0.1 Sala Anatomii
Wirtualny stół do nauki anatomii
Nowoczesny, zaawansowany technologicznie system wizualizacji anatomii przeznaczony do celów edukacyjnych. Górna płaszczyzna stołu to ogromny dotykowy ekran wielkości człowieka, który może stać w pionie jak i leżeć w poziomie. Dotykając go można dowolnie obracać modele, przecinać je w dowolnej płaszczyźnie, powiększać określone fragmenty, dodawać lub usuwać poszczególne organy lub układy – np. krwionośny czy nerwowy.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/csm/centrum-symulacji-medycznych/o-csm/sale-i-wyposazenie-csm#sigProIdf8c89d42ea
0.4 Pracownia Ratownictwa Medycznego
W pomieszczeniu pracowni zamontowano kamery i mikrofony oraz system audio-video pozwalające na komunikację oraz rejestrację i odtworzenie realizowanych sesji. W centrum pomieszczenia znajduje się punkt kontrolny z lustrem weneckim wyposażony w zestaw komputerowy i rejestracji wideo. Z punktu kontrolnego można prowadzić scenariusze i obserwować pracę studentów we wszystkich obszarach pracowni. W pracowni znajduje się ekran naścienny, projektor multimedialny oraz telewizor. Pracownia ratownictwa medycznego podzielona jest na kilka obszarów:
Stanowisko SOR – na stanowisku student nabywa i doskonali umiejętności opieki nad pacjentem dorosłym w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego w tym m. in.: przyjęcie pacjenta do szpitala w trybie pilnym, ocenę i monitorowanie stanu zdrowia, podawanie leków drogą wstrzyknięć, pobieranie krwi do badań laboratoryjnych, udział w resuscytacji wewnątrzszpitalnej, wykonywanie zabiegów diagnostycznych i leczniczych w schorzeniach różnych układów np.: układu oddechowego, pokarmowego i moczowego w tym wymagających aseptyki, pracy w kombinezonach (w przypadku zagrożenia epidemiologicznego). Student doskonali umiejętności współpracy i komunikowania się w zespole interprofesjonalnym (pielęgniarka-ratownik medyczny, pielęgniarka-lekarz oraz pielęgniarka-pacjent/ jego opiekun). Wyposażenie stanowiska umożliwia również naukę i doskonalenie umiejętności
z zakresu zabiegów pielęgnacyjnych.
Stanowisko wyposażone jest w: panel medyczny z punktem poboru tlenu i próżni, łóżko szpitalne w którym leży pacjent (fantom), wózek anestezjologiczny z wyposażeniem, respirator transportowy, meble w których znajduje się drobny sprzęt medyczny konieczny do nauki
i doskonalenia procedur będących w kompetencji pielęgniarki/ pielęgniarza oraz procedur medycznych, środki ochrony indywidualnej (maski, gogle, przyłbice, fartuchy i kombinezony ochronne). Stanowisko posiada system do higieny rąk oraz segregacji odpadów.
Stanowisko „Pacjent w warunkach domowych” – na stanowisku studenci nabywają i doskonalą umiejętności opieki nad pacjentem w warunkach domowych w tym m. in.: komunikowanie się z pacjentem i/lub jego opiekunami, prowadzenie tlenoterapii z wykorzystaniem koncentratora tlenu, poradnictwo w chorobach przewlekłych w warunkach domowych, ocena stanu zdrowia, procedury BLS i ALS w trudnych warunkach (mała przestrzeń, słabe oświetlenie, pacjent samotny i inne). Wyposażenie stanowiska odzwierciedla podstawowe warunki domowe: łóżko pacjenta (wersalka), pacjent (fantom), stolik, krzesło, lampka, radio i inne.
Stanowisko „Symulator karetki” – na stanowisku znajduje się w pełni wyposażony pojazd z profesjonalnym sprzętem wykorzystywanym przez zespoły ratownictwa medycznego w tym: defibrylator LifePak15, respirator transportowy, nosze, plecak ratowniczy z pełnym wyposażeniem: rurki intubacyjne (różne rozmiary), laryngoskop, sprzęt do nagłośniowego udrażniania dróg oddechowych, sprzęt do podawania leków drogą dożylną, resuscytatory dla dzieci i dorosłych, aparat do pomiaru CTK, stetoskop, glukometr, pulsoksymetr, aparaty do infuzji, materiały opatrunkowe i inne. Na noszach znajduje się zaawansowany symulator pacjenta dodatkowo wyposażony w moduł USG do nauki procedur FAST, EFAST, RUSH i opieki kardiologicznej. Ponadto wyposażenie stanowiska stanowią: fantomy do nauki masażu serca i RKO (dorosłych i dzieci), fantom do nauki konikotomii, zestaw symulatorów ran i urazów, niemowlęcy symulator iniekcyjny, deski ortopedyczne ze stabilizacją głowy i pasami, materace próżniowe, nosze podbierakowe, zestaw triage, unieruchomienie pediatryczne, środki ochrony indywidualnej (rękawice medyczne, maski, fartuchy ochronne, gogle, przyłbice, kombinezony ochronne) i inne. Stanowisko dysponuje zabudową meblową wyposażoną w drobny sprzęt medyczny (jednorazowego użytku), systemem do higieny rąk oraz segregacji odpadów.
Na stanowisku studenci nabywają i doskonalą procedury z zakresu medycznych czynności ratunkowych m. in.: ocenę stanu pacjenta na miejscu zdarzenia, segregację pacjentów (Triage), transport medyczny, BLS i ALS, procedury z zakresu elektroterapii, nagłośniowe udrażnianie dróg oddechowych oraz intubację, wentylację z wykorzystaniem resuscytatora dla dorosłych i dzieci oraz respiratora, zaopatrzenie ran i urazów w ramach pomocy przedszpitalnej i inne.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/csm/centrum-symulacji-medycznych/o-csm/sale-i-wyposazenie-csm#sigProIdb013940270