Ekonomiści na Wydziale Ekonomii w ANS
www.zs-starysacz.pl, 01 marzec 2023
W dniu 27 lutego uczniowie profilu ekonomicznego kl. I wraz z opiekunami: panią Krystyną Hotloś oraz panią Urszulą Sadowską uczestniczyli w wykładzie na Wydziale Nauk Ekonomicznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Młodzież wysłuchała prelekcji na temat: „ZUS na skróty czyli ubezpieczenia społeczne w dobie informatyzacji”. Prelegentem była współpracująca z naszą szkołą pani Anna Mieczkowska – Koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji ZUS, Regionalny koordynator ds. dostępności Wydział Organizacji i Analiz ZUS O/Nowy Sącz.
Na wykładzie przedstawiona została historia ubezpieczeń społecznych, reforma emerytur i początek elektronizacji instytucji (1960-1990), oraz zaprezentowano ZUS jako: lidera informatyzacji, z punktu widzenia satysfakcji klientów, a także strategię rozwoju IT w ZUS na lata 2021-2025.
Uczniowie poznali, jaka jest różnica między Platformą Usług Elektronicznych (PUE ZUS) a elektroniczną Platformą Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Podczas tego spotkania młodzież zgłębiła informacje dotyczące wielu możliwości załatwienia spraw w ZUS-ie np. poprzez zarezerwowanie wizyty w placówce na konkretny dzień i godzinę przez PUE, e-wizytę przez Internet jako wideorozmowę z pracownikiem ZUS czy też aplikację mZUS.
Pobyt na sądeckiej uczelni to ciekawie i miło spędzony czas w nowym budynku Wydziału Ekonomicznego, w nowoczesnej Auli, które można było obejrzeć po wykładzie podczas zwiedzania, by zapoznać się z bazą akademicką.
Link do materiału źródłowego:http://www.zs-starysacz.pl/1611-ekonomisci-na-wydziale-ekonomii-w-ans
Gmach Instytutu Ekonomicznego sądeckiej PWSZ robi wrażenie
- Nowy Sącz. Gmach Instytutu Ekonomicznego sądeckiej PWSZ robi ogromne wrażenie; nowysacz.naszemiasto.pl
- Nowy Sącz: Uczelnia nie miała takiej siedziby. Będzie robiła wrażenie. sadecczanin.info
- Nareszcie będą mieć siedzibę o jakiej marzyli. Budynek robi wrażenie. sadeczanin.info
- Budowa Instytutu Ekonomicznego w Nowym Sączu już na ukończeniu, www.rdn.pl
- Gmach Instytutu Ekonomicznego sądeckiej PWSZ robi ogromne wrażenie; starosadeckie.info; 8 kwietnia 2022
Nowy Sącz. Gmach Instytutu Ekonomicznego sądeckiej PWSZ robi ogromne wrażenie
Postępy na placu budowy IE sądeckiej PWSZ - Za kilka miesięcy zawładną nim studenci
Klaudia Kulak, nowysacz.naszemiasto.pl, 11 stycznia 2022
Są już okna, wewnątrz widać pierwsze pomieszczenia i schody, którymi za kilka miesięcy spacerować będą studenci Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. W sąsiedztwie auli PWSZ przy Alejach Wolności w Nowym Sączu wznoszony jest kilkupiętrowy obiekt. Rozpoczęte pod koniec listopada 2020 roku prace wchodzą w kolejny etap. Zaglądamy na plac budowy.
Instytut Ekonomiczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu do tej pory mieścił się przy ul. Jagiellońskiej w budynku tzw. „Ciuciubabki” który uczelnia wynajmowała od marszałka województwa małopolskiego.
Nową siedzibę instytutu wybuduje firma ERSbet, a projekt przygotowało krakowskie Biuro Architektoniczne Dresler Studio.
Koszty inwestycji pokryte zostaną z otrzymanego w 2018 roku, z okazji 20-lecia istnienia placówki czeku, który przekazał Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Kwota wsparcia przekazana władzom uczelni wynosiła 22 mln złotych.
Co będzie w budynku?
- W obiekcie o powierzchni użytkowej 4,5 tys. m kw. Przewidziano na parterze: salę wykładową (z możliwością podziału na 2 mniejsze), szatnie i sklepik; na pierwszym piętrze: salę wykładową, pokoje do konsultacji i pomieszczenia administracyjne. Podobnie rozplanowano piętro drugie i trzecie, oczywiście wraz z m.in. pomieszczeniami sanitarnymi i pomieszczeniami technicznymi. W piwnicach przewidziano m.in. garaże i magazyn- informują władze uczelni.
Prace rozpoczęto od wyburzenia budynku starej zbrojowni, która nastąpiła w listopadzie ubiegłego roku oraz przekładki sieci kolidujących z budową. Ciężkie koparki rozburzyły budynek starej zbrojowni, a potem uprzątnięto rumowisko, aby pracownicy firmy eRSbet mogli przystąpić do kolejnego etapu, czyli wbijania pali od strony Pasażu Grodzkiego. W ten sposób zabezpieczono teren przed osuwaniem się ziemi.
Następnie wykonano wykop pod fundament obiektu Instytutu Ekonomicznego. W mieście powstaje bardzo okazały budynek, który będzie służył studentom. Powoli budynek zaczyna przypominać ten z wizualizacji. Klucze do gotowego budynku rektor PWSZ ma otrzymać do końca kwietnia 2022 roku. Nowy gmach uczelni ma być odpowiedzią na spore zainteresowanie studentów ofertą dydaktyczną Instytutu Ekonomicznego, w którym żacy mogą się kształcić na studiach pierwszego i drugiego stopnia oraz na studiach podyplomowych.
Wśród oferowanych przez sądecką uczelnię kierunków znajduje się m.in. e - administracja, ekonomia, zarządzanie, a także ekonomika i organizacja przedsiębiorstw (studia magisterskie). Nowa siedziba Instytutu Ekonomicznego będzie mogła pomieścić około 1000 studentów.
Link do informacji źródłowej: https://nowysacz.naszemiasto.pl/nowy-sacz-gmach-instytutu-ekonomicznego-sadeckiej-pwsz-robi/ar/c1-8626679
Nowy Sącz: Uczelnia nie miała takiej siedziby. Będzie robiła wrażenie.
Iga Michalec, sadecczanin.info, 14/01/2022
Praca wre w gmachu przy ul. al. Wolności w Nowym Sączu. To już etap końcowy. Jeszcze trzy i pół miesiąca i wykonawca – uznana sądecka firma Ersbet przekaże kierownictwu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu klucze do nowej siedziby Instytutu Ekonomicznego.
Gmach, w którym obecnie prowadzone są prace wykończeniowe wpisuje się – coraz ładniej w pejzaż miasta. Na terenie budowy, codziennie przez wiele godzin słychać odgłos pracujących maszyn. Stała siedziba dla Instytutu Ekonomicznego została wzniesiona nieopodal biblioteki oraz auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, która mieści się przy ul. al. Wolności.
Przypomnijmy, że Instytut Ekonomiczny został utworzony w 1998 roku i jako jedyny ze wszystkich instytutów tej uczelni nie ma jeszcze w Nowym Sączu własnej bazy dydaktycznej. Zajęcia dla studentów odbywają się głównie w wynajmowanym od marszałka województwa małopolskiego budynku przy ul. Jagiellońskiej, w tzw. Ciuciubabce.
Budowa nowego instytutu ruszyła w listopadzie 2020 roku. Budynek ma bardzo nowoczesną bryłę i mnóstwo przeszkleń. Zostały w nim zamontowane duże okna, budynek został docieplony. Montowane są też już kompozytowe płyty elewacyjne. Wewnątrz są prowadzone prace wykończeniowe.
- Prace są bardzo zaawansowane – powiedział Sądeczaninowi inż. Wojciech Kurdziel, kierownik budowy z firmy Ersbet w Nowym Sączu. – Wszystkie roboty związane z montażem instalacji są zakończone. Obecnie tzw. sucha zabudowa również jest zakończona, układane są posadzki. Jesteśmy obecnie na etapie robót malarskich.
Elewację budynku będą tworzyły czarne płyty. Matowe. Będą na niej wstawki w kolorze rdzawym i złotym.
Obiekt ma być oddany do użytku 30 kwietnia br.
Budynek posiada kondygnację podziemną i tam znajdują się parking podziemny z 23 miejscami postojowymi, część administracyjna oraz archiwum. Są tam także pomieszczenia techniczne między innymi, serwerowania.
W części naziemnej nowa siedziba instytutu ma cztery kondygnacje. Na parterze jest część administracyjna z przestronną aulą na 284 miejsca. Na drugim i trzecim piętrze znajdują się sale ćwiczeniowe i wykładowe, a także zaplecze dla kadry nauczycielskiej.
- Budynek posiada bardzo dobry system wszelkich instalacji, w tym także wizualnych, nagłośnieniowych i telewizyjnych – dodaje nasz rozmówca. – Budynek jest energooszczędny. Spełnia wszelkie wymagania i normy.
Przy obecnie realizowanych pracach wykończeniowych pracuje dziennie nawet do 60 osób. Są to między innymi pracownicy zatrudnionych podwykonawców. Koszty inwestycji pokryte zostaną z otrzymanego w 2018 roku, z okazji 20-lecia istnienia placówki czeku. Są to środki z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Kwota wsparcia przekazana władzom uczelni wynosiła 22 mln złotych.
Link do informacji źródłowej: https://sadeczanin.info/wiadomosci/nowy-sacz-uczelnia-nie-miala-takiej-siedziby-bedzie-robila-wrazenie-zdjecia
Nareszcie będą mieć siedzibę o jakiej marzyli. Budynek robi wrażenie.
Iga Michalec, sadeczanin.info,13/03/2022
To już, można powiedzieć ostatnia prosta, to już „wykończeniówka”. Jesienią ten nowoczesny gmach zacznie tętnić życiem. Zapełni się wykładowcami i studentami.
Przy ul. al. Wolności w Nowym Sączu kończy się budowa nowej siedziby Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Właśnie trwa wyposażanie nowego gmachu w meble i inny niezbędny sprzęt.
- Jeszcze musimy przejść odbiory wszystkich prac, które zostały w tym budynku wykonane – mówi dr hab. inż. Mariusz Cygnar, rektor PWSZ w Nowym Sączu. – Mamy zapewnienie od wykonawcy – uznanej sądeckiej firmy Ersbet, że na przełomie maja i kwietnia będziemy mogli już powoli wprowadzać się do nowego instytutu, by od 1 października rozpocząć w nim pracę.
Przypomnijmy, że Instytut Ekonomiczny został utworzony w 1998 roku i jako jedyny ze wszystkich instytutów tej uczelni nie ma jeszcze w Nowym Sączu własnej bazy dydaktycznej. Zajęcia dla studentów odbywają się głównie w wynajmowanym od marszałka województwa małopolskiego budynku przy ul. Jagiellońskiej 61, w tzw. „Ciuciubabce”.
Budowa nowego instytutu ruszyła w listopadzie 2020 roku. Budynek ma bardzo nowoczesną bryłę i mnóstwo przeszkleń. Zostały w nim zamontowane duże okna, budynek został docieplony. Jego kubatura to 4 200 m. kw.
- Jest to wystarczająca infrastruktura, aby mogła pomieścić do 1,2 tysiąca studentów w tym instytucie – dodał rektor Cygnar.
- Prace są bardzo zaawansowane – powiedział Sądeczaninowi inż. Wojciech Kurdziel, kierownik budowy z firmy Ersbet w Nowym Sączu. – Roboty wykończeniowe już praktycznie dobiegają końca. Meblujemy poszczególne pomieszczenia. Trzy kondygnacje są już wyposażone w meble, które objęte są umową z inwestorem.
Jak mówi nasz rozmówca termin 30 kwietnia 2022, by przekazać inwestorowi w posiadanie nowy budynek, jest niezagrożony.
Budynek posiada kondygnację podziemną i tam znajdują się parking podziemny z 23 miejscami postojowymi, część administracyjna oraz archiwum. Są tam także pomieszczenia techniczne między innymi, serwerowania.
W części naziemnej nowa siedziba instytutu ma cztery kondygnacje. Na parterze jest część administracyjna z przestronną aulą na 284 miejsca. Na drugim i trzecim piętrze znajdują się sale ćwiczeniowe i wykładowe, a także zaplecze dla kadry nauczycielskiej.
- Budynek posiada bardzo dobry system wszelkich instalacji, w tym także wizualnych, nagłośnieniowych i telewizyjnych – dodaje nasz rozmówca. – Budynek jest energooszczędny. Spełnia wszelkie wymagania i normy.
Koszty inwestycji pokryte zostaną z otrzymanego w 2018 roku, z okazji 20-lecia istnienia placówki czeku. Są to środki z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Kwota wsparcia przekazana władzom uczelni wynosiła 22 mln złotych.
https://sadeczanin.info/wiadomosci/nareszcie-beda-miec-siedzibe-o-jakiej-marzyli-budynek-robi-wrazenie-zdjecia
Budowa Instytutu Ekonomicznego w Nowym Sączu już na ukończeniu
Maria Mółka, www.rdn.pl, 2022/03/22
W ostatnich dniach zostały ściągnięte rusztowania i przy Alejach Wolności można zobaczyć już nową, przeszkloną bryłę. Jak wyjaśnia rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej Mariusz Cygnar, budynek, który tu powstał, jest już całkowicie wyposażony, a wykonawca zapowiada, że uczelnia może szykować się do przeprowadzki już za miesiąc.
– W tym momencie jest tylko kwestia odbiorów wszystkich prac. Mam zapewnienie od prezesa firmy, że końcem kwietnia lub początkiem maja będziemy mogli już powoli wprowadzać się do nowego instytutu, tak aby już na spokojnie, od pierwszego października móc rozpocząć prace – tłumaczy rektor.
Nowy budynek Instytutu Ekonomicznego w Nowym Sączu będzie miał ponad 4 tysiące metrów kwadratowych powierzchni. Oprócz nowych sali wykładowych to także podziemny garaż. Koszt budowy to około 18,5 miliona złotych.
Link do informacji źródłowej: https://www.rdn.pl/news/budowa-instytutu-ekonomicznego-w-nowym-saczu-juz-na-ukonczeniu-zdjecia
Gmach Instytutu Ekonomicznego sądeckiej PWSZ robi ogromne wrażenie
starosadeckie.info; 8 kwietnia 2022
W sąsiedztwie auli PWSZ przy Alejach Wolności w Nowym Sączu wznoszony jest kilkupiętrowy obiekt Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Rozpoczęte pod koniec listopada 2020 roku prace wchodzą w decydującą fazę. Gmach zachwyca. Prace zbliżają się do końca i niebawem wykonawca czyli firma Ersbet odda budynek do użytku.
Instytut Ekonomiczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu do tej pory mieścił się przy ul. Jagiellońskiej. Nowy gmach uczelni ma być odpowiedzią na spore zainteresowanie studentów ofertą dydaktyczną Instytutu Ekonomicznego. Nowa siedziba Instytutu Ekonomicznego będzie mogła pomieścić około 1000 studentów.
– W obiekcie o powierzchni użytkowej 4,5 tys. m kw. Przewidziano na parterze: salę wykładową (z możliwością podziału na 2 mniejsze), szatnie i sklepik; na pierwszym piętrze: salę wykładową, pokoje do konsultacji i pomieszczenia administracyjne. Podobnie rozplanowano piętro drugie i trzecie, oczywiście wraz z m.in. pomieszczeniami sanitarnymi i pomieszczeniami technicznymi. W piwnicach przewidziano m.in. garaże i magazyn- informują władze uczelni.
https://www.starosadeckie.info/edukacja/gmach-instytutu-ekonomicznego-sadeckiej-pwsz-robi-ogromne-wrazenie/
Ten budynek został doceniony w prestiżowym konkursie
Które miejsce zajął?
sadeczanin.info, Iga Michalec, 16/10/2022
Ten nowoczesny gmach przy ul. al. Wolności 83 w Nowym Sączu wyraźnie odróżnia się od innych stojących w tej części miasta budynków. Jego bryła wyróżnia się nowoczesną, niekonwencjonalną architekturą, a w oczy rzucają się użyte równie nowoczesne materiały. Nowa siedziba Wydziału Nauk Ekonomicznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu znalazła się w finale prestiżowego Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku. Budynek został doceniony. Które miejsce zajął?
Przypomnijmy, że Ogólnopolski Otwarty Konkurs Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku organizowany jest od 1996 roku. Doceniane są w nim inicjatywy wytyczające nowe trendy w budownictwie, promujące najlepsze modernizacje i budowy. W konkursie nagradzani są inwestorzy, projektanci i wykonawcy za konkretną realizację, jako wspólne dzieło wszystkich trzech podmiotów.
Cel konkursu?
Celem tego konkursu jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów, ukończonych do I kwartału 2022 r., wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi. Konkurs promuje funkcjonalność modernizowanych i przebudowywanych obiektów i budowli, nowoczesność technologii i rozwiązań projektowych, stosowanie nowych technik, nowoczesnych, efektownych urządzeń, wysoką jakość wykonawstwa robót budowlanych i konserwatorskich, efekty ekologiczne, a w przypadku obiektów zabytkowych dbałość o architekturę i ochronę dziedzictwa kulturowego.
Nie bez powodu nowa siedziba Wydziału Nauk Ekonomicznych Akademii Nauk Stosowanych (dawnej PWSZ) w Nowym Sączu znalazła się w finale wspomnianego konkursu w kategorii obiekty szkolnictwa. Mieszkańcy naszego regionu mogli również na ten obiekt głosować.
Które miejsce zajął ten nowoczesny budynek?
Nowa siedziba Wydziału Nauk Ekonomicznych ANS w Nowym Sączu zajęła ósme miejsce w tejże kategorii
- Co prawda ósme miejsce, ale biorąc pod uwagę, że w tym konkursie było zgłoszonych pięciuset inwestycji to o czymś świadczy. W finale znalazło się 75. W moim przekonaniu ósme miejsce, które zajął ten budynek daje naprawdę do myślenia, że to, co zrobiliśmy było właściwe i konieczne, aby studenci tego wydziału mieli właściwe warunki, by się kształcić. Zostaliśmy docenieni właśnie z tego powodu – mówi prof. Mariusz Cygnar, rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Nowa siedziba Instytutu Nauk Ekonomicznych ANS została uroczyście otwarta 3 października 2022. W tym nowoczesnym budynku uczą się już studenci.
Link do informacji źródłowej: https://sadeczanin.info/wiadomosci/ten-budynek-zostal-doceniony-w-prestizowym-konkursie-ktore-miejsce-zajal-zdjecia
Budynek IE sądeckiej PWSZ ma szansę na prestiżową nagrodę.
Znalazł się w finale ogólnopolskiego konkursu
nowysacz.naszemiasto.pl; Klaudia Kulak,19 września 2022
Facebook Ersbet/Klaudia Kulak
Gmach Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu ma szansę otrzymać prestiżową nagrodę. Budynek znalazł się na liście finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku. Zwycięzcę wybiorą internauci, którzy mogą oddawać głosy.
Nowy budynek sądeckiej PWSZ powstał w sąsiedztwie auli PWSZ przy Alejach Wolności w Nowym Sączu. Gmach uczelni jest odpowiedzią na spore zainteresowanie studentów ofertą dydaktyczną IE, którzy nie mieścili się dotychczasowej siedzibie.
Nową siedzibę instytutu wybudowała firma ERSbet, a projekt przygotowało krakowskie Biuro Architektoniczne Dresler Studio. Budowa zakończyła się już w maju, a klucze do budynku przekazano władzom uczelni 20 czerwca.
Koszty inwestycji pokryte zostały z otrzymanego w 2018 roku, z okazji 20-lecia istnienia placówki czeku, który przekazał Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Kwota wsparcia przekazana władzom uczelni wynosiła 22 mln złotych.
W obiekcie o powierzchni użytkowej 4,5 tys. m kw. na parterze znajdują się: sala wykładowa (z możliwością podziału na 2 mniejsze), szatnie i sklepik; na pierwszym piętrze: sala wykładowa, pokoje do konsultacji i pomieszczenia administracyjne.
- Podobnie rozplanowano piętro drugie i trzecie, oczywiście wraz z m.in. pomieszczeniami sanitarnymi i pomieszczeniami technicznymi. W piwnicach przewidziano m.in. garaże i magazyn - informują władze uczelni.
Budynek wygląda również imponująco na zewnątrz i z całą pewnością jest jednym z najciekawszych, które powstały w mieście w ostatnich latach. Nie dziwi, że budynek zlokalizowany przy ul. al. Wolności 83 został dostrzeżony w kraju. Znalazł się wśród finalistów XXVI edycji konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku.
To ogólnopolski Konkurs Budowlany dla inwestorów, wykonawców i projektantów. O udział w rywalizacji ubiegają się nie tylko osoby fizyczne, ale też powiaty, urzędy miasta, instytucje i deweloperzy. Zakończenie plebiscytu odbędzie się podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie 28 września. Do tego czasu internauci mogą oddawać głosy na wybraną przez siebie inwestycję.
Aktualnie znajduje się na 9 miejscu i ma 1568 głosów
https://nowysacz.naszemiasto.pl/nowy-budynek-instytutu-ekonomicznego-sadeckiej-pwsz-ma/ar/c1-9002651
Nowa siedziba Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu w finale prestiżowego konkursu
sadeczanin.info, Iga Michalec, 18/09/2022
Nowa siedziba Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul. al. Wolności 83 w Nowym Sączu robi wrażenie. To wspaniały nowoczesny budynek, który za dosłownie kilkanaście dni zapełni się studentami oraz wykładowcami. Obiekt ten znalazł się w finale prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku. Można głosować na ten obiekt.
Nowy budynek Instytutu Ekonomicznego jeszcze Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu zakwalifikował się do finału tego ogólnopolskiego konkursu. Jest to 26. jego edycja.
Ogólnopolski Otwarty Konkurs Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku organizowany jest od 1996 roku. Konkurs ten, jak można przeczytać na konkursowej stronie jest inicjatywą wytyczającą nowe trendy w budownictwie, promującą najlepsze modernizacje i budowy. W konkursie nagradzani są inwestorzy, projektanci i wykonawcy za konkretną realizację, jako wspólne dzieło wszystkich trzech podmiotów.
Cel konkursu
Celem tego konkursu jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów, ukończonych do I kwartału 2022 r., wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi. Konkurs promuje funkcjonalność modernizowanych i przebudowywanych obiektów i budowli, nowoczesność technologii i rozwiązań projektowych, stosowanie nowych technik, nowoczesnych, efektownych urządzeń, wysoką jakość wykonawstwa robót budowlanych i konserwatorskich, efekty ekologiczne, a w przypadku obiektów zabytkowych dbałość o architekturę i ochronę dziedzictwa kulturowego.
Do konkursu można zgłaszać nowe obiekty i te, które zostały zmodernizowane. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego.
Kategorii jest kilkanaście. Instytut Ekonomiczny PWSZ w Nowym Sączu został zgłoszony w kategorii obiekty szkolnictwa. Nowa siedziba instytutu znalazła się w finale konkursu.
Najważniejsze zasady
Można oddać jeden głos dziennie z jednego adresu e-mail na obiekt w województwie
Po podaniu adresu e-mail, imienia i nazwiska na adres e-mail przyjdzie link do potwierdzenia głosu. Głosy aktualizują się co godzinę
Przypomnijmy, że budowa Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu ruszyła w listopadzie 2020 roku i kilka miesięcy temu została ukończona. Budynek robi ogromne wrażenie. Ma bardzo nowoczesną bryłę i mnóstwo przeszkleń. Zostały w nim zamontowane duże okna, pięknie prezentują się również sale.
Budynek Instytutu Ekonomicznego został uroczyście otwarty w czerwcu br. Na otwarciu obecny był Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Podczas swojej wizyty potwierdził on, że sądecka uczelnia od października br. będzie Akademią Nauk Stosowanych.
Kto budował, kto projektował?
Warto przypomnieć, że inwestorem tego budynku była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, wykonawcą – firma Ersbet z Nowego Sącza. Projekt przygotowało Dresler Studio Architektura i Urbanistyka Sp z o.o.k. Kraków.
Link do informacji źródłowej: https://sadeczanin.info/wiadomosci/nowa-siedziba-instytutu-ekonomicznego-pwsz-w-nowym-saczu-w-finale-prestizowego-konkursu
Tak wygląda wnętrze Instytutu Ekonomicznego sądeckiej PWSZ
- Tak wygląda wnętrze Instytutu Ekonomicznego sądeckiej PWSZ; Facebook Ersbet
- Zapraszamy na spacer po tym nowoczesnym budynku; sadeczanin.info
- Zobacz jeden z najnowocześniejszych budynków w Nowym Sączu; www.eska.pl/nowy-sacz
Tak wygląda wnętrze Instytutu Ekonomicznego sądeckiej PWSZ. Studenci rozpoczną tam naukę od października.
Facebook Ersbet, Klaudia Kulak, 11 września 2022
Instytut Ekonomiczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu do tej pory mieścił się przy ul. Jagiellońskiej w budynku tzw. „Ciuciubabki” który uczelnia wynajmowała od marszałka województwa małopolskiego. Rozpoczęte pod koniec listopada 2020 roku prace związane z budową nowej siedziby instytutu zakończyły się w maju, a od października studenci rozpoczną tam naukę. Budynek prezentuje się świetnie nie tylko na zewnątrz, ale również w środku. Zobaczcie sami.
Nowy budynek sądeckiej PWSZ powstał w sąsiedztwie auli PWSZ przy Alejach Wolności w Nowym Sączu. Gmach uczelni jest odpowiedzią na spore zainteresowanie studentów ofertą dydaktyczną IE, którzy nie mieścili się dotychczasowej siedzibie.
Nową siedzibę instytutu wybudowała firma ERSbet, a projekt przygotowało krakowskie Biuro Architektoniczne Dresler Studio. Prace rozpoczęto od wyburzenia budynku starej zbrojowni, które nastąpiło w listopadzie 2020 roku oraz przekładki sieci kolidujących z budową. Ciężkie koparki rozburzyły budynek starej zbrojowni, a potem uprzątnięto rumowisko, aby pracownicy firmy eRSbet mogli przystąpić do budowy. Budowa zakończyła się już w maju, a klucze do budynku przekazano władzom uczelni 20 czerwca.
Koszty inwestycji pokryte zostały z otrzymanego w 2018 roku, z okazji 20-lecia istnienia placówki czeku, który przekazał Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Kwota wsparcia przekazana władzom uczelni wynosiła 22 mln złotych.
Co będzie w budynku IE sądeckiej PWSZ?
W obiekcie o powierzchni użytkowej 4,5 tys. m kw. na parterze znajduje się: sala wykładowa (z możliwością podziału na 2 mniejsze), szatnie i sklepik; na pierwszym piętrze: sala wykładowa, pokoje do konsultacji i pomieszczenia administracyjne.
- Podobnie rozplanowano piętro drugie i trzecie, oczywiście wraz z m.in. pomieszczeniami sanitarnymi i pomieszczeniami technicznymi. W piwnicach przewidziano m.in. garaże i magazyn- informują władze uczelni.
Źródło: Facebook Ersbet
Zapraszamy na spacer po tym nowoczesnym budynku. Tutaj uczyć się będą studenci.
Iga Michalec, sadeczanin.info, 3/10/2022
Ten nowoczesny, przeszklony budynek przy ul. al. Wolności 83 w Nowym Sączu to nowa siedziba Wydziału Nauk Ekonomicznych Akademii Nauk Stosowanych (dawnej PWSZ). Dzisiaj (3 października) oficjalnie otworzył on swoje podwoje dla kadry naukowo-dydaktycznej i studentów. Przypomnijmy, że budowa obecnego Wydziału Nauk Ekonomicznych ANS w Nowym Sączu ruszyła w listopadzie 2020 roku. Kilka miesięcy temu została ukończona. Budynek robi ogromne wrażenie. Ma bardzo nowoczesną bryłę i mnóstwo przeszkleń. Zostały w nim zamontowane duże okna, pięknie prezentują się również sale.
Gmach został uroczyście otwarty w czerwcu br. Na otwarciu obecny był Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Dzisiaj, w dniu inauguracji 25. roku akademickiego, obiekt ten otworzył swoje podwoje dla gospodarzy, czyli kadry naukowo-dydaktycznej oraz studentów Wydziału Nauk Ekonomicznych Akademii Nauk Stosowanych.
Przypomnijmy, że przez wiele lat dawny Instytut Ekonomiczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu mieścił się w słynnej „Ciuciubabce”.
Kto budował, kto projektował budynek?
Inwestorem budynku była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, a wykonawcą – firma Ersbet z Nowego Sącza. Projekt przygotowało Dresler Studio Architektura i Urbanistyka Sp z o.o.k. Kraków.
Jaki jest koszt inwestycji?
Koszty inwestycji pokryte zostały z otrzymanego w 2018 roku, z okazji 20-lecia istnienia placówki czeku, który przekazał Jarosław Gowin, ówczesny minister nauki i szkolnictwa wyższego. Kwota wsparcia przekazana władzom uczelni wynosiła 22 mln złotych.
Co znajduje się w obiekcie?
W obiekcie o powierzchni użytkowej 4,5 tys. m kw. na parterze znajdują się m.in.: sala wykładowa (z możliwością podziału na dwie mniejsze), szatnie i sklepik; na pierwszym piętrze: sala wykładowa, pokoje do konsultacji i pomieszczenia administracyjne. Podobnie rozplanowano piętro drugie i trzecie. Są tam też oczywiście sanitariaty i pomieszczenia techniczne. W piwnicach znajdują się m.in. garaże oraz duży magazyn.
Link do informacji źródłowej: https://sadeczanin.info/wiadomosci/zapraszamy-na-spacer-po-tym-nowoczesnym-budynku-tutaj-uczyc-sie-beda-studenci-zdjecia
Zobacz jeden z najnowocześniejszych budynków w Nowym Sączu. Studenci zaczynają w nim zajęcia.
www.eska.pl/nowy-sacz, 2022–10–04
Był instytut, jest Wydział Nauk Ekonomicznych. Studenci z Nowego Sącza muszą się przyzwyczaić nie tylko do nowych nazw na uczelni, ale też do nowoczesnego budynku. Zajęcia na kierunkach ekonomicznych odbywają się w nowym gmachu, który wybudowano dla Akademii Nauk Stosowanych przy al. Wolności.
Nowoczesny budynek w centrum Nowego Sącza
Budowa zakończyła się jeszcze w czerwcu, a przez ostatnie tygodnie trwało doposażanie i przeprowadzka z budynku ciuciubabki do nowego gmachu mieszczącego się w pobliżu biblioteki uczelni. Studenci do dyspozycji mają nowoczesny sprzęt multimedialny w salach, przestronne pomieszczenia, korytarze, a także windę. Budynek ma trzy piętra i piwnice, w których są magazyny oraz garaże. Jego budowa ruszyła w 2020 roku. Powierzchnia użytkowa budynku to 4,5 tysiąca metrów kwadratowych. Wysokość to 18 metrów. Budowa kosztowała ponad 20 milionów złotych.
To nowoczesny budynek, spełniający wszelkie standardy co do procesu kształcenia, bogaty w laboratoria – mówił podczas uroczystego otwarcia w czerwcu tego roku Mariusz Cygnar, rektor uczelni.
Rozpoczęcie roku akademickiego na Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa od 1 października zmieniła się w Akademię Nauk Stosowanych. Dla samej uczelni to przede wszystkim ogromny awans, ale też prestiż i nowe możliwości. Akademia chce w przyszłości prowadzić własne badania, a także pozyskiwać pieniądze na nie. Władze uczelni chcą, żeby w przyszłym roku akademickim ruszyły kolejne nowe kierunki, tym razem lekarskie. W tym roku na Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu studiuje ponad 3 tysiące studentów. Ponad 1000 z nich na pierwszym roku.
Link do informacji źródłowej: https://www.eska.pl/nowy-sacz/zobacz-jeden-z-najnowoczesniejszych-budynkow-w-nowym-saczu-studenci-zaczynaja-w-nim-zajecia-zdjecia-aa-AmyU-3wk1-bfiq.html
Absolwenci Instytutu Ekonomicznego PWSZ z dyplomami
- Absolwenci Instytutu Ekonomicznego PWSZ z dyplomami; nowysacz.naszemiasto.pl,
- Wielkie święto w PWSZ. Studenci Instytutu Ekonomicznego otrzymali dyplomy; sadeczanin.info
Nowy Sącz. Absolwenci Instytutu Ekonomicznego PWSZ z dyplomami
nowysacz.naszemiasto.pl, Redakcja Nowy Sącz, 6 sierpnia 2022
Około dwustu absolwentów studiów licencjackich i magisterskich Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu odebrało dyplomy ukończenia uczelni. W Auli im. prof. Andrzeja Bałandy odśpiewano hymn akademicki „Gaudeamus igitur”, a absolwentom gratulacje złożyli m.in. prorektor dr Marek Reichel, kierownik instytutu prof. Tadeusz Kudłacz oraz gość specjalny dr hab. Piotr Lityński, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a w przeszłości absolwent PWSZ w Nowym Sączu.
https://nowysacz.naszemiasto.pl/nowy-sacz-absolwenci-instytutu-ekonomicznego-pwsz-z/ar/c5-8939077
Wielkie święto w PWSZ. Studenci Instytutu Ekonomicznego otrzymali dyplomy
sadeczanin.info, R. Gajewski, 22/07/2022
To był wyjątkowy dzień dla społeczności Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Studenci otrzymali dzisiaj dyplomy ukończenia studiów i rozpoczęli wymarzone wakacje.
Jak co roku, rozdanie dyplomów studentom miało bardzo uroczysty charakter. W tym wyjątkowym wydarzeniu, które odbyło się w Auli im. Profesora Andrzeja Bałandy, wzięły udział władze Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i Instytutu Ekonomicznego, a także wykładowcy, przedstawiciele władz samorządowych i studenci, którzy bardzo licznie przyszli, aby odebrać dyplomy ukończenia studiów.
- To ważny moment. Ukończyliście kolejny etap w waszym życiu. Część z państwa ukończyła studia pierwszego stopnia, a to oznacza, że przed wami jeszcze kolejne etapy, przynajmniej drugi stopień studiów. Bardzo was zachęcam do pozostania w naszej uczelni, tym bardziej, że zajęcia będą odbywać się w nowoczesnym budynku, który stoi tuż obok, a studia podejmiecie już nie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, a na Akademii Nauk Stosowanych – zachęcał prorektor PWSZ dr Marek Reichel, jednocześnie gratulując wszystkim studentom.
- Kończycie jakiś etap w swoim życiu, ale mam nadzieję, że te lata, które spędziliście tutaj z nami będziecie bardzo miło wspominać. To były lata życia studenckiego, choć utrudnione przez Covid-19. Były to również lata związane z doskonaleniem siebie i wyszukiwaniem potencjałów, możliwości i zdolności. Jestem przekonana, że jesteście na takim etapie, że wiecie co potraficie, a co potrzebujecie jeszcze doskonalić i nad czym trzeba jeszcze pracować. To jest wasz ogromny sukces. Ten sukces jest zasługą również waszych rodziców i osób, które was wspierały i nie zapominajcie o tym - zwróciła się do studentów prorektor dr Halina Potok.
To nie był łatwy rok akademicki dla studentów. Mijał w cieniu epidemii koronawirusa i wojny na Ukrainie. Przez jakiś czas zajęcia odbywały się w formie zdalnej. Na szczęście wszystko wróciło już do normy i studenci mogli kontynuować naukę w pełni kontaktowo na uczelni.
Już od przyszłego roku, studenci Instytutu Ekonomicznego będą korzystali z nowego, nowoczesnego budynku, który został wybudowany przy Alejach Wolności w Nowym Sączu.
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu ma aż sześć instytutów. Instytut Ekonomiczny był jedynym, który nie miał własnego budynku. Dzierżawiliśmy budynek, który był częściowo zabytkowy i tam odbywały się zajęcia. Nie mogliśmy jednak wykonywać w nim żadnych przeróbek. Nie mogliśmy na przykład zainstalować windy, która mogłaby służyć osobom niepełnosprawnym. Bardzo się cieszymy, że przechodzimy do nowego budynku z pełnym wyposażeniem. Nawet napisy na drzwiach będą w takiej formie, że będą dostępne dla osób niewidzących - powiedział nam prof. dr hab. Tadeusz Kudłacz, dyrektor Instytutu Ekonomicznego.
Aktualnie trwa rekrutacja na studia w Instytucie Ekonomicznym. Jak co roku, kierunki ekonomiczne cieszą się wielkim zainteresowaniem.
- Jeśli chodzi o pierwszy stopień, to mamy trzy kierunki: E-Administrację, Ekonomię i Zarządzanie. Zainteresowanie tymi kierunkami jest na poziomie z poprzednich lat. Zarówno jeśli chodzi o studia stacjonarne, jak i niestacjonarne. Trochę mniejszą frekwencją, na dzień dzisiejszy, cieszą się studia drugiego stopnia. Mamy nadzieję, że znaczna część naszych absolwentów pierwszego stopnia, będzie kontynuowała naukę na stopniu drugim, tym bardziej że oferujemy bardzo interesujący kierunek - zachęca profesor Tadeusz Kudłacz.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
https://sadeczanin.info/wiadomosci/wielkie-swieto-w-pwsz-studenci-instytutu-ekonomicznego-otrzymali-dyplomy
Kacper Tokarczyk z nagrodą Młody Ekonomista
- Kacper Tokarczyk z nagrodą Młody Ekonomista; www.starosadeckie.info
- Kacper z Sącza ma do tego głowę! Jest najlepszy w całej Polsce? sadeczanin.info
Kapituła Towarzystwa Ekonomistów Polskich doceniła starosądeczanina
www.starosadeckie.info; 27 lipca 2022
Kacper Tokarczyk ze Starego Sącza, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu oraz studiów licencjackich Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu na kierunku Ekonomia został zwycięzcą Ogólnopolskiego Konkursu Młody Ekonomista, organizowanego przez Towarzystwo Ekonomistów Polskich (TEP).
Kacper jest dwukrotnym stypendystą Rektora, nagrodzony stypendium z własnego funduszu stypendialnego w kategorii osiągnięcia naukowe. Odbył praktyki w biurze nieruchomości a także w biurze rachunkowym. Uczestniczył w szkoleniach dotyczących zmian podatkowych. Obecnie pracownik kancelarii biegłego rewidenta w Nowym Sączu. Brał udział w zjazdach zwolenników Austriackiej Szkoły Ekonomii. Jest też członkiem studenckiego koła naukowego rachunkowości o nazwie Akredytywa. Pasjonat ekonomii, polityki, przedsiębiorczości oraz sportu. Były zawodnik takich klubów piłkarskich jak Wisła Kraków czy Sandecja Nowy Sącz. Obecnie czynny zawodnik w klubie Sokół Stary Sącz.
– Kacper mocno wpisał się w historię naszej szkoły – podkreśla Krzysztof Szewczyk, dyrektor LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu. – Był wyróżniającym się uczniem klasy sportowej, uwielbiał piłkę nożną, ale potrafił też umiejętnie łączyć sportowe pasje z nauką. Szczerze gratuluję mu sukcesu.
Konkurs Młody Ekonomista jest adresowany do młodych osób które pasjonują jest ekonomią i towarzyszącym jej zjawiskom społeczno-gospodarczym, a celem wspieranie ambitnych, utalentowanych i wyróżniających się wiedzą ekonomiczną młodych ludzi.
Kacper swój konkursowy referat zatytułował: „Polska jako państwo opiekuńcze a długookresowe perspektywy rozwoju w obliczu „czarnych łabędzi”.
Kapituła konkursu pracująca pod przewodnictwem dr. hab. Leszka Balcerowicza (Szkoła Główna Handlowa, TEP) oceniła, iż praca studenta z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu zasługuje na pierwsze miejsce.
Kacper Tokarczyk ma satysfakcję podwójną. Pierwsze miejsce to 6 tys. zł nagrody, ale większe zadowolenie ma z tego tytułu, iż zalety jego pracy tak wysoko ocenili naukowcy z Towarzystwa Ekonomistów Polskich, wykładowcy ze Szkoły Głównej Handlowej.
Gala konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w październiku w Warszawie.
Gratulujemy!
Link do informacji źródłowej: https://www.starosadeckie.info/edukacja/kacper-tokarczyk-z-nagroda-mlody-ekonomista-kapitula-towarzystwa-ekonomistow-polskich-docenila-starosadeczanina/
Kacper z Sącza ma do tego głowę! Jest najlepszy w całej Polsce?
sadeczanin.info; 30/07/2022
Kacper Tokarczyk, absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Starym Sączu został zwycięzcą Ogólnopolskiego Konkursu Młody Ekonomista, organizowanego przez Towarzystwo Ekonomistów Polskich.
- Kacper mocno wpisał się w historię naszej szkoły – podkreśla Krzysztof Szewczyk, dyrektor LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu. – Był wyróżniającym się uczniem klasy sportowej, uwielbiał piłkę nożną, ale potrafił też umiejętnie łączyć sportowe pasje z nauką. Szczerze gratuluję mu sukcesu.
Kacper Tokarczyk ukończył studia licencjackie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu na kierunku ekonomia. Jest dwukrotnym stypendystą rektora, który docenił jego osiągnięcia naukowe. W konkursie Młody Ekonomista, adresowanym do osób pasjonujących się ekonomią i towarzyszącym jej zjawiskom społeczno-gospodarczym doceniono jego referat pt. „Polska jako państwo opiekuńcze a długookresowe perspektywy rozwoju w obliczu „czarnych łabędzi”.
Kapituła konkursu, której przewodniczył dr hab. Leszek Balcerowicz ze Szkoły Głównej Handlowej oceniła, iż praca Kacpra Tokarczyka zasługuje na pierwsze miejsce. Konkursowa gala połączona z wręczeniem nagród odbędzie się w październiku w Warszawie.
Link do informacji źródłowej: https://sadeczanin.info/gospodarka/kacper-z-sacza-ma-do-tego-glowe-jest-najlepszy-w-calej-polsce
Gala Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego
UM Nowy Sącz: Gala Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego – Nowy Sącz na pierwszym miejscu!
www.nowosądecki24.pl, 13 lipca 2022
24 czerwca odbyła się Gala Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego. W 14. Edycji Rankingu Oceny Aktywności Gmin Nowy Sącz zajął I miejsce w kategorii „Efekty polityki społecznej”, I miejsce w kategorii „Generowanie dochodów” tym samym plasując się – po raz pierwszy w historii Oceny Aktywności Gmin – na pierwszym miejscu w kategorii „Oceny Końcowej”, zdobywając 139,04 punkty.
- Chciałbym wszystkim państwu bardzo serdecznie pogratulować za te sukcesy i podziękować za państwa pracę. Każdy z nas ma swoje problemy w swoich gminach, miastach, miejscowościach. Ja na szczęście mam Mieszkańców Nowego Sącza, współpracowników, którzy kochają Nowy Sącz i myślę, że lepszą formą tego paliwa do działania jest właśnie miłość, współpraca i współdziałanie. Za to im dzisiaj bardzo serdecznie dziękuję – powiedział prezydent Ludomir Handzel.
Analizę aktywności gmin Sądecczyzny za kolejny 2021 rok przeprowadził Instytut Ekonomiczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Przedstawiana publikacja jest wynikiem współpracy Instytutu z Fundacją Sądecką, która jest głównym inicjatorem przedsięwzięcia Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego.
Minister Czarnek w PWSZ
- Nowy Sącz: Instytut Ekonomiczny już oficjalnie otwarty. Przyjechał minister Czarnek.; www.rdn.pl;
- Minister Czarnek do władz PWSZ: składajcie wniosek i kształćcie lekarzy; www.dts24.pl
- Minister Przemysław Czarnek na otwarciu nowego budynku Instytutu Ekonomicznego PWSZ. gazetakrakowska.pl
- Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki w Nowym Sączu; miastons.pl
- Przyszli ekonomiści w nowym budynku; krakow.tvp.pl
- Instytut Ekonomiczny PWSZ w Nowym Sączu jest już gotowy. Szkoła odebrała właśnie klucze!; www.eska.pl
- 136 mln na rozwój Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych – minister Przemysław Czarnek odwiedził uczelnie w Nowym Sączu; www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/
- Minister Czarnek w Nowym Sączu. PWSZ zmienia się w Akademię [ZDJĘCIA] [WIDEO]; sadeczanin.info
- Otwarcie nowego budynku Instytutu PWSZ [Zdjęcia]; miastons.pl
- Minister edukacji w Nowym Sączu: PWSZ będzie Akademią Nauk Stosowanych; twojsacz.pl
- Minister Czarnek chce kształcenia lekarzy w Nowym Sączu. „Do dzieła panie rektorze”; www.rdn.pl
- Minister Przemysław Czarnek odwiedził uczelnie w Nowym Sączu; sądeckie.pl
- Otwarcie nowego budynku Instytutu Ekonomicznego, w uroczystości wziął udział minister Przemysław Czarnek; www.ntvsadecka.pl
- Uroczyste przekazanie kluczy do nowo wybudowanego obiektu Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu, www.gorlice.tv
Nowy Sącz: Instytut Ekonomiczny już oficjalnie otwarty. Przyjechał minister Czarnek.
www.rdn.pl, 20.06.2022
Nowy budynek Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowy Sączu został oficjalnie otwarty. Powstał w niecałe dwa lata za około 20 milionów złotych. Studenci będą się w nim uczyć od nowego roku akademickiego.
– W bardzo dobrych warunkach – podkreśla Mariusz Cygnar, rektor sądeckiej PWSZ. – Instytut jest w pełni wyposażony, nowoczesny i spełniający wszelkie standardy kształcenia. Mamy tu bogate laboratoria. Jestem przekonany, że studenci i pracownicy mogą być dumni ze swojego instytutu – dodaje.
Instytut Ekonomiczny przeniesie się do nowego budynku z ul. Jagiellońskiej, gdzie pomieszczenia udostępniał uczelni Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Rocznie kosztowało to około 200–300 tysięcy złotych rocznie.
Podczas otwarcia instytutu był obecny minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Przy tej okazji przekazał ponad 8 milionów złotych na rozwój Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.
Link do materiału źródłowego: https://www.rdn.pl/news/nowy-sacz-instytut-ekonomiczny-juz-oficjalnie-otwarty-przyjechal-minister-czarnek-wideo
Minister Czarnek do władz PWSZ: składajcie wniosek i kształćcie lekarzy
www.dts24.pl, Iwona Kamieńska, 21 czerwca, 2022
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu już 1 października przestanie istnieć – a ściślej – przeobrazi się w Akademię Nauk Stosowanych. Tę ważną zmianę potwierdził wczoraj Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podczas uroczystości otwarcia nowego budynku Instytutu Ekonomicznego sądeckiej uczelni.
– Nowy Sącz potrzebuje akademii i akademickości. Studenci zasługują na to, aby studiować w akademii, a nie w jakichś tam wyższych zawodowych szkołach. Cieszę się z rozwoju tej uczelni, obserwuję jej rozwój. Tak to zostało pomyślane, aby miasta, które traciły status miast wojewódzkich, stały się siedzibami szkół wyższych – mówił Czarnek, po czym zaproponował, aby władze PWSZ, a od jesieni – Akademii Nauk Stosowanych, składały jak najszybciej wnioski o uruchomienie nowych kierunków. Między innymi kierunku lekarskiego.
– To ważne, aby kształcić ludzi potrzebnych na rynku pracy. Potrzebujemy kierunków lekarskich. Proszę się nie bać i składać wnioski o ich otwarcie. W Polsce brakuje 50 tysięcy lekarzy. Nie uzupełnimy tej luki bez nowych kierunków. W takich miastach jak Nowy Sącz, jak Tarnów, istnieje potrzeba kształcenia lekarzy. Ja rozumiem tę potrzebę i z chęcią pozytywnie na te wnioski odpowiem – zadeklarował.
– Zrobimy wszystko, aby móc w najbliższym czasie starać się o tego typu uprawnienia – zapewnił rektor, dr hab. inż. Mariusz Cygnar
Minister ponowił sugestię.
– Lepszy będzie lekarz wykształcony w Akademii w Nowym Sączu, niż brak lekarza. Ktokolwiek będzie z tym zwlekał, działa przeciwko polskiemu społeczeństwu. Dziś „pe-o-zety” prowadzą 80-latkowie. Kształćcie lekarzy, bo macie ku temu warunki – namawiał.
Jak się okazało – przywiózł do Nowego Sącza nie tylko zaproszenie do starań o kierunek lekarski dla tutejszej uczelni, ale i pieniądze – 8 mln 25 tys. do swobodnej dyspozycji władz uczelni.
Budowa okazałego gmachu Instytutu Ekonomicznego rozpoczęła się jesienią 2020 roku. Jej symbolicznym zakończeniem było przekazanie władzom uczelni kluczy. Wręczyli je prezes firmy Ersbet Rafał Stanuszek i jego zastępca – Mariusz Cebula.
Link do informacji: https://www.dts24.pl/minister-czarnek-do-wladz-pwsz-skladajcie-wniosek-i-ksztalccie-lekarzy/
Nowy Sącz. Minister Przemysław Czarnek na otwarciu nowego budynku Instytutu Ekonomicznego PWSZ.
gazetakrakowska.pl; Janusz Bobrek, 20 czerwca 2022
Minister Przemysław Czarnek do Nowego Sącza przywiózł inną dobrą wiadomość: decyzję, że PWSZ od październiku zmieni się w Akademię Nauk Stosowanych Janusz Bobrek
Oficjalnie otwarto, ukończony w maju, nowy budynek Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Tym samym od października studenci m.in. ekonomii i zarządzania przeniosą się z „Ciuciubabki” na Al. Wolności 40. Wartość inwestycji to około 20 mln zł. Nowy budynek sądeckiej PWSZ stanął w sąsiedztwie auli PWSZ (dawnego kina Krokus) oraz uczelnianej biblioteki. Gmach uczelni jest odpowiedzią na spore zainteresowanie studentów ofertą dydaktyczną Instytutu Ekonomicznego, który przez lata mieścił się w należącym do Urzędu Marszałkowskiego budynku, tzw. „Ciuciubabce”.
Nową siedzibę instytutu w niespełna dwa lata wybudowała sądecka firma ERSbet, a projekt przygotowało krakowskie Biuro Architektoniczne Dresler Studio. Koszt inwestycji pokryty został z otrzymanego w 2018 roku, z okazji 20-lecia istnienia placówki czeku, który przekazał Jarosław Gowin, ówczesny minister nauki i szkolnictwa wyższego. Kwota wsparcia przekazana władzom uczelni wynosiła 22 mln złotych.
Nowy budynek otwarto w obecności ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, który do Nowego Sącza przywiózł inną dobrą wiadomość: decyzję, że PWSZ od październiku zmieni się w Akademię Nauk Stosowanych. Zachęcił również władze uczelni, aby starać się o utworzenie w Nowym Sączu kierunku lekarskiego. Uczelnia ma w swoim zapleczu Instytut Zdrowia wraz z nowoczesnym Centrum Symulacji Medycznych. Kształcą się tam m.in. ratownicy medyczni i pielęgniarki.
Co mieści się w nowym Instytucie Ekonomicznym? W obiekcie o powierzchni użytkowej 4,5 tys. m2 znajduje się na parterze: sala wykładową (z możliwością podziału na dwie mniejsze), szatnia i sklepik. Na pierwszym piętrze sala wykładowa, pokoje do konsultacji i pomieszczenia administracyjne. Podobnie rozplanowano piętro drugie i trzecie, oczywiście wraz z m.in. pomieszczeniami sanitarnymi i pomieszczeniami technicznymi. W piwnicach przewidziano m.in. garaże i magazyn.
Link do materiału źródłowego: https://gazetakrakowska.pl/nowy-sacz-minister-przemyslaw-czarnek-na-otwarciu-nowego-budynku-instytutu-ekonomicznego-pwsz-mamy-zdjecia/ar/c5–16445057
Przyszli ekonomiści w nowym budynku
krakow.tvp.pl; 20.06.2022
Informację o przekazaniu kluczy do nowego obiektu Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu władzom Uczelni podała tez, na kanale TVP3, w „Kronice Krakowskiej” Telewizja Kraków.
Link do materiału filmowego: https://krakow.tvp.pl/60850112/20062022–1830
Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki w Nowym Sączu
miastoNS.pl, 2022–06–20
Dzisiaj (20 czerwca) do Nowego Sącza przyjeżdża minister Przemysław Czarnek. W planie wizyty jest m.in. otwarcie nowego Instytutu PWSZ w Nowym Sączu, wizyta w Wyższej Szkole Biznesu WSB-NLU. Szef oświaty w Polsce odwiedzi również Zespół Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego prof. Bogusława Kołcza.
– W planie wizyt ministra Przemysława Czarnka w Nowym Sączu jest m.in. PWSZ i WSB-NLU. Pan minister przekaże garść dobrych informacji związanych z finansowaniem i zakresem szkolenia ważnych ośrodków edukacyjnych w naszym mieście. Możemy się go spodziewać popołudniu, aktualnie przebywa w Lublinie – mówi w rozmowie z naszą redakcją Patryk Wicher, poseł na Sejm RP.
Link do informacji: https://miastons.pl/nowy-sacz/przemyslaw-czarnek-minister-edukacji-i-nauki-w-nowym-saczu/
Otwarcie nowego budynku Instytutu PWSZ
MiastoNS.pl; 2022–06–21
W obecności Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oficjalnie otwarto nowy budynek Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Liczni studęci od nowego, akademickiego roku przeniosą się z tzw. „Ciuciubabki” (kiedyś było tu Liceum Medyczne) do nowego obiektu przy al. Wolności 40. Budowa Instytutu trwała prawie dwa lata. Wykonawcą była nowosądecka firma ERSbet. Projekt przygotowało krakowskie Biuro Architektoniczne Dresler Studio. Koszt inwestycji to 22 mln złotych.
Na zaproszenie rektora PWSZ dra hab. inż. Mariusza Cygnara, oprócz Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka zjawili się: Poseł na Sejm Patryk Wicher, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel oraz prezes firmy eRSbet Rafał Stanuszek.
W nowym budynku o pow. 4,5 tys. m2 i wysokości 18m: na parterze zlokalizowano salę wykładową, szatnie i sklepik. Na pierwszym piętrze i wyżej znajdują się również sale wykładowe, pokoje do konsultacji, pomieszczenia administracyjne, sanitarne i techniczne. W piwnicach znajdują się garaże i archiwum.
Instytut Ekonomiczny otworzył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który poinformował, że od października PWSZ zmieni się w Akademię Nauk Stosowanych. Dzięki temu jest szansa na powstanie nowych kierunków magisterskich, w tym nawet lekarskiego. Dodatkowo podczas uroczystości zwiększono subwencję uczelni o kwotę ponad 8 milionów złotych.
Link do materiału źródłowego: https://miastons.pl/nowy-sacz/otwarcie-nowego-budynku-instytutu-pwsz-zdjecia/
Instytut Ekonomiczny PWSZ w Nowym Sączu jest już gotowy.
Szkoła odebrała właśnie klucze!
www.eska.pl; Darek Ryś, 2022-06-20
Zakończyła się budowa nowej siedziby Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu
Nowy Instytut Ekonomiczny PWSZ w Nowym Sączu jest gotowy. Szkoła właśnie odebrała klucze od firmy, która gmach zbudowała. Całość kosztowała 20 milionów złotych.
Nowy budynek dla Instytutu Ekonomicznego powstał przy Alejach Wolności. Obok jest też biblioteka oraz aula PWSZ. Na najbliższe tygodnie zaplanowano przeprowadzkę ze starego do nowego miejsca, a studenci pojawią się tam już jesienią.
W nowym gmachu na studentów, wykładowców i pracowników uczelni będą czekać nowoczesne sale wykładowe, szatnie, pokoje do konsultacji, sklepik, ale też pomieszczenia administracyjne i techniczne. W piwnicach budynku urządzono garaże i magazyn. Powierzchnia użytkowa to w sumie 4,5 tysiąca metrów kwadratowych. Wysokość budynku to 18 metrów.
Budowa gmachu dla Instytuty Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu zaczęła się jesienią 2020 roku, a wiosną 2022 główne prace budowlane już się zakończyły. W kolejnych tygodniach gmach doposażano i meblowano.
Instytut Ekonomiczny jako jedyny nie miał własnej bazy. Do tej pory zajęcia były prowadzone w wynajmowanym od marszałka województwa małopolskiego budynku przy ulicy Jagiellońskiej 61.
Sądecka PWSZ na tym jednak nie kończy, bo w najbliższym czasie ma się zacząć rozbudowa Instytutu Technicznego oraz Instytutu Zdrowia. W planach jest też rozbudowa Instytutu Technicznego.
Link do materiału źródłowego: https://www.eska.pl/nowy-sacz/instytut-ekonomiczny-pwsz-jest-juz-gotowy-szkola-dostala-klucze-aa-WndB-iQLg-1DpG.html
136 mln na rozwój Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych – minister Przemysław Czarnek odwiedził uczelnie w Nowym Sączu
www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka, 20.06.2022
Zapowiedź dodatkowych środków na rozwój uczelni zawodowych i technicznych, nowe kierunki medyczne w byłych miastach wojewódzkich, otwarcie siedziby Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, rozmowy z kadrą pedagogiczną Zespołu Szkół Akademickich oraz spotkanie w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University to najważniejsze punkty wizyty szefa MEiN w Nowym Sączu.
136 mln na rozwój uczelni zawodowych i technicznych
Wizytę Ministra Przemysława Czarnka w Nowym Sączu rozpoczęła uroczystszość oddania do użytku nowej siedziby Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Podczas wydarzenia szef MEiN zapowiedział przekazanie dodatkowych środków na rozwój uczelni technicznych i zawodowych. Przedstawił także plany uruchomienia kierunków medycznych w mniejszych ośrodkach naukowych.
– W ubiegłym tygodniu podpisałem dokument, dzięki któremu we współpracy z Ministerstwem Finansów wyasygnowaliśmy dodatkowe 136 mln zł na rozwój Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych i uczelni technicznych w byłych miastach wojewódzkich – powiedział szef resoru edukacji podczas wizyty w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu.
Minister Czarnek odniósł się także do rozwijania współpracy między nauką a biznesem, wskazując, jest to odpowiedź na potrzeby rynku pracy w danym regionie: – Taka jest istota i cele szkół wyższych technicznych – dodał.
Szef MEiN zwrócił uwagę na braki kadrowe w zawodach medycznych i zachęcał do otwierania nowych kierunków medycznych: – Czekam na kolejne wnioski na utworzenie kierunków, które są niezbędne w byłych miastach wojewódzkich. Proszę składać wnioski o uruchomienie kierunków lekarskich. Są one nam wszystkim ogromnie potrzebne. Brakuje 50 tys. lekarzy – mówił.
Nowa siedziba Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu
Szef MEiN wziął udział w otwarciu nowej siedziby Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu. Budowa rozpoczęła się w październiku 2020 r. i została ukończona w kwietniu 2022 r. Realizacja inwestycji była możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wsparcie wyniosło 22 mln zł. Instytut Ekonomiczny jako jedyny budynek PWSZ nie miał własnej bazy dydaktycznej.
W nowym gmachu znajdują się m.in. sale wykładowe, pokoje do konsultacji i pomieszczenia administracyjne, w tym archiwum uczelni.
Zmiana nazwy PWSZ w Nowym Sączu na Akademię Nauk Stosowanych
– Nowy Sącz – tak jak inne miasta – potrzebuje akademii. Stąd nasza ustawa, w której zaproponowaliśmy, aby Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe i uczelnie techniczne mogły, przy spełnieniu odpowiednich warunków, zmieniać nazwę na Akademię Nauk Stosowanych. Od 1 października taka będzie nowa nazwa PWSZ w Nowym Sączu. W ślad za tym idą również nowe uprawnienia w zakresie edukacji nauczycieli na kierunkach pedagogicznych, które z wynikają z ustawy – powiedział szef MEiN.
PWSZ w Nowym Sączu spełniła wszystkie warunki formalne, które umożliwiają przekształcenie. Uczelnia funkcjonuje co najmniej 10 lat, a w latach poprzednich liczba kształcących się studentów wynosiła co najmniej 250, z czego 100 z nich uczyła się w trybie studiów stacjonarnych. Dla co najmniej 50 proc. nauczycieli akademickich uczelnia jest to podstawowym miejscem pracy. Ponadto w okresie 3 lat akademickich poprzedzających rok akademicki, w którym złożono wniosek, żaden z prowadzonych kierunków studiów nie otrzymał negatywnej oceny jakości kształcenia PKA.
Podczas wizyty w Nowym Sączu minister Przemysław Czarnek spotkał się także z kadrą pedagogiczną Zespołu Szkół Akademickich. Odwiedził również Wyższą Szkołę Biznesu – National Louis University.
Link do informacji: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/136-mln-na-rozwoj-panstwowych-wyzszych-szkol-zawodowych--minister-przemyslaw-czarnek-odwiedzil-uczelnie-w-nowym-saczu
Minister Czarnek w Nowym Sączu. PWSZ zmienia się w Akademię.
sadeczanin.info; fot.: Mateusz Pogwizd, wideo: Mateusz Pogwizd, 20.06.2022
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek przyjechał w poniedziałek do Nowego Sącza. Podczas uroczystości otwarcia nowego budynku Instytutu Ekonomicznego PWSZ potwierdził, że uczelnia od października będzie Akademią Nauk Stosowanych. Pojawił się również wątek kierunku lekarskiego.
Instytut Ekonomiczny został utworzony w 1998 roku i jako jedyny ze wszystkich w PWSZ nie miał jeszcze w Nowym Sączu własnej bazy dydaktycznej. Zajęcia dla studentów odbywają się głównie w wynajmowanym od marszałka województwa małopolskiego budynku przy ul. Jagiellońskiej, w tzw. Ciuciubabce.
Budowa nowego instytutu ruszyła w listopadzie 2020 roku i niedawno została ukończona. Budynek robi ogromne wrażenie. Ma bardzo nowoczesną bryłę i mnóstwo przeszkleń. Zostały w nim zamontowane duże okna, pięknie prezentują się również sale.
Uroczyste otwarcie nastąpiło w poniedziałek. Zgromadzonych gości powitał rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar. Następnie głos zabrał minister Przemysław Czarnek, który potwierdził to, o czym mówiło się już od dawna. Od nowego roku akademickiego PWSZ będzie Akademią Nauk Stosowanych.
- Nowy Sącz potrzebuje Akademii. Studenci, którzy studiują tutaj w bardzo dobrych warunkach zasługują na to, by być częścią Akademii. W naszej ustawie zaproponowaliśmy, by uczelnie przy spełnieniu odpowiednich warunków mogły nimi zostać. W ślad za tym idą nowe uprawnienia w zakresie edukacji nauczycieli. Gratuluję tego państwu – mówił minister.
Następnie przekazał do dyspozycji uczelni ponad 8 milionów złotych. W swoim wystąpieniu poruszył jeszcze jeden bardzo ważny temat. – Potrzebujemy kierunków lekarskich. Proszę się nie bać i składać wnioski o ich uruchomienie. W Polsce brakuje 50 tysięcy lekarzy. Nie jest prawdą, że za ich brak odpowiada emigracja. Nie potrzebują wyjeżdżać, bo zarabiają u nas znakomicie. Po prostu brakuje miejsc na studiach medycznych. Powinny one powstać m.in. w Nowym Sączu – dodawał minister Czarnek.
Rektor odpowiadał, że uczelnia zrobi wszystko, aby starać się o tego typu uprawnienia. – To wielki dzień dla Nowego Sącza. Gratuluję panu rektorowi, który doprowadził do tego, że stoimy przed tym pięknym budynkiem. Dziękuję panu ministrowi za słowa o kierunku lekarskim. Nowy Sącz jest do tego przygotowany – dodawał prezydent Ludomir Handzel.
Dyrektor Instytutu Ekonomicznego – Tadeusz Kudłacz mówił, że to historyczny dzień, a studenci i kadra nauczycielska będą mieli dużo lepsze warunki pracy. Prezes Polskiej Agencji Przedsiębiorczości Wojciech Pomarański twierdził, że takie inwestycje pozwolą, by kadry wykształcone w instytucie wspierały w przyszłości przedsiębiorców. Na koniec prezes firmy Ersbet Rafał Stanuszek wraz z wiceprezesem Mariuszem Cebulą przekazali symbolicznie klucze do budynku.
Całe wystąpienie ministra Czarnka znajduje się w materiale filmowym.
Link do materiału źródłowego: https://sadeczanin.info/wiadomosci-telewizja/minister-czarnek-w-nowym-saczu-pwsz-zmienia-sie-w-akademie-zdjecia-wideo
Minister edukacji w Nowym Sączu: PWSZ będzie Akademią Nauk Stosowanych.
twojsacz.pl; 21 czerwca 2022
Przemysław Czarnek, szef Ministerstwa Edukacji i Nauki, gościł w poniedziałek w Nowym Sączu. Otworzył nową siedzibę Instytutu Ekonomicznego PWSZ, przekazał Uczelni 8 mln zł oraz potwierdził, że od 1 października szkoła nosić będzie nazwę Akademia Nauk Stosowanych. Minister spotkał się także z kadrą pedagogiczną Zespołu Szkół Akademickich oraz odwiedził Wyższą Szkołę Biznesu – National Louis University.
Czarnek wziął udział w uroczystości oddania do użytku nowej siedziby Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Gmach powstał obok Biblioteki PWSZ i auli (dawne Kino Krokus) przy Al. Wolności dzięki dofinansowaniu MEiN w łącznej wysokości 22 mln zł. Budowa rozpoczęła się w październiku 2020 r. i została ukończona w kwietniu 2022 r. PWSZ odebrała od wykonawcy budynek Instytutu Ekonomicznego.
Podczas wydarzenia szef MEiN zapowiedział przekazanie dodatkowych środków na rozwój uczelni technicznych i zawodowych. – W ubiegłym tygodniu podpisałem dokument, dzięki któremu we współpracy z Ministerstwem Finansów wyasygnowaliśmy dodatkowe 136 mln zł na rozwój Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych i uczelni technicznych w byłych miastach wojewódzkich – powiedział szef resortu edukacji. Dla nowosądeckiej PWSZ minister przekazał symboliczny czek na 8 mln zł „do swobodnej dyspozycji uczelni”.
Minister Czarnek potwierdził, że 1 października 2022 roku PWSZ w Nowym Sączu zmieni nazwę na Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Kilka miesięcy wcześniej Uczelnia złożyła wniosek o zmianę nazwy, którą umożliwia znowelizowana ustawa „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”. Nowosądecka PWSZ spełniła wszystkie wymagania formalne, które umożliwiają przekształcenie: funkcjonuje co najmniej 10 lat, a w latach poprzednich liczba kształcących się studentów wynosiła co najmniej 250, z czego 100 z nich uczyła się w trybie studiów stacjonarnych. Dla co najmniej 50 proc. nauczycieli akademickich uczelnia jest to podstawowym miejscem pracy. Ponadto w okresie 3 lat akademickich poprzedzających rok akademicki, w którym złożono wniosek, żaden z prowadzonych kierunków studiów nie otrzymał negatywnej oceny jakości kształcenia PKA.
Link do informacji: https://twojsacz.pl/minister-edukacji-w-nowym-saczu-pwsz-bedzie-akademia-nauk-stosowanych/
Minister Czarnek chce kształcenia lekarzy w Nowym Sączu. „Do dzieła panie rektorze”.
www.rdn.pl, 21.06.2022
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zachęca sądecką Państwową Wyższą Szkołę Zawodową do uruchomienia kierunków medycznych. Jego zdaniem są bardzo potrzebne, bo w Polsce brakuje 50 tysięcy lekarzy.
– Nie uzupełnimy tej luki inaczej niż przez otwieranie nowych kierunków. Chętnych do studiowania medycyny jest mnóstwo. Wstydem dla państwa polskiego było to, że nie było miejsca dla Polaków na kierunkach medycznych w Polsce. Nie jest prawdą, że za braki na rynku lekarskim odpowiada emigracja. Lekarze zarabiają w Polsce znakomicie i nie potrzebują wyjeżdżać. U nas po prostu brakuje miejsc na studiach medycznych, zatem do dzieła panie rektorze! W Nowym Sączu powinniście kształcić również lekarzy – zaznaczył.
Minister Czarnek podkreślił, że jeśli nowosądecka uczelnia złoży wniosek o uruchomienie takiego kierunku, odpowie na taki wniosek pozytywnie.
Szef resortu edukacji i nauki przyjechał do Nowego Sącza na otwarcie nowego Instytutu Ekonomicznego PWSZ.
Link do informacji: https://www.rdn.pl/news/minister-czarnek-chce-ksztalcenia-lekarzy-w-nowym-saczu-do-dziela-panie-rektorze
Minister Przemysław Czarnek odwiedził uczelnie w Nowym Sączu
sądeckie.pl, Karolina Wagner, 2022–06–21
Zapowiedź dodatkowych środków na rozwój uczelni zawodowych i technicznych, nowe kierunki medyczne w byłych miastach wojewódzkich, otwarcie siedziby Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, rozmowy z kadrą pedagogiczną Zespołu Szkół Akademickich oraz spotkanie w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University to najważniejsze punkty wizyty szefa MEiN w Nowym Sączu.
136 mln na rozwój uczelni zawodowych i technicznych
Wizytę Ministra Przemysława Czarnka w Nowym Sączu rozpoczęła uroczystszość oddania do użytku nowej siedziby Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Podczas wydarzenia szef MEiN zapowiedział przekazanie dodatkowych środków na rozwój uczelni technicznych i zawodowych. Przedstawił także plany uruchomienia kierunków medycznych w mniejszych ośrodkach naukowych.
– W ubiegłym tygodniu podpisałem dokument, dzięki któremu we współpracy z Ministerstwem Finansów wyasygnowaliśmy dodatkowe 136 mln zł na rozwój Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych i uczelni technicznych w byłych miastach wojewódzkich – powiedział szef resoru edukacji podczas wizyty w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu.
Minister Czarnek odniósł się także do rozwijania współpracy między nauką a biznesem, wskazując, jest to odpowiedź na potrzeby rynku pracy w danym regionie: – Taka jest istota i cele szkół wyższych technicznych – dodał.
Szef MEiN zwrócił uwagę na braki kadrowe w zawodach medycznych i zachęcał do otwierania nowych kierunków medycznych: – Czekam na kolejne wnioski na utworzenie kierunków, które są niezbędne w byłych miastach wojewódzkich. Proszę składać wnioski o uruchomienie kierunków lekarskich. Są one nam wszystkim ogromnie potrzebne. Brakuje 50 tys. lekarzy – mówił.
Nowa siedziba Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu
Szef MEiN wziął udział w otwarciu nowej siedziby Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu. Budowa rozpoczęła się w październiku 2020 r. i została ukończona w kwietniu 2022 r. Realizacja inwestycji była możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wsparcie wyniosło 22 mln zł. Instytut Ekonomiczny jako jedyny budynek PWSZ nie miał własnej bazy dydaktycznej.
W nowym gmachu znajdują się m.in. sale wykładowe, pokoje do konsultacji i pomieszczenia administracyjne, w tym archiwum uczelni.
Zmiana nazwy PWSZ w Nowym Sączu na Akademię Nauk Stosowanych
– Nowy Sącz – tak jak inne miasta – potrzebuje akademii. Stąd nasza ustawa, w której zaproponowaliśmy, aby Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe i uczelnie techniczne mogły, przy spełnieniu odpowiednich warunków, zmieniać nazwę na Akademię Nauk Stosowanych. Od 1 października taka będzie nowa nazwa PWSZ w Nowym Sączu. W ślad za tym idą również nowe uprawnienia w zakresie edukacji nauczycieli na kierunkach pedagogicznych, które z wynikają z ustawy – powiedział szef MEiN.
PWSZ w Nowym Sączu spełniła wszystkie warunki formalne, które umożliwiają przekształcenie. Uczelnia funkcjonuje co najmniej 10 lat, a w latach poprzednich liczba kształcących się studentów wynosiła co najmniej 250, z czego 100 z nich uczyła się w trybie studiów stacjonarnych. Dla co najmniej 50 proc. nauczycieli akademickich uczelnia jest to podstawowym miejscem pracy. Ponadto w okresie 3 lat akademickich poprzedzających rok akademicki, w którym złożono wniosek, żaden z prowadzonych kierunków studiów nie otrzymał negatywnej oceny jakości kształcenia PKA.
Podczas wizyty w Nowym Sączu minister Przemysław Czarnek spotkał się także z kadrą pedagogiczną Zespołu Szkół Akademickich. Odwiedził również Wyższą Szkołę Biznesu – National Louis University.
Link do informacji: https://sądeckie.pl/artykul/minister-przemyslaw-czarnek-odwiedzil-uczelnie-w-nowym-saczu
Otwarcie nowego budynku Instytutu Ekonomicznego, w uroczystości wziął udział minister Przemysław Czarnek
www.ntvsadecka.pl,·21 czerwca 2022
Oficjalnie otwarto nowy budynek Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu. W uroczystościach wziął również udział minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, który oficjalnie potwierdził, że od nowego roku akademickiego uczelnia będzie nosić nazwę Akademii Nauk Stosowanych.
Studenci, którzy do tej pory uczyli się w wynajmowanym od Urzędu Marszałkowskiego budynku przy ul. Jagiellońskiej, tzw. „Ciuciubabce”, od 1 października przeniosą się do nowego budynku. Jego budowa trwała prawie dwa lata, a koszt inwestycji to ok. 20 mln. zł.
Szczegóły w materiale filmowym.
Link do informacji źródłowej: https://www.ntvsadecka.pl/2022/06/21/otwarcie-nowego-budynku-instytutu-ekonomicznego-w-uroczystosci-wzial-udzial-minister-przemyslaw-czarnek/
Uroczyste przekazanie kluczy do nowo wybudowanego obiektu Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu
www.gorlice.tv, Maciej Mierzwa, 24.06.2022
Link do informacji filmowej (25’43”): https://www.gorlice.tv/wiadomosci/3558,uroczyste-przekazanie-kluczy-do-nowo-wybudowanego-obiektu-instytutu-ekonomicznego-pwsz-w-nowym-saczu
Minister Czarnek otworzy nowy gmach Instytutu Ekonomicznego PWSZ
www.dts24.pl; Kinga Nikiel-Bielak, 19 czerwca, 2022
Już jutro (20 czerwca) wielkie wydarzenie dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Nowy gmach Instytutu Ekonomicznego przy Alejach Wolności jest już od jakiegoś czasu gotowy. Teraz przyszła pora na uroczyste przekazanie kluczy.
Uroczystość odbędzie się jutro (20 czerwca) o godzinie 16:30. Ma w niej uczestniczyć Minister Edukacji i Nauki prof. dr hab. Przemysław Czarnek.
Przypomnijmy, że budowę nowej siedziby Instytutu Ekonomicznego prowadziła firma ERSBET, która wygrała przetarg ofertą na ok. 18,5 mln zł. Inwestycja finansowana była ze środków własnych PWSZ i częściowo z obligacji skarbu państwa, jakie uczelnia otrzymała od Ministerstwa Edukacji i Nauki na rozwój infrastruktury i kluczowe inwestycje.
Obiekt ma łącznie 4,5 tys. m2 powierzchni użytkowej. Na parterze znalazła się sala wykładowa z możliwością podziału na dwie mniejsze, ale także szatnie i sklepik. Na pierwszym, drugim i trzecim piętrze są sale wykładowe, pokoje do konsultacji, pomieszczenia administracyjne, sanitarne i techniczne. Ponadto budynek posiada podziemny garaż i magazyn.
O budowie i o tym, co stanie się z dotychczasową siedzibą Instytutu Ekonomicznego, czyli tak zwaną ,,Ciuciubabką” przy ul. Jagiellońskiej w Nowym Sączu, pisaliśmy - Link do informacji archiwalnej: https://www.dts24.pl/nowy-sacz-inwestycja-za-ok-185-mln-pnie-sie-w-gore-przy-alejach-wolnosci/
Link do informacji źródłowej: https://www.dts24.pl/minister-czarnek-otworzy-nowy-gmach-instytutu-ekonomicznego-pwsz/
Strona 1 z 4
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- 4
- Następny artykuł
- koniec