Konferencje i sympozja
2024
150 Sądeckie Konwersatorium Naukowe „Smak zdrowia w środowisku ekokultury”
Data: 6 grudzień 2024 r godz 10:00
Miejsce: Kampus Dydaktyczno-Sportowy ANS w Nowym Sączu, ul. Kościuszki 2 budynek A, Aula
W dniu 6 grudnia odbyło się 150. Sądeckie Konwersatorium Naukowe pt. „Smak zdrowia w środowisku ekokultury”. Tytuł choć tajemniczy ukazuje interdyscyplinarny charakter aspektów medycznych, żywieniowych oraz społecznych. Współczesny świat coraz bardziej zwraca uwagę na harmonię między zdrowiem a środowiskiem, co prowadzi do rozwoju ekokultury – stylu życia, który łączy troskę o planetę z dbałością o własne zdrowie. Pojęcie „smak zdrowia” w tym kontekście nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ wybór ekologicznej żywności i zrównoważonych praktyk żywieniowych staje się wyrazem świadomego podejścia do codzienności. Wydarzenie zorganizowane było przez Władze Dziekańskie Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu, Koło Naukowe Dietetyków działające w jego strukturach oraz Zarząd Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych ERAZMUS reprezentowany przez Pana mgr Bogusława Kmaka oraz mgr inż. Katarzynę Tomoń.
Konwersatorium otworzył Prorektor do spraw Nauki i Rozwoju Pan dr. hab. inż. Grzegorz Przydatek, prof. ANS oraz Dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu dr hab. n. med. Ryszarda Gajdosza, prof. ANS.
Wśród prelegentów wystąpili:
- Pani Wiktoria Dziurdzik, lekarz, która przedstawiła wykład pt. „Celiakia - nietolerancja, choroba, a może wymysł, czyli choroba trzewna w czasach mody na diety”
- Pan dr Konrad Stępnik, socjolog, który przedstawił wykład pt. „Dlaczego potrzebujemy demokracji żywnościowej”
- Koło Naukowe Dietetyków ANS w Nowym Sączu reprezentowane przez Panią Agnieszkę Magirą, Martynę Trzópek oraz Magdalenę Kiełbasę pt. „Marnowanie pieczywa: wyzwanie dla konsumentów i producentów”.
Konwersatorium zgromadziło blisko 170 uczestników tj. studentów, wykładowców, szkół ponadpodstawowych z Nowego Sącz, Krynicy oraz Gorlic. Spotkanie zakończyła Pani Prodziakan dr n. o zdr. Urszula Cisoń-Apanasewicz, która wręczyła uczestnikom podziękowania oraz symboliczne upominki.
Konferencja pn. „Jak wspierać dobrostan pracowników – profilaktyka wypalenia zawodowego”
W murach Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu w gronie ekspertów rozmawiano o wpływie środowiska pracy na zjawisko wypalenia zawodowego, o sposobach jego zapobiegania i leczenia, a także o roli pracodawcy w tym temacie. W piątek 22 listopada wydarzenie pn. „Jak wspierać dobrostan pracowników – profilaktyka wypalenia zawodowego” zorganizował Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie – instytucja Województwa Małopolskiego oraz Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, która była jednocześnie gospodarzem spotkania.
Podczas konferencji pn. „Jak wspierać dobrostan pracowników – profilaktyka wypalenia zawodowego” poruszono problem tzw. wypalenia zawodowego (wypalenie zawodowe jako wyzwania dla polskiego prawa pracy; wypalenie zawodowe jako skutku stresu w środowisku pracy oraz sposób radzenia sobie z wypaleniem zawodowym; syndrom wypalenia zawodowego – sposoby zapobiegania i leczenia; wypalenie zawodowe z perspektywy pracodawcy).
Wydarzenie otworzyła dr Halina Potok, Prorektor ds. Studenckich i kształcenia, a goście mogli wysłuchać czterech wykładów (prezentacji), w tym dwóch pracowników naukowo-dydaktycznych naszej Uczelni: „Syndrom wypalenia zawodowego – sposoby zapobiegania i leczenia” (dr Iwona Zaczyk – Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu), „Wypalenie zawodowe jako skutek stresu w środowisku pracy. Sposoby radzenia sobie z wypaleniem zawodowym (dr Magdalena Kwak – Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu).
Konferencję poprowadził Miłosz Drożdż, Kierownik nowosądeckiego Zespołu Zamiejscowego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.
Konferencja naukowa „Nowe wyzwania wyznacznikiem jakości w pielęgniarstwie”
Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz Nowosądecka Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych wspólnie zorganizowali konferencję naukową pn. „Nowe wyzwania wyznacznikiem jakości w pielęgniarstwie”. Dla licznych uczestników wydarzenia przygotowano wykłady, panel dyskusyjny oraz warsztaty.
W piątek 25 października w wydziałowej auli oraz Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu odbyła się konferencja naukowa wraz z warsztatami pn. „Nowe wyzwania wyznacznikiem jakości w pielęgniarstwie”. Wydarzenie skierowane zostało do profesjonalistów z dziedziny pielęgniarstwa i położnictwa, a jego głównym celem była dyskusja nad aktualnymi wyzwaniami w świadczeniu profesjonalnej opieki nad pacjentem oraz poszukiwanie nowych rozwiązań skoncentrowanych na jakości oferowanych usług medycznych.
- Jesteśmy zobligowani do stałego podnoszenia naszych kwalifikacji w trosce o dobro pacjenta. I temu służą m.in. takie wydarzenia jak to – zaznaczył podczas otwarcia konferencji dr hab. n. med. Ryszard Gajdosz, prof. ANS – Dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu.
Wśród gości wydarzenia byli m.in. dr hab. inż. Grzegorz Przydatek, prof. ANS – Prorektor ds. Nauki i Rozwoju, dr Halina Potok – Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, dr Monika Bigosińska – Dziekan Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie, dr Aneta Oleksy-Gębczyk – Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych, dr Paulina Rydwańska – Prodziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych, dr Urszula Cisoń-Apanasewicz – Prodziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu, mgr Urszula Bednarek – Przewodnicząca Nowosądeckiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, dr Halina Zarotyńska - Wiceprzewodnicząca NOIP, mgr Krystyna Nosal – Naczelna pielęgniarka Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu oraz wykładowcy i studenci kierunku Pielęgniarstwo.
Certyfikowana konferencja pn. „Nowe wyzwania wyznacznikiem jakości w pielęgniarstwie” była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń z profesjonalistami, nie tylko podczas panelu dyskusyjnego i wykładów („Koordynowana opieka zdrowotna” – dr Halina Potok, „Formy działalności gospodarczej” dr Agnieszka Zarotyńska oraz „Metoda symulacji w kształceniu w zawodach medycznych” – dr Urszula Cisoń-Apanasewicz), ale także praktycznych warsztatów.
XI Seminarium o Zdrowiu Sądeczan
W poniedziałek 20 maja odbyło się XI Seminarium o Zdrowiu Sądeczan organizowane przez Fundację Sądecką wraz z Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Na terenie Kampusu Dydaktyczno-Sportowego przy ul. Kościuszki 2 stanęło Miasteczko Zdrowia, gdzie można było skorzystać z wielu bezpłatnych badań, zaś w Auli wysłuchać ciekawych paneli dyskusyjnych na temat szeroko pojętego zdrowia.
Wydarzenie wraz z Prezesem Fundacji Sądeckiej Jerzym Bochyńskim otworzył JM dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. ANS – Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
- Cieszę, że XI Seminarium o Zdrowiu Sądeczan, w którym co roku braliśmy udział, zawitało teraz w mury naszego Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu oraz Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie i możemy się poczuć jego współorganizatorem. Zdrowie: profilaktyka czy samo leczenie, to bardzo istotny temat. Dla naszej Uczelni też o tyle istotny, że od niemal 20 lat prowadzimy kierunki medyczne, a od tego roku akademickiego kierunek lekarski – zaznaczył Rektor Mariusz Cygnar.
Seminarium o Zdrowiu Sądeczan to wydarzenie łączące ciekawe dyskusje z udziałem znakomitych gości: naukowców, praktyków medycyny czy osób, które zarządzają nią na różnych szczeblach administracyjnych czy państwowych, z możliwościami zrobienia sobie na miejscu badań profilaktycznych i przesiewowych (m.in. badania słuchu, analiza masy ciała z poradą dietetyczną, badania przesiewowe skoliozy u dzieci i młodzieży), wziąć udział w warsztatach: pierwszej pomocy, warsztaty nordic walking czy obejrzeć stoiska firm oferujących produkty i usługi z zakresie zdrowia.
Warto dodać, że uczestniczką jednego z paneli: „Bo lepiej zapobiegać niż leczyć – rola i znaczenie profilaktyki i promocji zdrowia” była dr n. med. Halina Potok – Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, która m.in. opowiedziała o procesie kształcenia przyszłych pracowników służby zdrowia.
144 Sądeckie Konwersatorium Naukowe „Holistyczna opieka nad pacjentem, a profesja zawodowa”
Za nami 144. Sądeckie Konwersatorium Naukowe na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu. Tym razem z myślą o studentach Pielęgniarstwa tematyka cyklicznego spotkania skupiła się wokół zagadnienia: „Holistyczna opieka nad pacjentem, a profesja zawodowa”. Wydarzenie przygotowało Koło Naukowe Promocji Zdrowia.
W piątek 17 maja do uczelnianej Auli przy ul. Kościuszki 2 przybyło wielu studentów Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz pracowników naukowych Uczelni. 144. Sądeckie Konwersatorium Naukowe swoją obecnością zaszczycili m.in.: dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS – Prorektor ds. Nauki i Rozwoju (od 1 września Rektor Uczelni), dr Halina Potok – Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, dr hab. n. med. Ryszard Gajdosz, prof. ANS – Dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu, prof. dr hab. inż. Adam Ruszaj – Dziekan Wydziału Nauk Inżynieryjnych, mgr Bogusława Gaweł – Prodziekan Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki.
- To dobrze, że dyskutujemy na temat relacji: pacjent a osoby leczące, na temat całościowej – zintegrowanej opieki nad chorym. Życzę ciekawej dyskusji i owocnych wniosków, które mogą wzbogacić wiedzę na temat opieki nad pacjentem – zaznaczył podczas otwarcia Sądeckiego Konwersatorium Naukowego dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS – Prorektor ds. Nauki i Rozwoju. Rektor-elekt został ciepało przyjęty przez pracowników i studentów Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu i otrzymał zapewnienie wsparcia w pracy jaka przed nim czeka od 1 września 2024 toku.
Podczas 144. Sądeckiego Konwersatorium Naukowego na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu wysłuchaliśmy wykładów: dr hab. n. med. Ireny Milaniak, prof. ANS – „Wykorzystanie zaawansowanych technologii medycznych w opiece nad pacjentem z niewydolnością serca”, mgr Urszuli Bednarek, Przewodniczącej Nowosądeckiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych – „Proces uzyskania Prawa wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej” oraz Marii Trojanowskiej i Katarzyny Studzińskiej, studentek II roku kierunku pielęgniarstwo I stopnia ANS – „Percepcja wizerunku oraz poziom zaufania wobec osoby pielęgniarki z widoczną modyfikacją ciała”.
141 Sądeckie Konwersatorium Naukowe „Na Dzień Kobiet o zdrowiu Kobiet”
W piątek 8 marca 2024 roku z okazji Dnia Kobiet, w Auli Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, odbyło się 141. Sądeckie Konwersatorium Naukowe pod tytułem: „Na Dzień Kobiet o zdrowiu Kobiet”.
Wydarzenie otworzyła Prodziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu dr Urszula Cisoń-Apanasewicz, zaś pierwszą prelegentką była mgr Justyna Mizera, która przedstawiła temat „Czy można zachować młodość przez odpowiednie odżywianie?” Pani mgr Justyna Mizera to dietetyk reprezentacji Polski zapaśników, wykładowczyni akademicka, autorka bestsellerowych książek „Dietetyka sportowa” oraz „Żywienie młodego sportowca”, która regularnie gości w roli ekspertki w programach telewizyjnych: Pytanie Na Śniadanie oraz Dzień Dobry TVN. W trakcie swojego wystąpienia zwróciła uwagę na istotną rolę naszych codziennych wyborów dietetycznych dla zachowania zdrowia i kondycji, mimo upływu lat.
Kolejną prelegentka, która zaszczyciła nas swoim wystąpieniem była dr inż. Radosława Skoczeń-Słupska z prelekcją: „Holistyczne podejście do życia”. Pani dr inż. Radosława Skoczeń-Słupska to wykładowczyni na Wydziale Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie, prowadząca przedmiot: Metody Uczenia się i Rozwój Osobisty, członkini Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej, pasjonatka jogi powięziowej. W trakcie swojego wystąpienia zwróciła uwagę na rolę jogi powięziowej, jako narzędzia pomagającego rozładować napięcie, obniżyć stres czy niepokój.
Następną prelekcję poprowadziła mgr Ewa Sikorska-Trzcińska z nowosądeckiej manufaktury kosmetyków naturalnych Majru – Natural Cosmetics, która zaprezentowała temat: „Piękna i zdrowa skóra – jak dbać o siebie naturalnie”. W trakcie wykładu Pani mgr Ewa Sikorska-Trzcińska zwróciła uwagę uczestników na potencjalnie szkodliwe lub drażniące składniki wchodzące w skład produktów do codziennej pielęgnacji, a także wskazała na zdrowsze ich odpowiedniki.
141. Konwersatorium Naukowe „Na Dzień Kobiet o zdrowiu Kobiet” zakończyła prelekcja – mgr Anny Bogdanowicz: „Co karta obserwacji może powiedzieć o zdrowiu kobiety?” Pani mgr Anna Bogdanowicz jest pielęgniarką oraz certyfikowanym doradcą laktacyjnym w Szpitalu Medikor w Nowym Sączu. Jest nauczycielką metody wyznaczania płodności (MRP) wg reguł metody prof. Josefa Rӧtzera (INER Polska) oraz właścicielką poradni Pro – Eko. Metoda Rötzera pomaga kobietom prowadzącym obserwacje dbać o ich zdrowie, świadomie dokonać wyboru najlepszego czasu na poczęcie dziecka oraz zwiększyć szansę powodzenia przy staraniach o powiększenie rodziny (także u par o obniżonej płodności).
W wydarzeniu oprócz studentów ANS uczestniczyła także młodzieży wraz z nauczycielami z Zespołu Szkół im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu oraz Zespołu Szkół im. Św. Kingi w Łącku. Szerokie zainteresowanie potwierdza wagę poruszanych tematów i wskazuje na konieczność organizacji takich spotkań w przyszłości.
Podsumowując Konwersatorium, Dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu dr hab. n. med. Ryszard Gajdosz, prof. ANS i Prorektor ds. studenckich i kształcenia dr Halina Potok podziękowali pomysłodawczyniom i organizatorkom wydarzenia dr Ewelinie Gwóźdź oraz mgr Iwonie Migacz- Bodziony oraz studentom kierunku dietetyka za przygotowanie konwersatorium. Dziekan WLiNoZ złożył życzenia wszystkim Paniom obecnym na sali w dniu ich święta.
Agnieszka Magiera
2023
138 Konwersatorium Naukowe „Myśl kreatywnie – Nie marnuj – Wykorzystaj”
W piątek 15 grudnia 2023 r. w auli Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie odbyło się 138. Sądeckie Konwersatorium Naukowe pt. „MYŚL KREATYWNIE-NIE MARNUJ-WYKORZYSTAJ” – jak zapobiegać stratom i marnowaniu żywności?
Wydarzenie zorganizowane zostało przez Koło Naukowe Dietetyków, działające w strukturach Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych ERAZMUS.
Konwersatorium otworzył Prorektor ds. Nauki i Rozwoju dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS, który zwrócił uwagę na istotność i aktualność tematu będącego przedmiotem wydarzenia. Wspomniał również o licznych konsekwencjach marnowania żywności oraz możliwościach ograniczenia skali problemu.
Jako pierwszy głos zabrał mgr Bogusław Kmak reprezentujący Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych ERAZMUS, współorganizator 138. Konwersatorium Naukowego oraz autor projektu Ekologia od kuchni realizowanego przy współpracy z Kołem Naukowym Dietetyków.
Kolejnym prezentowanym wykładem gościnnym było wystąpienie dr hab. Marzeny Tomaszewskiej oraz dr hab. Beaty Bilskiej z Katedry Technologii Gastronomicznej i Higieny Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Prelegentki wygłosiły wykład pt. „Skala i przyczyny marnotrawstwa żywności wśród konsumentów” oraz podzieliły się z uczestnikami wydarzenia licznymi pionierskimi badaniami własnymi, których wyniki publikowane są w prestiżowych czasopismach w kraju i na świecie. Badania dotyczyły marnowania żywności zarówno w zakładach gastronomicznych oraz gospodarstwach domowych. Uczestnikami badań prowadzonych przez prelegentki były zarówno osoby młode, jak i dorośli, a liczne statystyki i skala problemu przedstawione podczas wystąpienia wzbudziły wśród uczestników Konwersatorium dużą refleksję. Ponadto w celu kompleksowego podejścia to tematu przeciwdziałania marnowaniu żywności dr hab. Marzena Tomaszewskiej oraz dr hab. Beaty Bilska przedstawiły schemat postępowania, aby ograniczyć straty i marnowanie żywności „10 P”.
Kolejnym wykładem gościnnym było wystąpienie mgr Katarzyny Siudowskiej z Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych MILA pt. „Foodsharing- jak nie marnować żywności”. Prelegentka omówiła zasadę działania tzw. „jadłodzielni” na przykładzie miasta Krakowa wprowadzając tym samym pomysł wśród studentów zapoczątkowania podobnej inicjatywy na terenie Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Ostatnią prezentacją było wystąpienie studentek z Koła Naukowego Dietetyków ANS w Nowym Sączu. Panie Zuzanna Wojtas, Małgorzata Wygoda, Agnieszka Magiera, Katarzyna Kruczek przedstawiły wykład pt. „Jak w praktyce przeciwdziałać marnowaniu żywności”. Prezentacja była efektem warsztatów kulinarnych prowadzanych przez Opiekuna Koła Naukowego Dietetyków mgr. inż. Marka Zborowskiego, podczas których studenci przygotowywali potrawy z surowców i produktów będących potencjalnymi odpadami, a ich celem było ograniczenie strat i marnowania żywności. Wśród asortymentu potraw była m.in. panzanella czyli włoska sałatka z czerstwego pieczywa oraz pomidorów, pudding chlebowy, makaron penne z pesto z liści rzodkiewki, chlebek z „samotnych bananów” oraz ciasteczka „zero waste” przygotowane na bazie wytłoków owocowych uzyskanych podczas tłoczenia soku w wyciskarce wolnoobrotowej.
Na zakończenie 138. Sądeckiego Konwersatorium Naukowego głos zabrała Prodziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Pani dr n. o zdr. Urszula Cisoń-Apanasewicz, która skierowała podziękowania dla uczestników wydarzenia oraz wręczyła pamiątkowe podziękowania.
Władze Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu serdecznie dziękują studentom Koła Naukowego Dietetyków wraz z opiekunem mgr. inż. Markiem Zborowskim za zaangażowanie oraz organizację wydarzenia.
137 Konwersatorium Naukowe „NASZA PLANETA-NASZE ŻYCIE-DODAJMY IM SMAKU”
W piątek 10 listopada 2023 r. w auli Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie odbyło się 137. Sądeckie Konwersatorium Naukowe pt. „NASZA PLANETA – NASZE ŻYCIE – DODAJMY IM SMAKU”. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Koło Naukowe Dietetyków, działające w strukturach Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz Koło Polskiego Klubu Ekologicznego w Krynicy Zdroju.
Konwersatorium otworzyła Prorektor ds. studenckich i kształcenia ANS dr n. o zdr. Halina Potok, która zwróciła uwagę na istotność i aktualność tematu będącego przedmiotem wydarzenia. Jako pierwszy głos zabrał mgr inż. Tomasz Szczotka, Prezes Koła Polskiego Klubu Ekologicznego w Krynicy Zdroju oraz inicjator i realizator szeregu akcji i projektów ekologicznych, który przedstawił zakres działania oraz liczne osiągnięcia Koła.
Kolejnym prezentowanym wykładem było wystąpienie mgr Marii Staniszewskiej, wieloletniej Prezeski Polskiego Klubu Ekologicznego, której zainteresowania zawodowe koncentrują się na rolnictwie i produkcji żywności w kontekście zanieczyszczenia wody i utraty różnorodności biologicznej. Pani magister przedstawiła wykład pt. „Nasza nieograniczona konsumpcja a wylesienia w krajach Globalnego Południa”.
Podczas wydarzenie mieliśmy również przyjemność wysłuchania wykładu dr inż. Natalii Żurek reprezentującej Zakład Ogólnej Technologii Żywności i Żywienia Człowieka Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pani doktor jest autorką licznych publikacji w prestiżowych czasopismach naukowych dotyczących m.in. wpływu związków pochodzenia roślinnego na żywotność, zmian morfologicznych i mechanizmów śmierci komórek nowotworowych. Pani doktor wygłosiła wykład gościnny pt. „Świat bez oleju palmowego”, który przybliżył uczestnikom skalę problemu związanego z uprawą palmy olejowej popartą aktualną wiedza naukową.
Ostatnim wystąpieniem w programie 137. Konwersatorium był wykład studentek Koła Naukowego Dietetyków w Nowym Sączu. Alicja Mysza, Martyna Kuźlak oraz Kinga Janicka przestawiły prezentację pt. „Olej palmowy- wybrane aspekty dietetyczne”, która skoncentrowana była na wpływie oleju palmowego na zdrowie.
Na zakończenie 137. Sądeckiego Konwersatorium Naukowego głos zabrała Prodziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Pani dr n. o zdr. Urszula Cisoń-Apanasewicz, która skierowała podziękowania dla uczestników wydarzenia oraz wręczyła pamiątkowe podziękowania.
Istotnym etapem piątkowego wydarzenia była również prezentacja nowoczesnej bazy dydaktycznej Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu, która cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników. Dr n. o zdr. Urszula Cisoń-Apanasewicz zaprezentowała uczestnikom Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, w skład, którego wchodzą sale ćwiczeń, pozwalające na prowadzenie zajęć metodą symulacji medycznej niskiej, pośredniej i wysokiej wierności. Goście uczestniczyli również w prelekcji prowadzonej przez dr n. o zdr. Iwonę Zaczyk, która prezentowała stół anatomiczny wraz z możliwościami jego zastosowania podczas edukacji studentów. Koło Naukowe Dietetyków prowadziło analizę składu ciała z wykorzystaniem metody bioimpedancji elektrycznej, w trakcie której można było skorzystać z porad dietetycznych prowadzonych pod okiem mgr Iwony Migacz-Bodziony. Studenci Kierunku Ratownictwo medyczne prezentowali dostępną w strukturach Wydziału karetkę oraz postępowanie ratownicze w przypadku nagłego zatrzymania funkcji życiowych- opiekę merytoryczną sprawowała mgr Stanisława Drzyzga.
Zorganizowane przez Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu w Nowym Sączu Konwersatorium zgromadziło wielu słuchaczy, wśród których znaleźli się członkowie Polskiego Klubu Ekologicznego z Krynicy-Zdroju, członkowie Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Krynicy Zdroju, Zespołu Szkół nr 1 im. KEN w Nowym Sączu oraz społeczność akademicka.
Władze Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu serdecznie dziękują społeczności akademickiej za zaangażowanie oraz organizację wydarzenia. Szczególne podziękowania należą się mgr. inż. Markowi Zborowskiemu za bardzo duże zaangażowanie w profesjonalna organizację tego wydarzenia.
X Seminarium o Zdrowiu Sądeczan
Dnia 27.04.2023r. odbyło się X SEMINARIUM O ZDROWIU SĄDECZAN, które organizowane było w Pijalni Głównej w Krynicy – Zdroju. W przebiegu Seminarium można było uczestniczyć w: dyskusjach panelowych, warsztatach, mini wykładach, prezentacjach, targach zdrowia, gdzie odbywały się badania profilaktyczne oraz miało miejsce rozstrzygnięcie VII Plebiscytu Sądecki Lekarz, Sądecka Pielęgniarka, Sądecka Przychodnia Zdrowia Przyjazna Pacjentowi.
W czynnym udziale w tematycznych panelach dyskusyjnych brali udział wykładowcy z naszej Uczelni: dr hab. n. społ. Ewa Wilczek – Rużyczka, prof. ANS oraz prof. dr hab. n. med. Henryk Mazurek, kierownik Katedry Dietetyki WNoZ ANS.
Prodziekan WNoZ mgr Urszula Cisoń – Apanasewicz oraz Prorektor do spraw studenckich i kształcenia Pani dr Halina Potok wraz z Opiekunami i studentami kierunków: Dietetyka, Pielęgniarstwo oraz Ratownictwo medyczne wzięli czynny udział na stoiskach zdrowia oraz seminariach.
Studentki Dietetyki II roku wraz z Opiekunami, Paniami dr inż. Eweliną Gwóźdź oraz mgr Iwoną Migacz – Bodziony, brały czynny udział na stoisku zdrowia. Podczas Seminarium, uczestnicy mieli możliwość skorzystania z analizy składu ciała za pomocą bioimpedancji elektrycznej, która wykonywana była na analizatorze składu ciała InBody 770. Każda chętna osoba, która nie miała przeciwwskazań do wykonania badania, oraz u której Studentki dokonywały pomiaru składu ciała, otrzymywała wyniki w formie drukowanej, a następnie przy stoisku „Konsultacje dietetyczne” wyniki te były omawiane. Studentki także udzielały konsultacji w zakresie zasad zdrowego żywienia, w różnych jednostkach chorobowych oraz odpowiadały na zadawane pytania.
Z radością informujemy, iż stoisko naszych Studentek było jednym z najbardziej obleganych,
a do analizy składu ciała ustawiały się długie kolejki.
Studenci Pielęgniarstwa wraz z Opiekunami dokonywali pomiarów ciśnienia tętniczego, pokazywali jak najbezpieczniej i najskuteczniej wykonać prawidłowy opatrunek oraz przedstawiali umiejętności pielęgniarskie.
Natomiast studenci Ratownictwa Medycznego również z Opiekunami aktywnie uczestniczyli w pokazie wykonywania czynności ratujących życie człowieka – podstaw udzielania pierwszej pomocy u osób dorosłych oraz dzieci.
Uczestnicy będący na Seminarium chętnie przyglądali się pokazom, które prezentowali studenci naszej Uczelni, z miłą chęcią korzystali z oferowanych badań profilaktycznych oraz zadawali pytania dotyczące profilaktyki prozdrowotnej. Ich serdeczna postawa, uśmiech i zainteresowanie stoiskiem naszej Uczelni, a także entuzjastyczne rozmowy ze studentami Dietetyki, Pielęgniarstwa ora Ratownictwa Medycznego było dla nas wartościowym doświadczeniem oraz najcenniejszą nagrodą i utwierdziło nas w przekonaniu, iż działania w zakresie edukacji zdrowotnej i żywieniowej mają kluczowe znaczenie. Uczestnictwo w Seminarium o Zdrowiu Sądeczan stanowiło także okazję do aktywnego promowania zawodu dietetyka, pielęgniarki oraz ratownika medycznego.
Konferencja „Wsparcie dla osób z niepełnosprawnością”
W dniu 12 maja 2023 r. w Auli Kampusu Dydaktyczno – Sportowego Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu odbyła się konferencja pt. „Wsparcie dla osób z niepełnosprawnością” zorganizowana przez Centrum Rehabilitacji Znowu w biegu, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Wydział Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Celem wydarzenia było zaprezentowanie możliwości kompleksowego wsparcia pacjentów o rożnym rodzaju niepełnosprawności oraz prezentacja innowacyjnych metod i sprzętu asystującego.
Wygłoszono referaty w tematyce:
- Prezentacja Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu – Anna Orzechowska
- „Model kompleksowej pomocy dla osób po amputacji kończyny” – dr Agnieszka Wnuk – Scardaccione
- „Sytuacja psychologiczna osoby po amputacji kończyny” – dr Urszula Horwath
- Program CIDON – Joanna Śliwa
- Założenia Ośrodka Wsparcia i Testów. Do kogo skierowana jest oferta i jaką pomoc można uzyskać? – Łukasz Kosiara
- Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. Innowacje Społeczne w Małopolsce? – Agnieszka Kamińska
- programach ZUS – Anna Mieczkowska
Po wysłuchaniu prelegentów, uczestnicy konferencji mieli możliwość zapoznania się z ofertą ROPS, OWiT, PFRON, ZUS.
Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu powstało w 2018 roku, jego główną misją jest niesienie profesjonalnej i holistycznej pomocy po amputacji oraz wsparcia dla osób z niepełnosprawnością ruchową i po mastektomii.
Misją Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest ułatwianie osobom niepełnosprawnym pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym.
135 Sądeckie Konwersatorium Naukowe “Sądeccy Ratownicy na pomoc Turcji
Dwudziestego czwartego marca 2023 roku w auli Biblioteki Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu odbyło się 135. Sądeckie Konwersatorium Naukowe „Sądeccy Ratownicy na pomoc Turcji” – wydarzenie wyjątkowe przede wszystkim ze względu na podejmowany w jego trakcie temat, jakim było, szeroko zakrojone i niespotykane dotąd w swojej skali, przedsięwzięcie ratunkowe podjęte przez Strażaków z HUSAR Poland podczas ostatniego trzęsienia ziemi, do którego doszło w Turcji.
Swoimi doświadczeniami i wiedzą podzielili się z uczestnikami Konwersatorium nasi wykładowcy, na co dzień pełniący służbę w Państwowej Straży Pożarnej – również w ramach Ciężkiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej do działań w terenie zurbanizowanym – HUSAR Poland. Na tematy związane z organizacją międzynarodowej pomocy w przypadkach katastrof oraz alarmowania, powiadamiania i dysponowania sił i środków w zakresie działań poza granicami kraju koordynowanych z ramienia UE wypowiadał się st. bryg. mgr Sławomir Wojta – dowódca grupy BRAVO działającej w Turcji w ramach HUSAR. Kwestię szeroko pojętej pomocy medycznej, zarówno w ujęciu bezpośrednio interwencyjnym jak i humanitarnym – w kontekście ostatniej misji Grupy oraz poprzednich misji zagranicznych poruszył st. bryg. dr n. med. Mariusz Chomoncik. O interwencjach ratunkowych podejmowanych w warunkach bezpośrednich działań na gruzowiskach w Turcji, w tym o dwóch najcięższych ewakuacjach podejmowanych przez Ratowników z Nowego Sącza opowiedział asp. mgr Wiesław Poparda.
Nasi specjaliści przybliżyli również warunki i specyfikę pracy psów ratowniczych i ich przewodników oraz – w ramach panelu dyskusyjnego Konwersatorium – moderowanego przez Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu ANS dr hab. n. med. Ryszarda Gajdosza, prof. ANS – wraz z st. bryg. Pawłem Motyką, Komendantem Miejskim PSP w Nowym Sączu odpowiedzieli na pytania zadawane przez audytorium.
Zorganizowane przez Wydział Nauk o Zdrowiu ANS w Nowym Sączu Konwersatorium zgromadziło wielu słuchaczy, wśród których znaleźli się zarówno przedstawiciele innych Wydziałów naszej Uczelni jak i studenci kierunków: Ratownictwo Medyczne, Pielęgniarstwo, Fizjoterapia, Bezpieczeństwo wewnętrzne oraz uczniowie klasy ratowniczej ZS nr 2 w Nowym Sączu.
opracował:
Bartosz Ogurek
Student I roku Ratownictwa medycznego
Konferencja o zdrowiu kobiet „Kobieta w Centrum”
W auli ANS im. prof. Andrzeja Bałandy, 11 marca 2023 r. odbyła się konferencja o zdrowiu kobiet pt. „Kobieta w Centrum” organizowane przez Centrum Aktywnych Kobiet we współpracy z Wydziałem Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Celem wydarzenia było zwiększenie świadomości w zakresie profilaktyki nowotworowej oraz uroginekologicznej kobiet. Akademia Nauk Stosowanych oraz wydział Nauk o Zdrowiu reprezentowane były przez Panią Prodziekan dr n. o zdr. Halinę Potok oraz Panią Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu mgr Urszulę Cisoń-Apanasewicz.
Podczas konferencji można było wysłuchać wykładu prowadzonego przez dr Magdalenę Madej-Babulę, która wygłosiła referat pt. „Dieta w chorobach nowotworowych”. Dieta stanowi istotny element stylu życia człowieka. W jej zakres wchodzą różnorodne obszary interwencji dietetycznej, jednak do najważniejszych należą: zastosowanie biologicznie aktywnych substancji naturalnie występujących w żywności, włączenie do jadłospisu produktów żywnościowych o potencjale antykancerogennym, jak również stan odżywienia danej osoby. Podczas wygłaszane referatu Pani doktor zwracała uwagę na obecność w diecie na substancje biologicznie czynne: polifenole, glikozynolany, izoflawony, lignany, resweratrol, antyocyjany, karotenoidy oraz likopen. Wśród produktów przeciwkancerogennych, zaklasyfikwanych do grupy tzw. „superfoods”, wyróżnić można m.in.: kurkuminę, soję, zieloną herbatę, imbir, rokitnik, soję, czerwone wino, czosnek pospolity, kwasy omega-3 czy nasiona lnu. Ostatni element referatu stanowił zarys oceny stan odżywienia pacjenta, gdzie zarówno postępujące niedożywienie, jak i widoczna oraz zagrażająca zdrowiu otyłość w znacznym stopniu mogą przyspieszyć proces kancerogenezy, jak również zmniejszyć szansę w okresie leczenia, czy też zmniejszyć skuteczność terapii onkologicznej.
W czasie konferencji uczestniczki mogły wykonać również analizę składu ciała. Warsztaty prowadzone były przez mgr inż. Marka Zborowskiego - który wraz ze studentami Koła Naukowego Dietetyków ANS (Artur Plata, Kinga Janicka, Natalia Wcisło, Małgorzata Wygoda) dokonywali pomiarów wraz ze szczegółowym omówieniem otrzymanych wyników. Ocena składu ciała stanowi niezbędny element do oceny ogólnego stanu zdrowia, stanu odżywienia oraz postępów treningowych. Jest ona nieinwazyjną i bezbolesną metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA) pozwalająca dokonać oceny komponentów ciała. Badanie wykonane zostanie z wykorzystaniem analizatora InBody 770 stanowiącego wyposażenia Katedry Dietetyki Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Analizator pozwala na określenie wielu parametrów m.in.: masa ciała, masa mięśni szkieletowych, masa tkanki tłuszczowej, całkowita objętość wody w organizmie, woda wewnątrzkomórkowa i zewnątrzkomórkowa, beztłuszczowa masa ciała, zawartość minerałów kostnych, podstawowa przemiana materii, kontrola tkanki tłuszczowej i mięśni, obrzęk, obszar i poziom trzewnej tkanki tłuszczowej, ocena odżywienia (białko, minerały, tłuszcz) oraz kąt fazowy. Badanie prowadzone z wykorzystaniem InBody 770 pozwala otrzymać dwa arkusze wyników, w tym wodny arkusz analizy całkowitej objętości wody. Arkusz ten pozwala na identyfikację zaburzenia równowagi płynów związanego z chorobami, urazami lub niewydolnością narządów. Analiza składu ciała wykonywana przy użyciu InBody 770 jest stosowana w diagnostyce osób z różnymi dolegliwościami a także schorzeniami. Pozwala na określenie zmiennych składu ciała pod kątem redukcji masy mięśniowej i wystąpienia kacheksji.
2022
Konferencja Naukowa „Health Literacy – wyzwanie XXI wieku”
Wydział Nauk o Zdrowiu (WNoZ) Akademii Nauk Stosowanych (ANS) był organizatorem dwudniowej (27–28.10.2022 r.) konferencji naukowej pod hasłem: „Health Literacy” jako wyzwanie XXI wieku”. Zakres tematyczny wystąpień – live i hybrydowych – via Internet, obejmował zagadnienia dotyczące zdrowia, związanych z nim wyzwań w aspekcie pandemii COVID-19 i świadomości zdrowotnej (Health Literacy) społeczeństwa.
Konferencję otworzył prorektor ANS dr Marek Reichel podkreślając, iż jej przygotowanie odbywało się w ramach Instytutu Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, a odbywa się już pod marką Akademii Nauk Stosowanych, co podnosi prestiż sądeckiej Uczelni obchodzącej swoje 25-lecie działalności.
Owocnych obrad życzyła uczestnikom spotkania również mgr Urszula Cisoń-Apanasewicz – prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, która, wraz z dr n. med. Jolantą Kamińską i dr n. o zdr. Iwoną Zaczyk, moderowała pierwszą sesję konferencji ph. „COVID-19 wyzwania dla pracowników służby zdrowia oraz aktualne wyzwania zdrowotne XXI wieku”.
Wykład inauguracyjny naukowej debaty w auli kampusu sportowo – dydaktycznego ANS, pt. „Super żywność, jako żywność prozdrowotna” wygłosiła dr inż. Karolina Pycia – prodziekan Kolegium Nauk Przyrodniczych, Zakład Ogólnej Technologii Żywności i Żywienia Człowieka, Instytut Technologii Żywności i Żywienia Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Słuchaczami konferencji byli studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu ANS, a prelegentami wykładowcy akademiccy z uczelni krakowskich, rzeszowskich i lubelskich, a także z Ciechanowa, Oświęcimia, Nowego Targu i – oczywiście – gospodarza konferencji – katedr Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Drugi dzień konferencji rozpoczął wykład mgr. Jakuba Czerwca z Instytutu Medycznego, Zakładu Ratownictwa Medycznego, Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu pt. „Ultrasonografia w medycynie ratunkowej w dobie pandemii COVID-19” .
Swoją sesję mieli studenci – członkowie kół naukowych. Spośród prezentacji w sesji posterowej komisja wybrała i uhonorowała najlepsze.
Z wykorzystaniem specjalistycznego wyposażenia Wydziału przeprowadzono też pokazy warsztatowe.
Plan konferencji znajdzie się w publikacjach w specjalistycznych wydawnictwach medycznych.
131 Sądeckie Konwersatorium Naukowe „Interakcje leków z pożywieniem”
W auli im. prof. Andrzeja Bałandy, 3 czerwca br., odbyło się 131 Sądeckie Konwersatorium Naukowe, przygotowane przez Koło Naukowe Dietetyków PWSZ, a skierowane było do studentów oraz wykładowców Instytutu Zdrowia PWSZ.
Otworzyła je prorektor ds. studenckich i kształcenia PWSZ, dr Halina Potok. Przedstawicielki Koła Naukowego Dietetyków – Natalia Potoczek i Natalia Wcisło przywitały uczestników: studentów, wykładowców, prezes Fundacji „Po zdrowie do natury” – Renatę Stelmach oraz zastępcę dyrektora Instytutu Zdrowia – mgr Urszulę Cisoń-Apanasewicz.
Kluczową prelekcją konwersatorium był wykład dr. hab. n. farm. Pawła Paśki, prof. UJ, pracownika Zakładu Bromatologii Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego ph. „Interakcja z pożywieniem leków stosowanych w chorobach sercowo-naczyniowych”. Wyjaśnił w nim podstawowe mechanizmy wchłaniania, dystrybucji, metabolizmu leków w organizmie człowieka oraz ich wydalania. Swój wykład skupił na interakcji leków stosowanych w hipercholesterolemii, leków przeciwzakrzepowych oraz problemie hiperkaliemii podczas spożywania dwóch grup produktów mających szczególne znaczenie w interakcjach z lekami, czyli z owocami oraz warzywami. Profesor podkreślił znaczenie interakcji leków w przypadku pacjentów pediatrycznych i geriatrycznych. Poruszył też problem interakcji leków między sobą oraz zwrócił uwagę na kluczowe znaczenie informacji zawartych w specyfikacji leków.
Renata Stelmach – prezes Fundacji „Po zdrowie do natury” przybliżyła słuchaczom działania Fundacji. Jej celem jest promocja zdrowego stylu życia i profilaktyki zdrowotnej poprzez wskazanie zdrowego odżywiania jako podstawowej zasady utrzymania dobrego stanu zdrowia i zapobiegania chorobom. Fundacja prowadzi również działalność edukacyjną w zakresie wiedzy o zdrowym żywieniu. Z jej inicjatywy powstała lokalna marka „Miodny Szlak”, skupiająca lokalnych przedsiębiorców. Wśród nich znalazła się firma Janczosad s.c., której przedstawiciele zapoznali uczestników konwersatorium z tematem apiterapii oraz zaprezentowali niezwykle produkty pszczele, niosące wiele prozdrowotnych korzyści.
Warto dodać, że przedstawiciele Koła Naukowego Dietetyków są obecni na Jarmarkach Ekologicznych organizowanych w ramach „Miodnego Szlaku”.
Na zakończenie 131. Sądeckiego Konwersatorium Naukowego, mgr Urszula Cisoń-Apanasewicz podziękowała prelegentom, studentom i wykładowcom za udział w konwersatorium, a studentom Koła Naukowego Dietetyki oraz jego opiekunom: dr inż. Izabeli Mandryk, dr inż. Annie Mikulec oraz mgr. inż. Markowi Zborowskiemu – za organizację wydarzenia.
127 Sądeckie Konwersatorium Naukowe „Zdrowie, wyzwanie XXI wieku?!”
W auli PWSZ im. prof. Andrzeja Bałandy, 7 kwietnia 2022 r., odbyło się 127. Sądeckie Konwersatorium Naukowe pt. ,,Zdrowie, wyzwanie XXI wieku?!” Termin i tematyka nie były przypadkowe, bowiem w tym dniu wypadał Światowy Dzień Zdrowia oraz Dzień Pracownika Służby Zdrowia, czyli wszystkich osób wykonujących zawody medyczne. Tematyka wystąpień związana była z tymi wydarzeniami.
Wydarzenie zorganizowane było w formie hybrydowej, dzięki czemu możliwe było wystąpienie on-line prelegenta oraz udział niektórych uczestników spotkania, którzy nie mogli być obecni w Auli.
W czasie Konwersatorium wysłuchaliśmy wystąpień prelegentów:
- dr hab. Anny Andruszkiewicz, prof. UMK – Katedra Podstaw Umiejętności Klinicznych i Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, UMK w Toruniu: pt. Pracownicy ochrony zdrowia wobec współczesnych wyzwań promocji zdrowi;
- dr n. farm. Joanny Chłopickiej – Zakład Bromatologii Wydziału Farmaceutycznego UJ CM w Krakowie pt. Czy neurogastronomika – nowa dziedzina wiedzy, będzie pomocna w leczeniu chorób dietozależnyc;.
- mgr inż. Marka Zborowskiego – Zakład Dietetyki PWSZ w Nowym Sączu pt. Zastosowanie diety roślinnej w praktyce dietetyka – co warto wybrać w komponowaniu jadłospisu.
Konwersatorium w imieniu władz Uczelni otworzyła prorektor do spraw studenckich i kształcenia dr Halina Potok. Gościem była też kwestor mgr Halina Marcisz. W wydarzeniu udział wzięli nauczyciele akademiccy oraz licznie zgromadzeni w auli studenci kierunków: pielęgniarstwo studia pierwszego i drugiego stopnia, ratownictwa medycznego, dietetyki oraz grupa studentów Instytutu Pedagogicznego.
W czasie konwersatorium wysłuchaliśmy wystąpień następujących prelegentów:
Dr hab. Anna Andruszkiewicz, prof. UMK w swoim wystąpieniu: Pracownicy ochrony zdrowia wobec współczesnych wyzwań promocji zdrowi mówiła o nieograniczonym potencjale promocji zdrowia. Przypomniała, iż promocja zdrowia to proces umożliwiający zwiększenie kontroli i poprawę stanu zdrowia każdego człowieka i całych społeczeństw. Podkreślała rolę i konieczność angażowania wszystkich osób uczestniczących w sprawowaniu opieki nad człowiekiem zdrowym, chorym w promowanie zdrowia. Zwróciła uwagę na potrzebę współpracy, współdziałania oraz tworzenia zespołów interdyscyplinarnych, interprofesjonalnych, które zapewniałyby pomoc i wsparcie każdemu człowiekowi i jego szeroko pojętemu środowisku w zakresie potęgowania zdrowia.
Dr n. farm. Joanna Chłopicka w wystąpieniu: Czy neurogastronomika – nowa dziedzina wiedzy, będzie pomocna w leczeniu chorób dietozależnych? wyjaśniła znaczenie (dość zagadkowo brzmiącego) pojęcia neurogastronomika, która jest stosunkowo nową interdyscyplinarną nauką, wykorzystującą wyniki badań wielu dyscyplin naukowych m. in. antropologii, neurologii, psychologii, bromatologii, biologii molekularnej, które mają związek z odżywianiem człowieka. Omówiła w sposób niezwykle interesujący odczuwanie smaków i zapachów, w tym wspomnienie smaku z dzieciństwa, które może wywołać emocje, których doświadczyliśmy kilka lat temu. Uświadomiła nam, iż barwa, kształty podświadomie kształtują nasze preferencje żywieniowe, a więc ich spożywanie lub unikanie, co może mieć związek z naszym zdrowiem, utrzymaniem m.in. należnej masy ciała.
Mgr inż. Marek Zborowski mówiąc o: Zastosowaniu diety roślinnej w praktyce dietetyka – co warto wybrać w komponowaniu jadłospisu? nawiązał do rozwijającego się w zaskakującym tempie trendu związanego z popularyzacją diet roślinnych. Omówił czynniki decydujące o wyborze tego modelu odżywiania. Wskazał na liczne badania naukowe, które potwierdzają, że właściwie zbilansowana dieta roślinna może być bezpieczna na każdym etapie rozwoju człowieka. Nawiązał także do związku diety roślinnej ze znaną filozofią ZERO WEST.
Jako praktyk w zakresie sztuk i technik kulinarnych stwierdził, iż dieta roślinna może być ciekawym doświadczeniem kulinarnym, a w jadłospisie warto uwzględnić tofu, tempeh, seitan, aguafabę, płatki drożdżowe oraz inne dodatki wpływające na potencjał odżywczy diety roślinnej.
Organizatorem Konwersatorium były władze Instytutu Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu oraz:
- Koło Naukowe Promocji Zdrowia wraz z opiekunami: mgr Sylwią Siekierczak i mgr Izabellą Węgrzyn,
- Koło Naukowe Dietetyków wraz z opiekunem mgr inż. Markiem Zborowskim.
Dziękujemy wykładowcom, pracownikom oraz studentom Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej Nowym Sączu, a także uczestnikom w formie on-line, którzy bardzo licznie uczestniczyli w Konwersatorium.
Dyrekcja Instytutu Zdrowia oraz członkowie i opiekunowie Kół Naukowych składają serdeczne życzenia i podziękowania wszystkim Pracownikom Służby Zdrowia za trud, serce oraz wytrwałość w wykonywaniu codziennych obowiązków zawodowych.
2021
126 Sądeckie Konwersatorium Naukowe „Relacje z jedzeniem”
W piątek, 3 grudnia 2021 r. w Instytucie Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu odbyło się 126 Sądeckie Konwersatorium Naukowe, organizowane przez Koło Naukowe Dietetyków wraz z wykładowcami: dr inż. Anną Mikulec, mgr inż. Markiem Zborowskim, dr inż. Izabelą Mandryk.
Podczas spotkania wygłoszony został wykład pt.: „Relacja z jedzeniem”, który przedstawiła mgr Barbara Langman – psycholog kliniczny oraz psychoterapeuta.
Tematyka spotkania zainteresowała i zgromadziła szczególnie studentów kierunku Dietetyka, którzy w przyszłej pracy zawodowej spotkają pacjentów wymagających współpracy w zakresie zaburzeń odżywiania.
Po wykładzie studenci oraz wykładowcy mieli możliwość dyskusji z prelegentką na tematy związane z szeroko pojętą sferą psychologiczną, dotyczącą odżywiania w praktyce klinicznej.
Po zakończonym wykładzie słowa podziękowania do prelegentki skierowała mgr Urszula Cisoń – Apanasewicz – zastępca dyrektora Instytutu Zdrowia.
Celem organizacji Sądeckiego Konwersatorium Naukowego jest propagowanie wiedzy z różnych dziedzin nauki przez zaproszonych naukowców. Jest to również niecodzienna możliwość wymiany doświadczeń, dotyczących poruszanej tematyki.
2019
Konferencja Naukowa „Samodzielność zawodowa a profesjonalizm w polskim pielęgniarstwie”
Dnia 8 listopada 2019 r. Instytut Zdrowia we współpracy z Kołem Naukowym Promocji Zdrowia zorganizował Konferencję Naukową pt. „Samodzielność zawodowa a profesjonalizm w polskim pielęgniarstwie”.
Celem Konferencji była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie sprawowania profesjonalnej opieki nad osobą zdrową i chorą w kontekście współczesnych oczekiwań odbiorców opieki wynikających z samodzielności zawodowej pielęgniarek.
Na szczególne podkreślenie zasługuje obecność na konferencji oraz czynny udział wielu autorytetów w dziedzinie pielęgniarstwa między innymi dr Grety Kanownik – Dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych Ministerstwa Zdrowia, która wygłosiła wykład dotyczący bieżących działań Ministerstwa Zdrowia adresowanych do grup zawodowych pielęgniarek i położnych.
Podczas konferencji poruszono wiele istotnych tematów, dotyczących m.in.:
- profesjonalizmu zawodowego w kontekście historycznym, kulturowym, społecznym, wartości profesjonalizmu zawodowego,
- samodzielności zawodowej, uregulowań prawnych, standardów kwalifikacji pielęgniarki polskiej, praktycznych aspektów samodzielności zawodowej pielęgniarek w różnych dziedzinach pielęgniarstwa,
- diagnozy pielęgniarskiej w praktyce,
- planowania opieki w oparciu o wybrany system klasyfikacji w pielęgniarstwie,
- wiedzy pielęgniarek z zakresu zaawansowanych zabiegów ratujących życie,
- mobbingu oraz strategii radzenia sobie ze stresem,
- wypalenia zawodowego jako efektu długotrwałego stresu doświadczanego przez personel medyczny,
- oczekiwań pielęgniarek dotyczących pozytywnych efektów własnych działań,
Finalnym etapem konferencji były zajęcia warsztatowe z resuscytacji wewnątrzszpitalnej prowadzonej przez pielęgniarki, które odbyły się w budynku Centrum Symulacji Medycznej.
Konferencja bez wątpienia spełniła postawione cele i założenia. Dla wszystkich uczestników była okazją do wymiany wiedzy, doświadczeń zawodowych i poglądów oraz stanowiła możliwość do nawiązania nowych kontaktów.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom i studentom Instytutu Zdrowia, zaangażowanym w organizację tego wydarzenia.
Międzynarodowa Konferencja Naukowa TRANSPORT I RATOWNICTWO MEDYCZNE W TRANSPORCIE
W dniach 9.05. oraz 10.05 Instytut Zdrowia we współpracy z Kołem Naukowym „eRka” oraz Instytut Techniczny we współpracy z Kołem Naukowym „Vehiculum” miały możliwość organizacji Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Transport i Ratownictwo Medyczne w transporcie”.
Pierwszy dzień konferencji był dniem Instytutu Technicznego, gdzie prezentowano zagadnienia związane z rozwojem transportu oraz jego sytuacją w naszym kraju. Drugi dzień natomiast był dniem Instytutu Zdrowia. Słuchacze mogli zapoznać się ze sposobami ewakuacji osób poszkodowanych, transportem lotniczym, dotacjami unijnymi na potrzeby transportu oraz aspektami prawnymi dotyczącymi transportowania zwłok. Dodatkowym elementem konferencji był pokaz ewakuacji osoby poszkodowanej z samochodu osobowego z udziałem Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu oraz studentów z Państwowej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu kierunku Ratownictwo Medyczne.
2018
Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Ratownictwo medyczne w służbach mundurowych”
W dniach 9–10 października 2018 r. na terenie Kampusu Dydaktyczno – Sportowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Ratownictwo medyczne w służbach mundurowych”. Konferencja zorganizowana została przez Instytut Zdrowia PWSZ w Nowym Sączu oraz Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej
w Krakowie. Adresowana była do osób zajmujących się ratownictwem medycznym w służbach mundurowych oraz jednostek odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne w Polsce,
w szczególności do Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej oraz Wojska Polskiego, ale także pracowników i studentów PWSZ w Nowym Sączu.
Wiodącą tematyką konferencji było współdziałanie służb mundurowych w aspekcie ratownictwa medycznego, uwarunkowań prawnych oraz problematyki tej współpracy w szczególności:
- problematyka realizacji zakresu zadań ratownictwa medycznego w służbach mundurowych,
- współdziałanie służb mundurowych w ramach realizacji zadań własnych w obszarze ratownictwa medycznego,
- współdziałanie służb mundurowych z jednostkami systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne,
- zakres zadań ratownika medycznego w służbach mundurowych.
Integralną częścią konferencji były ćwiczenia taktyczno – bojowe p.k. „Konwój”, które w założeniach miały zaprezentować wspólne działania prowadzone przez służby mundurowe oraz jednostki cywilnego ratownictwa medycznego związane z likwidacją wieloaspektowego zagrożenia tj. próby odbicia przewożonych osadzonych i deportowanych z wykorzystaniem broni palnej, w wyniku którego wystąpiło zdarzenie drogowe z udziałem osób postronnych. Podczas ćwiczeń podkreślone były działania z zakresu ratownictwa medycznego w powstałym zdarzeniu masowym, tj:
- udzielenie pomocy osobom poszkodowanym w wyniku ostrzału (funkcjonariusze),
- udzielanie pomocy osobom poszkodowanym – osadzonym i deportowanm,
- udzielanie pomocy osobom poszkodowanym – postronnym.
Ćwiczenia wprowadziły uczestników w obszar problematyki współdziałania służb w strefie zagrożenia, gdzie występują osoby poszkodowane. Dodatkowo osoby poszkodowane ze „zdarzenia” zostały przewiezione do Komponentu Medycznego Państwowej Straży Pożarnej, gdzie w ramach serii zajęć warsztatowych, uczestnicy konferencji mogli przećwiczyć procedury wykonywania medycznych czynności ratunkowych na symulatorach wysokiej wierności.
Należy zaznaczyć, iż w przygotowanie i realizację części symulacyjnej oraz warsztaty realizowane w module medycznym, zaangażowani byli studenci kierunku ratownictwo medyczne PWSZ w Nowym Sączu oraz kadeci Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, którzy dzięki tym działaniom nabyli nowe i doskonalili posiadane już umiejętności, które z pewnością będą przydatne w dalszej nauce, a w przyszłości w pracy zawodowej.
Na szczególne podkreślenie zasługuje obecność na Konferencji, oraz czynny udział wielu autorytetów w dziedzinie ratownictwa medycznego i dziedzin pokrewnych, między innymi prof. dr hab. Janusza Pacha, który wygłosił wykład inauguracyjny. Swoje wystąpienia mieli również koordynatorzy ratownictwa medycznego Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz Wojska. Aspekty prawne ratownictwa medycznego w nowelizowanych przepisach przedstawił dr Andrzej Szyrwiński – koordynator ratownictwa medycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Patronatem honorowym konferencję objęli:
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji,
Minister Sprawiedliwości,
Minister Zdrowia,
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej,
Komendant Główny Policji.
Członkami komitetu honorowego konferencji byli:
- Rektor PWSZ w Nowym Sączu dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. nadzw.,
- Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie p.o. st. kpt mgr inż. Marek Chwała,
- Komendant Wojewódzki PSP w Krakowie nadbryg. Stanisław Nowak,
- Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Krakowie płk. Włodzimierz Więckowski,
- Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor dr Krzysztof Pobuta,
- Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu płk. SG Stanisław Laciuga.
Konferencję zakończył komunikat Komitetu Naukowego, który zawierał następujące wnioski:
1. Wskazane jest opracowanie i wdrożenie standardu kształcenia we wszystkich uczelniach wyższych prowadzących studia na kierunku ratownik medyczny.
2. Czynności medyczne wykonywane przez ratowników medycznych muszą być realizowane
w każdym obszarze prowadzonych działań. Dzięki funkcjonowaniu ratowników medycznych
w służbach mundurowych, odpowiednio zabezpieczony i wyszkolony ratownik medyczny może działać w każdym z rodzajów stref zagrożenia. Dotyczy to zarówno akcji z zagrożeniami CBRN i E jak i działań operacyjno-taktycznych, bojowych oraz specjalnych.
3. Należy podjąć działania w celu stworzenia systemu doskonalenia zawodowego pielęgniarek, ratowników medycznych służb mundurowych zgodnego z wymogami nałożonymi przez Ustawę
o PRM i właściwe rozporządzenia.
4. Kierownicy jednostek organizacyjnych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo powinni zostać zobligowani do zapewnienia pielęgniarkom i ratownikom medycznym możliwość doskonalenia zawodowego zgodnego z wymogami nałożonymi przez Ustawę o PRM i właściwe rozporządzenia.
5. Należy zakończyć proces legislacyjny dotyczący zakresu wykonywanych czynności zawodowych ratownika medycznego w służbach.
6. Należy podjąć działania związane z profilaktyką chorób nowotworowych w służbach mundurowych.
Konferencja bez wątpienia spełniła postawione cele i założenia. Dla wszystkich uczestników była forum wymiany wiedzy, doświadczeń i poglądów oraz stanowiła możliwość do nawiązania nowych kontaktów. Organizatorzy konferencji planują, że stanie się ona cyklicznym wydarzeniem
i wpisze się w kalendarz przedsięwzięć naukowych i szkoleniowych wszystkich przedstawicieli służb mundurowych zajmujących się szeroko pojętym ratownictwem medycznym.
Dziękujemy za udział i wspaniałą atmosferę. Do zobaczenia wkrótce.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób, które były zaangażowane przygotowanie tego przedsięwzięcia.
Dziękujemy sponsorom: Sądeckim Wodociągom, Wydawnictwu Lekarskiemu PZWL, Zakładowi Piekarskiemu „Grzyb” Tęgoborze, Spółdzielni Pracy Piwniczanka, Bankowi Credit Agricole.
Informację sporządzili: st. bryg. mgr inż. Sławomir Wojta, bryg. dr n. med. lek. Mariusz Chomoncik
Międzynarodowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych organizowana przez Instytut Nauk o Zdrowiu Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu
Dnia 21 maja 2018 r. odbyła się wielka uczta dla osób spragnionych zdobywania wiedzy, a była to Międzynarodowa Konferencja Kół Naukowych zorganizowana przez Podhalańską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Targu.
Wśród prelegentów znajdowali się studenci z uczelni z całej Polski.
Wystąpienia obejmowały tematykę z różnych dziedzin takich jak: pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, fizjoterapia czy kosmetologia. Każda prezentacja była oceniana przez szanowne jury składające się z wykładowców uczelni. Razem z koleżankami z III roku studiów licencjackich Dominiką Łaźnia i Eweliną Jonik, oraz studentką II roku studiów magisterskich Natalią Botwina mieliśmy zaszczyt, a zarazem wielką przyjemność zaprezentować osiągnięcia naukowe nasze i naszej Uczelni.
Przez cały czas wsparcia udzielały nam wykładowcy: mgr Urszula Cisoń-Apanasewicz oraz dr Jolanta Kamińska. Pewnie tylko dlatego mieliśmy odwagę stanąć przed tyloma słuchaczami
i wygłosić nasze misternie przygotowane wystąpienia. Trema niestety zebrała swoje żniwo i nie wszystko poszło tak jak byśmy chcieli, ale cóż mamy nadzieję że w przyszłym roku bogatsi w doświadczenie damy z siebie jeszcze więcej nie pozostawiając żadnych wątpliwości że najlepsi są studenci z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu!
Opracował student II roku kierunku Pielęgniarstwo: Tymon Klimek
Wyniki sesji VI:
miejsce II
Satysfakcja z opieki pielęgniarskiej pacjentów hospitalizowanych w oddziale neurologii
Klimek Tymon, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
miejsce III
Ocena funkcjonalności i jakości życia osób po zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego
Botwina Natalia, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
Seminarium „O zdrowiu Sądeczan
Dnia 20.03.2018 r . w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół”, odbyło się siódme, kolejne seminarium z cyklu „O zdrowiu Sądeczan”, nad którym patronat naukowy objął Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu dr hab. Mariusz Cygnar, prof., nadzw, a w którym to po raz kolejny uczestniczyli studenci, pracownicy Instytutu Zdrowia PWSZ w Nowym Sączu. Program seminarium obejmował kilka paneli dyskusyjnych z następujących obszarów:
1. Zasady finansowania służby zdrowia z uwzględnieniem POZ.
2. Odpowiedzialność prawna i cywilna lekarzy.
3. Innowacyjne metody leczenia i rehabilitacji stawów.
4. Szkoła serca dla pacjentów-kompleksowe i interdyscyplinarne metody postępowania
w kardiologii.
5. Elektroniczne zwolnienia lekarskie i rehabilitacja lecznicza w ZUS.
6. Rola rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS okiem eksperta i praktyka.
7. Aktywność zawodowa jako forma rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami – pomoc finansowa PFRON dla pracodawców, niepełnosprawnych przedsiębiorców i rolników.
W ramach tego wydarzenia odbyło się także rozstrzygnięcie plebiscytu „Twój sądecki lekarz rodzinny” i „Przychodnia zdrowia przyjazna pacjentowi”.
W seminarium, w roli ekspertów udział wzięli wykładowcy Instytutu Zdrowia sądeckiej PWSZ:
prof. dr hab. n. med. Tadeusz Niedźwiedzki oraz dr n. med. Stanisław Malinowski.
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta, którzy licznie przybyli, by poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą zdrowia. Oprócz ciekawych paneli dyskusyjnych, uczestnicy mieli okazję skorzystać z bogatej oferty stoisk, gdzie m.in. dietetycy, fizjoterapeuci czy producenci zdrowej żywności udzielali fachowych porad. Na jednym ze stoisk swoje miejsce mieli studenci Instytutu Zdrowia, którzy wraz z mgr Jadwigą Feluś, wykonywali pomiary ciśnienia tętniczego krwi oraz masy i składu ciała specjalnie do tego przystosowaną wagą. Oprócz tego przybliżali zainteresowanym zasady pierwszej pomocy, w szczególności przeprowadzając pokazy oraz umożliwiając osobom chętnym wykonywanie na fantomach podstawowych zabiegów resuscytacyjnych. Uczestnicy seminarium chętnie przybywali na nasze stoisko, angażując się w oferowane działania. Wszystkim studentom oraz pracownikom Instytutu Zdrowia zaangażowanym w to wydarzenie serdecznie dziękuje Urszula Cisoń-Apanasewicz – zastępca dyrektora Instytutu Zdrowia.
Przygotowała:
Karolina Sasak, studentka II roku Kierunku Pielęgniarstwo PWSZ w Nowym Sączu
2017
O zdrowiu Sądeczan na wiosnę
W dniu 9 marca 2017 r. w MCK Sokół odbyło się VI seminarium w ramach Forum Sądeczanina z cyklu „ O zdrowiu Sądeczan na wiosnę”, organizowane przez Fundację Sądecką.
Studenci Instytutu Zdrowia wykazali zaangażowanie i wsparcie inicjatywy promując metody i postawy prozdrowotne wśród uczestników seminarium.
Przyszłe pielęgniarki wykonywały pomiary ciśnienia tętniczego krwi oraz pomiary masy i składu ciała, przyszli ratownicy medyczni prowadzili pokaz i instruktaż udzielania Pierwszej Pomocy ukierunkowany na resuscytację krążeniowo – oddechową. Działania te cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników konferencji.
Grupa studentów brała także udział w wykładach prowadzonych przez specjalistów w zakresie organizacji i zarządzania służbą zdrowia, specjalistów zajmujących się problematyką wpływu na zdrowie człowieka zanieczyszczeń pyłowych i gazowych, wspierania i aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych oraz wysłuchali z zainteresowaniem wykładu dr Tomasza Cisonia „Hipoksja i hiperbaria – wspomaganie terapii schorzeń metabolicznych.
2016
Sympozjum Szkoleniowe „Małopolska Transplantologia – Powiedz TAK"
W dniu 18 listopada 2016 r. w Instytucie Zdrowia PWSZ w Nowym Sączu odbyło się Sympozjum Naukowo-Szkoleniowe „Małopolska Transplantologia – Powiedz TAK” zorganizowane we współpracy z Polską Unią Medycyny Transplantacyjnej i Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II
Otwarcia sympozjum dokonali Prorektor ds. studenckich i kształcenia dr Halina Potok, Zastępca Dyrektora Instytutu Zdrowia mgr Urszula Cisoń-Apanasewicz oraz dr hab. n. med. Karol Wierzbicki.
Podczas prelekcji poruszono kwestię rozpoznania śmierci biologicznej i śmierci mózgowej człowieka (dr hab. n. med. Ryszard Gajdosz) oraz przedstawiono rolę systemów ratownictwa medycznego w identyfikacji dawcy po nieodwracalnym zatrzymaniu krążenia (dr Bogdan Niekowal) zwracając uwagę na rolę profesjonalistów w organizacji pobierania i przeszczepiania narządów (dr n. med., mgr piel. Irena Milaniak). Pamiętając o bardzo trudnej kwestii rozmowy z rodziną potencjalnego dawcy narzadów i budowania relacji wzajemnego zaufania (dr n. o zdr. Jolanta Śliwińska). Poruszono kwestię stanowiska kościoła katolickiego wobec transplantacji (ks. dr Paweł Bogaczyk) oraz aspekty prawne i postawy społeczne dotyczące tej metody leczenia jaką jest dawstwo narządów od osób żywych i zmarłych. Zwieńczeniem rozważań stało się wysłuchanie relacji pacjenta po przeszczepieniu serca (Tomasz Suchodoła) oraz dawcy komórek macierzystych (Jakub Sobczyk – student kierunku Ratownictwo medyczne w Instytucie Zdrowia PWSZ w NS) opisujących własne doświadczenia i ukazujących oblicze transplantacji zarówno od strony biorcy jak i dawcy.
Udział w sympozjum wzięli pracownicy i studenci Uczelni, uczniowie partnerskich szkół ponadgimnazjalnych oraz zaproszeni goście. Wydarzeniu towarzyszyła sesja plakatowa na temat transplantologii oraz akcja studentów Instytutu Zdrowia, którzy rejestrowali chętnych do oddania szpiku i komórek macierzystych w ramach działalności Fundacji DKMS.
Konferencja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, jednakże mogliśmy ugościć jedynie 150 uczestników z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc.
2014
Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Interdyscyplinarny wymiar zdrowia i choroby” oraz IV Sympozjum Naukowo-Szkoleniowego „Współczesne problemy toksykologii klinicznej dla pielęgniarek i ratowników medycznych”
W dniach 26 i 27 września 2014 r. odbyła się Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Interdyscyplinarny wymiar zdrowia i choroby" oraz IV Sympozjum Naukowo-Szkoleniowym "Współczesne problemy toksykologii klinicznej dla pielęgniarek i ratowników medycznych".
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
Informacje dotyczące PARKINGU dla uczestników Konferencji i Sympozjum
Informacja dotycząca imprezy okolicznościowej/wspólne grilowanie
Informacja dla uczestników sesji plakatowej
Informacja dotycząca planowanych zajęć warsztatowych
UWAGI dotyczące przygotowania plakatu
Udziału w konferencjach
2025
Członkowie Koła Naukowego KardioAKTYWNI wzięli udział w XXXIII Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Kardiologicznej w Gdańsku
W dniach 27–29 marca 2025 roku członkowie Studenckiego Koła Naukowego KardioAKTYWNI w składzie Fabian Gera, Kacper Mężyk oraz Oskar Osak wzięli udział w XXXVIII Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Kardiologicznej organizowanej przez Gdański Uniwersytet Medyczny
Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać wielu interesujących prelekcji, w szczególności licznych studiów przypadków prezentowanych przez studentów z całej Polski, które pozwoliły na pogłębienie wiedzy i wymianę doświadczeń w zakresie kardiologii.
W ramach części praktycznej członkowie koła wzięli udział w specjalistycznych warsztatach, takich jak: szycie chirurgiczne, echokardiografia przezprzełykowa, obrazowanie MRI i TK w kardiologii. Dzięki temu zdobyli cenne umiejętności praktyczne oraz poszerzyli wiedzę z zakresu diagnostyki obrazowej i technik zabiegowych stosowanych w kardiologii.
Wyjazd był niezwykle wartościowy, umożliwiając nie tylko rozwój umiejętności praktycznych, ale również integrację ze środowiskiem akademickim z całej Polski. Uczestnicy wrócili pełni motywacji oraz inspiracji do dalszej nauki i działania w ramach SKN KardioAKTYWNI.
Konferencja stanowiła doskonałą okazję do rozwoju zarówno naukowego, jak i osobistego, a zdobyte doświadczenia z pewnością przyczynią się do dalszej działalności koła.
2024
Członkowie Koła Naukowego KardioAKTYWNI wzięli udział w II Tarnowskich Dialogach Medycznych
W dniu 07 grudnia 2024 r. członkowie Koła Naukowego KardioAKTYWNI wzięli udział w II Tarnowskich Dialogach Medycznych, organizowanych przez Polskie Towarzystwo Lekarskie – Oddział w Tarnowie. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z różnych dziedzin medycyny, koncentrując się na współczesnych wyzwaniach diagnostycznych i terapeutycznych.
W gronie wybitnych prelegentów znaleźli się m.in. prof. dr hab. n. med. Jadwiga Nessler oraz prof. dr hab. n. med. Jacek Legutko, którzy wygłosili inspirujące wykłady dotyczące aktualnych zagadnień w kardiologii. Ich wystąpienia były dla nas źródłem cennej wiedzy i motywacji do dalszej pracy naukowej.
Wyjazd umożliwił nam nie tylko pogłębienie wiedzy, ale również nawiązanie kontaktów z innymi uczestnikami konferencji. Było to niezwykle wartościowe doświadczenie, które wzbogaciło naszą działalność naukową i dydaktyczną.
Członkowie Koła Naukowego KardioAKTYWNI uczestniczyli w 25 edycji konferencji New Frontiers in Interventional Cardiology (NFIC)
W dniach 04–06 grudnia 2024 r. członkowie Koła Naukowego KardioAKTYWNI uczestniczyli
w 25 edycji konferencji New Frontiers in Interventional Cardiology (NFIC), która odbyła się w Krakowie. Wydarzenie to stanowi jedno z najważniejszych spotkań naukowych w dziedzinie kardiologii interwencyjnej, gromadząc specjalistów z całego świata.
Podczas konferencji mieliśmy okazję wysłuchać wykładów wybitnych ekspertów, w tym naszych mentorów: prof. dr. hab. n. med. Dariusza Dudka oraz dr. n. med. Aleksandra Zeliasia.
Ich prezentacje dostarczyły cennych informacji o najnowszych osiągnięciach i trendach w kardiologii, a także były inspiracją do dalszych działań naukowych.
Wyjazd pozwolił nam poszerzyć wiedzę, nawiązać kontakty z innymi uczestnikami oraz zapoznać się z innowacyjnymi technologiami stosowanymi w leczeniu chorób sercowonaczyniowych.
Było to wyjątkowe doświadczenie, które z pewnością przyczyni się do rozwoju naszego Koła oraz przyszłych projektów badawczych.
Konferencja naukowa „Neurologia i Muzy 2024”
W dniach 22–23 listopada 2024 r. członkowie Koła Anatomicznego „Scapula” uczestniczyli w konferencji naukowej „Neurologia i Muzy”, zorganizowanej przez Medycynę Praktyczną w Krakowie.
Celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy z zakresu neurologii oraz poznanie wpływu muzyki i sztuki na funkcjonowanie układu nerwowego. W programie znalazły się inspirujące wykłady, panele dyskusyjne oraz warsztaty. Szczególnym zainteresowaniem studentów cieszyły się prezentacje dotyczące muzykoterapii w leczeniu schorzeń neurologicznych oraz neurobiologii twórczości.
Udział w konferencji pozwolił uczestnikom nie tylko zdobyć nową wiedzę, ale także nawiązać kontakty naukowe. Wyjazd okazał się cennym doświadczeniem, które wzbogaci działalność naukową koła.
XVII Konferencję Naukową Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Krakowie
W dniach 15–16 listopada 2024 roku członkowie Studenckiego Koła Kardiologicznego „KardioKATYWNI” mieli zaszczyt uczestniczyć w XVII Konferencji Naukowej Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, która odbyła się w Krakowie. Było to wydarzenie o wyjątkowym znaczeniu naukowym, które umożliwiło nam zdobycie cennej wiedzy od najlepszych specjalistów w dziedzinie kardiologii oraz poszerzenie naszych horyzontów w zakresie prewencji i epidemiologii chorób sercowo-naczyniowych.
W trakcie konferencji mieliśmy okazję wysłuchać wykładów prowadzonych przez wybitnych profesorów i praktyków z Polski oraz zagranicy, w tym przez takich ekspertów jak prof. dr hab. Piotr Jankowski, znany ze swojego wkładu w badania nad prewencją chorób sercowo-naczyniowych, oraz prof. dr hab. Artur Mamcarz, autorytet w dziedzinie kardiologii klinicznej. Szczególnie inspirujące były sesje dotyczące najnowszych wytycznych dotyczących zdrowego stylu życia, strategii zmniejszania ryzyka sercowo-naczyniowego oraz innowacyjnych metod diagnostycznych i terapeutycznych.
Konferencja stanowiła również wyjątkową okazję do dyskusji i wymiany doświadczeń z uczestnikami z różnych ośrodków akademickich oraz praktykami medycznymi. Studenci mieli możliwość zadawania pytań i nawiązywania kontaktów z ekspertami, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć wyzwania współczesnej kardiologii.
Udział w tym wydarzeniu był dla nas nie tylko cennym doświadczeniem edukacyjnym, ale także impulsem do dalszego rozwoju naukowego i zawodowego. Dzięki uczestnictwu w tej konferencji zyskaliśmy nowe spojrzenie na znaczenie interdyscyplinarnej współpracy w prewencji chorób sercowo-naczyniowych, a zdobyta wiedza z pewnością będzie miała wpływ na naszą przyszłą praktykę lekarską.
Podsumowując, wyjazd na XVII Konferencję Naukową Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego był nieocenionym doświadczeniem, które wzbogaciło nas zarówno pod względem wiedzy teoretycznej, jak i umiejętności praktycznych. Wyrażamy ogromną wdzięczność organizatorom wydarzenia za możliwość uczestnictwa oraz wszystkim prelegentom za ich inspirujące wykłady. Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości, a my, jako członkowie „KardioKATYWNYCH”, będziemy mogli dalej propagować idee prewencji i edukacji zdrowotnej w środowisku akademickim i poza nim.
Przygotował: Fabian Gera, student kierunku Lekarskiego
VII Ogólnopolskiej Konferencji Apiterapii w Kamiannej
W dniu 19 października 2024 r. w Kamiannej odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Apiterapii. Akademię Nauk Stosowanych reprezentowali: Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia dr n. o zdr. Halina Potok, Prodziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu dr n. o zdr. Urszula Cisoń-Apanasewicz, dr hab. inż. Renata Francik, prof. ANS oraz mgr inż. Marek Zborowski z Katedry Dietetyki. W Konferencji uczestniczyli również przedstawiciele Koła Naukowego Dietetyków: Agnieszka Magiera, Faustyna Rówińska oraz Emilia Ortyl. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Fundację „Po Zdrowie Do Natury” we współpracy z Polską Fundacją Apiterapii oraz Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu w nowym obiekcie, którym jest Miodowa Klinika kierowana przez Panią Prezes Renatę Stelmach.
Konferencja zgromadziła szerokie grono lekarzy, naukowców, pszczelarzy oraz konsumentów poszukujących rzetelnej wiedzy z zakresu właściwości produktów pszczelich i ich zastosowania w apiterapii.
Prelegentami reprezentującymi Akademię Nauk Stosowanych w Nowym Sączu byli: dr hab. inż. Renata Francik, prof. ANS, która wygłosiła wykład pt. „Związki bioaktywne wpływające na potencjał terapeutyczny miodu” oraz mgr inż. Marek Zborowski, który zaprezentował wyniki badań własnych dotyczących zastosowania miodu podczas wystąpienia pt. „Miód jako komponent produktów spożywczych- zastosowanie w projektowaniu żywności oraz dietetyce”.
W otoczeniu natury oraz pięknej pogody wysłuchaliśmy również wystąpień innych prelegentów: prof. Artura Stojko, prof. Pawła Ramosa, prof. Agaty Kabały-Dzik, dr hab. Joanny Jaworskiej, dr Piotra Brukiewicza oraz dr Juliety Kozłowskiej-Staniczek, którzy poruszali takie zagadnienia jak: wpływ przegrzewania miodów na ich jakość oraz wytwarzania związków szkodliwych, rodzaje zafałszowań miodów oraz zastosowanie prawdziwego miodu w profilaktyce antynowotworowej.
Sukces Koła Naukowego Dietetyków I Pielęgniarek Na Konferencji Międzynarodowej
Koło Naukowe Dietetyków oraz Koło Naukowe Promocji Zdrowia działające w strukturach Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu ANS w Nowym Sączu 28 maja 2024 r. uczestniczyły w XV Międzynarodowej Konferencji Studenckich Kół Naukowych “Współczesne aspekty zagrożeń zdrowia” w Nowym Targu. Celem konferencji było stworzenie interdyscyplinarnego forum do prezentacji osiągnięć naukowych studentów z obszaru nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej.
Koło Naukowe Dietetyków reprezentowane przez Panią Małgorzatę Wygodę, Kingę Janicką, Natalię Wcisło oraz absolwenta kierunku Dietetyka Pana Artura Platę zajęło pierwsze miejsce w swojej sesji prezentując badania własne dotyczące analizy składu ciała z wykorzystaniem metody bioimpedancji elektrycznej oraz oceny kąta fazowego komórki dojrzałych kobiet. Wystąpienie wzbudziło ogromne zainteresowanie prowadzonymi badaniami oraz opracowanymi wynikami, które skłaniały społeczność naukową do wielu refleksji. Jednocześnie, podkreślono istotność działań edukacyjnych prowadzonych przez społeczność Koła mających na celu zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej dokonywania właściwych wyborów żywieniowych. Opiekę naukową nad przygotowaniem studentów sprawował Pan mgr inż. Marek Zborowski oraz Pani dr inż. Anna Mikulec.
Wystąpienie Koła Naukowego Promocji Zdrowia reprezentowane przez studentkę Panią Marię Trojanowską przedstawiło pilotażowe badanie obejmujące zjawisko percepcji wizerunku oraz poziomu zaufania wobec osoby pielęgniarki z widoczną modyfikacją ciała. Jest ono ważnym wkładem w zrozumienie jak czynniki wyglądu zewnętrznego wpływają na społeczne postrzegania i zaufanie wobec pracowników ochrony zdrowia. W obliczu rosnącej popularności tatuaży, piercingowania czy niestandardowych fryzur poznanie jak widoczne modyfikacje ciała wpływają na zaufanie pacjentów, jest kluczowe dla zapewnienia wysokiej jakości opieki zdrowotnej i budowania profesjonalnej więzi między personelem a pacjentami. Badanie zostało docenione przez organizatorów Konferencji otrzymując wyróżnienie. Opiekę naukową nad przygotowaniem studentów sprawowała Pani mgr Kamila Jarząb oraz Pani dr n. o zdr. Monika Majoch.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów naukowych!
Finał XIV Międzyuczelnianej Olimpiady Pielęgniarskiej im. dr Janiny Fetlińskiej
W dniu 10 maja 2024 r. w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu odbył się finał XIV Międzyuczelnianej Olimpiady Pielęgniarskiej im. dr Janiny Fetlińskiej, w której udział wzięło 30 studentów III roku kierunku pielęgniarstwo reprezentujących następujące uczelnie:
- Uniwersytet Opolski
- Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
- Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
- Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie
- Uniwersytet Rzeszowski
- Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego
- Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu
- Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy
- Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Głogowie
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
- Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
- Państwowa Akademia Nauk Stosowanych we Włocławku
- Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu
- Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie.
Akademię Nauk Stosowanych w Nowym Sączu reprezentowały studentki III roku kierunku pielęgniarstwo: Pani Judyta Homoncik oraz Pani Justyna Raczek.
Jest nam niezmiernie milo poinformować, iż zwycięzcą finału XIV Międzyuczelnianej Olimpiady Pielęgniarskiej im. dr Janiny Fetlińskiej została nasza studentka Judyta Homoncik, prezentując pracę pt.: Aktualne wyzwania w pielęgniarstwie – naukowość wyznacznikiem jakości zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej.
Za sprawą tego zwycięstwa to ANS w Nowym Sączu przypadł zaszczyt organizacji finału
XV Międzyuczelnianej Olimpiady Pielęgniarskiej im. dr Janiny Fetlińskiej, który odbędzie się w 2025 r.
Serdecznie gratulujemy zwycięstwa.
2023
Udział Koła Naukowego Dietetyków w organizacji konkursu „Silni wiedzą, mocni w życiu”
W dniu 31 maja 2023 roku w Szkole Podstawowej w Wielogłowach odbyła się gala finałowa III edycji konkursu „Silni wiedzą, mocni w życiu”. Jest to interdyscyplinarny konkurs dedykowany uczniom szkół podstawowych z terenu Sądecczyzny. Głównym jego celem jest promowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej wśród młodzieży.
Dwa z etapów konkursu zostały przygotowane przez wykładowców i studentów Koła Naukowego Dietetyków Wydziału Nauk o Zdrowiu ANS w Nowym Sączu. Uczestnicy konkursu zmagali się z testem przygotowanym przez studentki – Małgorzatę Wygoda, Angelikę Woźniak, Zuzannę Wojtas i Katarzynę Kruczek oraz Panią dr inż. Izabelę Mandryk. Niespodzianką było przygotowanie dodatkowego zadania drużynowego dotyczącego zdrowego stylu życia.
Rywalizacja była pełna emocji, a ostatecznie po przeprowadzeniu wszystkich części i zsumowaniu punktów uroczystego wręczenia nagród dokonali: Wójt Gminy Chełmiec – Pan Bernard Stawiarski, dr Marek Reichel – Prorektor ds. nauki, rozwoju i współpracy ANS, Radna Powiatu – Pani Barbara Szarota oraz Przewodniczący Komisji Oświaty – Pan Andrzej Tyrkiel.
Dla uczestników przygotowano nagrody, które m.in. ufundowała nasza Uczelnia.
Serdecznie gratulujemy Laureatom i życzymy dalszych sukcesów!
Władze WNoZ serdecznie dziękują Pani dr Izabeli Mandryk oraz studentom kierunku Dietetyka za zaangażowanie w przygotowaniu tego projektu.
Pierwsze miejsca Kół Naukowych Wydziału Nauk o Zdrowiu na Konferencji Naukowej w Nowym Targu
Koła Naukowe Dietetyków oraz Koło Naukowe Promocji Zdrowia działające w Wydziale Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu uczestniczyły 8 maja w XIV Konferencji Studenckich Kół Naukowych „Zdrowie inwestycją w przyszłość jednostki i społeczeństwa” organizowaną przez Podhalańską Państwową Uczelnię Zawodowa w Nowym Targu.
Koło Naukowe Dietetyków prezentowało dwa doniesienia naukowe. Wystąpienie Pani Kingi Janickiej, Alicji Myszy oraz Martyny Kuźlak pt.” Catering dietetyczny jako alternatywna forma żywienia – ocena jadłospisów” zajęło pierwsze miejsce w sesji tematycznej z zakresu dietetyki oraz kosmetologii.
Drugim prezentowanym wystąpieniem była „Ocena zaburzeń odżywiania wśród młodych dorosłych” autorstwa Pani Natalii Potaczek oraz Natalii Wcisło.
Projekty badawcze prowadzone był pod okiem dr inż. Anny Mikulec oraz mgr inż. Marka Zborowskiego.
Koła Naukowe Promocji Zdrowia reprezentowane przez Panią Judytę Homoncik w sesji tematycznej dotyczącej fizjoterapii i pielęgniarstwa również zajęło pierwsze miejsce za wystąpienie pt. „Częstość tendencji ortorektycznych wśród wybranych grup społecznych z uwzględnieniem specyfiki wykształcenia medycznego”. Opiekę naukową nad wystąpieniem sprawowały dr Monika Majoch oraz mgr Izabella Węgrzyn.
Celem Konferencji była wymiana doświadczeń z zakresu medycyny, nauk o zdrowiu oraz kultury fizycznej na temat najnowszych osiągnięć i perspektyw rozwoju. Konferencja była okazją do interdyscyplinarnej dyskusji w zakresie osiągnięć naukowych studentów należących do uczelnianych kół naukowych. Podczas konferencji zaprezentowano 97 wystąpień z 22 ośrodków naukowych.
Serdecznie gratulujemy Studentom i Opiekunom oraz życzymy dalszych sukcesów na płaszczyźnie naukowej.
2022
Studenci Koła Naukowego Dietetyków publikują
W ramach udziału w Ⅲ Międzynarodowym Sympozjum Studenckich Kół Naukowych w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie „ŚRODOWISKO – ROŚLINA – ZWIERZĘ – PRODUKT” studenci z Koła Naukowego Dietetyków Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu opublikowali dwa rozdziały w punktowanej monografii naukowej:
- „Żywność wygodna a jej wartość odżywcza oraz spożycie wśród studentów kierunków medycznych PWSZ w Nowym Sączu” autorstwa Soni Miczołek, Kingi Janickiej, Patrycji Kołodziej oraz Natalii Potaczek (opiekun naukowy dr inż. Anna Mikulec).
Monografia:Wybrane-zagadnienia-z-zakresu-bromatologii
- „Ocena wybranych cech jogurtów z dodatkami smakowymi produkowanych metodą zbiornikową” autorstwa Artura Platy, Natalii Wcisło oraz Karoliny Mastalerz (opiekun naukowy mgr inż. Marek Zborowski).
Monografia: Wybrane-zagadnienia-z-zakresu-produkcji-surowcow-zywnosci-i-kosmetykow_Tom-2–1
Gratulujemy autorom publikacji oraz opiekunom naukowym i zachęcamy do zapoznania się
z monografią!
Ocena wybranych cech jogurtów z dodatkami smakowymi produkowanych metodą zbiornikową
Sukces Kół Naukowych Instytutu Zdrowia na Konferencji Naukowej w Nowym Targu
Koło Naukowe Dietetyków oraz Koło Naukowe Promocji Zdrowia działające w Instytucie Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu uczestniczyły 9 maja w XII Konferencji Studenckich Kół Naukowych „Aktualne wyzwania w profilaktyce zdrowia” zorganizowanej przez PPUZ w Nowym Targu.
Koło Naukowe Promocji Zdrowia przedstawiło referat pt. „Poziom wglądu a ocena zachowań zdrowotnych studentów Instytutu Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu”. Pani Józefa Marecik oraz Dominika Małecka prowadziły badania pod okiem mgr Sylwii Siekierczak oraz mgr Izabelli Węgrzyn przy wsparciu naukowym dr Moniki Majoch. Autorki wraz z opiekunami kierują szczególne podziękowania do studentów Instytutu Zdrowia za udział w badaniach ankietowych, które stanowiły materiał badawczy prezentowany podczas Konferencji.
Referat wygłoszony przez studentów drugiego roku Dietetyki pt. „Sposób odżywiania i styl życia kierowców samochodów ciężarowych- badania pilotażowe” otrzymał II miejsce w sesji referatowej. W roli prelegentów wystąpiła Pani Sonia Miczołek oraz Pan Artur Plata. W realizację prac zaangażowana była również Pani Karolina Mastalerz. Projekt badawczy prowadzony jest pod okiem dr inż. Anny Mikulec oraz mgr inż. Marka Zborowskiego.
Celem Konferencji była wymiana doświadczeń z zakresu medycyny, nauk o zdrowiu oraz kultury fizycznej na temat najnowszych osiągnięć i perspektyw rozwoju. Konferencja była okazją do interdyscyplinarnej dyskusji w zakresie osiągnięć naukowych studentów należących do uczelnianych kół naukowych. Podczas konferencji w formie hybrydowej przedstawiono 88 wystąpień oraz zaprezentowano 7 posterów co łącznie daj 96 wystąpień z 31 ośrodków w Polsce, Słowacji oraz Turcji.
Serdecznie gratulujmy Studentom i Opiekunom oraz życzymy dalszych sukcesów.
Duży sukces Koła Naukowego Dietetyków podczas III Międzynarodowego Sympozjum Studenckich Kół Naukowych w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie
Z przyjemnością informujemy, że komisja konkursowa III Międzynarodowego Sympozjum Studenckich Kół Naukowych w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie przyznała III miejsce za referat wygłoszony przez pana Artura Platę (II rok Dietetyki) oraz panią Natalię Wcisło (I rok Dietetyki), studentów Koła Naukowego Dietetyków w Nowym Sączu za wystąpienie pt. „Ocena wybranych cech jogurtów produkowanych metodą zbiornikową z dodatkami smakowymi” pod opieką naukową mgr inż. Marka Zborowskiego. Nagroda przyznana została w ramach wystąpienia w Sekcji Nauk o Żywności i Biotechnologii. Podczas sympozjum, w sekcji tej, zaprezentowano 27 wystąpień w sesjach referatowej i posterowej.
Zajęcie III miejsca jest ogromnym sukcesem zarówno na płaszczyźnie rozwoju naukowego Studentów jak również reprezentowania i promowania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w środowisku akademickim na arenie międzynarodowej.
Udział Koła Naukowego Dietetyków PWSZ w Nowym Sączu w tym wydarzeniu obejmował również wystąpienie pań Sonii Miczołek (II rok Dietetyki) oraz Kingi Janickiej (I rok Dietetyki), które zaprezentowały referat pt. ”Żywność wygodna a wartość odżywcza oraz spożycie wśród studentów kierunków medycznych PWSZ w Nowym Sączu” opracowany wraz z panią Natalią Potaczek (I rok Dietetyki) pod opieką dr inż. Anny Mikulec.
Jednocześnie pragniemy podziękować wszystkim studentom Instytutu Zdrowia, którzy wzięli udział w badaniu ankietowym, dzięki czemu możliwe było zrealizowanie projektu badawczego.
Organizatorzy oraz komisja konkursowa III Międzynarodowego Sympozjum Studenckich Kół Naukowych w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie zwrócili szczególną uwagę na wysoki potencjał naukowy wszystkich wystąpień oraz wzorowe przygotowanie merytoryczne i techniczne prelegentów uczestniczących w wydarzeniu.
Studentom oraz opiekunom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwoju naukowym!
Ogólnopolska Konferencja Naukowo – Szkoleniowa „Wielowymiarowość pielęgniarskiej praktyki zawodowej” w Chełmie
26 stycznia 2022r. odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowo – Szkoleniowa „Wielowymiarowość pielęgniarskiej praktyki zawodowej”, której organizatorem był Instytut Nauk Medycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem – ponad 100 doniesień w formie referatów i e-posterów zaprezentowano w 7 sesjach, w tym w sesjach studenckich.
Wykładowcy Zakładu Dietetyki oraz Zakładu Pielęgniarstwa Instytutu Zdrowia oraz absolwentka kierunku Dietetyka, przedstawili swoje doniesienia w formie referatu i e-posterów, reprezentując naszą Uczelnię.
Organizatorzy zaproponowali tematykę Konferencji dotyczącą: opieki pielęgniarskiej, współpracy interdyscyplinarnej w praktyce pielęgniarskiej, współczesnego systemu kształcenia pielęgniarek oraz szerokiego obszaru promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej.
Podczas konferencji przedstawiono doniesienia:
1. Opieka nad pacjentem obcym kulturowo w opinii pielęgniarek czynnych zawodowo
Izabella Węgrzyn, Sylwia Siekierczak, Monika Majoch
W badaniu zastosowano metodę sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem autorskiego kwestionariusza ankiety, która została wypełniona przez 113 osób pracujących w zawodzie pielęgniarki/pielęgniarza. W formie referatu zaprezentowano pilotażowe wyniki badań dotyczących dotychczasowego doświadczenia w pracy z pacjentem obcym kulturowo, emocji z tym związanych oraz stopnia zainteresowania rozwojem własnych kompetencji zawodowych dotyczących opieki nad takimi chorymi. Badanie uwzględniało również element sprawdzenia potencjalnych czynników dodatkowych mogących mieć w takim przypadku istotne znaczenie w ułatwieniu komunikacji i opieki.
2. Wpływ sposobu żywienia oraz aktywności fizycznej na wydolność psychofizyczną pielęgniarek
Ewelina Gwóźdź, Izabela Mandryk
Personel medyczny z racji wykonywanej pracy jest zobligowany do promowania zdrowia
i aktywizowania społeczeństwa w zakresie preferowania zachowań prozdrowotnych, również
w odniesieniu do żywienia. Personel pielęgniarski ze względu na posiadaną wiedzę, oraz umiejętności powinien przez swoje działania nakłaniać innych do właściwych działań prozdrowotnych. Z kolei aktywność ruchowa człowieka wpływa na wszystkie sfery rozwoju i funkcjonowania jego organizmu. W sferze psychicznej pozwala utrzymać równowagę emocjonalną, podnosi odporność na stres życia codziennego. Pozytywny wpływ aktywności ruchowej człowieka na jego zdrowie jest wszechstronny
i bezdyskusyjny. Celem opracowania, była ocena sposobu żywienia, oraz wpływu aktywności fizycznej na wydolność pracy pielęgniarek i ich kondycję psychiczną. Literatura przedmiotu dowodzi, że personel pielęgniarski nie przestrzega podstawowych założeń związanych z prawidłowym żywieniem, oraz zaleceń dotyczących aktywności fizycznej.
3. Stan odżywienia a poziom aktywności fizycznej wśród studentów kierunków medycznych
Izabela Mandryk, Ewelina Gwóźdź, Patrycja Zygmunt
Nadmierna masa ciała u ludzi młodych jest problemem nie tylko w populacji Polski, ale również na skalę światową. Osoby aktywne fizycznie są znacznie mniej narażone na wystąpienie nadwagi niż osoby nieaktywne. Studenci kierunków medycznych stanowią populację osób o wyższej niż przeciętna świadomości zdrowotnej, która poprzez specyfikę przyszłego zawodu powinna mieć decydujący wpływ na promowanie zmian zachowań zdrowotnych populacji. Celem pracy była ocena stanu odżywienia i aktywności fizycznej u studentów kierunków medycznych Instytutu Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Zastosowano autorski kwestionariusz ankiety. Wyniki pokazują, ze stan odżywienia u większości studentów IZ PWSZ wskazuje na masę ciała w normie. Natomiast największe zastrzeżenia budzi mała ilość czasu poświęcanego na aktywność fizyczną. Przytoczone wyniki wskazują na potrzebę zwiększenia świadomości studentów odnośnie roli aktywności fizycznej jako istotnego elementu profilaktyki zdrowotnej w powstawaniu nadwagi
i otyłości.
OPIEKA NAD PACJENTEM OBCYM KULTUROWO W OPINII PIELĘGNIAREK CZYNNYCH ZAWODOWO
Stan odżywienia a poziom aktywności fizycznej wśród studentów kierunków medycznych
Wpływ sposobu żywienia oraz aktywności fizycznej na wydolność psychofizyczną pielęgniarek
Zakład Dietetyki na XIII Międzynarodowej Konferencji Eurasian Conference on Leaguage & Social Sciences na Łotwie
Zakład Dietetyki na XIII Międzynarodowej Konferencji Eurasian Conference on Leaguage & Social Sciences, w dniach 5–6.02.2022 r. na Łotwie
Niezmiernie miło nam poinformować, że mgr inż. Marek Zborowski oraz dr inż. Anna Mikulec w dniach 05–06.02.2022 r. reprezentowali Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Sączu podczas XIII Międzynarodowej Konferencji Eurasian Conference on Leaguage & Social Sciences na Łotwie.
Konferencja miała charakter interdyscyplinarny obejmując następujące panele tematyczne: ekonomia, finanse, zarządzanie, logistyka, prawo, turystyka, socjologia, bezpieczeństwo oraz nauki o zdrowiu. Gospodarzem konferencji był Daugavils University na Łotwie.
Zespół zaprezentował prezentację pt. „The impact of the COVID-19 pandemic on lifestyle behaviors PWSZ students in Nowy Sącz”.
Styl życia człowieka ma niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia. Nieprzestrzeganie zasad prozdrowotnego stylu życia może stanowić czynnik ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych. Studenci są grupą społeczną narażoną na wpływ czynników niezgodnych z tymi zasadami, jak niewłaściwe zwyczaje i nawyki żywieniowe, stosowanie używek, niewystarczająca aktywność fizyczna czy siedzący tryb życia itp.
Warto podkreślić, że zachowania żywieniowe wyznaczane są w znacznej mierze przez kontekst społeczny i kulturowy, który niejednokrotnie kształtuje i ogranicza indywidualne wybory. Określone decyzje czy praktyki żywieniowe ludzi są więc często nie tyle efektem zamierzonych, celowych działań, ile wynikają z ich spójności z bardziej ogólnymi sposobami na życie czy przynależnością do grupy społecznej czy zawodowej.
Celem badań było określenie wpływu pandemii COVID-19 na zachowania związane z prozdrowotnym stylem życia studentów PWSZ w Nowym Sączu.
2021
Nasi dietetycy wyróżnieni podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Studentów i Doktorantów pt.: “Żywność. Żywienie. Rynek. Innowacje w nauce i praktyce.”
Niezmiernie miło nam jest podzielić się informacją, że referat pt.: „Prozdrowotne przekąski – ocena wybranych cech jakościowych” zaprezentowany przez studentów z Koła Naukowego Dietetyków zdobył wyróżnienie podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Studentów i Doktorantów pt.: “Żywność. Żywienie. Rynek. Innowacje w nauce i praktyce.”
Konferencja została zorganizowana przez Koło Naukowe Żywieniowców Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i odbyła się w dniu 18 listopada 2021 roku.
Badania i referat zostały opracowane przez: Sonię Miczołek, Artura Platę, Karolinę Mastalerz, Ewelinę Weselak i Patrycję Kołodziej, a podczas konferencji w roli Prelegentek wystąpiły: Sonia Miczołek i Karolina Mastalerz.
Opiekę naukową nad przebiegiem i opracowaniem wyników badań sprawowali: dr inż. Anna Mikulec, mgr inż. Marek Zborowski oraz dr inż. Izabela Mandryk.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
XXI Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowo-Szkoleniowa im. dr n. med. Janiny Fetlińskiej w Ciechanowie
Zakład Dietetyki oraz Pielęgniarstwa na XXI Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej im. dr n. med. Janiny Fetlińskiej w Ciechanowie
Niezmiernie miło nam poinformować, że wykładowcy Zakładu Dietetyki oraz Zakładu Pielęgniarstwa Instytutu Zdrowia oraz pierwsza absolwentka kierunku Dietetyka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu reprezentowali Uczelnię podczas XXI Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej im. dr n. med. Janiny Fetlińskiej w Ciechanowie, która odbyła się w dniu 22.10.2021 r.
Konferencja była doskonałą okazją do nawiązania interdyscyplinarnego dialogu nad problematyką związaną z żywieniem człowieka oraz wymiany doświadczeń na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej.
Podczas konferencji zaprezentowane zostały następujące postery:
- Świadomość kobiet w ciąży na temat racjonalnej diety i suplementacji – badanie wstępne – Mandryk Izabela, Węgrzyn Izabella
- Edukacja żywieniowa dzieci i młodzieży w wieku szkolnym – Gwóźdź Ewelina, Mandryk Izabela, Mikulec Anna, Zborowski Marek
- Owady jadalne w żywieniu człowieka – Mikulec Anna, Zborowski Marek, Gwóźdź Ewelina, Nowak Kinga
- Izolacja społeczna a zachowania żywieniowe wśród studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu w czasie lockdownu związanego z pandemią COVID-19 – Zborowski Marek, Mikulec Anna, Gwóźdź Ewelina
Motywem wiodącym Konferencji była szeroko pojęta tematyka żywienia człowieka zarówno zdrowego, jak i chorego. Z uwagi na różnorodność czynników wpływu żywienia na organizm człowieka niezbędne jest nieustanne podejmowanie dyskusji naukowej, w tym tak ważnym temacie, z różnych perspektyw: żywieniowej, dietoterapeutycznej, medycznej, psychologicznej, pedagogicznej, społecznej i humanistycznej.
Najlepszy poster podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Człowiek-Żywność-Środowisko”
Najlepszy poster podczas Ogólnopolskiej konferencja naukowej "Człowiek-Żywność-Środowisko”
Niezmiernie miło nam poinformować, że podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej „Człowiek-Żywność-Środowisko” organizowanej 15.10.2021 r. – poster pt. „Pandemia wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 a zachowania żywieniowe studentów PWSZ w Nowym Sączu” autorstwa mgr inż. Marka Zborowskiego oraz dr inż. Anny Mikulec otrzymał pierwszą nagrodę za najlepszy poster prezentowany podczas konferencji.
Celem konferencji było przedstawienie aktualnych wyników w obszarze nauk rolniczych: technologia żywności i żywienia oraz rolnictwo i ogrodnictwo, wpływu różnych czynowników na zdrowie i funkcjonowanie organizmu człowieka oraz środowiska.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na płaszczyźnie badawczej !
2019
Koło Naukowe Dietetyków na krajowych konferencjach naukowych
Dnia 8 listopada 2019 r. Instytut Zdrowia we współpracy z Kołem Naukowym Promocji Zdrowia zorganizował Konferencję Naukową pt. „Samodzielność zawodowa a profesjonalizm w polskim pielęgniarstwie”.
Celem Konferencji była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie sprawowania profesjonalnej opieki nad osobą zdrową i chorą w kontekście współczesnych oczekiwań odbiorców opieki wynikających z samodzielności zawodowej pielęgniarek.
Na szczególne podkreślenie zasługuje obecność na konferencji oraz czynny udział wielu autorytetów w dziedzinie pielęgniarstwa między innymi dr Grety Kanownik – Dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych Ministerstwa Zdrowia, która wygłosiła wykład dotyczący bieżących działań Ministerstwa Zdrowia adresowanych do grup zawodowych pielęgniarek i położnych.
Podczas konferencji poruszono wiele istotnych tematów, dotyczących m.in.:
- profesjonalizmu zawodowego w kontekście historycznym, kulturowym, społecznym, wartości profesjonalizmu zawodowego,
- samodzielności zawodowej, uregulowań prawnych, standardów kwalifikacji pielęgniarki polskiej, praktycznych aspektów samodzielności zawodowej pielęgniarek w różnych dziedzinach pielęgniarstwa,
- diagnozy pielęgniarskiej w praktyce,
- planowania opieki w oparciu o wybrany system klasyfikacji w pielęgniarstwie,
- wiedzy pielęgniarek z zakresu zaawansowanych zabiegów ratujących życie,
- mobbingu oraz strategii radzenia sobie ze stresem,
- wypalenia zawodowego jako efektu długotrwałego stresu doświadczanego przez personel medyczny,
- oczekiwań pielęgniarek dotyczących pozytywnych efektów własnych działań,
Finalnym etapem konferencji były zajęcia warsztatowe z resuscytacji wewnątrzszpitalnej prowadzonej przez pielęgniarki, które odbyły się w budynku Centrum Symulacji Medycznej.
Konferencja bez wątpienia spełniła postawione cele i założenia. Dla wszystkich uczestników była okazją do wymiany wiedzy, doświadczeń zawodowych i poglądów oraz stanowiła możliwość do nawiązania nowych kontaktów.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom i studentom Instytutu Zdrowia, zaangażowanym w organizację tego wydarzenia.
- Odsłony: 3245