V Wojewódzki Konkurs Lingwistyczny DUET
W dniu 14 stycznia 2025 r. odbył się pierwszy etap V Wojewódzkiego Konkursu Lingwistycznego DUET. W eliminacjach szkolnych wzięło udział prawie 1000 uczniów szkół ponadpodstawowych z 35 szkół z Nowego Sącza i okolicznych miejscowości.
Uczniowie pisali test z języka angielskiego oraz drugiego wybranego języka obcego (j. niemiecki, j. hiszpański, j. rosyjski i j. francuski).
W dniu 11 lutego 2025 r. w siedzibie naszego Wydziału odbędzie się drugi etap – część pisemna, a w dniu 10 marca 2025 r. – część ustna.
Dziękujemy za tak duże zainteresowanie konkursem i życzymy powodzenia wszystkim uczestnikom.
Konkurs „DUET” przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych, a jego celem jest przede wszystkim promowanie i popularyzowanie nauki języków obcych oraz stwarzanie uczniom możliwości współzawodnictwa w zakresie kompetencji lingwistycznych. Konkurs jest dwuetapowy.
I etap wewnątrzszkolny przeprowadzany będzie 14 stycznia 2025 r. o godz. 10:00 przez nauczycieli uczących języków obcych.
II etap międzyszkolny odbędzie się w siedzibie Wydziału Nauk Humanistycznych w Nowym Sączu:
- 11 lutego 2025 r. od 9:00 do 11:00 – część pisemna
- 10 marca 2025 r. godz. 9:00 – część ustna
Uczestnicy konkursu muszą wykazać się wiedzą i umiejętnościami równocześnie w zakresie dwóch języków obcych. Językiem podstawowym – obowiązkowym jest język angielski. Drugim językiem do wyboru jest język francuski, hiszpański, niemiecki lub rosyjski.
Szczegółowe warunki konkursu zamieszczone są w poniżej załączonym regulaminie.
Osobami odpowiedzialnymi za całość konkursu są mgr Bożena Leś oraz mgr Joanna Janisz.
Wszystkie dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 693 153 818 (mgr Bożena Leś).
Zgłoszenia uczestnictwa szkoły w Konkursie należy przesłać do Koordynatora Konkursu na załączonej karcie „Zgłoszenie udziału w I etapie konkursu” do dnia 10 stycznia 2025 r. drogą e-mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Regulamin V Wojewódzkiego Konkursu Lingwistycznego DUET
Zgłoszenie do I etapu Konkursu Lingwistycznego DUET
- Odsłony: 647
Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu – Uczelnią Partnerską memoQ
Z radością informujemy, że nasza uczelnia została oficjalnym partnerem programu memoQ Academic Program (Program for Universities), wspierającego edukację w zakresie nowoczesnych narzędzi tłumaczeniowych. To kolejny ważny krok w rozwoju nowoczesnego kształcenia, który pozwoli studentom zdobyć praktyczne umiejętności korzystania z zaawansowanego oprogramowania.
Program uniwersytecki zapewnia uczelniom i studentom bezpłatny dostęp do najnowocześniejszego środowiska tłumaczeniowego, z którego korzysta profesjonalna branża tłumaczeniowa na całym świecie.
W ramach współpracy, studenci Wydziału Nauk Humanistycznych na kierunkach Filologia angielska, Filologia niemiecka, Filologia angielska z przygotowaniem pedagogicznym, Lingwistyka dla biznesu oraz Lingwistyka praktyczna wykorzystają program nie tylko w trakcie zajęć, ale otrzymają bezpłatne licencje do użytku domowego, dzięki czemu będą mogli ćwiczyć wykorzystanie tego narzędzia CAT po zajęciach. Świeżo upieczeni absolwenci mogą zakupić licencję po preferencyjnej cenie.
MemoQ jako wiodące i innowacyjne narzędzie typu CAT (Computer-Assisted Translation) ułatwia i wspiera procesy tłumaczeniowe. Jego główne atuty to:
- Pamięci tłumaczeniowe (TM)
- Dynamiczne glosariusze
- Zaawansowane zarządzanie projektami
- Obsługa różnorodnych formatów
- Automatyzacja powtarzalnych zadań
Korzyści programu uczelni partnerskiej memoQ?
- Warsztaty i szkolenia dla wykładowców prowadzone przez ekspertów memoQ
- Możliwość zdobycia certyfikatów potwierdzających znajomość narzędzia
- Możliwość udziału w międzynarodowych projektach
Korzyści dla studentów Wydziału Nauk Humanistycznych
- Darmowy dostęp dla studentów do oprogramowania memoQ na potrzeby nauki (bezpłatna licencja na użytek domowy)
- Nauka nowoczesnych technologii tłumaczeniowych
- Większe szanse na rynku pracy w sektorze tłumaczeniowym i IT
- Dostęp do najnowszych trendów w branży
- Odsłony: 38
Spotkanie wigilijne na Wydziale Nauk Humanistycznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
W przestrzeni naszej Uczelni powoli pojawiają się pierwsze świąteczne akcenty: pięknie przybrane choinki we wszystkich Wydziałach, Rektoracie i Domu Studenta oraz bożonarodzeniowe dekoracje. Przed nami także okres spotkań wigilijnych.
Pierwsze z nich odbyło się w czwartek 12 grudnia na Wydziale Nauk Humanistycznych. Około trzydziestoosobową grupę pracowników naukowo-dydaktycznych, administracji i obsługi swoją obecnością zaszczyciły władze rektorskie: JM dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS – Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, dr hab. inż. Grzegorz Przydatek, prof. ANS – Prorektor ds. Nauki i Rozwoju oraz dr Halina Potok – Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, których przywitali dr Robert Rogowski – Dziekan WNH i Prodziekan mgr Anna Cetnarowska.
Spotkanie wigilijne upłynęło w radosnej i podniosłej atmosferze: były życzenia Wesołych Świąt i wszelkiej pomyślności, przełamanie się opłatkiem, wspólny posiłek i śpiewanie kolęd – oczywiście, jak przystało na specyfikę Wydziału, w wielu wersjach językowych.
https://www.ans-ns.edu.pl/wh/wydzial/o-wydziale/aktualnosci#sigProId88be02b541
- Odsłony: 238
Małopolski Festiwal Ekonomii
Zapraszamy Państwa do udziału w Małopolskim Festiwalu Ekonomii, który odbędzie się w dniach 18–22 listopada 2024 r. w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.
Małopolski Festiwal Ekonomii w Nowym Sączu to wydarzenie skierowane do szerokiego grona odbiorców w szczególności do studentów, uczniów szkół średnich, nauczycieli powiatów nowosądeckiego, limanowskiego, gorlickiego oraz Miasta Nowy Sącz, przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych zajmujących się zagadnieniami ekonomicznymi, mającymi na celu rozwój lokalny społeczny i gospodarczy.
Małopolski Festiwal Ekonomii organizowany jest przez Małopolską Agencję Rozwoju Edukacji Przedsiębiorczości i Innowacji w Nowym Sączu. Gospodarzem spotkania i współorganizatorem Festiwalu jest Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Spotkania w ramach Festiwalu zostaną przeprowadzone na każdym Wydziale osobno tak, aby zaprezentować tematy biznesowe i ekonomiczne w każdej reprezentowanej specjalizacji.
W dniu 21 listopada 2024 r., w godz. 10.00–13.00 w Wydziale Nauk Humanistycznym odbędzie się Wydarzenie 5 na temat "Współczesne wyzwania na rynku edukacji językowej”.
Serdecznie zapraszamy.
Zapisy zostały zakończone
- Odsłony: 279
Nabór wniosków wydawniczych na rok 2025
Trwa nabór wniosków do planu Wydawnictwa Naukowego Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu na rok 2024.
Wnioski można składać do dnia 15 listopada 2024 roku (drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a także tradycyjną: Wydawnictwo Naukowe, ul. Staszica 1, pok. 20 na II piętrze).
Warunkiem wydania danej publikacji w roku 2025 jest złożenie materiału kompletnego i przygotowanego zgodnie z wytycznymi wydawniczymi w formie elektronicznej oraz wydruku (Regulamin Wydawnictwa Naukowego ANS w Nowym Sączu dostępny jest na stronie internetowej: wydawnictwo.ans-ns.edu.pl).
- Odsłony: 341
NAUKOWY PROGRAM SZKOLENIOWO-MENTORINGOWY „SCIENCE-UP”
Zapraszamy do udziału w Science-Up!
Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu została partnerem II edycji programu Science-Up - bezpłatnym programie szkoleniowo-mentoringowym.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak planuje się badania naukowe, tworzy publikacje naukowe, szukasz dodatkowych wyzwań lub programów wspierających rozwój kariery, poszukujesz merytorycznego wsparcia osób doświadczonych oraz aktywnej społeczności… to właśnie tak działa Science-Up.
Zgłoś swój udział, aby we współpracy z mentorem opracować plan Twoich badań naukowych.
II edycja programu Science-Up rozpocznie się 24 października 2024 roku.
Szczegółowy terminarz II edycji programu Science-Up
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: https://scienceup.bliskonauki.pl/#poznaj-program
Naukowy program szkoleniowo-mentoringowy "Science-Up", to zadanie publiczne współfinansowane ze środków otrzymanych w 2024 r od Ministra Nauki w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”
- Odsłony: 348
Program rozpoczęcia roku akademickiego 2024/2025 dla Studentów I roku Wydziału Nauk Humanistycznych
Program rozpoczęcia roku akademickiego 2024/2025
dla Studentów I roku Wydziału Nauk Humanistycznych
30 września 2024 r.
Wszystkie kierunki studia stacjonarne
9:30 – 11:30 Obowiązkowe szkolenie BHP dla studentów rozpoczynających naukę w ANS, odbędzie się w Auli im. Profesora Andrzeja Bałandy przy Al. Wolności 40 w Nowym Sączu
11:30 – 12:00 Spotkanie z przedstawicielem Akademickiego Biura Karier, odbędzie się w Auli im. Profesora Andrzeja Bałandy przy Al. Wolności 40 w Nowym Sączu
Kierunek Filologia angielska + Lingwistyka dla biznesu – studia stacjonarne
13:00 – 13:30 Spotkanie z władzami Wydziału i opiekunem roku – sala 001, Wydział Nauk Humanistycznych ANS ul. Kochanowskiego 44 w Nowym Sączu
13:30 – 14:00 Obowiązkowe szkolenie biblioteczne – sala 006, Wydział Nauk Humanistycznych ANS ul. Kochanowskiego 44 w Nowym Sączu
Kierunek Filologia angielska z przygotowaniem pedagogicznym + Lingwistyka praktyczna – studia stacjonarne
13:00 – 13:30 Obowiązkowe szkolenie biblioteczne – sala 006, Wydział Nauk Humanistycznych ANS ul. Kochanowskiego 44 w Nowym Sączu
13:30 – 14:00 Spotkanie z władzami Wydziału i opiekunem roku – sala 001, Wydział Nauk Humanistycznych ANS ul. Kochanowskiego 44 w Nowym Sączu
- Odsłony: 1064
Zapraszamy studentów do udziału w Erasmus+ Blended intensive programme w Polytechnic Institute of Bragança (Portugalia)
Zapraszamy studentów do udziału w Erasmus+ Blended intensive programme w Polytechnic Institute of Bragança (Portugalia) 🇵🇹
Tematy kursów "Digital Manufacturing", "Emotional Education", "Heritage in Video Games" lub "Theories in Translator Training" - kurs obejmuje spotkania online i stacjonarne 1 tydzień w Portugalii w sem. zimowym ‼️
Deadline to 19 września, a jest sporo chętnych więc trzeba się spieszyć
Uczestnicy kursu otrzymują wsparcie finansowe od ANS, czyli atrakcyjne stypendium z Programu Erasmus+ na dofinansowanie kosztów związanych z wyjazdem do Portugalii.
Jest to wartościowa forma rozwoju naukowego, językowego oraz świetna możliwość poznania studentów z innych krajów. Kursy odbywają się w języku angielskim komunikatywnym
https://portal3.ipb.pt/.../gri/blended-intensive-programmes
Osoby chętne prosimy o kontakt z Działem Nauki i Rozwoju (rektorat pok. 14 lub 15) tel. 18 547 56 02 wew. 102 lub 510 777 955
https://www.ans-ns.edu.pl/wh/wydzial/o-wydziale/aktualnosci#sigProId717cd7aa1e
- Odsłony: 381
Dr Jarosław Giza w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie
Niezmiernie miło nam poinformować, że dr Jarosław Giza, adiunkt pracujący w Wydziale Nauk Humanistycznych w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, uczestniczył w sesji naukowej pt. „Joseph Conrad-Korzeniowski. 100 lat po śmierci” zorganizowanej przez Bibliotekę Polską POSK w Londynie w dniu 8 września 2024 r. Podczas sesji dr Jarosław Giza wygłosił referat pt. „Odkrywanie ‘Jądra Ciemności’ Josepha Conrada poprzez pryzmat muzyki heavy-metalowej: Analiza porównawcza utworu muzycznego ‘The Edge of Darkness’ Iron Maiden i literackiego arcydzieła Conrada”.
https://www.ans-ns.edu.pl/wh/wydzial/o-wydziale/aktualnosci#sigProIdc6fcdaa961
- Odsłony: 407
Uroczyste wręczenie Dyplomów absolwentom studiów na Wydziale Nauk Humanistycznych
Ponad 40 absolwentów studiów licencjackich i magisterskich na Wydziale Nauk Humanistycznych Akademii Nauki Stosowanych w Nowym Sączu odebrało dyplomy ukończenia Uczelni. Były pamiątkowe zdjęcia, wyróżnienia za osiągnięcia w nauce, gratulacje od władz Uczelni i Wydziału, a wszystko poprzedziło tradycyjne odśpiewanie hymnu akademickiego „Gaudeamus igitur”.
We wtorek 23 lipca w Auli im. prof. Andrzeja Bałandy absolwenci studiów licencjackich i magisterskich Wydziału Nauk Humanistycznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu odebrali z rąk władz Uczelni i Wydziału dyplomy ukończenia studiów na kierunkach filologia angielska, filologia niemiecka, Lingwistyka dla biznesu oraz Lingwistyka praktyczna.
- Dziś ważne wydarzenie w życiu każdego studenta, a w zasadzie absolwenta, który otrzymuje dyplom ukończenia studiów licencjackich lub magisterskich Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Pewien etap w życiu się kończy, a rozpoczyna kolejny. Dla większości z was bez wątpienia będzie to kontynuacja nauki i mam nadzieję, że w murach naszej Akademii, a dla innych praca zawodowa. Dziś serdecznie Państwu gratuluję i dziękuję za lata nauki. W tym miejscu chciałbym również zwrócić uwagę na jakość kształcenia na Wydziale Nauk Humanistycznych. W tym roku studia na kierunku Filologia angielska otrzymały najwyższą z możliwych ocen, jakie przyznaje Państwowa Komisja Akredytacyjna, czyli zgodę na kształcenie przez następnych sześć lat. Podobnie rok wcześniej Lingwistyka dla biznesu otrzymała akredytację na sześć lat. Stąd kieruję wielkie gratulacje dla władz dziekańskich i pracowników Wydziału – zaznaczył dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS – Prorektor ds. Nauki i Rozwoju, Rektor-elekt.
- To wielki dzień w historii naszego Wydziału. Wasza determinacja, poświęcony czas i trud doprowadziły was do tego wyjątkowego momentu, dlatego bardzo gratuluję każdemu z osobna. Dzięki pracy i zaangażowaniu możecie dziś świętować wielkie osiągnięcia. Bądźcie z siebie dumni, tym bardziej, że nie były to łatwe studia. Wiem, ile poświęciliście czasu na naukę, żeby dotrzeć do tego momentu - zwrócił się w okolicznościowym przemówieniu do absolwentów dr Robert Rogowski, Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
W mijającym roku akademickim na Wydziale Nauk Humanistycznych tytuł licencjata uzyskało 57 osób, zaś pięć tytuł magistra. Po wakacjach do egzaminów podejdzie jeszcze kilkanaście osób.
- Absolwentów kierunków licencjackich już dziś zapraszam do kontynuowania nauki na drugim stopniu kształcenia kończący się tytułem magistra. To nie tylko szansa na dalszy rozwój ale także na zdobycie specjalistycznej wiedzy i umiejętności, które mogą otworzyć przed wami nowe zawodowe możliwości. Na naszym Wydziale są to dwa kierunki magisterskie: Filologia angielska z przygotowaniem pedagogicznym oraz Lingwistyka praktyczna – dodał Dziekan Rogowski.
Uroczystość wręczenia dyplomów i wyróżnień za najwyższą średnią ocen poprowadziła mgr Anna Pych, wykładowca Wydziału Nauk Humanistycznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Organizatorzy uroczystości serdecznie dziękują Firmie FAKRO, która ufundowała upominki dla absolwentów z najwyższą średnią, oraz Kwiaciarni AGA za kwiatowe dekoracje.
https://www.ans-ns.edu.pl/wh/wydzial/o-wydziale/aktualnosci#sigProId8d68e6f1af
- Odsłony: 498