W dniach 13-17.02.2017 r. w Krakowie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Theoretical Foundations of Machine Learning – TFML 2017”, współorganizowana przez Uniwersytet Jagielloński i PWSZ w Nowym Sączu. Wzięło w niej udział około pięćdziesięciu naukowców z Polski, Niemiec, Hiszpanii, Francji i USA. Koordynacją współpracy naukowej w zakresie tej konferencji zajmował się dr hab. Zenon Jabłoński - kierownik Zakładu Informatyki w Instytucie Technicznym PWSZ w Nowym Sączu. Prelegentem z ramienia naszej uczelni był dr Grzegorz Surówka. Konferencja dotyczyła teorii i aplikacji metod uczenia maszynowego.

Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się na stronie internetowej: http://tfml.gmum.net/

 

 

W ostatni dzień karnawału 13 lutego 2018 r. odbył się  XVIII Bal dla najmłodszych Sądeczan zorganizowany przez Stowarzyszenie Beskidzkie Więzi. Hasło imprezy "Radość Wasza – Radość Nasza” przyciągnęło kilkaset dzieci. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik , Ordynariusz Tarnowski ks. bp Andrzej Jeż, Prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak oraz Starosta Nowosądecki Marek Pławiak.

Aż 68 studentów PWSZ w Nowym Sączu, jak co roku pod opieką dr Elżbiety Cygnar oraz mgr Bogusławy Gaweł, w ramach wolontariatu sprawowało opiekę nad dziećmi oraz prowadziło konkursy i zabawy taneczne. Studenci z Instytutu Kultury Fizycznej i Instytut Pedagogicznego wcielili się w postacie z baśni i zadbali o dobry humor najmłodszych uczestników balu. Ponadto sześciu studentów Instytutu Zdrowia (kierunku Ratownictwo medyczne) pod nadzorem mgr Jadwigi Feluś prowadziło pokazy dotyczące pierwszej pomocy, sprawując jednocześnie opiekę medyczną.

Impreza odbyła się w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Nadbrzeżnej w Nowym Sączu przy akompaniamencie Zespołu Estradowego Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

 

W dniu 2 marca 2017 r. w Instytucie Kultury Fizycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu odbyła się konferencja prasowa dotycząca współpracy Uczelni z I ligowym Klubem Sportowym Sandecja. PWSZ reprezentowali Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. nadzw. oraz dr Tomasz Cisoń, ze strony Sandecji Prezes Andrzej Danek i Trener Radosław Mroczkowski. W roku ubiegłym zapoczątkowano wspólne działania umożliwiające prowadzenie treningów dla piłkarzy Sandecja na murawie boiska IKF z możliwością włączenia w proces dydaktyczny studentów m.in. kierunku Wychowanie fizyczne. Porozumienie zawarte  14 lutego br. stwarza szersze możliwości wspólnych dalszych działań nie tylko w obszarze kształcenia ale również w kwestii badań naukowych. Uruchomiony projekt badawczy, którego kierownikiem jest dr Tomasz Cisoń realizowany jest w ramach badań własnych i prowadzony przez pracowników Instytutu Kultury Fizycznej. Na przeprowadzenie badań Uczelnia uzyskała zgodę Komisji Bioetycznej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Krakowie. Badania te w głównej mierze polegają na wykonywaniu zawodnikom różnorodnych pomiarów i analiz np. analizy składu ciała, krwi oraz gęstości kości. Piłkarze zostali poddani także serii zabiegów krioterapii ogólnoustrojowej, której głównym celem było przyspieszenie regeneracji organizmu, zmniejszenie procesów zapalnych, które są odpowiedzią organizmu na intensywny trening sportowy. Projekt naukowy wpisał się w plan treningowy zespołu i ostatni etap przygotowań przed letnią fazą rozgrywek.

 

W dniu 7 marca 2017 r. w Instytucie Zdrowia PWSZ w Nowym Sączu odbył się I etap VIII Międzyuczelnianej Olimpiady Pielęgniarskiej im. J. Fetlińskiej.

Uczestnikami Olimpiady byli studenci III roku Kierunku Pielęgniarstwo. Nad przebiegiem konkursu czuwała Komisja w składzie: dr hab. n. med. Joanna Bonior, dr n. o zdr. Halina Potok, dr n. o zdr. Dorota Ogonowska, mgr Grażyna Kuzera oraz mgr Urszula Cisoń – Apanasewicz. Każdy z uczestników miał 60 minut na rozwiązanie testu składającego się z 60 pytań z następujących dziedzin: podstawy pielęgniarstwa, pielęgniarstwo internistyczne, pielęgniarstwo chirurgiczne, pielęgniarstwo pediatryczne i ratownictwo medyczne. Spośród wszystkich uczestników wyłoniono osoby, które będą rywalizować w II etapie olimpiady w dniu 4 kwietnia br.

1. miejsce – Abram Kamil

2. miejsce – Włodarz Monika

3. miejsce – Kędzior Marta

4. miejsce – Blicharz Magdalena

5. miejsce ex aequo – Stanisz Jolanta, Burdacka Emilia, Labud Olga, Skwarek Piotr

Komitet Organizacyjny
Instytutu Zdrowia PWSZ w Nowym Sączu

 

9 marca, po dłuższej przerwie nastąpił powrót do tradycji organizowania spotkań kulturalno-artystycznych w Bibliotece. Cykl wydarzeń rozpoczął się od wykładu Pani dr Beaty Lisowskiej, wicedyrektora i starszego wykładowcy Instytutu Pedagogicznego „Dlaczego myślimy o niebieskich migdałach? – o związkach frazeologicznych z nazwami barw". W wykładzie uczestniczyli Pani dr Halina Potok Prorektor ds. studenckich i kształcenia, Pani dr Zofia Muzyczka dyrektor Instytutu Pedagogicznego, Pani doc. dr Elżbieta Stanisz wicedyrektor Instytutu Języków Obcych, wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz liczne grono studentów. Spotkanie miało miejsce w nowej Auli w budynku Biblioteki.