Międzyszkolny Konkurs Recytacji Poezji Obcojęzycznej
Międzyszkolny Konkurs Poezji Anglojęzycznej 2024
16 kwietnia 2024 roku na Wydziale Nauk Humanistycznych Akademii Nauk Stosowanych odbyła się VII edycja Międzyszkolnego Konkursu Recytacji Poezji Anglojęzycznej. Jak co roku Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych z Nowego Sącza i okolic. Uczestniczki i uczestnicy zaprezentowali dobry poziom i ciekawy dobór repertuaru.
W skład komisji wchodziły: dr Katarzyna Jasiewicz, Prodziekan mgr Anna Cetnarowska i mgr Jadwiga Laszkiewicz.
I miejsce zdobyła uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu Nadia Głód, która zaprezentowała Sonnet 29 Williama Shakespeare’a.
II miejsce zdobyła Kamili Ziółko z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu za recytację utworu The Applicant Sylvii Plath.
III miejsce zdobyła Marii Mikulec, uczennicy Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej Curie w Starym Sączu przedstawiającej monolog z Hamleta Williama Shakespeare’a.
W tym roku komisja zdecydowała się przyznać dwa wyróżnienia dla Patryka Bednarczyka i Mateusza Więcka z Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku.
Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim osobom uczestniczącym i ich nauczycielkom serdecznie dziękujemy za ciekawe prezentacje.
Serdecznie zapraszamy na VIII edycja Konkursu w przyszłym roku!
https://www.ans-ns.edu.pl/wh/wspolpraca/z-otoczeniem-spoleczno-gospodarczym/konkurs-recytacji#sigProId03be3eb791
Międzyszkolny Konkurs Poezji Obcojęzycznej 2023
Wydział Nauk Humanistycznych (WNH) Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu serdecznie zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Poezji Obcojęzycznej (w języku angielskim i niemieckim).
Konkurs odbędzie się 13 kwietnia 2023 r. w siedzibie WNH, ulica Kochanowskiego 44 w Nowym Sączu.
Zgłoszenia prosimy przesłać do 27 marca 2023 r.
Międzyszkolny Konkurs Recytacji Poezji Obcojęzycznej 2022
10 maja 2022 roku odbyła się w Instytucie Języków Obcych PWSZ w Nowym Sączu V edycja Międzyszkolnego Konkursu Recytacji Poezji Anglojęzycznej. Jak co roku Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych z Nowego Sącza i okolic. Uczestniczki i uczestnicy zaprezentowali dobry poziom i ciekawy dobór repertuaru.
Utwory w języku angielskim recytowali uczniowie i uczennice, którzy zakwalifikowali się do finału po wstępnych eliminacjach. Decyzją komisji oceniającej w składzie: dr Elżbieta Stanisz, dr Katarzyna Jasiewicz i mgr Jolanta Grygiel – wszystkie to wykładowczynie w Instytucie Języków Obcych.
I miejsce zdobył uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w ZSO nr 2 im. Królowej Jadwigi w Nowym Targu Jan Roliński, który zaprezentował Sonet 66 Williama Shakespeare’a.
Miejsce II przypadło Christopherowi Chlipale z Liceum Ogólnokształcącego im Stefana Żeromskiego w Krościenku nad Dunajcem za recytację wiersza „The Eviction” Williama Allingtona.
III nagrodę jury przyznało Gabrieli Sikorze z Liceum Ogólnokształcącego w ZSO nr 2 im. Królowej Jadwigi w Nowym Targu przedstawiającej utwór „One Art” Elisabeth Bishop.
W tym roku komisja nie zdecydowała się przyznać wyróżnienia.
Szczerze gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim osobom uczestniczącym i ich nauczycielkom serdecznie dziękujemy za ciekawe prezentacje. Mamy nadzieję, że VI edycja Konkursu również okaże się godna zainteresowania młodzieży i publiczności.
Do zobaczenia za rok!
https://www.ans-ns.edu.pl/wh/wspolpraca/z-otoczeniem-spoleczno-gospodarczym/konkurs-recytacji#sigProIddac0a23539
Międzyszkolny Konkurs Recytacji Poezji Obcojęzycznej 2020
Zaproszenie
AKTUALIZACJA!
Szanowni Państwo
w związku z zaistniałą sytuacją wywołaną pandemią choroby koronowirusowej Covid -19, uprzejmie informujemy iż odwołany jest konkurs recytatorski organizowany przez PWSZ IJO w Nowym Sączu,
życzymy zdrowia oraz dziękujemy za zainteresowanie naszą inicjatywą
Organizatorzy
ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI 2020
Czym jest poezja? Na to z pozoru łatwe pytanie od lat próbują odpowiedzieć najwybitniejsi twórcy i krytycy literatury. Z okazji Światowego Dnia Poezji zastanówmy się nad jej definicją oraz miejscem we współczesnym świecie.
Czy dziś, gdy tempo życia staje się coraz szybsze a wyzwania dnia codziennego sprawiają, że zastanawiamy się czy doba nie powinna trwać nieco dłużej jest czas i miejsce na czytanie wierszy?
Czy pogoń za pieniądzem, sukcesem, sławą nie przysłania wielu z nas innego, piękniejszego aspektu życia? Jaka jest funkcja poezji ? Co daje nam odkrywanie Szekspira, Keatsa, Szymborskiej? Czy nie warto czasem zatrzymać się na chwilę, by móc dostrzec piękno w najprostszych i najbardziej banalnych zdarzeniach? Czy w świecie zdominowanym przez różnego rodzaju technologie nie warto walczyć o zachowanie piękna języka, który, jak twierdzi ks. Jan Twardowski : „[...] jest światem przeżyć i refleksji. Jest po trochu jak mówienie ludzkim językiem w dobie maszyn i komputerów”.
Miejmy nadzieję, że poezja nigdy nie zniknie, ponieważ ludzie nigdy nie przestaną poszukiwać piękna i radości, jak powiedział Keats: „Co piękne, cieszyć nigdy nie przestanie”, a „rzecz piękna jest radością wieczną”.
Ale poezja to nie tylko piękno. Według Stanisława Barańczaka: „poezja powinna być nieufnością. Krytycyzmem. Demaskatorstwem. Powinna być tym wszystkim aż do chwili, gdy z tej Ziemi zniknie ostatnie kłamstwo, ostatnia demagogia i ostatni akt przemocy”. Możemy zatem również spojrzeć na poezję, jak na oręż w walce z niedoskonałościami świata i człowieka, który ten świat tworzy.
Jak pisze brytyjska pisarka Jeanette Winterson: „Proza i poezja to dawki lekarstw. Uzdrawiają to pęknięcie, któremu ulega wyobraźnia z winy rzeczywistości”.
Zapraszamy młodzież szkół średnich do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Recytacji Poezji Obcojęzycznej, który odbędzie się 16 kwietnia 2020 w Instytucie Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, ulica Kochanowskiego 44.
Pamiętając wspaniałe prezentacje różnych form poetyckich zaprezentowanych przez Was w ubiegłych latach, jesteśmy przekonani, że i w tym roku nie zabraknie licznych wzruszeń i pozytywnych emocji. Wierzymy, że zarówno piękna forma świadcząca o opanowaniu języka obcego, jak i treści poruszane w wybranych przez Was wierszach, na długo pozostawią ślad w sercach i umysłach recytatorów i ich słuchaczy.
Formularz zgłoszeniowy, regulamin Konkursu oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych dostępne są w zakładce "Dokumenty do pobrania"
Organizatorzy konkursu
Konkurs Recytacji Poezji Anglo- i Niemieckojęzycznej 2018
Szanowni Państwo,
w imieniu Instytutu Języków Obcych PWSZ w Nowym Sączu serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Konkursie Recytacji Poezji Anglo- i Niemieckojęzycznej. Jest to już trzecia edycja tego konkursu, skierowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Konkurs odbędzie się 22.03.2018 w siedzibie IJO, ulica Kochanowskiego 44 w Nowym Sączu.
Zgłoszenia prosimy przesłać do 15.03.2018.
W załączniku znajduje się regulamin konkursu zawierający szczegółowe informacje. Prosimy o przekazanie tego zaproszenia wszystkim nauczycielom języka angielskiego w Państwa szkole.
Organizatorzy konkursu:
Karina Grabowska
Joanna Janisz
Jan Walicki
ZAPROSZENIE
REGULAMIN
Konkurs Recytacji Poezji Anglojęzycznej 2017
INSTYTUT JĘZYKÓW OBCYCH w Nowym Sączu
zaprasza uczniów szkól ponadgimnazjalnych
do wzięcia udziału w konkursie recytacji poezji anglojęzycznej,
który odbędzie się 21 marca 2017
w budynku IJO
ulica Kochanowskiego 44
Zgłoszenie powinno zawierać:
- imię i nazwisko kandydata
- nazwisko autora, tytuł i treść utworu
- nazwę szkoły
- imię i nazwisko nauczyciela - opiekuna
Dokumenty do pobrania:
PLAKAT
REGULAMIN
Dodatkowe informacje dostępne na stronie:
http://www.pwsz-ns.edu.pl/ijo/wspolpraca/z-otoczeniem-spoleczno-gospodarczym/konkursy