Nabór wniosków wydawniczych na rok 2024

Trwa nabór wniosków do planu Wydawnictwa Naukowego Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu na rok 2024.

Wnioski można składać do dnia 15 listopada 2024 roku (drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a także tradycyjną: Wydawnictwo Naukowe, ul. Staszica 1, pok. 20 na II piętrze).

Warunkiem wydania danej publikacji w roku 2025 jest złożenie materiału kompletnego i przygotowanego zgodnie z wytycznymi wydawniczymi w formie elektronicznej oraz wydruku (Regulamin Wydawnictwa Naukowego ANS w Nowym Sączu dostępny jest na stronie internetowej: wydawnictwo.ans-ns.edu.pl).

Zapraszamy do udziału w Science-Up!

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu została partnerem II edycji programu Science-Up - bezpłatnym programie szkoleniowo-mentoringowym.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak planuje się badania naukowe, tworzy publikacje naukowe, szukasz dodatkowych wyzwań lub programów wspierających rozwój kariery, poszukujesz merytorycznego wsparcia osób doświadczonych oraz aktywnej społeczności… to właśnie tak działa Science-Up.
Zgłoś swój udział, aby we współpracy z mentorem opracować plan Twoich badań naukowych.

II edycja programu Science-Up rozpocznie się 24 października 2024 roku.

Ogólne informacje o programie

Szczegółowy terminarz II edycji programu Science-Up

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: https://scienceup.bliskonauki.pl/#poznaj-program

Naukowy program szkoleniowo-mentoringowy "Science-Up", to zadanie publiczne współfinansowane ze środków otrzymanych w 2024 r od Ministra Nauki w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”

science up wersja 5 1920x1080

 

 

Program rozpoczęcia roku akademickiego 2024/2025

dla Studentów I roku Wydziału Nauk Humanistycznych

 30 września 2024 r.

 

Wszystkie kierunki studia stacjonarne

9:30 – 11:30     Obowiązkowe szkolenie BHP dla studentów rozpoczynających naukę w ANS, odbędzie się w Auli im. Profesora Andrzeja Bałandy przy Al. Wolności 40 w Nowym Sączu

11:30 – 12:00   Spotkanie z przedstawicielem Akademickiego Biura Karier, odbędzie się w Auli im. Profesora Andrzeja Bałandy przy Al. Wolności 40 w Nowym Sączu

 

Kierunek Filologia angielska + Lingwistyka dla biznesu – studia stacjonarne

13:00 – 13:30   Spotkanie z władzami Wydziału i opiekunem roku – sala 001, Wydział Nauk Humanistycznych ANS ul. Kochanowskiego 44 w Nowym Sączu

13:30 – 14:00   Obowiązkowe szkolenie biblioteczne – sala 006, Wydział Nauk Humanistycznych ANS ul. Kochanowskiego 44 w Nowym Sączu

 

Kierunek Filologia angielska z przygotowaniem pedagogicznym + Lingwistyka praktyczna – studia stacjonarne

13:00 – 13:30   Obowiązkowe szkolenie biblioteczne – sala 006, Wydział Nauk Humanistycznych ANS ul. Kochanowskiego 44 w Nowym Sączu

13:30 – 14:00   Spotkanie z władzami Wydziału i opiekunem roku – sala 001, Wydział Nauk Humanistycznych ANS ul. Kochanowskiego 44 w Nowym Sączu

 

 

Zapraszamy studentów do udziału w Erasmus+ Blended intensive programme w Polytechnic Institute of Bragança (Portugalia) 🇵🇹

Tematy kursów "Digital Manufacturing", "Emotional Education", "Heritage in Video Games" lub "Theories in Translator Training" - kurs obejmuje spotkania online i stacjonarne 1 tydzień w Portugalii w sem. zimowym ‼️
Deadline to 19 września, a jest sporo chętnych więc trzeba się spieszyć
 Uczestnicy kursu otrzymują wsparcie finansowe od ANS, czyli atrakcyjne stypendium z Programu Erasmus+ na dofinansowanie kosztów związanych z wyjazdem do Portugalii.
Jest to wartościowa forma rozwoju naukowego, językowego oraz świetna możliwość poznania studentów z innych krajów. Kursy odbywają się w języku angielskim komunikatywnym
https://portal3.ipb.pt/.../gri/blended-intensive-programmes
Osoby chętne prosimy o kontakt z Działem Nauki i Rozwoju (rektorat pok. 14 lub 15) tel. 18 547 56 02 wew. 102 lub 510 777 955

Niezmiernie miło nam poinformować, że dr Jarosław Giza, adiunkt pracujący w Wydziale Nauk Humanistycznych w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, uczestniczył w sesji naukowej pt. „Joseph Conrad-Korzeniowski. 100 lat po śmierci” zorganizowanej przez Bibliotekę Polską POSK w Londynie w dniu 8 września 2024 r. Podczas sesji dr Jarosław Giza wygłosił referat pt. „Odkrywanie ‘Jądra Ciemności’ Josepha Conrada poprzez pryzmat muzyki heavy-metalowej: Analiza porównawcza utworu muzycznego ‘The Edge of Darkness’ Iron Maiden i literackiego arcydzieła Conrada”.    

 

2024 09 04 1

 

Ponad 40 absolwentów studiów licencjackich i magisterskich na Wydziale Nauk Humanistycznych Akademii Nauki Stosowanych w Nowym Sączu odebrało dyplomy ukończenia Uczelni. Były pamiątkowe zdjęcia, wyróżnienia za osiągnięcia w nauce, gratulacje od władz Uczelni i Wydziału, a wszystko poprzedziło tradycyjne odśpiewanie hymnu akademickiego „Gaudeamus igitur”.

Dyplomy

We wtorek 23 lipca w Auli im. prof. Andrzeja Bałandy absolwenci studiów licencjackich i magisterskich Wydziału Nauk Humanistycznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu odebrali z rąk władz Uczelni i Wydziału dyplomy ukończenia studiów na kierunkach filologia angielska, filologia niemiecka, Lingwistyka dla biznesu oraz Lingwistyka praktyczna.

- Dziś ważne wydarzenie w życiu każdego studenta, a w zasadzie absolwenta, który otrzymuje dyplom ukończenia studiów licencjackich lub magisterskich Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Pewien etap w życiu się kończy, a rozpoczyna kolejny. Dla większości z was bez wątpienia będzie to kontynuacja nauki i mam nadzieję, że w murach naszej Akademii, a dla innych praca zawodowa. Dziś serdecznie Państwu gratuluję i dziękuję za lata nauki. W tym miejscu chciałbym również zwrócić uwagę na jakość kształcenia na Wydziale Nauk Humanistycznych. W tym roku studia na kierunku Filologia angielska otrzymały najwyższą z możliwych ocen, jakie przyznaje Państwowa Komisja Akredytacyjna, czyli zgodę na kształcenie przez następnych sześć lat. Podobnie rok wcześniej Lingwistyka dla biznesu otrzymała akredytację na sześć lat. Stąd kieruję wielkie gratulacje dla władz dziekańskich i pracowników Wydziału – zaznaczył dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS – Prorektor ds. Nauki i Rozwoju, Rektor-elekt.

Dyplomy WNH 024

- To wielki dzień w historii naszego Wydziału. Wasza determinacja, poświęcony czas i trud doprowadziły was do tego wyjątkowego momentu, dlatego bardzo gratuluję każdemu z osobna. Dzięki pracy i zaangażowaniu możecie dziś świętować wielkie osiągnięcia. Bądźcie z siebie dumni, tym bardziej, że nie były to łatwe studia. Wiem, ile poświęciliście czasu na naukę, żeby dotrzeć do tego momentu - zwrócił się w okolicznościowym przemówieniu do absolwentów dr Robert Rogowski, Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

W mijającym roku akademickim na Wydziale Nauk Humanistycznych tytuł licencjata uzyskało 57 osób, zaś pięć tytuł magistra. Po wakacjach do egzaminów podejdzie jeszcze kilkanaście osób.

- Absolwentów kierunków licencjackich już dziś zapraszam do kontynuowania nauki na drugim stopniu kształcenia kończący się tytułem magistra. To nie tylko szansa na dalszy rozwój ale także na zdobycie specjalistycznej wiedzy i umiejętności, które mogą otworzyć przed wami nowe zawodowe możliwości. Na naszym Wydziale są to dwa kierunki magisterskie: Filologia angielska z przygotowaniem pedagogicznym oraz Lingwistyka praktyczna – dodał Dziekan Rogowski.

Uroczystość wręczenia dyplomów i wyróżnień za najwyższą średnią ocen poprowadziła mgr Anna Pych, wykładowca Wydziału Nauk Humanistycznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Organizatorzy uroczystości serdecznie dziękują Firmie FAKRO, która ufundowała upominki dla absolwentów z najwyższą średnią, oraz Kwiaciarni AGA za kwiatowe dekoracje.

Miło nam poinformować, że studia I stopnia na kierunku Filologia Angielska otrzymały najwyższą możliwą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej, co umożliwia prowadzenie kierunku przez kolejne sześć lat akademickich! W roku akademickim 2024/2025 kierunek przygotowujący do zawodu tłumacza wprowadza dwie nowe specjalności: Tłumaczenia Literackie z Kulturowymi oraz Tłumaczenia Specjalistyczne.

Wydzia Nauk Humanistycznych fot. Archiwum Uczelni

Polska Komisja Akredytacyjna jest niezależną instytucją akredytacyjną zapewniającą zewnętrzny system kontroli jakości kształcenia na polskich uczelniach publicznych i niepublicznych. Zadaniem PKA jest dokonywanie ocen programowych oraz wspieranie procesu doskonalenia jakości kształcenia. Oceniane przez nią kierunki filologiczne nieraz spotykają się z negatywną oceną lub pozytywną, ale dającą możliwość prowadzenia kierunku najwyżej przez dwa lata. Tym bardziej warto podkreślić, że kierunek Filologia Angielska na Wydziale Nauk Humanistycznych otrzymał najwyższą możliwą ocenę PKA, dającą możliwość prowadzenia studiów przez kolejne sześć lat akademickich. Podczas oceny brany jest pod uwagę program studiów, zgodność efektów uczenia się z rynkiem pracy, kadra dydaktyczna, infrastruktura, wyposażenie oraz współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

- Kierunek co roku cieszy się dużym zainteresowaniem, zarówno w formie studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Filologia Angielska to kierunek przygotowujący do zawodu tłumacza. Od nowego roku akademickiego oferujemy dwie nowe specjalizacje: Tłumaczenia Literackie z Kulturowymi, obejmujące m.in. tłumaczenia tekstów literackich, turystycznych, a nawet tłumaczenia gier i aplikacji, oraz Tłumaczenia Specjalistyczne, które mogą obejmować np. teksty prawnicze czy ekonomiczne - zaznacza dr Robert Rogowski, Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Filologia angielska PKA 2024

Ciekawym rozwiązaniem w przypadku studiów niestacjonarnych, które wybierają osoby pracujące, jest to, że już w piątek wieczorem mają wykłady online, zaś zjazdy odbywają się w wybrane weekendy. Na obu formach studiowania zajęcia prowadzą praktycy, doświadczeni tłumacze oraz native speakerzy. Absolwent Filologii Angielskiej potrafi posługiwać się językiem angielskim na poziomie C1 oraz drugim wybranym językiem obcym na poziomie B1+ (do wyboru są języki: niemiecki, rosyjski, hiszpański, a od nowego roku akademickiego planowany jest także język ukraiński). Absolwent może kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia (na Wydziale to: Filologia Angielska z przygotowaniem pedagogicznym oraz Lingwistyka Praktyczna), a także na studiach podyplomowych, gdzie może nabyć bardziej ukierunkowane i specjalistyczne kompetencje i umiejętności, które będą oczekiwane i przydatne w przyszłości przez pracodawców.

Warto dodać, że na Wydziale Nauk Humanistycznych działa Studenckie Koło Naukowe „Lingwista”, które pozwala zainteresowanym studentom pogłębiać znajomość języków obcych, poznawać inne narodowości i kultury poprzez kontakty z obcokrajowcami przebywającymi w Polsce oraz wyjazdy zagraniczne, a także udział w warsztatach, konferencjach i badaniach naukowych.

Zapraszamy na studia:

https://www.ans-ns.edu.pl/wh/kierunki-studiow/studia-i-stopnia/filologia#charakterystyka

04.10.2023 r. (piątek) – zajęcia online
05.10.2024 r. (sobota) – zajęcia stacjonarnie
06.10.2024 r. (niedziela) – zajęcia stacjonarnie

18.10.2024 r. (piątek) – zajęcia online
19.10.2024 r. (sobota) – zajęcia stacjonarnie
20.10.2024 r. (niedziela) – zajęcia stacjonarnie

25.10.2024 r. (piątek) – zajęcia online
26.10.2024 r. (sobota) – zajęcia stacjonarnie
27.10.2024 r. (niedziela) – zajęcia stacjonarnie

08.11.2024 r. (piątek) – zajęcia online
09.11.2024 r. (sobota) – zajęcia stacjonarnie
10.11.2024 r. (niedziela) – zajęcia stacjonarnie

22.11.2024 r. (piątek) – zajęcia online
23.11.2024 r. (sobota) – zajęcia stacjonarnie
24.11.2024 r. (niedziela) – zajęcia stacjonarnie

06.12.2024 r. (piątek) – zajęcia online
07.12.2024 r. (sobota) – zajęcia stacjonarnie
08.12.2024 r. (niedziela) – zajęcia stacjonarnie

13.12.2024 r. (piątek) – zajęcia online
14.12.2024 r. (sobota) – zajęcia stacjonarnie
15.12.2024 r. (niedziela) – zajęcia stacjonarnie

20.12.2024 r. (piątek) – zajęcia online
21.12.2024 r. (sobota) – zajęcia stacjonarnie
22.12.2024 r. (niedziela) – zajęcia stacjonarnie

10.01.2025 r. (piątek) – zajęcia online
11.01.2025 r. (sobota) – zajęcia stacjonarnie
12.01.2025 r. (niedziela) – zajęcia stacjonarnie

24.01.2025 r. (piątek) – zajęcia online
25.01.2025 r. (sobota) – zajęcia stacjonarnie
26.01.2025 r. (niedziela) – zajęcia stacjonarnie 

W ramach Programu Erasmus+ można wyjechać na praktyki na przykład do Hiszpanii 🇪🇸 jako nauczyciel języka angielskiego 🇬🇧

Erasmus In School oferuje praktyki krótkoterminowe oraz długoterminowe na stronie www.erasmusinschool.com

W celu aplikowania należy wysłać CV na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  oraz utworzyć profil na www.erasmusinschool.com

Deadline: ASAP

Nasza Uczelnia realizuje praktyki dla studentów i wczesnych absolwentów, które mogą trwać od 2 do 12 miesięcy.

W celu uzyskania stypendium z Programu Erasmus+ należy skontaktować się z Działem Nauki i Rozwoju w rektoracie pok. 15 tel. 510 777 955

 

erasmusinspain

harmonogram rekrutacji wh 24 25 ppp