Studenci kierunku Ratownictwo Medyczne z odwiedzinami w Żłobku miejskim w Nowym Sączu
W dniach 5-6 grudnia 2024 r. studenci Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu kierunku Ratownictwo medyczne mieli możliwość wcielenia się w postać Mikołaja i jego pomocników niosąc radość najmłodszym. Odwiedzili Żłobek Miejski w Nowym Sączu. Podczas spotkania dzieci z rąk Mikołaja otrzymały prezenty, a także miały możliwość uczestnictwa w sesji zdjęciowej z Mikołajem i jego ekipą. Przed rozdaniem prezentów dzieci powitały Mikołaja częścią artystyczna przygotowana wraz z opiekunami.
W spotkaniach uczestniczyli studenci II roku kierunku Ratownictwo medyczne: Hubert Gierszewski, Emilia Mamak, Weronika Duda, Justyna Bożek, Ewa Góźdź, Maciek Osika i Piotr Klęk.
Materiał przygotował: Hubert Gierszewski
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/aktualnosci#sigProId79d0040978
- Odsłony: 42
Członkowie Koła Naukowego KardioAKTYWNI wzięli udział w II Tarnowskich Dialogach Medycznych
W dniu 07 grudnia 2024 r. członkowie Koła Naukowego KardioAKTYWNI wzięli udział w II Tarnowskich Dialogach Medycznych, organizowanych przez Polskie Towarzystwo Lekarskie – Oddział w Tarnowie. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z różnych dziedzin medycyny, koncentrując się na współczesnych wyzwaniach diagnostycznych i terapeutycznych. W gronie wybitnych prelegentów znaleźli się m.in. prof. dr hab. n. med. Jadwiga Nessler oraz prof. dr hab. n. med. Jacek Legutko, którzy wygłosili inspirujące wykłady dotyczące aktualnych zagadnień w kardiologii. Ich wystąpienia były dla nas źródłem cennej wiedzy i motywacji do dalszej pracy naukowej. Wyjazd umożliwił nam nie tylko pogłębienie wiedzy, ale również nawiązanie kontaktów z innymi uczestnikami konferencji. Było to niezwykle wartościowe doświadczenie, które wzbogaciło naszą działalność naukową i dydaktyczną.
Zespół Koła Naukowego KardioAKTYWNI
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/aktualnosci#sigProIde1a93f5747
- Odsłony: 41
Członkowie Koła Naukowego KardioAKTYWNI uczestniczyli w 25 edycji konferencji New Frontiers in Interventional Cardiology (NFIC)
W dniach 04-06 grudnia 2024 r. członkowie Koła Naukowego KardioAKTYWNI uczestniczyli w 25 edycji konferencji New Frontiers in Interventional Cardiology (NFIC), która odbyła się w Krakowie. Wydarzenie to stanowi jedno z najważniejszych spotkań naukowych w dziedzinie kardiologii interwencyjnej, gromadząc specjalistów z całego świata. Podczas konferencji mieliśmy okazję wysłuchać wykładów wybitnych ekspertów, w tym naszych mentorów: prof. dr. hab. n. med. Dariusza Dudka oraz dr. n. med. Aleksandra Zeliasia. Ich prezentacje dostarczyły cennych informacji o najnowszych osiągnięciach i trendach w kardiologii, a także były inspiracją do dalszych działań naukowych. Wyjazd pozwolił nam poszerzyć wiedzę, nawiązać kontakty z innymi uczestnikami oraz zapoznać się z innowacyjnymi technologiami stosowanymi w leczeniu chorób sercowonaczyniowych. Było to wyjątkowe doświadczenie, które z pewnością przyczyni się do rozwoju naszego Koła oraz przyszłych projektów badawczych.
Zespół Koła Naukowego KardioAKTYWNI
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/aktualnosci#sigProId7642c6dd01
- Odsłony: 50
150. Sądeckie Konwersatorium Naukowe na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu
W piątek 6 grudnia odbyło się 150. Sądeckie Konwersatorium Naukowe pt. „Smak zdrowia w środowisku ekokultury”. Tytuł choć tajemniczy ukazuje interdyscyplinarny charakter aspektów medycznych, żywieniowych, ekologicznych oraz społecznych.
Współczesny świat coraz bardziej zwraca uwagę na harmonię między zdrowiem a środowiskiem, co prowadzi do rozwoju ekokultury – stylu życia, który łączy troskę o planetę z dbałością o własne zdrowie. Pojęcie „smak zdrowia” w tym kontekście nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ wybór ekologicznej żywności i zrównoważonych praktyk żywieniowych staje się wyrazem świadomego podejścia do codzienności.
150. Sądeckie Konwersatorium Naukowe zorganizowane zostało przez Władze Dziekańskie Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu, Koło Naukowe Dietetyków wraz z opiekunem mgr. inż. Markiem Zborowskim oraz Zarząd Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych ERAZMUS reprezentowany przez mgr. Bogusława Kmaka oraz mgr inż. Katarzynę Tomoń.
Konwersatorium otworzył Prorektor ds. Nauki i Rozwoju dr hab. inż. Grzegorz Przydatek, prof. ANS oraz Dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu dr hab. n. med. Ryszard Gajdosz, prof. ANS.
Wśród prelegentów wystąpili:
- Wiktoria Dziurdzik, lekarz, która przedstawiła wykład pt. „Celiakia - nietolerancja, choroba, a może wymysł, czyli choroba trzewna w czasach mody na diety”.
- dr Konrad Stępnik, socjolog, który przedstawił wykład pt. „Dlaczego potrzebujemy demokracji żywnościowej”
- Koło Naukowe Dietetyków ANS w Nowym Sączu reprezentowane przez Panią Agnieszkę Magierę, Martynę Trzópek oraz Magdalenę Kiełbasę pt. „Marnowanie pieczywa: wyzwanie dla konsumentów i producentów”.
Wszystkie wystąpienia cieszyły się dużym zainteresowaniem gości. Konwersatorium zgromadziło blisko 170 uczestników tj. studentów, wykładowców, przedstawicieli i uczniów szkół ponadpodstawowych z Nowego Sącz, Krynicy oraz Gorlic. Spotkanie zakończyła Pani Prodziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu dr n. o zdr. Urszula Cisoń-Apanasewicz, która wręczyła uczestnikom podziękowania oraz symboliczne upominki.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/aktualnosci#sigProId00cd973ebd
- Odsłony: 38
Zbiórka krwi dla Doroty!
Zbiórka krwi dla Doroty
Potrzebna jest krew dla Doroty, dietetyczki, byłej pracowniczki Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu. Teraz walczy o życie w szpitalu w Brzesku.
U Doroty doszło do sepsy i zespołu DIC (zespół wykrzepiania śródnaczyniowego). Każda krew się liczy. Potrzebujemy Waszego wsparcia. Prosimy o udostępnienia!
Rodzina, bliscy, przyjaciele i znajomi dziękują wszystkim za pomoc!!
Pamiętajcie, dobro wraca a dzięki temu lekarze będą mogli pomóc nie tylko Dorocie a większej liczbie osób.
Więcej informacji pod linkiem:
https://www.facebook.com/photo?fbid=9007917009258706&set=a.502141306503028
- Odsłony: 97
Szkolenie z zakresu obsługi sprzętu w nowo powstałym Zakładzie Anatomii - prosektorium
W dniu 8.11.2024 r. odbyło się szkolenie z zakresu obsługi nowoczesnego sprzętu, stanowiącego wyposażenie prosektorium. W wydarzeniu uczestniczyli studenci kierunku lekarskiego, zrzeszeni w Kole Naukowym Anatomicznym „SCAPULA” oraz pracownicy Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu. Wśród uczestników znaleźli się m. in.: dr Dariusz Hajdukiewicz – kierownik Zakładu Anatomii, dr n. med. Jakub Stańczak, dr n. o zdr. Urszula Cisoń-Apanasewicz, dr n. o zdr. Iwona Zaczyk oraz dr Dawid Janczarzyk.
Omówiono zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty obsługi sprzętu stanowiącego wyposażenie prosektorium. Duże zainteresowanie zebranych wzbudził m.in. macerator enzymatyczny, urządzenie dzięki któremu można przygotować preparaty anatomiczne.
Zorganizowane szkolenie pozwoliło na przetestowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które znacznie usprawnią prowadzenie zajęć dydaktycznych szczególnie z zakresu anatomii oraz badań naukowych w nowym prosektorium. Posiadanie takiej pracowni jaką jest prosektorium w znacznym stopniu przyczyni się do podniesienia jakości kształcenia studentów kierunków medycznych, a szczególnie studentów kierunku lekarskiego Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Przygotował: Hubert Kraszewski – przewodniczący Koła Naukowego „SCAPULA”
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/aktualnosci#sigProId0cf27c66a3
- Odsłony: 87
Wyjazd Koła Anatomicznego „Scapula” na konferencję naukową pt. „Neurologia i Muzy”
W dniach 22-23 listopada 2024 r. członkowie Koła Anatomicznego „Scapula” uczestniczyli w konferencji naukowej „Neurologia i Muzy”, zorganizowanej przez Medycynę Praktyczną w Krakowie.
Celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy z zakresu neurologii oraz poznanie wpływu muzyki i sztuki na funkcjonowanie układu nerwowego. W programie znalazły się inspirujące wykłady, panele dyskusyjne oraz warsztaty. Szczególnym zainteresowaniem studentów cieszyły się prezentacje dotyczące muzykoterapii w leczeniu schorzeń neurologicznych oraz neurobiologii twórczości.
Udział w konferencji pozwolił uczestnikom nie tylko zdobyć nową wiedzę, ale także nawiązać kontakty naukowe. Wyjazd okazał się cennym doświadczeniem, które wzbogaci działalność naukową koła.
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/aktualnosci#sigProIdf8f26536a5
- Odsłony: 89
Zapraszamy na 150. Sądeckie Konwersatorium Naukowe „Smak zdrowia w środowisku ekokultury"
Wśród prelegentów wystąpią:
1. Wiktoria Dziurdzik, lekarz, absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, aktualnie odbywająca staż podyplomowy w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza w Krakowie, z zamiłowaniem do ginekologii, zwłaszcza od strony zabiegowej, choruje na celiakią od czterech lat zmaga się z dietą bezglutenową po niespodziewanej diagnozie.
2. Konrad Stępnik – doktor socjolog, zatrudniony w Instytucie Socjologii UJ w koordynowanym przez dr hab. Ewę Kopczyńską, prof. UJ międzynarodowym projekcie FOOdIVERSE, w ramach którego bada systemy żywnościowe i poszukuje nowych sposobów zwiększania ich zróżnicowania. W 2019 obronił rozprawę doktorską zatytułowaną Decyzje prokreacyjne młodych Polaków w zmieniającym się kontekście kulturowym. Doświadczenie badawcze zdobywał w projektach z zakresu badań stosowanych, które pozwoliły mu przejść przez wszystkie stopnie wtajemniczenia: od kodera, ankietera i wykonawcy wywiadów, po autora i kierownika projektów badawczych. Oprócz kulturowych uwarunkowań ludzkiej prokreacji, ważnym obszarem jego zainteresowań jest socjologia obszarów wiejskich. W latach 2016 - 2021 był pracownikiem Centrum Doradztwa Rolniczego, w którym zajmował się między innymi rozwojem w Polsce idei rolnictwa społecznego oraz gospodarstw opiekuńczych. W czasie pracy w Centrum w latach 2018 - 2020 pełnił również funkcję kierownika Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Podejmowanie działań na rzecz rolnictwa społecznego ułatwia mu doświadczenie zdobyte w czasie pracy w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Krakowie (rok 2014) oraz w organizacjach pozarządowych. Współpracuje z licznymi Lokalnymi Grupami Działania z całej Polski.
3. Koło Naukowe Dietetyków
Straty i marnowanie żywności stanowią poważny problem XXI wieku. Marnowanie żywności jest jednym z największych wyzwań współczesnego świata, a pieczywo, będące podstawowym produktem spożywczym, stanowi znaczną część wyrzucanej żywności. Ilość traconej żywności przekracza obecnie potrzeby wyżywienia krajów borykających się z brakiem możliwości zabezpieczenia potrzeb żywieniowych społeczeństwa krajów szczególnie rozwijających się. Problem ten wynika z różnych przyczyn, takich jak nadprodukcja, nieodpowiednie planowanie zakupów, krótkie terminy przydatności do spożycia oraz brak świadomości konsumentów na temat skali problemu. Studenci zaprezentują możliwości kulinarnego wykorzystania czerstwego chleba w celu ograniczenia jego strat, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa mikrobiologicznego oraz korzystnej wartości odżywczej przygotowanych potraw.
- Odsłony: 88
Pokaz zajeć z pierwszej pomocy w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu
Dnia 21 listopada 2024 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu z inicjatywy pani mgr Anety Mamali, nauczycielki biologii oraz pani mgr Beaty Weneckiej-Lipki z Akademii Nauk Stosowanych, Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu odbyły się pokazy ratownictwa dla wszystkich uczniów klas o profilu biologiczno-chemicznym z innowacją podstawy ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa.
Pokaz przygotowali studenci II i III roku Ratownictwa Medycznego z ANS w Nowym Sączu działający w uczelnianym Kole Naukowym „eR-ka” pod opieką i kierunkiem pani mgr Urszuli Bednarek. W ramach edukacji i promowania bezpieczeństwa, przyszli ratownicy zaprezentowali jak udzielać pierwszej pomocy w sytuacjach kryzysowych. Uczniowie mieli okazję nie tylko obserwować profesjonalistów, ale także sami spróbować swoich sił w symulacjach, ucząc się praktycznych umiejętności, które mogą uratować życie.
Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy to ważny element edukacji, który ma na celu nie tylko przekazywanie wiedzy, ale również rozwijanie umiejętności praktycznych i zwiększanie odpowiedzialności społecznej. Udział w takich wydarzeniach może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w danej społeczności, a także do kształtowania postaw odpowiedzialnych i gotowych do działania w sytuacjach kryzysowych.
Brawo dla studentów za zaangażowanie, a uczniom dziękujemy za aktywne uczestnictwo!
Pokazy przeprowadzili: Wiktor Wójcik, Dawid Bober, Weronika Duda, Antoni Sowa, Dawid Pulit, Michał Ogórek, Łukasz Sobczak, Krzysztof Wańczyk, Kacper Szendera, Karolina Szota, Adrian Sromek, Dawid Rychtarczyk i Fabian Szczygieł.
Więcej o wydarzeniu https://www.starosadeckie.info/edukacja/studenci-ratownictwa-medycznego-ans-szkolili-uczniow-lo-w-starym-saczu/
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/aktualnosci#sigProId7d643bfcfa
- Odsłony: 98
Wyjazdu członków Studenckiego Koła Kardiologicznego „KardioKATYWNI” na XVII Konferencję Naukową Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Krakowie
W dniach 15-16 listopada 2024 roku członkowie Studenckiego Koła Kardiologicznego „KardioKATYWNI” mieli zaszczyt uczestniczyć w XVII Konferencji Naukowej Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, która odbyła się w Krakowie. Było to wydarzenie o wyjątkowym znaczeniu naukowym, które umożliwiło nam zdobycie cennej wiedzy od najlepszych specjalistów w dziedzinie kardiologii oraz poszerzenie naszych horyzontów w zakresie prewencji i epidemiologii chorób sercowo-naczyniowych.
W trakcie konferencji mieliśmy okazję wysłuchać wykładów prowadzonych przez wybitnych profesorów i praktyków z Polski oraz zagranicy, w tym przez takich ekspertów jak prof. dr hab. Piotr Jankowski, znany ze swojego wkładu w badania nad prewencją chorób sercowo-naczyniowych, oraz prof. dr hab. Artur Mamcarz, autorytet w dziedzinie kardiologii klinicznej. Szczególnie inspirujące były sesje dotyczące najnowszych wytycznych dotyczących zdrowego stylu życia, strategii zmniejszania ryzyka sercowo-naczyniowego oraz innowacyjnych metod diagnostycznych i terapeutycznych.
Konferencja stanowiła również wyjątkową okazję do dyskusji i wymiany doświadczeń z uczestnikami z różnych ośrodków akademickich oraz praktykami medycznymi. Studenci mieli możliwość zadawania pytań i nawiązywania kontaktów z ekspertami, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć wyzwania współczesnej kardiologii.
Udział w tym wydarzeniu był dla nas nie tylko cennym doświadczeniem edukacyjnym, ale także impulsem do dalszego rozwoju naukowego i zawodowego. Dzięki uczestnictwu w tej konferencji zyskaliśmy nowe spojrzenie na znaczenie interdyscyplinarnej współpracy w prewencji chorób sercowo-naczyniowych, a zdobyta wiedza z pewnością będzie miała wpływ na naszą przyszłą praktykę lekarską.
Podsumowując, wyjazd na XVII Konferencję Naukową Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego był nieocenionym doświadczeniem, które wzbogaciło nas zarówno pod względem wiedzy teoretycznej, jak i umiejętności praktycznych. Wyrażamy ogromną wdzięczność organizatorom wydarzenia za możliwość uczestnictwa oraz wszystkim prelegentom za ich inspirujące wykłady. Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości, a my, jako członkowie „KardioKATYWNYCH”, będziemy mogli dalej propagować idee prewencji i edukacji zdrowotnej w środowisku akademickim i poza nim.
Przygotował: Fabian Gera, student kierunku Lekarskiego
https://www.ans-ns.edu.pl/wz/instytut/o-instytucie/aktualnosci#sigProId1fc1237889
- Odsłony: 124