Dr Iwona Bugajska-Bigos, wykładowca PWSZ w Nowym Sączu została imiennie zaproszona na spotkanie z Panią Karen Pence, Drugą Damą Ameryki (The Second Lady of the United States), w dniu 14.02.2019 r. Pani Karen Pence zaprosiła cztery wybrane osoby na spotkanie dotyczące arteterapii w Polsce i prezentację własnych dokonań w tym zakresie.

Rozmowy rozpoczął Pan Atache Stanów Zjednoczonych, potem podjęła je osobiście Pani Pence. Dr Iwona Bugajska-Bigos zaprezentowała i omówiła swoje liczne, wieloletnie działania na polu arteterapii m.in. w zakresie przeprowadzania międzynarodowych projektów artystyczno-naukowych, w których uczestniczą osoby niepełnosprawne. Przedstawiła informacje na temat oferowanego kształcenia w tym zakresie w PWSZ, a także zaprezentowała publikacje – monografie własnego autorstwa lub współautorstwa, przynależność do międzynarodowej organizacji Federation of European Art Therapists, działania propagujące arteterapię umożliwiającą komunikację niewerbalną, a także jej zastosowanie w rozwoju osobowym i edukacji.

Pani Karen Pence wyraziła ogromne zainteresowanie tym, co robione jest w Polsce, gdyż sama jest osobą o dużym doświadczeniu pedagogicznym (pracowała jako nauczyciel plastyki przez 25 lat) oraz aktywnie zajmuje się propagowaniem arteterapii w USA w wielu środowiskach – niepełnosprawnych, wśród weteranów wojennych, wśród pacjentów onkologicznych, w szkołach.
Od 2017 roku Druga Dama Ameryki prowadzi duży projekt dotyczący arteterapii, które częścią są spotkania z wybranymi osobami prowadzącymi działalność w tym zakresie. Pani Pence podejmuje liczne działania w celu rozpowszechniania arteterapii w USA i na świecie.

Uczestniczki spotkania z Panią Karen Pence: dr Iwona Bugajska-Bigos, dr Aleksanda Chmielnicka-Plaskota, dr Anita Stefańska, dr hab. Klaudia Węc wyraziły podziękowania za dostrzeżenie i uhonorowanie ich pracy oraz wyraziły chęć przyszłych działań wspólnych.