Od 6 do 11 lipca w starej zbrojowni (nieopodal byłego kina Krokus) potrwa wystawa prac absolwentów Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych PWSZ połączona z otwartymi warsztatami dla sądeczan. WASZ ART, bo tak się nazywa projekt, będzie dobrą okazją do podpatrzenia talentów z sądeckiej uczelni, ale również możliwością kreatywnej zabawy w sztukę pod okiem młodych plastyków.

Wcześniej w pomieszczeniach przy Alejach Wolności w Nowym Sączu znajdował się skład z bronią, potem magazyn hurtowni. Po tym jak miejsce to przejęła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, studenci uczelni postanowili na raz do roku zaaranżować te wnętrza na potrzeby wystawy. I tak już kilka lat temu powstał pomysł „jednodniówek” ze sztuką, który z czasem przybrał formę wystawy połączonej z kilkudniowymi warsztatami ze sztuką. Tegoroczne WASZ ART-y rozpoczną się 6 lipca. 

– Przez tydzień, począwszy od 6 go lipca, na terenie zbrojowni organizowane będą warsztaty różnych dziedzin sztuki oraz wystawa dyplomów artystycznych absolwentów kierunku Edukacja artystyczna w Instytucie Pedagogicznym PWSZ w Nowym Sączu. Warsztaty skierowane są do wszystkich odbiorców, zarówno dzieci jak i dorosłych, którzy interesują się sztuką. Mamy nadzieję, że uda nam się zaszczepić w nich chęć działania i tworzenia czegoś własnego. Wszystkie warsztaty, które będą odbywały się w trakcie imprezy są bezpłatne – zaprasza Andrzej Naściszewski pomysłodawca i opiekun projektu, wykładowca PWSZ w Nowym Sączu.

Warsztaty ze sztuką polegać będą zarówno na przybliżeniu teorii danej techniki plastycznej poprzez wykład, jak i na sprawdzeniu swoich umiejętności podczas zajęć praktycznych. Sobota 11 lipca będzie dniem finałowym, w którym odbędzie się m.in. finisaż wystawy tegorocznych prac dyplomowych studentów Edukacji artystycznej, którzy ciężko pracowali nad nimi przez ostatni rok akademicki.

– Na wystawie młodzi artyści zaprezentują swoje prace w takich dziedzinach sztuki jak malarstwo, grafika, rzeźba, rysunek, fotografia, przedstawione zostaną również obiekty i instalacje. W tym dniu będą miały miejsce także projekcje filmów powstałych w trakcie wydarzenia. Absolwenci utworzą mural na ścianach budynku zbrojowni obok kina Krokus, chwilowo swoją koncepcję jednak pozostawiają w tajemnicy. Serdecznie zapraszam – dodaje Naściszewski.

Dlaczego warto odwiedzić budynek dawnego arsenału przy al. Wolności?

Tegoroczne dyplomy są wyjątkowe, ponieważ poruszają tematy bardzo osobiste. Indywidualne podejście każdego ze studentów gwarantuje różnorodność obrazowania zamkniętego w technikach rysunku, grafiki, malarstwa, rzeźby oraz fotografii. Znaczna większość prac obrazuje to, co każdy z nas zna najlepiej. To subiektywnie odbieraną rzeczywistość, pełną osobistych do świadczeń, inspiracji i przemyśleń, które oddajemy odbiorcy w formie obrazowej – mówi Agnieszka Rembiasz, lider projektu, dla której wystawa będzie podsumowaniem trzech lat studiów i pożegnaniem z uczelnią.

Dla mnie przygotowywana wystawa jest możliwością pokazania innym, czym jest moja pasja. Powodem do spotkania ze znajomymi, którzy rozumieją czym sztuka jest dla mnie, ponieważ nie mniej znaczy dla nich. Ale WASZ ART przede wszystkim jest dla tych, którzy przyjdą z zewnątrz, zechcą wejść w nasz świat i pobawić się sztuką, która chodź czasem niezrozumiała to dzięki nam stanie się łatwiejsza i dostępna dla wszystkich. WASZ ART nasz art - nasza pasja, waszą pasją – dodaje Karolina, studentka i organizator artystycznej imprezy.

Szczegółowy program WASZ ART-ów już wkrótce na stronach portalu „Sądeczanin”.

 

Na zdjęciach poniżej, na pierwszym - budynek - Galeria Stara Zbrojownia, na drugim - wałek malarski zakrywa twarz studentki

Tekst i zdjęcia z: https://sadeczanin.info/wiadomosci/nowy-sacz-studenci-plastycy-zamienia-arsenal-w-galerie

2015 27 06 2015 zbrojownia

 2015 27 06 2015 1 zbrojownia