Siedzibą Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu jest budynek przy ul. Kościuszki 2 w Nowym Sączu (Kampus Dydaktyczno-Sportowy). Zajęcia odbywają się także w siedzibie: Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie (Kampus Dydaktyczno-Sportowy, ul. Kościuszki 2).
Kampus Dydaktyczno-Sportowy ANS
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/baza#sigProId515a22946d
Do dyspozycji Wydziału pozostaje również: Aula Akademii Nauk Stosowanych im. Profesora Andrzeja Bałandy – 250 miejsc (sala wykładowa, konferencyjna, wydarzenia kulturalne o zasięgu ogólnouczelnianym lub większym), budynek Biblioteki (ul. Aleje Wolności 40), Dom Studenta (ul. Długosza 61).
Główna siedziba Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/baza#sigProId8e1d870559
Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu (pow. użytkowa 927,66 m2) - struktura organizacyjna, pomieszczenia administracyjne, sale dydaktyczne:
- Główna siedziba Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu - Budynek G
- pomieszczenia administracyjne (Dziekanat Wydziału)
- pomieszczenia dydaktyczne dedykowane funkcjonującym Katedrom: Pielęgniarstwa, Ratownictwa medycznego, Dietetyki, Kardiologii i Kardiochirurgii oraz Nauk Przedklinicznych
- sala 1 – powierzchnia sali 45,2 m2;
- sala 2 - powierzchnia 51,8 m2;
- sala 3 – powierzchnia 51,8 m2;
- sala 4 – powierzchnia sali 32,5 m2;
- Centrum Symulacji Medycznej (CSM) - Budynek G (budynek CSM został sfinansowany ze środków własnych Uczelni w ramach realizacji inwestycji pn.: „Budowa Centrum Symulacji Medycznej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu” – w strukturze Centrum funkcjonuje:
- Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej (MCSM) - wyposażenie zostało sfinansowane z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, V. Wsparcie dla obszaru zdrowia, 5.3. Wysoka jakość kształcenia na kierunkach medycznych, POWR.05.03.00-IP.05-00-004/17. Pomieszczenia należące do MCSM znajdują się na I i II piętrze budynku.
- część dydaktyczna, której wyposażenie zostało sfinansowane ze środków własnych Uczelni, w skład, której wchodzą:
- sale seminaryjne zlokalizowane na I piętrze budynku (sala 1.3 powierzchnia sali 38,5 m2; 28 miejsc, sala 1.4 – powierzchnia sali 38,5 m2; 28 miejsc
- symulator karetki z pełnym wyposażeniem wyjazdowym
- stanowisko symulujące salę szpitalnego oddziału ratunkowego,
- sala chorych - zlokalizowane na parterze budynku,
- szatnia dla studentów.
- Zakład Anatomii - Budynek H
Pracownie Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu
Pracownie umiejętności pielęgniarskich
Pracownie opieki nad chorym / umiejętności pielęgniarskich – wyposażone są w sprzęt, materiały i środki, które mogą być wykorzystane do prowadzenia prac badawczych z zakresu nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Wyposażenie pracowni stanowi m.in.: aparatura medyczna pozwalająca na ocenę i monitorowanie stanu pacjenta, wykonywanie zabiegów diagnostycznych (analizator składu moczu, składu ciała, sprzęt do pobierania materiału do badań laboratoryjnych, mikrobiologicznych). W pracowniach dostępne są środki ochrony indywidualnej, materiały opatrunkowe, drobny sprzęt chirurgiczny jednorazowego użytku, sprzęt do rehabilitacji i usprawniania chorych, osób starszych i niepełnosprawnych, przybory do pomiarów i monitorowania stanu zdrowia; fantomy pielęgnacyjne i zabiegowe: osób dorosłych, pacjentów geriatrycznych, noworodka i niemowlęcia.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/baza#sigProId7ad5bfd18c
Pracownia ratownictwa medycznego
Pracownia ratownictwa medycznego / pracownia umiejętności technicznych – w pracowni znajduje się m. in. sprzęt, trenażery i fantomy do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej w zakresie BLS i ALS z możliwością oceny skuteczności podejmowanych działań, sprzęt do transportu, sprzęt do oceny stanu pacjenta w stanie zagrożenia życia itp. W pracowni istnieje możliwość realizowania projektów badawczych z zakresu pomocy doraźnej i wybranych elementów medycyny ratunkowej.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/baza#sigProIdfa041e38a7
Pracownie dietetyki
Pracownia dietetyki – umożliwia m.in. prowadzenie badan z zakresu analizy składu ciała (wyposażenie w dwa profesjonalne analizatory składu ciała - do użytku profesjonalnego TANITA MC-780MA - analizator wykorzystuje metodę bioimpedancji elektrycznej (BIA) oraz analizuje wyniki badań opierając się o dane empiryczne takie jak: wiek, płeć, typ sylwetki. Drugim analizatorem jest analizator InBody 770 - analizator firmy InBody, analizuje wyniki badań nie opierając się o dane empiryczne (takie jak: wiek, płeć, typ sylwetki), wykorzystuje 8-punktowy tetrapolarny system elektrod dotykowych i segmentalność podziału pomiaru ciała) Pracownia Dietetyki posiada także zainstalowany program Lookin’Body dla analizatora składu ciała InBody. Program ten gromadzi bazę danych osób badanych wraz z ich wynikami analiz składu ciała, umożliwia także tworzenie historii pomiarów pacjenta na przestrzeni czasu. Dzięki temu programowi, wyniki z analizatora bezpośrednio po badaniu przenoszą się w postaci pliku na komputer. Arkusz wyników z analizatora można wydrukować w języku polskim dla osoby dorosłej oraz dla dziecka (z siatkami centylowymi). Pracownia Dietetyki ma w posiadaniu także profesjonalny fałdomierz BATY z rodzaju Harpenden. Jest do precyzyjny fałdomierz, mający certyfikaty oraz spełniający wymagania w zakresie sprzętu medycznego. Idealnie sprawdza się w celu uzupełnienia analizy stanu odżywienia badanego pacjenta. Sprzęt ten umożliwia przeprowadzenie pomiaru grubości fałdu skórnego. Oprócz eleganckiego wyglądu, fałdomierz wykazuje wysoką powtarzalność oraz dokładność pomiarów. Pracownia posiada dwa profesjonalne programy dietetyczne (Dieta 6.0 do planowania i bieżącej oceny żywienia indywidualnego i zbiorowego, rekomendowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Instytut Badawczy, drugim programem do układania jadłospisów jest program dietetyk.pro.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/baza#sigProId7699549d4a
Pracownia komputerowo - mikroskopowa
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/baza#sigProId415f9656ff
Pracownia biochemii
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/baza#sigProId2506ff4927
Zakład Anatomii
Zakład Anatomii
Prosektorium w Zakładzie Anatomii ANS w Nowym Sączu jest nowoczesnym obiektem oddanym do użytku we wrześniu
2024 r. W jednokondygnacyjnym (240-metrowym) budynku, położonym na terenie kampusu Uczelni, znajdują się pomieszczenia dydaktyczno-naukowe, przygotowawcze (w tym m.in. pracownia maceracji tkanek), techniczno-magazynowe, socjalne i sanitarne. Wszystkie pomieszczenia dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, brak w nich barier architektonicznych.
Budynek Zakładu Anatomii
Duża sala służąca prowadzeniu zajęć dydaktycznych ze studentami składa się z dwóch stref. W jednej z nich prowadzone są zajęcia praktyczne na preparatach anatomicznych (tzw. mokrych). Studenci mogą tu nie tylko bezpośrednio obcować z ciałem człowieka służącym nauce, ale również samodzielnie (choć pod nadzorem) preparować je, poznając zarówno morfologiczne zawiłości poszczególnych narządów, jak i własne granice odporności i pokłady cierpliwości, a czasem także odkrywając umiejętności, z których nie zdawali sobie dotychczas sprawy. Druga strefa umożliwia omawianie wybranych zagadnień i weryfikację wiedzy teoretycznej. Mogą się tu odbywać zajęcia prowadzone przez wykładowcę, jak i służące samokształceniu studentów. Strefa zajęć praktycznych została wyposażona w dwa bardzo nowoczesne stoły sekcyjno-anatomiczne wentylowane, elektrycznie sterowane, podnoszone i uchylne, co pozwala na zmianę położenia blatu w różnych kierunkach i na różnych wysokościach. Nad każdym stołem zostały zainstalowane lampy operacyjne dwuczaszowe z kamerami i monitorami do systemu wizyjnego AV HD (toru wizyjnego wraz z oprogramowaniem).
Stół Sekcyjno-anatomiczny
W tej strefie znajduje się wentylowane stanowisko do preparowania i pobierania materiału, z systemem makrofotografii (stół roboczy i digestorium). Uwzględniając aspekt naukowy prowadzonych w prosektorium prac badawczych, stanowisko to zostało wyposażone w nowoczesny aparat fotograficzny umożliwiający rejestrowanie i dokumentowanie efektów preparowania materiałów dydaktycznych (w tym stwierdzanych odmian anatomicznych), co służyć ma publikowaniu w uznanych czasopismach naukowych.
Stół Laboratoryjny
W tej strefie znajdują się także urządzenia pomocnicze tj.: nablatowa myjnia dezynfektor do narzędzi, waga, pompa do konserwacji zwłok, a w regałach magazynowych (nierdzewnych) przechowywane są m.in. maski wentylacyjne z nawiewem i pochłaniaczem, różne narzędzia służące preparatyce. Natomiast w strefie drugiej studenci mogą korzystać z dwóch stołów laboratoryjnych wykonanych ze stali kwasoodpornej i z biblioteczki podręczników i atlasów znajdującej się na wyposażeniu prosektorium, a także mają dostęp do urządzeń informacyjno-komunikacyjnych (duży monitor ścienny i tablety) z dostępem do Internetu, co umożliwia transmisję danych i obrazów do innych obiektów dydaktycznych Uczelni. W tej części możliwa jest nauka z wykorzystaniem elektronicznych atlasów i podręczników, ale także nauka na bazie elementów kostnych i plastynatów.
Wnętrze sali ćwiczeniowej
Pomieszczenia wyposażone są w dodatkowy sprzęt pozwalający na prowadzenie zajęć seminaryjnych (stoły, stołki), stoliki pomocnicze, pulpity na atlasy anatomiczne. Wyposażenie pomieszczeń stanowi szereg szaf narzędziowych, wentylowanych, wykonanych ze stali nierdzewnej, w których zgromadzone są różne materiały, narzędzia i środki przydatne do prowadzenia zajęć, w tym pojemniki, słoje do przechowywania preparatów wybranych narządów i części ciała. Pomieszczenia prosektorium są klimatyzowane, wyposażone w systemy alarmowe (monitorowanie poziomu stężeń w powietrzu stosowanych substancji chemicznych) oraz w wyciągi i instalacje wentylacyjne, dygestoria.
W części przygotowawczej, składającej się z dwóch pomieszczeń przechowywane są zwłoki przed konserwacją i już zakonserwowane. Pierwsze pomieszczenie posiada niezależny, zadaszony wjazd z zewnątrz, co umożliwia odbiór zwłok. Znajduje się w nim również komora chłodnicza (mogąca pomieścić cztery ciała), stanowisko do mycia zwłok i tac na zwłoki, a wózek transportowy, uchylny podnośnik elektryczny do obsługi komory chłodniczej i basenów z własnym napędem.
Komora chłodnicza wraz z wózkiem transportowym
W kolejnym pomieszczeniu tej części znajduje się basen umożliwiający przechowywanie czterech ciał. Ponadto ta część prosektorium dysponuje jeszcze jednym, mobilnym basenem, w którym istniej możliwość przechowywania kolejnego ciała albo posegregowanych preparatów anatomicznych.
Basen formalinowy
W tym pomieszczeniu znajdują się: podnośnik hydrauliczny z tacą ociekową kompatybilną z basenami i komorą chłodniczą oraz nowoczesna piła oscylacyjna do sekcji zwłok z systemem odsysania opiłków.
Piła oscylacyjna
Kolejne pomieszczenie prosektorium (także posiadające oddzielne wejście z zewnątrz) to pracownia służąca maceracji tkanek, wyposażona w nowoczesny macerator enzymatyczny oraz w kolejne stanowisko preparacyjne (służące wstępnej, mechanicznej obróbce kości), a także szafa z wyciągiem, służącą do przechowywania materiałów niezbędnych do prowadzenia tych procesów.
Macerator enzymatyczny
Ponadto w prosektorium znajduje się serwerownia, magazyn, pomieszczenie gospodarcze, szatnie dla studentów i wykładowców wraz z węzłami sanitarnymi, przystosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych, śluzy, pomieszczenie socjalne wraz z wyposażeniem (lodówka, kuchenka, czajnik, naczynia). Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w umywalki i zlewy, w tym pomieszczenia zadaniowe posiadają także systemy węży z dozowaniem środków chemicznych, centrale dezynfekcyjne.
Dodać należy, że Zakład Anatomii może korzystać również z pomieszczeń znajdujących się w pobliskim obiekcie kampusu, w którym znajduje się pracownia wyposażona w wirtualny stół sekcyjny (system Anatomage) oraz sala wyposażona w pomoce dydaktyczne służce m.in. do nauki osteologii.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/baza#sigProId9d0c1782fb
Centrum Symulacji Medycznej
CSM 0.1 - Sala anatomiczna
Przeznaczona jest do zajęć w grupach z tematyki dotyczącej zagadnień kształcenia z zakresu anatomii. W ramach wybranych modułów w związku z wyposażona w Interaktywny Stół Anatomiczny - Anatomage MTD oraz możliwościami prezentacji obrazów ze stołu na dodatkowych ekranach, rzutnikach zewnętrznych podłączania zewnętrznych nośników pamięci usb; podłączania zewnętrznych monitorów/rzutników; możliwość bezprzewodowej komunikacji z innymi urządzeniami z wykorzystaniem oprogramowania stołu stół może być wykorzystywany dodatkowo do zajęć z histologii, patologii, radiologii .
Pracownia wyposażona w modele i tablice anatomiczne oraz w Interaktywny Stół Anatomiczny - Anatomage MTD - umożliwiający prezentację anatomii ciała ludzkiego rzeczywistych rozmiarów w 3D. Stół posiada duży ekran, który zawiera szczegółowe obrazy ciała kobiety i mężczyzny o naturalnych wymiarach, co umożliwia bardzo atrakcyjny sposób nauki ludzkiej anatomii. Wyodrębnionych jest 11 układów anatomicznych, istnieje możliwość wizualizacji przepływu krwi, dysekcji, histologii, korzystania z wirtualnego endoskopu i wiele innych funkcji. Stół posiada obszerną bibliotekę obrazów 3D z zakresu anatomii, radiologii i histopatologii. Stół umożliwia zmianę orientacji z pozycji poziomej do pionowej i odwrotnie. Jest to istotne narzędzie podczas zajęć dydaktycznych dla większej liczby studentów, gdzie orientacja pionowa zapewnia lepszy widok ciała ludzkiego również ze znacznej odległości.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/baza#sigProIddc85168e3d
CSM 0.4 - Karetka/SOR
Stanowisko SOR – na stanowisku student nabywa i doskonali umiejętności opieki nad pacjentem
ze szczególnym uwzględnieniem pacjenta w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego (ocena
i monitorowanie stanu zdrowia z wykorzystaniem różnych metod), wykonywanie procedur ratujących życie (przyjęcie pacjenta do szpitala w trybie pilnym, podawanie leków drogą wstrzyknięć, pobieranie krwi do badań, resuscytacja wewnątrzszpitalna, defibrylacja, współpraca
i komunikowanie się w zespole interprofesjonalny pielęgniarka-lekarz, pielęgniarka-ratownik medyczny, asystowanie podczas drobnych zabiegów chirurgicznych, praca w kombinezonach w przypadku zagrożenia epidemiologicznego i inne).
Stanowisko Pacjent w warunkach domowych– wyposażenie stanowiska odzwierciedla podstawowe warunki domowe. Na stanowisku studenci kierunku Pielęgniarstwo nabywają i doskonalą umiejętności opieki nad pacjentem w warunkach domowych np. w ramach POZ oraz Pielęgnowanie w ramach opieki długoterminowej (komunikowanie się z pacjentem i jego opiekunami, prowadzenie tlenoterapii z wykorzystaniem koncentratora tlenu, poradnictwo w chorobach przewlekłych w warunkach domowych, ocena stanu zdrowia, BLS i ALS w trudnych warunkach – mała przestrzeń, słabe oświetlenie, pacjent samotny i inne.
Stanowisko symulator karetki – na stanowisku znajduje się w pełni wyposażony pojazd
z profesjonalnym sprzętem wykorzystywanym przez zespoły ratownictwa medycznego. Na stanowisku zajęcia realizują studenci kierunku Ratownictwo medyczne oraz studenci kierunku Pielęgniarstwo (wybrane efekty uczenia się w ramach Podstaw ratownictwa medycznego). Na stanowisku studenci nabywają i doskonalą procedury z zakresu medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych inne niż medyczne czynności ratunkowe m. in.: segregacja pacjentów (Triage), ocena stanu pacjenta na miejscu zdarzenia, transport medyczny, BLS i ALS, defibrylacja
i elektroterapia, nagłośniowe udrażnianie dróg oddechowych oraz intubacja, wentylacja
z wykorzystaniem resuscytatora dla dorosłych i dzieci oraz respiratora, zaopatrzenie ran i urazów
w ramach pomocy przedszpitalnej i inne. Punkt wyposażony jest w kamery i mikrofony pozwalające na komunikację, zapis i odtworzenie czynności wykonywanych przez studentów w celu późniejszego odtworzenia i omówienia.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/baza#sigProIdd388cbead9
CSM 1.1. - Pracownia opieki pielęgniarskiej
Sala ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich symuluje pomieszczenia oddziału szpitalnego (sala chorych, łazienka z wyposażeniem dla osób niepełnosprawnych, stanowisko do zabiegów higienicznych). Sala wyposażona jest w typowy sprzęt stanowiący wyposażenie oddziałów szpitalnych w rzeczywistości oraz fantomy do nauki czynności pielęgnacyjnych, diagnostycznych, rehabilitacyjnych i leczniczych. W pracowni umiejętności pielęgniarskich student ma możliwości nabywania i doskonalenia umiejętności praktycznych wynikających z funkcji zawodowych pielęgniarki /opiekuńczej, diagnostycznej, leczniczej, rehabilitacyjnej. Studenci uczą się wykonywania zabiegów pielęgnacyjno-higienicznych u osoby dorosłej, pielęgnowania noworodka, niemowlęcia i dziecka, wykonywania pomiarów, stosowania udogodnień, środków przeciwzapalnych, wykonywania zabiegów diagnostycznych i leczniczych w schorzeniach różnych układów, podawania leków różnymi drogami, prowadzenia dokumentacji medycznej, pielęgniarskiej itp. W sali znajduje się tzw. część administracyjna oraz część symulująca salę chorych.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/baza#sigProId429dcd74c9
CSM 1.2. - Pracownia opieki pielęgniarskiej
Sala ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich symuluje pomieszczenia oddziału szpitalnego (sala chorych, punkt pielęgniarski wyposażony w środki i materiały medyczne). Sala wyposażona jest
w typowy sprzęt stanowiący wyposażenie oddziałów szpitalnych w rzeczywistości oraz fantomy do nauki czynności pielęgnacyjnych, diagnostycznych, rehabilitacyjnych i leczniczych. W pracowni umiejętności pielęgniarskich student ma możliwości nabywania i doskonalenia umiejętności praktycznych wynikających z funkcji zawodowych pielęgniarki /opiekuńczej, diagnostycznej, leczniczej, rehabilitacyjnej. W pracowniach umiejętności studenci uczą się wykonywania zabiegów pielęgnacyjno-higienicznych u osoby dorosłej, pielęgnowania noworodka, niemowlęcia i dziecka, wykonywania pomiarów, stosowania udogodnień, wykonywania zabiegów diagnostycznych i leczniczych w schorzeniach różnych układów, podawania leków różnymi drogami, prowadzenia dokumentacji medycznej, pielęgniarskiej itp. W sali znajduje się tzw. część administracyjna oraz część symulująca salę chorych.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/baza#sigProId0611a50579
CSM 1.3. i 1.4 - sale seminaryjne
Sale seminaryjne 1.3 (38,5m2, 20 miejsc) i sala 1.4 (35,5m2, 20 miejsc) usytuowane są w budynku Centrum Symulacji Medycznej (ul. Kościuszki 2G). Sale te mogą być połączone w jedną salę o powierzchni 74m2 dzięki złożeniu ściany dzielącej (mobilna). Każda z sal wyposażona jest w: ekran ścienny, projektor multimedialny, stoliki studenckie, krzesła, stanowisko prowadzącego zajęcia (biurko, krzesło), umywalkę z bieżącą woda ciepła i zimna. W salach tych możliwe jest przeprowadzanie predebriefingu i debriefingu w ramach realizowanych scenariuszy symulacyjnych w CSM/MCSM. W salach tych możliwa jest również obserwacja realizowanych scenariuszy symulacyjnych symulacyjnych w CSM/MCSM.
CSM 2.1 Pracownia umiejętności technicznych
Sala ćwiczeń umiejętności technicznych jest przeznaczona do nauki umiejętności technicznych przewidzianych do wykonywania przez pielęgniarki w praktyce. W procesie doskonalenia umiejętności technicznych wykorzystywane są trenażery, które umożliwiają opanowanie przez studenta technicznych podstaw danej umiejętności/procedury przed wykonaniem jej na pacjencie. Nauka i doskonalenie umiejętności w warunkach symulowanych na trenażerach zmniejsza ryzyko zdarzeń niepożądanych podczas pierwszych prób wykonania danej procedury w warunkach szpitalnych na realnym pacjencie. W sali ćwiczeń umiejętności technicznych możliwa jest nauka różnorodnych umiejętności zawodowych pod bezpośrednim nadzorem nauczycieli akademickich w warunkach bezpiecznych dla studenta, umożliwiających perfekcyjne nauczenia danej procedury.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/baza#sigProIdfeaea2d915
CSM 2.2 ALS BLS
Sala symulacji z zakresu BLS wyposażona w sprzęt umożliwiający prowadzenie zajęć z zakresu podstawowej resuscytacji krążeniowo oddechowej oraz udzielania pierwszej pomocy. Student nabywa umiejętności niezbędne do rozpoznania stanu zagrożenia zdrowia i życia, wezwania służb ratunkowych, podjęcia działań z zakresu podstawowej resuscytacji krążeniowo oddechowej oraz udzielania pierwszej pomocy na etapie przedszpitalnym.
Sala symulacji z zakresu ALS wyposażona jest w sprzęt umożliwiający prowadzenie zajęć z zakresu zaawansowanej resuscytacji krążeniowo oddechowej w tym resuscytacji wewnątrzszpitalnej. Uczący się nabywa i doskonali umiejętności ratowania życia i opieki nad pacjentem w różnych stanach zagrażających życiu, w różnych grupach wiekowych.
W ramach ww. sali student kierunku Pielęgniarstwo nabywa i doskonali umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy i podejmowania działań ratowniczych w ramach resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/baza#sigProIde95c00c3a1
CSM 2.3 Wysoka wierność
W sali opieki pielęgniarskiej wysokiej wierności prowadzone są scenariusze kliniczne w warunkach zbliżonych do tych jakie panują w szpitalu/klinice. Pomieszczenie umożliwia symulację zarówno oddziału dla pacjentów dorosłych jak i dzieci. Student nabywa i doskonali umiejętności w zakresie sprawowania opieki i pielęgnowania pacjenta w różnych specjalnościach pielęgniarskich, w różnym stanie zdrowia i kategorii wiekowej. Student nabywa i doskonali profesjonalne umiejętności w zakresie opieki zgodnie z obowiązującymi standardami praktyki i opieki pielęgniarskiej oraz umiejętności komunikacji i współpracy w zespole interdyscyplinarnym/interprofesjonalny. Dodatkowym elementem wyposażenia sali są kamery oraz mikrofony pozwalające na rejestrowanie prowadzonych czynności w celu ich odtworzenia, przeanalizowania i omówienia. W sali opieki wysokiej wierności w ramach realizacji danego scenariusza student wykorzystuje wiedzę teoretyczną w praktyce, łączy nowe informacje z wcześniejszymi spostrzeżeniami co umożliwia analizę wykonywanych czynności oraz prezentowanych postaw w tym popełnionych błędów z których można wyciągać konstruktywne wnioski na przyszłość. Ćwiczenia uczą przez doświadczenie i mają na celu podniesienie jakości opieki nad pacjentem.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/baza#sigProId17b48b07bb
CSM 2.4 SALA OSCE
Wyposażenie sali pozwala na przeprowadzenie egzaminu metodą OSCE w tym ocenę umiejętności interpersonalnych i technicznych zdającego w warunkach kontrolowanych w oparciu o bezpośrednią obserwację. Sala posiada lustro weneckie, wyposażona jest w kamery i mikrofony oraz system audio-video pozwalające na komunikację oraz rejestrację sesji w celu późniejszego odtworzenia i omówienia.
W sali prowadzone są zajęcia z badań fizykalnych. Wyposażenie sali stanowią: kozetka lekarska, symulator osoby dorosłej, mobilny aparat do pomiaru CTK, spirometr, waga lekarska, stetoskopy, taśmy do pomiarów, cyrkiel do mierzenia fałdu skóry, miarki BMI, pikflometry, orchidometr, dermatoskopy, videodermatoskop, opftalmoskopy, otoskopy, aparat EKG, waga elektroniczna, dynamometr ręczny, młoteczki neurologiczne, skoliomierz, goniometr, stetoskopy, stroiki laryngologiczne, lampy czołowe laryngologiczne, latarki diagnostyczne, trenażery do badania gruczołu piersiowego, trenażer do nauki osłuchiwania z użyciem dedykowanego stetoskopu i inne. Sala może być doposażania w trenażery, sprzęt i środki medyczne w zależności od uzyskiwanych przez studentów efektów uczenia się.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/baza#sigProIda4aa2c4956
ZAPRASZAMY DO ZWIEDZANIA Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu