Korzystając z najlepszych wzorów, nasza Uczelnia zamierza stworzyć Plan Równości Płci, czyli procedury mające na celu zapewnienie całej społeczności akademickiej poczucia poszanowania i równego traktowania, a także możliwości bezpiecznego zgłaszania przypadków naruszania tego poczucia, zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej. Zachęcamy Państwa do wypełnienia anonimowej ankiety, która pozwoli nam przede wszystkim zdiagnozować ewentualne problemy dotyczące tej sfery, z jakimi Państwo mogli się zetknąć jako osoby studiujące i zatrudnione w naszej Uczelni. Drugim powodem konieczności przygotowania Planu Równości Płci jest wymóg Komisji Europejskiej posiadania takiego dokumentu, np. w kontekście organizacji kolejnej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców (promocja Uczelni), czy też możliwości ubiegania się o granty w konkursach Horyzont Europa (badania, rozwój).

Wnioski płynące z ankiety ułatwią nam stworzenie wspomnianego Planu tak, by był on jak najskuteczniejszy i odnosił się do rzeczywiście zaistniałych problemów. 

Badanie ankietowe zostanie przeprowadzone w formie elektronicznej. Link do ankiety zostanie wysłany na służbowe adresy mailowe (dot. pracownika dydaktycznego, administracyjnego i obsługi) oraz w Wirtualnym Dziekanacie (dot. studenta).

Możliwe będzie także wypełnienie ankiety w formie papierowej, którą należy wrzucić do odpowiedniej urny udostępnionej w każdym Wydziale Uczelni, Domu Studenta, Bibliotece i Rektoracie.

Badanie ankietowe potrwa do 23 grudnia 2022 roku.

Dziękujemy za pomoc i współpracę. 

Komisja rektorska ds. opracowania i wdrożenia Planu Równości Płci na lata 2022-2024

Wykładowca akademicki naszej Uczelni – Akademii Nauk Stosowanych na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki – prof. dr hab. Wojciech Kudyba, znalazł się w doborowym gronie twórców i animatorów kultury nagrodzonych doroczną Nagrodą Ministra Kultury.

Uroczysta gala odbyła się 12 grudnia w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie.

Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznawana jest od 1997 roku zasłużonym postaciom świata kultury, w uznaniu całokształtu ich dorobku zawodowego lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie.

Nagroda jest przyznawana w 18 kategoriach: teatr, film, literatura, sztuki wizualne, architektura, taniec, twórczość ludowa, edukacja artystyczna, kultura cyfrowa, upowszechnianie kultury, muzyka, ochrona dziedzictwa kulturowego w Polsce oraz ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą, restytucja utraconych dzieł, design, całokształt twórczości oraz mecenas kultury. Specjalna kategorię stanowi Nagroda im. Tomasza Merty „Między literaturą a historią” za książkę historyczną.

Prof. Wojciech Kudyba odebrał statuetkę z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, a uhonorowany został w kategorii „Literatura”.

W uzasadnieniu przyznania nagrody dla prof. Wojciecha Kudyby napisano: pisarz, krytyk, historyk literatury, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, prof. nadzwyczajny w Katedrze Literatury Współczesnej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wykładowca Studium Literacko-Artystycznego UJ, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Twórczość”, autor książek o poezji najnowszej, współpracownik dwumiesięcznika „Topos”, współzałożyciel grupy literackiej „Topoi”, a także laureat i juror wielu konkursów literackich, m.in. nagrody „Orfeusz”. Uhonorowany Nagrodą Literacką imienia Marka Nowakowskiego za zbiór opowiadań „I co dalej”.

Panie Profesorze, serdecznie gratulujemy tej znaczącej nagrody i życzymy kolejnych sukcesów.

Informacja przygotowana na podstawie wiadomości na: www.nck.pl, www.pap.pl

Fotografie z gali: Maciej Skawara

 

Już za kilka miesięcy w Polsce odbędzie się największa multidyscyplinarna impreza sportowa w Europie w 2023 roku. Jako wolontariusz możesz być jej częścią!

Dołącz do grona wolontariuszy Igrzysk Europejskich i przeżyj niesamowitą przygodę pełną sportowych emocji. Nowe znajomości, ciekawe doświadczenie, międzynarodowe towarzystwo – to wszystko czeka na Ciebie podczas #IE2023

Wejdź na naszą stronę ie2023.pl/wolontariat i zarejestruj się do 15 stycznia 2023.

Droga Studentko, Drogi Studencie,

Zostań wolontariuszem Igrzysk Europejskich Kraków Małopolska 2023!

Igrzyska Europejskie to zawody sportowe, które aspirują, aby stać się najważniejszą imprezą Starego Kontynentu.

W przyszłym roku do Polski przyjadą sportowcy z 50 krajów, aby zmierzyć się w blisko 30 dyscyplinach i walczyć o medale. Kraków i inne polskie miasta od 21 czerwca do 2 lipca 2023 roku będą gospodarzami europejskiego sportu.
Nie może Cię tam zabraknąć.

Do programu wolontariatu Igrzysk Europejskich 2023 chcemy zaangażować ok. 8000 wolontariuszy, którzy pomogą nam w ponad 20 obszarach, takich jak m.in.: media, transport, logistyka, marketing czy akredytacje. Wolontariat podczas największej multidyscyplinarnej imprezy sportowej w Polsce to niezwykła i niepowtarzalna okazja, aby być w centrum wydarzeń, zobaczyć z bliska najlepszych europejskich sportowców oraz zdobyć unikatowe doświadczenie organizacyjne. 

Zapraszamy do udziału w rekrutacji!  http://ie2023.pl/wolontariat

11 października 2022 roku ruszył nabór na wolontariuszy Igrzysk Europejskich 2023.

Co trzeba zrobić, aby wziąć w nim udział?

Rekrutacja na wolontariat składa się z dwóch etapów. Pierwszy to rejestracja i założenie konta w Portalu Wolontariusza oraz wypełnienie formularza rekrutacyjnego. Wszystkie niezbędne informacje oraz link do formularza znajdziesz na ie2023.pl/wolontariat . Drugim etapem jest rozmowa rekrutacyjna, na którą zaprosimy wybranych kandydatów. Rozmowy będą prowadzone online za pośrednictwem Portalu Wolontariusza.

Wolontariat podczas III Igrzysk Europejskich 2023 to doskonała okazja, aby zdobyć pierwsze doświadczenie, a także poszerzyć swoje kompetencje w wielu obszarach. To także możliwość nawiązania nowych znajomości, poznania ludzi z całego świata, podzielenia się swoimi pasjami oraz umiejętnościami.

Podczas przyszłorocznych rozgrywek na wolontariuszy Igrzysk Europejskich czeka niesamowita przygoda połączona z międzynarodową i międzypokoleniową integracją oraz możliwość obserwacji z bliska specyfiki organizacji sportowego wydarzenia.

Nie zwlekaj, zarejestruj się już dziś!


Create the experience! Zostań wolontariuszem Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 - YouTube<

>

Rektor Akademii Nauk Stosowanych, dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. ANS podpisał, 15 grudnia 2022 r., z prezesem firmy Tukano Software House Piotrem Olszewskim porozumienie o współpracy.

Zgodnie z nim nasza Uczelnia obejmie patronat nad cyklem warsztatów oraz konkursem ph. „Sądeccy adepci IT”, organizowanym przez firmę Tukano. Celem projektu jest przybliżenie studentom praktycznego aspektu pracy w IT: zaprezentowanie ról w zespołach wytwórczych oraz specyfiki pracy przy wytwarzaniu oprogramowania. Zwieńczeniem warsztatów będzie konkurs, a na jego zwycięzcę czekać będą płatne praktyki w firmie Tukano i praca nad autorskim projektem.

W podpisaniu porozumienia uczestniczyli: prof. dr hab. inż. Adam Ruszaj, dziekan Wydziału Nauk Inżynieryjnych ANS, a ze strony firmy Tukano Software House – Sylwia Zaręba.

Tukano Software House zajmuje się tworzeniem specjalistycznego oprogramowania dla klientów w Polsce i za granicą. Firma posiada bogate doświadczenie związane z rozwojem i utrzymaniem systemów informatycznych w obszarach telemedycyny, e-commerce oraz administracji publicznej. Szczegółowe informacje na temat działalności i projektów realizowanych przez firmę Tukano można znaleźć na stronie www.tukano.com.pl.

8 grudnia 2022 roku na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki ANS w Nowym Sączu, odbyła się Międzynarodowa Konferencja Studenckich Kół Pedagogicznych nt. „Praca pedagoga – wyzwania współczesności”. Organizatorem konferencji było Koło Naukowe Pedagogów działające na Wydziale. Uczestniczyli w niej jego członkowie wraz z opiekunami: dr hab. Zdzisławą Zacłoną, prof. ANS oraz dr Joanną Jachimowicz. Swoją obecnością zaszczycili nas również studenci Uniwersytetu Preszowskiego w Preszowie pod opieką mgr Hedvigą Hafičovą, PhD.

Konferencja rozpoczęła się uroczystym przywitaniem w imieniu władz Uczelni przez dziekana Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki dr hab. Zdzisławę Zacłonę, prof. ANS i przewodniczącą Koła Naukowego Pedagogów lic. Łucję Wardęgę, studentkę pierwszego roku studiów magisterskich kierunku Pedagogika, grupy zajęć specjalizacyjnych Kryminologia i resocjalizacja z przygotowaniem pedagogicznym.

Konferencja była jednym z przedsięwzięć organizowanym w ramach obchodów 25 – lecia istnienia Uczelni. Z tej okazji została przedstawiona krótka historia powstania Uczelni i jej obecna struktura oraz przebieg współpracy Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu z Uniwersytetem Preszowskim w Preszowie, w tym 14 letnie współdziałanie naukowych kół pedagogicznych.

Wykład wiodący wraz z warsztatami przygotowała dr Joanna Jachimowicz, która przedstawiła aktualną wiedzę na temat teorii twórczości i kreatywności oraz wybranych możliwości metodycznych pobudzania do kreatywności uczniów wczesnej edukacji. W części warsztatowej studenci, przyszli pedagodzy, musieli wykazać się kreatywnością, tworząc autorskie prace  z wykorzystaniem przygotowanych figur geometrycznych.

Tematami wystąpień, które podejmowali studenci – członkowie Koła Naukowego Pedagogów Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki były:

  • Metody arteterapeutyczne w wychowaniu i resocjalizacji (referat i warsztaty) - Łucja Wardęga,
  • Cisza spowodowana lękiem – dziecko z mutyzmem wybiórczym. Studium przypadku - lic. Aleksandra Dobrzańska,
  • Praktyczne aspekty masażu logopedycznego (pokaz metodyczny) - lic. Hanna Osika, lic. Wiktoria Łukasik,
  • Wysokie technologie a mowa dziecka - lic. Urszula Faron,
  • Warsztaty rękodzieła w praktyce pedagogicznej – gwiazda świąteczna - Justyna Żak.

Natomiast studenci Uniwersytetu Preszowskiego wygłaszali referaty na temat:

  • Digitálne nástroje ako pomocník pri edukácií žiakov so ŠVVP - Sofia Bobáľová
  • Robotika na 1. stupni základnej školy - Jozefína Hrebíková
  • Riešenie priestupkov pri zanedbávaní povinnej školskej dochádzky zo strany žiaka a zákonneho zástupcun - Bc. Miroslava Pavúková
  • Podpora psychického zdravia prostredníctvom projektu "Ako nájsť v duši znova úsmev" - Bc. Sofia Michňáková
  • Rómsky žiak odsúdený na neúspech Viktória Kosturová
  • Súčasné umenie ako inšpiračný zdroj vo výtvarnej činnosti v primárnej edukácii - Zuzana Karaščáková
  • Možnosti reedukácie symptómov dyslexie u žiakov v staršom školskom veku - Bc. Adriána Sušková
  • Rozvoj reziliencie detí zo sociálne znevýhodneného prostredia vo vzťahu mentor – mentorovaný - Bc. Annamária Pompová
  • Implementovanie princípov neformálneho vzdelávania do školského klubu detí - Lucia Puškášová

Referaty wzbogacone zostały krótkimi, różnorodnymi  zajęciami warsztatowymi, podczas których uczestnicy konferencji:

  • obsługiwali interaktywnego robota,
  • uczestniczyli w plastykoterapii połączonej z muzykoterapią,
  • tworzyli abstrakcje za pomocą metody STEAM painting,
  • wcielali się w rolę odrzuconego ucznia,
  • tworzyli rękodzieło świąteczne.

Międzynarodowa konferencja umożliwiła studentom poszerzenie i pogłębienie wiedzy pedagogicznej oraz zdobycie nowych umiejętności i doświadczeń, z których można będzie czerpać wzorce, zarówno podczas praktyk zawodowych,  jak i wykorzystywać je w pracy pedagogicznej. Uczestnicy tego wydarzenia mieli możliwość zawarcia nowych i umocnienia już nawiązanych wcześniej znajomości. Była to też okazja do rozwijania umiejętności językowych w zakresie języka polskiego i słowackiego. Na zakończenie konferencji uczestnicy otrzymali certyfikaty wraz z drobnymi upominkami i gadżetami promującymi naszą Uczelnię.

Konferencję prowadziły członkinie zarządu Koła Naukowego Pedagogów w składzie: lic. Łucja Wardęga, lic. Justyna Żak oraz lic. Aleksandra Wąchała.

Dokumentacja fotograficzna jest autorstwa Aleksandry Drożdżak, studentki trzeciego roku kierunku Edukacja artystyczna (grupa zajęć specjalizacyjnych Sztuki wizualne z grafiką projektową i fotografią).