Charakterystyka
Dlaczego warto studiować Lingwistykę praktyczną?
· Znajomość języka angielskiego na poziomie C2 to bardzo silny atut na rynku pracy.
· Studia zapewnią nie tylko swobodne poruszanie się w krajach języków docelowych, ale i nabycie profesjonalnych praktycznych umiejętności.
· Do wyboru są cztery grupy zajęć specjalizacyjnych: język w mediach i kulturze, copywriting z retoryką, translatoryka oraz język w analityce i prezentacji danych.
· Możesz wybrać studia stacjonarne lub niestacjonarne.
· Oferujemy możliwość studiowania nieodpłatnie w systemie popołudniowym (atrakcyjna oferta dla osób pracujących)*.
*Warunkiem uruchomienia grupy popołudniowej jest zgłoszenie się odpowiedniej liczby kandydatów.
Sylwetka absolwenta kierunku Lingwistyka praktyczna
Absolwent studiów drugiego stopnia kierunku Lingwistyka praktyczna posługuje się językiem angielskim na poziomie C2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego oraz zna drugi język na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Ma uporządkowaną i pogłębioną wiedzę w zakresie językoznawstwa oraz zna zastosowania praktyczne tej wiedzy w obszarach działalności zawodowej językoznawcy. Posiada także wiedzę o historii kultury krajów anglojęzycznych. Rozumie rolę języka w komunikacji między ludźmi i kulturami. W pogłębionym stopniu zna i rozumie mechanizmy funkcjonowania języka angielskiego w porównawczym odniesieniu do języka polskiego, a także ma wiedzę dotyczącą teorii i praktyki przekładu, w tym doboru właściwych strategii w odniesieniu do tłumaczenia i tworzenia różnego rodzaju tekstów pisemnych i ustnych, oraz w pogłębionym stopniu zna i rozumie lingwistyczne aspekty przyswajania i użycia języka z uwzględnieniem wynikających z tego wyzwań współczesnej cywilizacji.
Absolwent skutecznie realizuje zadania typowe dla działalności zawodowej językoznawcy oraz rozwiązuje, także w sposób innowacyjny, nietypowe problemy, które mogą się pojawić w sytuacjach profesjonalnych. W tym celu zarówno stosuje istniejące metody i narzędzia, jak i opracowuje nowe oryginalne metody i narzędzia do rozwiązywania problemów. Potrafi dobierać źródła informacji, krytyczne je analizować i oceniać pod względem poprawności językowej i przydatności do rozwiązywania złożonych i nietypowych problemów oraz poprawnie stosuje zaawansowane techniki informacyjno-komunikacyjne.
Absolwent świadomie i samodzielnie planuje i realizuje swój rozwój zawodowy. Przyjmuje postawę aktywną, jednocześnie doceniając i korzystając z wiedzy ekspertów w przypadku trudności w rozwiązywaniu problemów pojawiających się w działalności zawodowej językoznawcy. Jako uczestnik życia społecznego ma świadomość znaczenia promowania praktyk i rozwiązań zgodnych z zasadami etyki zawodowej – sam postępuje etycznie, mając na celu dobro wspólne, a także jest gotowy do rozwijania dorobku zawodu. W sytuacjach zawodowych i prywatnych jest świadom zróżnicowania kulturowego i konieczności poszanowania odmienności.
Praktyki, będąc integralną częścią kształcenia, umożliwiają studentom praktyczne przygotowanie do wykonywania przyszłych obowiązków zawodowych w wybranym obszarze działalności językoznawcy: copywritera, redaktora, tłumacza czy specjalisty w obszarze komunikacji międzykulturowej.
Absolwent kierunku Lingwistyka praktyczna może podjąć pracę m.in. w:
- przedsiębiorstwach prowadzących działalność na rynku międzynarodowym oraz krajowym,
- międzynarodowych korporacjach,
- wydawnictwach,
- redakcjach czasopism,
- środkach masowego przekazu,
- biurach tłumaczeń,
- placówkach kulturalnych,
- placówkach oświatowych,
- turystyce,
- administracji rządowej i samorządowej,
- organach Unii Europejskiej,
- organizacjach pozarządowych,
- stowarzyszeniach i fundacjach prowadzących współpracę z instytucjami zagranicznymi,
- innych sektorach wymagających dobrej znajomości języka i szerokiego spektrum zagadnień uwarunkowanych kulturowo.