Rozmowy Sądeczanina

https://sadeczanin.info/rozmowy-sadeczanina-telewizja/dr-robert-rogowski-warto-studiowac-filologie-w-pwsz

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego w ogóle uczymy się języków. Powodów jest bardzo dużo. Statystycznie zostało udowodnione, że osoby, które znają choćby język angielski, więcej zarabiają. Nauka języków obcych wymaga jednak regularnego wysiłku i wielu lat edukacji. Absolwenci jakich filologii są pożądani na rynku pracy? Rozmawiamy z dr Robertem Rogowskim.

Kariera filologa kojarzy nam się z zawodem nauczyciela albo tłumacza. Tymczasem o absolwentów filologii coraz częściej upominają się pracodawcy reprezentujący międzynarodowe firmy. - Nauka języków zawsze będzie aktualna. Wystarczy spojrzeć na to, co dzieje się w biznesie i sektorze przedsiębiorstw - mówi Robert Rogowski, Dyrektor Instytutu Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

- Ceniona jest biegła znajomość języka, a nie tylko jego znajomość. Językiem, który wciąż cieszy się największą popularnością i zapotrzebowaniem ze strony pracodawców, jest język angielski. Ponieważ obecnie to pewien standard w CV, firmy oczekują od pracowników znajomości drugiego języka na bardzo dobrym poziomie.

- Z naszych rozmów z pracodawcami wynika, że na Sądecczyźnie istnieje liczna grupa pracowników, którzy chcieliby podszkolić swoje umiejętności językowe. Ponieważ podjęcie studiów dziennych może być uciążliwe ze względu na ich pracę i inne obowiązki, od przyszłego roku akademickiego uczelnia planuje zaoferować takim pracownikom nieodpłatne studia w systemie stacjonarnym, jednak zajęcia miałyby odbywać się w godzinach popołudniowych i wieczornych.

W tym roku uczelnia planuje rozbudowę wyposażenia Instytutu Języków Obcych. Pojawi się nowoczesna cyfrowa pracownia językowa oraz symulator biura tłumaczeń, co znacznie podniesie jakość kształcenia. Jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat kierunku ,,lingwistyka dla biznesu" oraz możliwości studiowania filologii chińskiej, koniecznie posłuchajcie naszej rozmowy!

Link  do rozmowy: https://sadeczanin.info/rozmowy-sadeczanina-telewizja/dr-robert-rogowski-warto-studiowac-filologie-w-pwsz

Na zdjęciu: Robert Rogowski, dyrektor Instytutu Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu podczas wywiadu z reporterką Sądeczanina

Robert Rogowski wywiad sadeczanin