panel profesorski

W dniu 21 listopada 2022 roku Rektor Uczelni podpisał porozumienie o współpracy pomiędzy Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu a Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Nowym Sączu, której organem prowadzącym jest Miasto Nowym Sącz. W spotkaniu uczestniczyli: JM Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. ANS, a Poradnię reprezentowała Pani mgr Irena Małecka - Dyrektor.

Intencją porozumienia jest współdziałanie w obszarze wspólnych zainteresowań i wymiana doświadczeń kadry pedagogicznej, przy zachowaniu wzajemnych oczekiwań środowiska skupionego wokół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowym Sączu oraz oczekiwań i wymagań społeczności akademickiej Uczelni.

W ramach zawartej współpracy prowadzone będą działania w zakresie:

1)         wspierania merytorycznego i organizacyjnego przedsięwzięć popularno-naukowych,

2)         podejmowania wspólnych projektów naukowo-badawczych oraz rozwojowych,

3)         realizacji studenckich praktyk zawodowych oraz prac dyplomowych w Poradni i jednostkach jej podległych,

4)         stwarzania optymalnych możliwości dla edukacji i rozwoju,

5)         budowania kapitału intelektualnego poprzez realizację kształcenia ustawicznego,

6)         sporządzania raportów, opracowań naukowych, artykułów, ekspertyz i opinii na potrzeby obu Stron,

7)         tworzenia oferty edukacyjnej zgodnej z bieżącym zapotrzebowaniem na rynku pracy,

8)         współpracy w ramach przedsięwzięć dotyczących promocji i rozwoju Uczelni oraz Poradni,

9)         działań zgodnych ze Strategią Rozwoju Uczelni i Strategią Rozwoju Miasta Nowego Sącza.

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna udziela dzieciom i młodzieży pomocy psychologiczno – pedagogicznej oraz pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu, oraz rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno – pedagogicznej związanej w wychowaniem i kształceniem dzieci i młodzieży, a także wspomaga przedszkola, szkoły i placówki w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

IX Polski Kongres Przedsiębiorczości, który odbył się w dniach 14 - 15 listopada 2022 roku w Krakowie, był wyjątkową okazją do zaprezentowanie osiągnięć oraz merytorycznej dyskusji nad rozwiązaniem strategicznych problemów we wszystkich obszarach związanych z działalnością gospodarczą. W dyskusjach brali udział specjaliści z administracji centralnej i samorządowej oraz specjaliści reprezentujący szeroko rozumiany sektor finansowy, naukowo – badawczy, dydaktyczny i przemysłowy. Generalnie można je podsumować następująco: aby polska gospodarka rozwijała się dynamicznie i mogła konkurować z gospodarką światową, konieczna jest efektywna współpraca pomiędzy wszystkimi jej sektorami.

Według oceny przedstawicieli Akademii Nauk Stosowanych (ANS) w Nowym Sączu, a w szczególności przedstawicieli Wydziału Nauk Inżynieryjnych (WNI) uczestniczących w IX Polskim Kongresie Przedsiębiorczości, jego myślą przewodnią była koncepcja nazywana „Przemysł 4.0”, powszechnie uważana za czwartą rewolucją przemysłową. Zasadność takiego stwierdzenia wynika również z „Programu Kongresu”, a upoważnia nas do jego zaprezentowania fakt, że Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu została wyróżniona nagrodą „Rzetelny Pracodawca 2022”, a JM Rektor, dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. ANS został zaproszony do panelu dyskusyjnego pt. „Nie ma przyszłości bez nowoczesności – nowe oblicze nauki”.

Należy podkreślić, że działalność Akademii Nauk Stosowanych  wkomponowana jest w szeroko rozumianą czwartą rewolucję przemysłową: „Przemysł 4.0”. Dzięki wiedzy zgromadzonej w tym zakresie specjaliści z ANS w dyskusjach panelowych udowodnili, w oparciu o własne publikacje oraz prezentując wyposażenie naszego wydziałowego laboratorium, że jednym z filarów „czwartej rewolucji przemysłowej” jest „bionika”, czyli nauka, która bada struktury i procesy zachodzące w organizmach roślinnych i zwierzęcych w celu wykorzystania wyników tych badań w rozwojowych pracach inżynierskich.

Podobnym sukcesem zakończyła się dyskusja o nowoczesnych technologiach przemysłowych. Zostały w niej uznane argumenty specjalistów ANS, że do takich technologii należą przede wszystkim: „Technologie wytwarzania przyrostowego” oraz  „Technologie wytwarzania mikro – nano - elementów”, które, podobnie jak „bionika”, są intensywnie rozwijane na Wydziale Nauk Inżynieryjnych ANS.

Zaprezentowany przez specjalistów ANS model współpracy z przemysłem w procesie edukacji studentów został przez dyskutantów uznany za modelowy. A model ten polega na wnikliwej analizie potrzeb producentów w tworzeniu programów kształcenia. Następnie do efektywnej realizacji procesu kształcenia dostosowywane jest wyposażenie laboratoriów oraz praktyki przemysłowe studentów. W wyniku realizacji takiego programu kształcenia absolwenci WNI są bardzo dobrze przygotowani do podjęcia pracy w przemyśle. Taka współpraca z przemysłem stwarza również bardzo dobre warunki do transferu nowoczesnych technologii z WNI do przemysłu. Ten aspekt współpracy z przemysłem będzie priorytetem w bieżącej działalności ANS.

Jesteśmy przekonani, że wyżej scharakteryzowane dyskusje zareklamowały Akademię Nauk Stosowanych, a szczególnie Wydział Nauk Inżynieryjnych, wśród przedstawicieli polskiego przemysłu. Oczywiście, należy podkreślić, że udział w IX Polskim Kongresie Przedsiębiorczości był również okazją do zgromadzenia informacji o produktach przemysłowych, nowoczesnych technologiach wytwarzania, systemach zarządzania oraz wynikach badań polskich uczelni, które szeroko prezentowały swoje osiągnięcia naukowo -badawcze. Informacje te zostaną wykorzystane w doskonaleniu programów kształcenia, zakupach sprzętu stanowiącego wyposażenie laboratoriów oraz zintensyfikowaniu transferu nowoczesnych technologii do lokalnego przemysłu.

Akademię Nauk Stosowanych w Nowym Sączu reprezentował na IX Polskim Kongresie Przedsiębiorczości, aktywnie uczestnicząc w dyskusjach panelowych, prof. dr hab. inż. Adam Ruszaj, dziekan Wydziału Nauk Inżynieryjnych, który również, w imieniu rektora dr. hab. inż. Mariusza Cygnara, odebrał przyznaną Uczelni nagrodę – wyróżnienie - „Rzetelny Pracodawca 2022”, za… „długoletnie działania na rzecz pracowników oraz wsparcie ich rozwoju”.

Zdjęcia: Organizatorzy

Linki do transmisji telewizji kongresowej:

Dzień 1: https://youtu.be/ykgp2WWtGDk

Dzień 2: https://youtu.be/_vmies-OJuM

Uroczysta Gala: https://youtu.be/DBgIex0imgw

W dniu 23 listopada 2022 r. w Wydziale Nauk Humanistycznych odbył się Dzień Otwarty dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Wykładowcy i studenci przygotowali szereg atrakcji: warsztaty, konkursy, gry i zabawy w języku angielskim, niemieckim i hiszpańskim. Uczniowie mogli również wziąć udział w wykładach, a także w zajęciach w kabinach do tłumaczenia symultanicznego. Odbył się również mini-koncert muzyki angielskiej, a także degustacja dań kuchni hiszpańskiej. Uczniowie mogli również zapoznać się z ofertą naszego Wydziału i uzyskać informacje dotyczące interesujących ich kierunków studiów.

Dziękujemy nauczycielom i dyrekcji szkół, którzy umożliwili swoim uczniom udział w Dniu Otwartym (Zespół Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu, Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu, V Liceum Ogólnokształcące w Nowym Sączu, IV Liceum Ogólnokształcące w Nowym Sączu, Jezuickie Centrum Edukacji w Nowym Sączu, Prywatne Technikum Zawodowe w Nowym Sączu, Szkoła Podstawowa nr 7 w Nowym Sączu oraz Szkoła Podstawowa w Wielogłowach). Dziękujemy również za zaangażowanie naszym wykładowcom i studentom, a także pracownikom administracji i obsługi.

 

Z inicjatywy Rady Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki Akademii Nauk Stosowanych, w auli Uczelni im. prof. Andrzeja Bałandy odbył się panel dyskusyjny  na temat „Nowe przestrzenie nauki”.

Witając studentów i licznie przybyłych gości - prorektor dr Halinę Potok oraz kanclerza Uczelni Rafała Górę, dyrektorów placówek edukacyjnych i instytucji, w których studenci odbywają praktyki zawodowe i, z którymi Wydział aktywnie współpracuje, dziekan dr hab. Zdzisława Zacłona, prof. ANS, podkreśliła, iż panel wpisuje się w obchody Jubileuszowe 25- lecia powstania naszej Uczelni.

- Temat dzisiejszej naukowej debaty dotyczy „Nowych przestrzeni nauki”. Jest to zagadnienie szerokie, wielowątkowe i wielopłaszczyznowe dotyczące m.in. granic poznania zakresu wiedzy, perspektyw i możliwości rozwoju nauk. Tematyka interdyscyplinarnego dyskursu jest aktualna i ważna. Z pewnością będzie ciekawa i inspirująca do przemyśleń i refleksji, bo paneliści to osoby uznane - autorytety w swoich dziedzinach z zakresu: humanistyki, nauk społecznych i sztuki – mówiła dziekan dr hab. Zdzisława Zacłona wprowadzając do dyskusji.

A w niej uczestniczyli profesorowie zatrudnieni na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki:

  • prof. dr hab. Wojciech Kudyba
  • prof. dr hab. Mirosław Michalik
  • prof. dr hab. Grzegorz Sztwiertnia
  • prof. dr hab. Krzysztof Tomalski

Moderatorem panelu był dr hab. Dariusz Juruś, prof. UJ, który podsumowując panelową dyskusję podkreślił, że nowe przestrzenie nauki otwierają kolejne przełomy „w oglądzie rzeczywistości” w poszczególnych dziedzinach nauki, jej interakcji ze sztuką, naukami humanistycznymi, co przypomina „efekt motyla”. Im więcej mamy wiedzy w różnych dziedzinach nauki, tym lepiej zrozumiemy świat i potrafimy go opisać. Trudną do przecenienia rolę mają do spełnienia popularyzatorzy, tak jak np. ks. Józef Tischner i jego dokonania tłumaczące i wyjaśniające zagadnienia filozoficzne.