Gazeta Krakowska, Remigiusz Szurek

Współpraca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu z MKS Sandecja trwa od lat i właśnie poszerzyła się o kolejny obszar.

We wtorek 29 czerwca Rektor PWSZ dr hab. inż. Mariusz Cygnar podpisał porozumienie z prezesem Sandecji Nowy Sącz Arkadiuszem Aleksandrem o wspólnej realizacji projektu naukowo-badawczego pod nazwą „Sandecja 2021”.

O co chodzi? Zakres prac badawczych obejmie ocenę i monitorowanie dyspozycji zawodników „Dumy Krainy Lachów” w różnych okresach makrocyklu treningowego oraz opracowanie skutecznych rozwiązań treningowych i pozatreningowych jak np. odnowa biologiczna, dieta itp. w oparciu o uzyskane wyniki badań. Efektem tych działań będą publikacje naukowe opracowane przez zespół pracowników PWSZ.

Projektem, który potrwa do czerwca 2022 roku, będzie dr Piotr Czech. Nad prawidłową, bieżącą realizacją porozumienia czuwać będą: dyrektor Instytutu Kultury Fizycznej PWSZ dr inż. Witold Bodziony oraz prezes MKS Sandecja Arkadiusz Aleksander. Strony pfrzewidują szereg innych ciekawych inicjatyw umożliwiających wykorzystanie potencjału zarówno uczelni jak i klubu.

- Współpraca z PWSZ to nie tylko promocja dla obu stron, ale też wymierne korzyści dla drużyny i jej zawodników, co w efekcie przełoży się na ich wyniki sportowe na boisku – powiedział prezes Aleksander.

Dr Czech poinformował, że w zespole naukowo-badawczym Instytutu Kultury Fizycznej PWSZ znajdzie się 11 osób, w tym lekarz czy studenci m.in. z instytutowego koła naukowego. Podkreślił także znaczenie projektu dla rozwoju naukowego studentów.

Do dyspozycji piłkarzy Sandecji Nowy Sącz jest cały kampus Instytutu Kultury Fizycznej i Instytutu Zdrowia, który pod względem wyposażenia jest jednym z lepszych ośrodków tego typu w kraju. Do dyspozycji zespołu projektowego będzie również Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej. Ponadto PWSZ zabiega o doposażenie kampusu sportowo - dydaktycznego w komorę hiperbaryczną, która będzie znakomitym uzupełnieniem obecnego wyposażenia i użyteczna nie tylko dla sportowców.

Źródło: https://gazetakrakowska.pl/wspolpraca-pwsz-z-sandecja-nowy-sacz-trwa-w-najlepsze/ar/c2-15698886