rams, lic. Jakub Cetnarowski, Ewelina Plata, Anna Paciorek i Barbara Niemiec.

Opiekę naukową nad przedsięwzięciem sprawowali: prof. PhDr. Mária Podhájecká, CSc., prof. PhDr. Ľudmila Belásová, PhD., dr Beata Lisowska, dr Mirosława Socha i Mgr. Ing. Vladimír Gerka.

Seminarium było okazją do uzmysłowienia jego uczestnikom, że zabawa z oryginalnie dobranymi zabawkami ma charakter uniwersalny. W życiu każdego dziecka powinny znajdować się różnego rodzaju zabawki, które będą stymulować jego rozwój, rozwijać sferę emocjonalną i wyobraźnię, ułatwiać nawiązywanie kontaktów społecznych oraz wyrabiać samodzielność. Zabawka powinna być dostosowana do wieku dziecka, celów i zadań wychowania, treści kształcenia, zainteresowań dziecka oraz terenu i charakteru zabawy. Tylko wtedy może pełnić istotną rolę w procesie edukacji dziecka.

W dniu 22 listopada 2018 roku odbyło się szkolenie pt: ,,Wybrane jakościowe podejścia metodologiczne: praktyki badawcze i edukacyjne” w Instytucie Pedagogicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Zajęcia przeprowadziła dr Martyna Pryszmont-Ciesielska, która jest nauczycielem akademickim Uniwersytetu Wrocławskiego.

Celem szkolenia było poznanie różnych projektów, metod prowadzenia badań jakościowych w wielowymiarowym aspekcie (etiudy filmowe oraz fotografie).

Zajęcia przeprowadzone zostały w trzech częściach. W pierwszej części uczestnicy wysłuchali wykładu na temat ,,Badania jakościowe jako brikolaż - na przykładzie projektu Mikroświaty macierzyństwa”. Drugą częścią były warsztaty pt. ,,Wizualne i zaangażowane metodologie badań. Między opisem a interpretacją świata społecznego”. Trzecia część obejmowała dyskusję na forum grupy oraz metodologiczne konsultacje indywidualne.

W szkoleniu zorganizowanym przez Koło Naukowe Pedagogów PWSZ wzięło udział 11 członków Koła wraz z opiekunem - nauczycielem akademickim dr Joanną Jachimowicz.

 

Podkategorie