Koła naukowe
KOŁO NAUKOWE PROMOCJI ZDROWIA
Zarząd Koła Naukowego Promocji Zdrowia reprezentują:
Opiekun Koła Naukowego: mgr Izabella Węgrzyn, mgr Kamila Jarząb
Przewodnicząca Koła Naukowego: NIkodem Majda
Zastępca Przewodnicząca Koła Naukowego: Marcelina Gołąb
Koło Naukowe Promocji Zdrowia powstało w 2004 roku z inicjatywy studentów pielęgniarstwa w Instytucie Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Najważniejszym zadaniem Koła jest rozwijanie i przekazywanie wiedzy na temat promocji zdrowia, prowadzenie badań naukowych z dziedziny pielęgniarstwa oraz ratownictwa medycznego. Koło bierze udział w organizacji wielu spotkań naukowych, konferencji oraz akcji mających na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zdrowia. Koło Naukowe Promocji Zdrowia co roku organizuje akcję „Wampiriada”, oraz Dzień Dawcy Szpiku. Jest aktywnym uczestnikiem wielu imprez m. in. Małopolskiej Nocy Naukowców, Festiwalu Nauki i Targów Uczelni. Uczestniczy w szerzeniu idei z zakresu pierwszej pomocy wśród dzieci i młodzieży poprzez liczne szkolenia i pokazy.
Studenci biorą czynny udział w kampaniach społecznych takich jak:
Wampiriada
Studenckie Koło Naukowe Promocji Zdrowia co roku, we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Nowym Sącz, organizuje akcję o nazwie „Wampirida”, której celem jest pozyskanie jak największej ilości krwi. Podczas jej trwania, przy współpracy z fundacją DKMS, rejestrowani są również potencjalni dawcy szpiku kostnego. Dzięki dużemu zaangażowaniu studentów, co roku udaje się pozyskać kolejne litry cennej krwi oraz zarejestrować kolejne osoby jako potencjalnych dawców szpiku kostnego.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/kola-naukowe#sigProId02af3f4086
Małopolska Noc Naukowców
Koło Naukowe Promocji Zdrowia bierze czynny udział w Małopolskiej Nocy Naukowców, która pozwala na promowanie nauki wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Studenci chętnie przekazują swoją wiedzę dotyczącą między innymi pierwszej pomocy przedmedycznej czy zdrowego trybu życia.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/kola-naukowe#sigProIdb3d1da8095
Festiwal Nauki
„Bawiąc, uczyć” – to myśl, która już od wielu lat przyświeca organizacji Festiwalu Nauki w naszej uczelni. Impreza jest skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży w różnym wieku, którzy poprzez zabawę, eksperymenty i różnorodne warsztaty mogą zaprzyjaźnić się z nauką.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/kola-naukowe#sigProId5933866438
Organizacja oraz uczestnictwo w konferencjach naukowych, krajowych i zagranicznych
Studenci Koła Naukowego Promocji Zdrowia biorą czynny udział w organizowaniu konferencji naukowych m.in. Konferencji Naukowej „Samodzielność zawodowa a profesjonalizm w polskim pielęgniarstwie”, której pierwsza edycja miała miejsce w listopadzie 2019 roku w PWSZ w Nowym Sączu. Biorą również czynny oraz bierny udział w konferencjach naukowych organizowanych w innych uczelniach np. Międzynarodowej Konferencji Studenckich Kół Naukowych w Nowym Targu.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/kola-naukowe#sigProId455f46261a
KOŁO NAUKOWE eRka
Zarząd Koła Ratownictwa Medycznego "eRka" reprezentują:
Opiekun Koła Naukowego: mgr Urszula Bednarek
Przewodniczący: Bartosz Ogurek
Wiceprzewodnicząca: Kinga Jelito
Sekretarz: Magdalena Kurzeja
Skarbnik: Julia Frey
Studenckie Koło Ratownictwa Medycznego „eRka” zostało utworzone dnia 13 października 2012 roku przez studentów kierunku Ratownictwo Medyczne PWSZ w Nowym Sączu.
Głównym celem działalności jest pogłębianie wiedzy, rozwijanie zainteresowań i umiejętności studentów w zakresie ratownictwa medycznego, jak również szerzenie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy wśród społeczności lokalnych.
KOŁO NAUKOWE DIETETYKÓW AKADEMII NAUK STOSOWANYCH W NOWYM SĄCZU
Koło Naukowe Dietetyków ANS w Nowym Sączu
Zarząd Koła Naukowego Dietetyków ANS w Nowym Sączu reprezentują:
Opiekun Koła Naukowego: mgr inż. Marek Zborowski
Przewodniczący Koła Naukowego: Małgorzata Wygoda
Zastępca Przewodniczącego Zuzanna Wojtas
Skarbnik: Katarzyna Kruczek
Sekretarz: Agnieszka Magiera
Koło Naukowe Dietetyków Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu powstało w 2021 roku z inicjatywy studentów dietetyki. Koła Naukowe działa w strukturach Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu przy Katedrze Dietetyki.
Najważniejszym zadaniem Koła Naukowego jest kształtowanie postaw propagujących zdrowy styl życia, szerzenie wiedzy z zakresu dietetyki oraz aktywne angażowanie się w pracę na rzecz uczelni oraz środowiska lokalnego. Członkowie Koła angażują się w prowadzenie badań naukowych z dietetyki oraz technologii żywności i żywienia.
Członkowie Koła Naukowego Dietetyków aktywnie działają również w mediach społecznościowych:
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Facebook:
Instagram:
Studenci biorą czynny udział w kampaniach społecznych takich jak:
Prelekcja oraz analiza składu ciała w ZSEM w Nowym Sączu
Koło Naukowe Dietetyków Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu działające w strukturach Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu jako cel statutowy swej działalności wskazuje kształtowanie postaw propagujących zdrowy styl życia, szerzenie wiedzy z zakresu dietetyki oraz aktywne angażowanie się w pracę na rzecz rozwoju edukacji społeczeństwa w ramach dokonywania właściwych i uzasadnionych wyrobów żywieniowych.
W myśl tej zasady, 8 listopada w Europejski Dzień Zdrowej Żywności i Gotowania w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu odbyła się prelekcja, którą poprowadził opiekun naszego Koła mgr inż. Marek Zborowski.
Chętni uczniowie po prelekcji mogli skorzystać z analizy składu ciała którą prowadzili studenci aktywnie działający w Kole Naukowym Dietetyków.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/kola-naukowe#sigProIddabe97da9a
Warsztaty Kulinarne w Szkole Podstawowej w Starej Wsi
Koło Naukowe Dietetyków wraz z opiekunem mgr inż. Markiem Zborowskim miało zaszczyt poprowadzić warsztaty kulinarne z przygotowania sushi dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Starej Wsi. Wydarzenie to odbyło się w ramach Dnia Zdrowia, a jego kulminacyjnym punktem był konkurs robienia sushi, który przyniósł wiele radości i zdrowej rywalizacji.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować Panu Dyrektorowi, mgr Janowi Kmakowi, za wsparcie i umożliwienie przeprowadzenia tych wyjątkowych warsztatów. Wyrazy wdzięczności kierujemy również do Organizatorki wydarzenia, mgr Agnieszki Mężyk, której zaangażowanie i pasja były kluczowe dla sukcesu tego przedsięwzięcia.
Uczniowie mieli okazję nauczyć się podstaw zdrowego odżywiania, odkryć nowe smaki oraz poznać tajniki przygotowywania sushi, co wzbogaciło ich kulinarne umiejętności i wiedzę na temat zdrowego stylu życia. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział i mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenia będą inspiracją do dalszego rozwijania kulinarnych pasji i dbania o zdrową dietę!
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/kola-naukowe#sigProId4ed1413b8b
III Ogólnopolska Konferencja Kół Naukowych i Organizacji Studenckich
Dnia 19.03.2022 roku reprezentanci naszego Koła Naukowego Dietetyków Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu mieli zaszczyt uczestniczyć w sesji Nauk Społecznych i Nauk o Zdrowiu podczas konferencji „Wyzwania współczesnego świata” zorganizowanej przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych we Włocławku. Nasze badania, zaprezentowane przez Zuzannę Wojtas, Małgorzatę Wygodę, Agnieszkę Magierę oraz Katarzynę Kruczek, skupiły się na przeciwdziałaniu marnowaniu żywności w społeczeństwie. Kontynuujemy naszą misję zwiększania świadomości w tym zakresie i działamy, aby zmniejszyć skalę tego problemu. Nasze wystąpienie wzbudziło duże zainteresowanie, a zaprezentowane możliwości przeciwdziałania stratom żywności spotkały się z dużą aprobatą i uznaniem organizatorów konferencji. Opiekę naukową nad przygotowaniem naszych prezentacji sprawował mgr inż. Marek Zborowski. Serdecznie dziękujemy za wsparcie!
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/kola-naukowe#sigProIdd3b1841d63
Koło Naukowe Dietetyków na Małopolskim Festiwalu Ekonomii
W dniu 22 listopada 2024 roku Pani Małgorzata Wygoda, Zuzanna Wojtas, Katarzyna Kruczek uczestniczył w Małopolskim Festiwali Ekonomii organizowanym w akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Studentki Koła Naukowego Dietetyków wygłosiły wykład pt. „Konsekwencje ekonomiczne otyłości i jej następstwa w xxi wieku - badania własne i prognozy na przyszłość”. Otyłość jest przewlekłą, ogólnoustrojową chorobą spowodowaną zaburzeniem homeostazy energetycznej organizmu. Charakterystyczne dla niej jest patologiczne zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej, które prowadzi do powikłań ze strony wszystkich układów i narządów. Celem badań była ocena składu dzieci w wieku szkolnym w wykorzystaniem metody bioimpedancji elektrycznej oraz kąta fazowego całego ciała. Z prezentacji dowiedzieliśmy się, że koszty leczenia otyłości w Polsce wynoszą obecnie około 15 miliardów złotych rocznie, z czego 10 miliardów to koszty pośrednie związane z utratą produktywności. Prognozy wskazują, że Do 2035 r. wpływ nadwagi i otyłości na światową gospodarkę osiągnie 4,32 biliona dolarów rocznie –prawie 3% światowego produktu krajowego brutto. Wystąpienie zostało przygotowane pod opieką Pana mgr inż. Marka Zborowskiego
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/kola-naukowe#sigProId2bdae8041e
Festiwal Zawodów 2024 w Krakowie
Nasze Koło Naukowe Dietetyków miało niezwykłą przyjemność wziąć udział w tegorocznym Festiwalu Zawodów w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO w Krakowie! Nasi fantastyczni studenci wraz z opiekunami z Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie oraz Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu zabrali Was w podróż po świecie medycyny, pokazując, jak ważne i różnorodne są zawody takie jak lekarz, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, pielęgniarka i oczywiście nasz ukochany dietetyk!
To było niezwykłe doświadczenie móc dzielić się naszą pasją i wiedzą z tyloma zainteresowanymi ludźmi! A dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego oraz funduszy Unii Europejskiej dla projektu "Zawodowa Małopolska", mogliśmy być częścią tego inspirującego wydarzenia! Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko i z nami rozmawiali! Nie możemy się doczekać kolejnych możliwości dzielenia się naszym entuzjazmem i wiedzą na temat zdrowego odżywiania!
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/kola-naukowe#sigProIdabfd3177a9
KOŁO NAUKOWE KardioAKTYWNI
Zarząd Koła Naukowego „KardioAKTYWNI” ANS w Nowym Sączu reprezentują:
Opiekun Koła Naukowego: prof. dr hab. n. med. Jerzy Sadowski
dr n. med. Aleksander Zeliaś
Przewodniczący Koła Naukowego: Fabian Gera
Zastępca Przewodniczącego Koła Naukowego: Oliwia Latocha
Skarbnik: Laura Stanek
Sekretarz: Kacper Mężyk
Koło Naukowe „KardioAKTYWNI" jest dobrowolnym zrzeszeniem studentów Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu o charakterze naukowym i samokształceniowym.
Koło działa na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu przy Katedrze i Klinice Kardiologii i Kardiochirurgii.
Siedziba Koła mieści się w Nowym Sączu przy ul. Kościuszki 2 (budynek G).
Koło posługuje się skrótem: SKNK ANS.
Celami koła są:
- zrzeszanie i integracja studentów i absolwentów ANS zainteresowanych kardiologią i kardiochirurgią;
- samokształcenie członków Koła w zakresie szeroko rozumianej metodologii badawczej i klinicznej kardiologii i kardiochirurgii;
- rozwijanie zainteresowań naukowych członków Koła;
- wdrażanie studentów do pracy naukowej i badawczej;
- popularyzacja wiedzy z zakresu prowadzenia zdrowego stylu życia oraz profilaktyki.
Studenci biorą udział w Konferencjach:
Wyjazdu członków Studenckiego Koła Kardiologicznego „KardioKATYWNI” na XVII Konferencję Naukową Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Krakowie
W dniach 15–16 listopada 2024 roku członkowie Studenckiego Koła Kardiologicznego „KardioKATYWNI” mieli zaszczyt uczestniczyć w XVII Konferencji Naukowej Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, która odbyła się w Krakowie. Było to wydarzenie o wyjątkowym znaczeniu naukowym, które umożliwiło nam zdobycie cennej wiedzy od najlepszych specjalistów w dziedzinie kardiologii oraz poszerzenie naszych horyzontów w zakresie prewencji i epidemiologii chorób sercowo-naczyniowych.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/kola-naukowe#sigProId114d8e96fd
Udział zarządu koła w szkoleniu prosektoryjnym
W dniu 8.11.2024 odbyło się szkolenie z zakresu obsługi nowoczesnego sprzętu w nowo wybudowanym prosektorium. W wydarzeniu uczestniczyli studenci kierunku lekarskiego, zrzeszeni w Kole Naukowym Anatomicznym, oraz pracownicy uczelni. Wśród uczestników znaleźli się dr Dariusz Hajdukiewicz – kierownik zakładu anatomii, dr Jakub Stańczak, dr n. o zdr. Urszula Cisoń-Apanasewicz oraz dr Dawid Janczaryk
Omówiono zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty obsługi sprzętu medycznego oraz przeprowadzania maceracji, co stanowi istotny element kształcenia przyszłych lekarzy oraz kadry naukowej.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/kola-naukowe#sigProId23807c8c4e
XX. Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej i Kardiochirurgii
W dniach 9/10 maja 2024 r. w odpowiedzi na zaproszenie Klinicznego Centrum Badawczego Intercard w Nowym Sączu członkowie koła udali się do Brzeska do Pałacu Goetz na XX. Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej i Kardiochirurgii.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/kola-naukowe#sigProId648113ee32
KOŁO NAUKOWE SCAPULA
Zarząd koła naukowego SCAPULA reprezentują:
Opiekun koła naukowego: dr Dariusz Hajdukiewicz
Przewodniczący koła naukowego: Hubert Kraszewski
Zastępca przewodnicząca koła naukowego: Julia Litwińska
Koło Naukowe Anatomiczne „SCAPULA” zostało założone w 2024 roku z inicjatywy studentów kierunku lekarskiego Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Misją koła jest rozwijanie pasji i wiedzy z zakresu anatomii człowieka oraz pogłębianie umiejętności praktycznych związanych z tą dziedziną, kluczową w edukacji medycznej.
Członkowie „SCAPULI” regularnie uczestniczą w konferencjach naukowych. Udział w takich wydarzeniach umożliwia im zdobywanie cennej wiedzy oraz nawiązywanie kontaktów z ekspertami z dziedziny medycyny i nauk pokrewnych.
W najbliższych planach koła znajduje się organizacja warsztatów praktycznych, które będą realizowane z wykorzystaniem nowo powstałego prosektorium na terenie uczelni. Warsztaty te mają na celu nie tylko podniesienie kwalifikacji studentów, ale również promocję innowacyjnych metod nauczania anatomii.
Koło „SCAPULA” stawia na interdyscyplinarną współpracę i dynamiczny rozwój, stając się platformą dla przyszłych lekarzy i naukowców do zgłębiania tajników anatomii w inspirującym i profesjonalnym środowisku.
Studenci biorą udział w Konferencjach:
Udział w XXI Krajowej Konferencji Szkoleniowej - Ginekologia i Położnictwo w ICE Conference Center w Krakowie.
Dnia 22.11. i 23.11. trójka członków SKN Scapula wzięła udział w XXI Krajowej Konferencji Szkoleniowej - Ginekologia i Położnictwo w ICE Conference Center w Krakowie.
Studenci, wśród licznych specjalistów, wysłuchali niezwykle ciekawych wykładów prezentowanych przez pionierów tych dziedzin, dzięki czemu mieli okazję zagłębić się w ten świat i poszerzyć swoje zainteresowanie nim.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/kola-naukowe#sigProIdb4a84809ba
Udział w wykładzie dotyczącym tematyki “Identyfikacji zwłok o nieznanej tożsamości”.
Dnia 27.11.2024r. członkowie koła anatomicznego “Scapula” wzięli udział w spotkaniu dotyczącym tematyki “Identyfikacji zwłok o nieznanej tożsamości”. Mieli oni na nim okazję zapoznać się z prawnymi aspektami tego, jak istotna jest poprawnie przeprowadzona sekcja zwłok. Przybliżono im również parę podstawowych sposobów pozwalających określić to, jak dużo czasu upłynęło od zgonu, a także co działo się z ciałem po śmierci. Możliwość uczestnictwa w tego typu spotkaniu, które łączy zagadnienia prawne z medycznymi, niewątpliwie poszerzyła horyzonty studentów, którzy wypowiadali się bardzo pozytywnie o tym doświadczeniu.
Udział zarządu koła w szkoleniu prosektoryjnym
W dniu 8.11.2024 odbyło się szkolenie z zakresu obsługi nowoczesnego sprzętu w nowo wybudowanym prosektorium. W wydarzeniu uczestniczyli studenci kierunku lekarskiego, zrzeszeni w Kole Naukowym Anatomicznym, oraz pracownicy uczelni. Wśród uczestników znaleźli się dr Dariusz Hajdukiewicz – kierownik zakładu anatomii, dr Jakub Stańczak, dr n. o zdr. Urszula Cisoń-Apanasewicz oraz dr Dawid Janczaryk
Omówiono zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty obsługi sprzętu medycznego oraz przeprowadzania maceracji, co stanowi istotny element kształcenia przyszłych lekarzy oraz kadry naukowej.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/kola-naukowe#sigProId23807c8c4e
Wyjazd Koła Anatomicznego „Scapula” na konferencję naukową pt. „Neurologia i Muzy”
W dniach 22–23 listopada 2024 r. członkowie Koła Anatomicznego „Scapula” uczestniczyli w konferencji naukowej „Neurologia i Muzy”, zorganizowanej przez Medycynę Praktyczną w Krakowie.
Celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy z zakresu neurologii oraz poznanie wpływu muzyki i sztuki na funkcjonowanie układu nerwowego. W programie znalazły się inspirujące wykłady, panele dyskusyjne oraz warsztaty. Szczególnym zainteresowaniem studentów cieszyły się prezentacje dotyczące muzykoterapii w leczeniu schorzeń neurologicznych oraz neurobiologii twórczości.
Udział w konferencji pozwolił uczestnikom nie tylko zdobyć nową wiedzę, ale także nawiązać kontakty naukowe. Wyjazd okazał się cennym doświadczeniem, które wzbogaci działalność naukową koła.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/kola-naukowe#sigProId6df8020604
- Odsłony: 14244