Z dumą informujemy, że studenci kierunku dietetyka uczestniczyli w XIV Międzynarodowej Studenckiej Konferencji Naukowej „Perspektywy i kierunki studenckich badań naukowych”, która odbyła się w formule hybrydowej w dniu 15 kwietnia 2025 roku w Akademii Mazowieckiej w Płocku.

zdjęcie 1

W ramach konferencji Pani Małgorzata Wygoda, Pani Zuzanna Wojtas, Pani Katarzyna Kruczek oraz Pan Karol Mosio zaprezentowali kolejną część interesujących badań własnych

pt. „Analiza składu ciała dzieci w wieku szkolnym w aspekcie ryzyka wystąpienia otyłości i jej następstw”. Opiekunem naukowym wystąpienia był mgr inż. Marek Zborowski, który kierował pracą studentów podczas projektu badawczego.

Badania stanowią kontynuację zainteresowań naukowych studentów w zakresie działań prewencyjnych wśród młodego pokolenia ukierunkowanych na propagowanie właściwych postaw żywieniowych oraz aktywności fizycznej. Celem przeprowadzonych badań była ocena składu ciała dzieci w wieku szkolnym z wykorzystaniem nowoczesnej metody bioimpedancji elektrycznej (BIA) z możliwością analizy kąta fazowego (PhA), jako wskaźnika stanu komórkowego i ogólnego odżywienia organizmu. Pomiarów dokonano przy użyciu profesjonalnego analizatora InBody 770, który umożliwia szczegółową analizę segmentalną oraz ocenę składu ciała w podziale na m.in. tkankę tłuszczową, beztłuszczową masę ciała i całkowitą wodę organizmu. Badanie objęło 100 dzieci (n=100), dodatkowo przeprowadzono ankietyzację skierowaną do rodziców lub opiekunów prawnych, dotyczące m.in. oceny stanu zdrowia i stylu życia ich dzieci. Wnioski z badań podkreślają, że subiektywna ocena stanu zdrowia dziecka przez rodziców nie zawsze odzwierciedla jego rzeczywistą sytuację zdrowotną, zwłaszcza w kontekście składu ciała. Dlatego tak ważne jest prowadzenie rzetelnych pomiarów antropometrycznych i edukowanie opiekunów w zakresie profilaktyki żywieniowej i zdrowego rozwoju.

Gratulujemy naszym studentom zaangażowania, wysokiego poziomu merytorycznego badań oraz aktywnego udziału w życiu naukowym. To doskonały przykład na to, jak młodzi badacze przyczyniają się do promocji zdrowego stylu życia i profilaktyki chorób cywilizacyjnych wśród dzieci. Studentom oraz opiekunowi Koła Naukowego życzymy dalszych sukcesów na płaszczyźnie naukowej.

 

 

Dnia 10.04.2025r. studenci pierwszego roku kierunku Dietetyka w ramach zajęć z przedmiotu Pracownia żywienia, wybrali się wraz z opiekunami Panią dr inż. Eweliną Gwóźdź oraz Panią mgr Iwoną Migacz-Bodziony do Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Sączu, mieszczącej się przy ul. Stefana Czarnieckiego 19. Studentów przywitały Panie - Dyrektor PSSE mgr inż. Beata Śląska oraz Zastępca PSSE mgr inż. Gabriela Górowska.

sanepid 13

Studenci mieli możliwość zapoznania się z każdym Oddziałem Nadzoru Sanitarnego: Sekcją Nadzoru Epidemiologii, Sekcją Nadzoru Higieny Żywności i Żywienia, Sekcją Nadzoru Higieny Komunalnej, Sekcją Nadzoru Higieny Pracy, Sekcją Nadzoru Higieny Dzieci i Młodzieży oraz Sekcją Zapobiegawczego Nadzoru Sanitarnego. Pracownicy poszczególnych Oddziałów opowiedzieli o swojej pracy i zadaniach oraz pokazali sprzęty, jakie towarzyszą im w codziennej pracy. Studenci dowiedzieli się także, jakie kroki należy poczynić przy planowaniu otworzenia własnej działalności, istocie szczepień czy też kontroli zakładów gastronomicznych, a także o programach profilaktycznych dotyczących promocji zdrowia i higieny. Ponadto, mieli również warunki, aby zaprezentować nabytą wiedzę oraz umiejętności zdobyte na Uczelni, podczas pokazów pierwszej pomocy oraz zobaczyć, nie tylko jak wygląda karetka pogotowia od wewnątrz oraz jej wyposażenie, ale przede wszystkim w jakiś sposób należy dezynfekować ją po transporcie pacjenta.

Wycieczka edukacyjna wpisywała się w efekty uczenia się przypisane do przedmiotu Pracownia żywienia. Wizyta pozwoliła studentom w sposób praktyczny, poznać specyfikę pracy Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Serdeczne dziękujemy wszystkim pracownikom Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Sączu za zaangażowanie i ciepłe przyjęcie studentów oraz ich opiekunów.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z tego wydarzenia.

We wtorek 8 kwietnia 2025 roku w Centrum Symulacji Medycznej Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu odbył się drugi etap Międzyuczelnianej Olimpiady Pielęgniarskiej im. dr Janiny Fetlińskiej.

Olimpiada Pielgniarska 003

W wydarzeniu wzięły udział cztery studentki, które zakwalifikowały się do tego etapu jako finalistki I etapu Olimpiady przeprowadzonej na szczeblu uczelnianym. Były to: Iwona Chytrowska, Alicja Kądziołka, Justyna Kiełbasa i Anna Mółka.

Zmagania konkursowe obejmowały zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną weryfikującą wiedzę oraz umiejętności uczestniczek. Studentki zaprezentowały wysoki poziom przygotowania merytorycznego oraz zaangażowania, co znalazło odzwierciedlenie w wynikach punktowych. Na podstawie uzyskanych wyników wyłoniona została jedna finalistka Anna Mółka z najwyższą liczbą punktów. To właśnie ona będzie reprezentować naszą Uczelnię podczas finału jubileuszowej XV Olimpiady Pielęgniarskiej im. dr Janiny Fetlińskiej, który odbędzie się 16 maja 2025 roku w Opolu.

Wszystkim uczestniczkom gratulujemy dotychczasowych osiągnięć, a naszej reprezentantce życzymy powodzenia i sukcesów w kolejnym etapie Olimpiady.

W dniach 27-29 marca 2025 roku członkowie Studenckiego Koła Naukowego KardioAKTYWNI w składzie Fabian Gera, Kacper Mężyk oraz Oskar Osak wzięli udział w XXXVIII Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Kardiologicznej organizowanej przez Gdański Uniwersytet Medyczny.

konferencja kardiologiczna gdańsk 2

Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać wielu interesujących prelekcji, w szczególności licznych studiów przypadków prezentowanych przez studentów z całej Polski, które pozwoliły na pogłębienie wiedzy i wymianę doświadczeń w zakresie kardiologii.

W ramach części praktycznej członkowie koła wzięli udział w specjalistycznych warsztatach, takich jak: szycie chirurgiczne, echokardiografia przezprzełykowa, obrazowanie MRI i TK w kardiologii. Dzięki temu zdobyli cenne umiejętności praktyczne oraz poszerzyli wiedzę z zakresu diagnostyki obrazowej i technik zabiegowych stosowanych w kardiologii.

Wyjazd był niezwykle wartościowy, umożliwiając nie tylko rozwój umiejętności praktycznych, ale również integrację ze środowiskiem akademickim z całej Polski. Uczestnicy wrócili pełni motywacji oraz inspiracji do dalszej nauki i działania w ramach SKN KardioAKTYWNI.

Konferencja stanowiła doskonałą okazję do rozwoju zarówno naukowego, jak i osobistego, a zdobyte doświadczenia z pewnością przyczynią się do dalszej działalności koła.

 

Kacper Mężyk

Sekretarz SKN KardioAKTYWNI

 

Zgodnie z Regulaminem określającym zasady i warunki prowadzenia prac badawczych przez nauczycieli akademickich w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, stanowiącym załącznik do Uchwały nr 15/2025 Senatu ANS w Nowym Sączu z dnia 21 lutego 2025 r., wyznacza się termin naboru wniosków w sprawie finansowania prac badawczych na dzień 5 maja 2025 r.

Wnioski, zaopiniowane uprzednio przez Radę Wydziału, należy składać do 5 maja 2025 r. na dzienniku podawczym w rektoracie z adnotacją „Dział nauki i rozwoju”.

Zasady i warunki prowadzenia prac badawczych przez nauczycieli akademickich w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu określa regulamin.

wzór wniosku

doc02167120250401065936

W dniu 20 marca 2025 r. studentki z Koła Naukowego Dietetyków – Pani Małgorzata Wygoda, Pani Katarzyna Kruczek oraz Pani Zuzanna Wojtas – pod opieką mgr inż. Marka Zborowskiego przeprowadziły inspirującą prelekcję pt. "Od nasiona do superżywności – tajniki uprawy i wykorzystania kiełków oraz mikroziół" w Zespole Szkół nr 1 im. KEN w Nowym Sączu.

Celem wydarzenia było przybliżenie uczestnikom korzyści płynących z hodowli oraz spożycia kiełków i mikroziół – cennych źródeł witamin, minerałów i antyoksydantów. W ramach zajęć uczniowie klas o profilu gastronomicznym, pod czujnym okiem Pani Wicedyrektor ds. zawodowych mgr inż. Małgorzaty Mordarskiej oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych – Pani mgr inż. Danuty Kożuch oraz Pani mgr inż. Agnieszki Bisztygi-Pawłowskiej, przygotowali własne hodowle kiełków oraz inspirujące potrawy z ich wykorzystaniem. Prelekcja stanowiła pierwszy krok w ramach nowo nawiązanej współpracy, wynikającej z podpisanego 18 grudnia 2024 roku porozumienia o Partnerstwie. Dzięki tej inicjatywie możliwa będzie dalsza wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy Katedrą Dietetyki a społecznością placówki.

Spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze. Uczestnicy mieli okazję nie tylko zdobyć cenną wiedzę teoretyczną, ale również poznać praktyczne aspekty uprawy oraz kulinarnego wykorzystania superżywności. To dopiero początek współpracy, która zapowiada się niezwykle owocnie!

Społeczności Zespołu Szkół nr 1 im. KEN w Nowym Sączu oraz studentom Koła Naukowego Dietetyków wraz z opiekunem życzymy satysfakcjonującej współpracy!

Pracownicy Akademickiego Biura Karier i zaproszeni przez nich eksperci gościli na Wydziale Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie oraz Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu. 

Dni Kariery WKFB 016

Trwają Wydziałowe Dni z Biurem Karier, podczas których organizowane są spotkania z pracodawcami, prelekcje, warsztaty i konsultacje dla studentów. Wydarzenie na sześciu Wydziałach Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu koordynuje mgr Eweliana Kasalik-Kowal wraz z mgr Barbarą Obrzud. W środę 12 marca Wydziałowe Dni z Biurem Karier gościły na Wydziale Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie oraz Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu, gdzie studenci spotkali się m.in. z doradcami zawodowymi, koordynatorami Programu Erasmus+, żołnierzami Wojska Polskiego i przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Studenci mieli też okazje wysłuchać prelekcji absolwentów Uczelni, którzy z powodzeniem radzą sobie na rynku pracy i wciąż rozwijają swoją ścieżkę kariery zawodowej.   

Zapraszamy studentów ANS do składania wniosków aplikacyjnych na wyjazdy

w ramach Programu ERASMUS+ na STUDIA do uczelni partnerskich oraz na PRAKTYKI

na rok akademicki 2025/2026

 pl współfinansowane przez unię europejską pantone

 

W dniu 4 marca 2025 r. na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu. Odbył się I etap XV Jubileuszowej Olimpiady Pielęgniarskiej im. dr Janiny Fetlińskiej.

olimpiada 014

W Wydarzeniu wzięło udział 51 studentów 3 roku kierunku Pielęgniarstwo, którzy zmierzyli się z wymagającymi zadaniami sprawdzającymi ich wiedzę z zakresu wielu dziedzin pielęgniarstwa.


Do drugiego etapu zakwalifikowały się 4 osoby z najwyższą liczbą punktów:

  1. Mółka Anna
  2. Chytrowska Iwona
  3. Kądziołka Alicja
  4. Kiełbasa Justyna

 

II Etap Olimpiady Pielęgniarskiej odbędzie się 8 kwietnia 2025 r. w Centrum Symulacji Medycznej.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy powodzenia finalistom w kolejnych zmaganiach.

 

Prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska – Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która w poniedziałek 24 lutego była gościem honorowym otwarcia nowego skrzydła Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki, odwiedziła także bazę naukowo-dydaktyczną Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu oraz Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Wizyta wiceminister na Lekarskim 002

Wizyta odbyła się w obecności władz rektorskich: JM dr. hab. inż. Józefa Ciuły, prof. ANS – Rektora Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, dr. hab. inż. Grzegorza Przydatka, prof. ANS – Prorektora ds. Nauki i Rozwoju, dr Haliny Potok – Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia oraz dziekańskich: dr. hab. n. med. Ryszarda Gajdosza, prof. ANS – Dziekana Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu, Prodziekan dr Urszuli Cisoń-Apanasewicz oraz dr Moniki Bigosińskiej – Dziekan Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie.

Prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska – Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego miała okazję m.in. zobaczyć i zapoznać się z działaniem nowoczesnego Zakładu Anatomii (prosektorium), po którym delegację oprowadzili: dr n. med. Jakub Stanczak i student Fabian Gera, Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej oraz pracowni naukowych: anatomii, antropologii, fizjologii i biochemii (laboratorium hipoksji, komora termoklimatyczna), biomechaniki, odnowy biologicznej, krioterapii, kinezyterapii, fizykoterapii, hydroterapii i masażu.