Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki Akademii Nauk Społecznych dr hab. Zdzisława Zacłona, prof. ANS zaprosiła studentów pierwszego roku wszystkich kierunków Wydziału do uczelnianej auli im. prof. Andrzeja Bałandy na spotkanie organizacyjne.

Studia na tym Wydziale rozpoczęło 175 osób.

Gościem studentów była prorektor ds. studenckich i kształcenia dr Halina Potok.

Spotkanie moderowała prodziekan Wydziału mgr Bogusława Gaweł.

Dziekan Wydziału dr hab. Zdzisława Zacłona apelowała do studentów, by podeszli do nauki zmotywowani, świadomi i nie tracili celów, jakie przed sobą stawiali wybierając Uczelnię, kierunek studiów i przyszłe swoje miejsce w zawodowym życiu.

Nadrzędnym celem edukacji – także w sądeckiej Akademii Nauk Stosowanych, jest rozwijanie potencjału, czyli zdolności, talentów i zamiłowań jakie posiadają studenci rozpoczynający naukę na kolejnym stopniu kształcenia. Ich potencjał pomnoży wiedza i zdobywane doświadczenie w toku praktycznego kształcenia – bo taka jest powinność sądeckiej Akademii. To także praktyczne wypełnienie przesłania i myśli – aktualnych również dzisiaj, Jana Zamoyskiego, który uważał, że pomyślność każdego kraju zależy od tego, czy swój potencjał ludzie wykształceni wykorzystają dla dobra osobistego i społecznego. Tkwiący w ludziach potencjał jest bezcenny, dlatego można o nim mówić w kategorii „dobra narodowego”.

Prof. ANS Zdzisława Zacłona odniosła się również do myśli pedagoga – Bogdana Suchodolskiego, który twierdził, że w uczeniu i wychowaniu, jako procesach zaangażowanego działania, „człowiek przekracza własne granice w ciągu całego życia”. Zachęcała studentów, by przez wszystkie lata studiów przekraczali te granic, by doskonalili się, wzbogacali wewnętrznie, bo tylko dzięki takiemu postępowaniu, nie tylko w życiu zawodowym, człowiek może się spełniać, czuć się potrzebny i wartościowy, może mieć satysfakcję ze swoich dokonań.

Tylko odpowiednie podejście do studiowania, pozwoli czerpać satysfakcję i radość z umysłowych wyzwań i poznawania świata w kontekście studiowanej dyscypliny. Naszym umysłom trzeba ciągle stawiać wymagania i wyzwania, bo człowiek nie rodzi się mądry, ale staje się takim w nagrodę za systematyczny trud pracy naszego umysłu.

Prorektor dr Halina Potok gratulowała wyboru naszej Uczelni, życzyła studentom satysfakcji i owocnych studiów. Zachęcała, by nie tracąc z oczu głównego celu, jakim jest nauka, włączyli się w życie Uczelni, studenckich kół i organizacji i wzbogacali je swoimi pomysłami i aktywnością.

Dziekan dr hab. Zdzisława Zacłona, prof. ANS wręczyła nauczycielom akademickim Wydziału powołania na opiekunów poszczególnych kierunków.

Dr Anna Migdał będzie opiekunem I roku kierunku Public relations i reklama (studia stacjonarne I stopnia), mgr Mariusz Obrzut – Graphic design i technologie wizualne (studia stacjonarne I stopnia), dr Anna Solak – Logopedia (studia stacjonarne II stopnia), dr Tomasz Nesterak – Kryminologia i resocjalizacja z przygotowaniem pedagogicznym (studia stacjonarne II stopnia), mgr Agata Rolka – Projektowanie zorientowane na użytkownika nowych mediów (studia stacjonarne II stopnia), mgr Bogusława Gaweł – Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (jednolite, 5-letnie studia magisterskie).

Spotkanie było też okazją do przedstawienia oferty i zachęcenia nowych studentów do włączenia się do prac kół naukowych działających na Wydziale.

Koło Naukowe Pedagogów, którego opiekunami są: dr hab. Zdzisława Zacłona, prof. ANS, dr Joanna Jachimowicz, dr Marzena Kiełbasa prezentowała jego przewodnicząca – Łucja Wardęga, studentka I roku Kryminologii i resocjalizacji z przygotowaniem pedagogicznym studiów stacjonarnych II stopnia z koleżankami Wiktorią Łukasik i Emilią Klimczak, Koło Naukowo-Artystyczne” Piekarnia” (opiekun – dr hab. Iwona Bugajska-Bigos, prof. ANS) – przewodniczący Jarogniew Barciszewski-Kozioł, student I roku Projektowanie zorientowane na użytkownika nowych mediów studiów stacjonarnych II stopnia z koleżanką z roku – Magdaleną Citak, Koło Naukowe „Piktogram” (opiekunowie: prof. dr hab. Grzegorz Sztwiertnia, dr Andrzej Naściszewski) – przewodnicząca Emilia Leśniak, studentka II roku Public Relations i reklama studiów stacjonarnych I stopnia, Koło Naukowe „Wspomaganie rozwoju dziecka” (opiekun – dr Agata Kalinowska) – przewodnicząca Ewa Smoła, studentka II roku Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna studiów stacjonarnych II stopnia.

13 października 2022 roku Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu rozpoczęła współpracę z firmą Inventum Sp z o.o. z Nowego Sącza. Podczas podpisania porozumienia Uczelnię reprezentował JM Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. ANS, natomiast Inventum - Pani Prezes Zarządu Lidia Kantor. Porozumienie dotyczy realizacji wspólnych projektów edukacyjnych i naukowych. Zakłada możliwości realizacji prac rozwojowych i badawczych, wspierających naukowy rozwój studentów i pracowników Uczelni. Współpraca obu instytucji pozwoli również na podjęcie inicjatyw z zakresu transferu wiedzy, kształcenia ustawicznego, a także umożliwi pozyskiwanie środków finansowych na wspólne przedsięwzięcia. Dzięki podpisanemu porozumieniu otwierają się także perspektywy wspólnych działań w ramach programów edukacyjnych, realizacji szkoleń, czy praktyk studenckich.

NABÓR WNIOSKÓW WYDAWNICZYCH NA ROK 2023 

Trwa nabór wniosków do planu Wydawnictwa Naukowego na rok 2023.

Wnioski należy składać terminie do dnia 18 listopada 2022 roku

(drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

a także tradycyjną: Wydawnictwo Naukowe, ul. Staszica 1, pok. 20). 

Warunkiem wydania danej publikacji w roku 2023 jest złożenie materiału kompletnego i przygotowanego zgodnie z wytycznymi wydawniczymi w formie elektronicznej oraz wydruku (Regulamin Wydawnictwa Naukowego dostępny jest na stronie internetowej: wydawnictwo.ans-ns.edu.pl w zakładce Dla autorów).

 

link do strony Wydawnictwa

Wydział Nauk Ekonomicznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
przygotował w roku akademickim 2022/2023 – tzw. Ofertę Specjalną,
która zawiera cykl wykładów skierowanych w szczególności do Młodzieży szkół średnich oraz Studentów.

Zapraszamy do wzięcia udziału w I wykładzie otwartym:

„Możliwości rozwoju przedsiębiorczości lokalnej

w oparciu o fundusze zewnętrzne w latach 2022 – 2027”

27.10.2022 r.

godz. 10.00-11.00

Wydział Nauk Ekonomicznych ANS w Nowym Sączu

ul. Aleje Wolności 38

Aula 0.01 (Parter)

Warunkiem uczestnictwa w przedsięwzięciu jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego

formularz zgłoszeniowy

i przesłanie go (w formie edytowalnej) na adres:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 25.10.2022 r.

Program Oferty Specjalnej 2022/2023

  • Odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik medyków i ofiar pandemii. Jest w Krakowie! gazetakrakowska.pl
  • Odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik medyków i ofiar pandemii, www.radiokrakow.pl

Odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik medyków i ofiar pandemii. Jest w Krakowie!

PAP/gazetakrakowska.pl, Redakcja Kraków, 18 października 2022

Pierwszy w Polsce pomnik upamiętniający medyków pracujących w czasie pandemii i ofiary COVID-19 odsłonięto we wtorek w Krakowie-Prokocimiu na terenie Szpitala Uniwersyteckiego. Rzeźbę wykonano ze stali z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu.

Uroczystość odsłonięcia nastąpiła w dniu święta patrona służby zdrowia – św. Łukasza (18 października). Pomnik „Drzewo życia” prof. Karola Gąsienicy-Szostaka stanął na dziedzińcu wewnętrznym szpitala.

Jak poinformowali pracownicy szpitala, „to pierwszy w Polsce pomnik-hołd złożony personelowi medycznemu za ciężką walkę w pandemii COVID-19, ale również dzieło upamiętniające śmiertelne żniwo zebrane przez chorobę. To symbol kruchości życia, ludzkiej solidarności, ale również nadziei na lepsze jutro”.

„Dla nas to było coś zupełnie nowego i zaskakującego, szczególnie na początku. Każdy dzień był trudny. Na początku też myśleliśmy, że uda się nam uratować każdego pacjenta (…). Taka nasza praca, ratować zdrowie i życie innych” – powiedział kierownik Oddziału Pulmonologii i Alergologii Szpitala Uniwersyteckiego prof. Krzysztof Sładek.

Dyrektor placówki Marcin Jędrychowski i wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwracali uwagę na symbolikę materiału, z jakiego został wykonany pomnik – stal z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu. „Cała rzeźba została wykonana z blachy pochodzącej z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu. Gdy powstawało +Drzewo życia+ Mariupol wciąż się bronił” – powiedział dyrektor.

Zauważył także, że symbolika „Drzewa życia” wywodzi się z biblijnego rajskiego drzewa, którego owoce miały zapewniać nieśmiertelność. „Samo drzewo jest kulturowym wzorem odradzania się przyrody, a jednocześnie przemijania ludzkiego losu. Jest kojarzone z siłą, wielkością i długowiecznością. Kto raz objął drzewo lub odpoczywał w jego cieniu, wie, jak kojącą i uspokajającą ma moc” – mówił.

Wojewoda zaś wyraził nadzieję, że rzeźba będzie wzmacniać wszystkich chorych, którzy przez szpitalne okna będą na nią spoglądać.

Idea powstania rzeźby „Drzewo życia” pochodzi od „Akrobatów” – rzeźby ustawionej kilka lat temu przed siedzibą Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Skawińskiej tego samego autora. Pierwsza symbolizowała element współzależności i utrzymywania równowagi – także w wymiarze lekarz-pacjent.

Fot.: PAP/Łukasz Gągulski

Link do materiału źródłowego: https://gazetakrakowska.pl/odslonieto-pierwszy-w-polsce-pomnik-medykow-i-ofiar-pandemii-jest-w-krakowie/ar/c1-16971023

PS. Od www.ans-ns.edu.pl: dr hab. Karol Gąsienica – Szostak, prof. ANS jest pracownikiem Akademii Nauk Stosowanych na Wydziale Nauk społecznych i Sztuki, w katedrze Edukacji Artystycznej i Sztuk Wizualnych.

 

 

Odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik medyków i ofiar pandemii

www.radiokrakow.pl, Hubert Strzelecki, źródło: PAP, 18 października 2022

Pierwszy w Polsce pomnik upamiętniający medyków pracujących w czasie pandemii i ofiary COVID-19 odsłonięto we wtorek w Krakowie-Prokocimiu na terenie Szpitala Uniwersyteckiego. Rzeźbę wykonano ze stali z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu.

Uroczystość odsłonięcia nastąpiła w dniu święta patrona służby zdrowia – św. Łukasza (18 października). Pomnik „Drzewo życia” prof. Karola Gąsienicy-Szostaka stanął na dziedzińcu wewnętrznym szpitala.

Jak poinformowali pracownicy szpitala, „to pierwszy w Polsce pomnik-hołd złożony personelowi medycznemu za ciężką walkę w pandemii COVID-19, ale również dzieło upamiętniające śmiertelne żniwo zebrane przez chorobę. To symbol kruchości życia, ludzkiej solidarności, ale również nadziei na lepsze jutro”.

„Dla nas to było coś zupełnie nowego i zaskakującego, szczególnie na początku. Każdy dzień był trudny. Na początku też myśleliśmy, że uda się nam uratować każdego pacjenta […]. Taka nasza praca, ratować zdrowie i życie innych” – powiedział kierownik Oddziału Pulmonologii i Alergologii Szpitala Uniwersyteckiego prof. Krzysztof Sładek.

Dyrektor placówki Marcin Jędrychowski i wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwracali uwagę na symbolikę materiału, z jakiego został wykonany pomnik – stal z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu. „Cała rzeźba została wykonana z blachy pochodzącej z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu. Gdy powstawało 'Drzewo życia' Mariupol wciąż się bronił” – powiedział dyrektor.

Zauważył także, że symbolika „Drzewa życia” wywodzi się z biblijnego rajskiego drzewa, którego owoce miały zapewniać nieśmiertelność. „Samo drzewo jest kulturowym wzorem odradzania się przyrody, a jednocześnie przemijania ludzkiego losu. Jest kojarzone z siłą, wielkością i długowiecznością. Kto raz objął drzewo lub odpoczywał w jego cieniu, wie, jak kojącą i uspokajającą ma moc” – mówił.

Wojewoda zaś wyraził nadzieję, że rzeźba będzie wzmacniać wszystkich chorych, którzy przez szpitalne okna będą na nią spoglądać.

Idea powstania rzeźby „Drzewo życia” pochodzi od „Akrobatów” – rzeźby ustawionej kilka lat temu przed siedzibą Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Skawińskiej tego samego autora. Pierwsza symbolizowała element współzależności i utrzymywania równowagi – także w wymiarze lekarz-pacjent.

Link do materiału źródłowego: https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/krakow/odslonieto-pierwszy-w-polsce-pomnik-medykow-i-ofiar-pandemii

PS. Od www.ans-ns.edu.pl: dr hab. Karol Gąsienica – Szostak, prof. ANS jest pracownikiem Akademii Nauk Stosowanych na Wydziale Nauk społecznych i Sztuki, w katedrze Edukacji Artystycznej i Sztuk Wizualnych.