Charakterystyka
Dlaczego warto studiować Filologię angielską?
- Studiowanie języka obcego to otwarcie możliwości pracy praktycznie we wszystkich sektorach i branżach.
- Interesuje Cię język, kultura i literatura? Wybierz Filologię angielską, aby móc rozwijać swoje zainteresowania!
- Program studiów zawiera szereg przedmiotów kulturoznawczych. Studiując filologię angielską poznajesz nie tylko język, ale także kulturę krajów posługujących się danym językiem.
- Jeśli chcesz zostać tłumaczem, możesz wybrać odpowiednią specjalizację. Znając realia kulturowe, będziesz lepiej tłumaczył teksty literackie i użytkowe.
- Biegła znajomość języka obcego stanowi o silnej przewadze konkurencyjnej na rynku pracy - przeczytaj
ANALIZĘ RYNKU PRACY
Absolwent Filologii angielskiej może szybko zostać przeszkolony przez pracodawcę do pracy na danym stanowisku.
- Jeśli nie jesteś pewien jaki kierunek studiować, studia filologiczne są idealnym wyborem otwierając szerokie perspektywy pracy w przyszłości.
- Posiadamy bardzo dobrą infrastrukturę, pracownie, wyposażenie – u nas kształcisz się praktycznie. Nauczysz się tłumaczyć symultanicznie w specjalistycznej pracowni tłumaczeń symultanicznych.
- U nas możesz doskonalić język obcy i poznawać inne kultury również poprzez wyjazdy zagraniczne w ramach programu Erasmus+.
- Możesz wybrać studia stacjonarne lub niestacjonarne.
- Istnieje możliwość studiowania wg indywidualnej organizacji studiów (np. gdy z ważnych powodów nie możesz uczęszczać na wszystkie zajęcia).
- Nasz wydział zaprasza także osoby niepełnosprawne (mamy przystosowaną infrastrukturę, oferujemy wsparcie finansowe oraz dodatkowe zajęcia indywidualne).
- Oferujemy bogatą infrastrukturę sportową.
- Zapewniamy wysoką jakość kształcenia potwierdzoną nie tylko przez Polską Komisję Akredytacyjną, ale przede wszystkim przez samych studentów i absolwentów.
*Na podstawie decyzji Ministra Edukacji i Nauki z dnia 30 lipca 2021 r. (pismo DSW.WNP.8014.29.2021.4.DCz) nastąpiła zmiana nazwy kierunku "Filologia" na "Filologia angielska"
Sylwetka absolwenta kierunku Filologia angielska
Kierunek studiów przygotowuje studentów do pracy w zawodzie tłumacza języka angielskiego. Absolwent będzie posiadał wiedzę z dyscyplin językoznawstwo oraz literaturoznawstwo ukierunkowaną na wykorzystanie jej w pracy zawodowej tłumacza języka angielskiego. Absolwent będzie także znał szczegółowe zagadnienia z zakresu językoznawstwa oraz literaturoznawstwa ukierunkowane na ich zastosowanie w pracy zawodowej tłumacza języka angielskiego. Absolwent będzie posiadał szczegółową wiedzę z zakresu językoznawstwa, w tym przekładoznawstwa oraz metod badawczych językoznawstwa wykorzystywanych w pracy tłumacza języka angielskiego. Absolwent będzie posiadał szczegółową wiedzę z zakresu literaturoznawstwa, w tym dotyczącą metod badawczych literaturoznawstwa wykorzystywanych w pracy tłumacza języka angielskiego. Wiedza z literaturoznawstwa zapewni mu niezbędne narzędzia do lepszego zrozumienia i interpretacji tekstów literackich oraz ich kontekstu kulturowego, niezbędnego w pracy zawodowej tłumacza języka angielskiego.
Absolwent będzie potrafił posługiwać się językiem angielskim na poziomie C1 według ESOKJ. Absolwent będzie potrafił wykorzystywać różnorodne techniki tłumaczeniowe. Uwieńczeniem studiów będzie realizowana w ramach seminarium dyplomowego praca aplikacyjna.
Nabyte umiejętności umożliwiają absolwentowi pracę w podmiotach zajmujących się tłumaczeniami oraz innych podmiotach, w których wymagane są umiejętności tłumaczeniowe. Mogą to być biura tłumaczeń, przedsiębiorstwa, wydawnictwa, redakcje czasopism, środki masowego przekazu, turystyka, administracja publiczna, organy międzynarodowe, placówki kulturalne oraz organizacje pozarządowe.
Absolwent kierunku będzie potrafił posługiwać się drugim językiem obcym na poziomie B1+ według ESOKJ (w zależności od wyboru językiem hiszpańskim, niemieckim lub rosyjskim).
Absolwent kierunku może kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia oraz na studiach podyplomowych, na których może nabyć bardziej ukierunkowane i specjalistyczne kompetencje i umiejętności, które będą oczekiwane i przydatne w przyszłości przez pracodawców.
W Wydziale Nauk Humanistycznych działa Studenckie Koło Naukowe „Lingwista”, które pozwala zainteresowanym studentom pogłębiać znajomość języków obcych, poznawać inne narodowości i kultury poprzez kontakty z obcokrajowcami przebywającymi w Polsce oraz wyjazdy zagraniczne, a także udział w warsztatach, konferencjach i badaniach naukowych.